Միհրան Պողոսյանի ներմուծած բանանի ծավալներն աճել են
ՀՀ Ազգային ժողովում այսօր պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ Հայաստան ներկրվող բանանի թեմային: Պատգամավորը նշեց, որ «ողջ Եվրոպայում բանանը վաճառվում է 500, 600 «քարը տրաքի»՝ 700 դրամին համարժեք գնով, Հայաստանում ԴԱՀԿ պետ Միհրան Պողոսյանը, Սերժ Սարգսյանի «դաբրո»-ով, ձեռքը դրել է բանանի շուկայի վրա ու ասում է՝ էս սարն իմն է, էս ծառն իմն է»: Հայաստանում, սակայն, բանանը 700 դրամից բարձր արժեք ունի:
«Ու այս ֆոնին մարդը հայրենասեր է, պատկերացնո՞ւմ եք: ԴԱՀԿ-ի նոր կատարողներին տանում է Ծիծեռնակաբերդ, շարում ու երդվեցնում է, որ «մենք հանուն հայրենիքի»... Էդքան հայրենասեր եք, թողեք մարդիկ Հայաստանում ապրեն, թողեք բիզնես անեն, ամեն օր գրպանները մի մտեք երեխեքին, էդ երեխեքի ծնողներին թալանեք, էդքան հայրենասեր եք, մի նենց արեք՝ մարդիկ ստեղից փախնեն»,-նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Հիմա տեսնենք, թե որքան բանան է ներկրում մենաշնորհ ունեցող Միհրան Պողոսյանը Հայաստան:
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով՝ 2014 թվականին Հայաստան է ներմուծվել 12 058 տոննա բանան: Քանի որ բանանի արտահանում չի գրանցվել, հետևաբար ամբողջ ծավալը սպառվել է երկրում:
Բանանի արտահանման ծավալները, սկսած 2010 թվականից, աճում են: 2014-ին ավելի քան 2000 տոննա ավել բանան է ներկրվել, քան 2013-ին: Վերջին հինգ տարում բանանի գրեթե նույնածավալ ներմուծում արձանագրվել է նաև 2012-ին. ներմուծվել է 12500 տոննա բանան:
Թե ինչպես էր Միհրան Պողոսյանը բանան ներմուծել մինչ 2009թ., այնուհետև իբրև բանանի յուղ արտահանել Բահամյան կղզիներ՝ շրջանցելով մաքսային վճարները, «Հետքն» արդեն անդրադարձել է: Այդ գործարքների արդյուքնում Միհրան Պողոսյանի հիմնադրած «Քեթրին» ՍՊԸ-ն պետությանը չէր վճարել շուրջ 1.5 մլն դոլար:

Мигран Погосян увеличил объемы импорта бананов
Во время сегодняшнего обсуждения в Национальном Собрании РА депутат Никол Пашинян коснулся темы импорта в Армению бананов. Депутат отметил, что “во всей Европе бананы продаются по цене эквивалентной 500-600, максимум 700 драмам. Однако в Армении начальник Службы принудительного исполнения судебных актов Мигран Погосян, получив “добро” Сержа Саргсяна, взял в свои руки банановый рынок и заявил: это все мое”. Вот почему в Армении бананы продаются намного дороже 700 драмов.
“И представляете, этот человек выдает себя за патриота. Он привозит на Цицернакаберд новых сотрудников СПИСА и заставляет их давать клятву у мемориала жертв Геноцида: “Во имя родины мы….” Если вы такие патриоты, дайте людям в Армении жить, заниматься бизнесом. Не лезьте каждый день в карман детей, не грабьте родителей этих детей. Если вы такие патриоты, не делайте так, чтобы люди убегали отсюда…” – заявил Никол Пашинян.
А теперь посмотрим, какое количество бананов импортирует в Армению занимающий монопольные позиции в этой сфере Мигран Погосян.
По данным Национальной статистической службы РА, в 2014 г. Армения импортировала 12.058 тонн бананов. Поскольку экспорт бананов не зафиксирован, то все это количество было реализовано в стране.
Начиная с 2010 г. объемы импорта бананов начали расти. За последние пять лет примерно такое же количество бананов было ввезено в страну в 2012 г. – 12.500 тонн.
Hetq.am уже рассказывал о том, как до 2009 г. Мигран Погосян импортировал бананы, а затем, не уплатив таможенную пошлину, экспортировал их на Багамские острова под видом бананового масла. В результате этих сделок основанное Миграном Погосяном ООО “Кэтрин” не перечислило государству около 1,5 млн долларов.