Մամիկոնյան Մեծ տիկինը
Սիրանուշ Մարգարյանն ապրում է Երեւանի Աջափնյակ համայնքի Սիսակյան 4 հասցեում գտնվող վթարային հանրակացարանում իր հինգ որդիների, հարսի եւ թոռան հետ:
Բնակարանը շատ փոքր է, կոմունալ պայմանները գրեթե բացակայում են: Տան ողջ կահավորանքն իրենից ներկայացնում է մի քանի աթոռ, մի փոքր սեղան, չորս մահճակալ, որի վրա հազիվ են տեղավորվում ընտանիքի անդամները, եւ խոհանոցային որոշ սպասք:
48-ամյա Սիրանուշը օր ու գիշեր աշխատում է՝ տանը բլիթներ է պատրաստում, հանձնում խանութներին եւ այդպես վաստակում օրվա հացը: Որպես սոցիալապես անապահով ընտանիքի` նրանց օգնության ձեռք է մեկնում «Առաքելություն Հայաստան» հասարակական կազմակերպությունը, որի բարեգործական ճաշարանից տիկին Սիրանուշը շաբաթվա հինգ օրերին տաք սնունդ է բերում տուն:
Որդիներից միայն երկուսն են չափահաս, մյուս երեքը դեռ դպրոցական են: Գերազանց սովորող այդ երեք երեխաներն ամեն առավոտ մի խնդիր ունեն՝ ի՞նչ հագնել դպրոց գնալու համար: Լավ հագուստը միշտ բաժին է հասնում նրան, ով շուտ է արթնանում, սակայն հաճախ զիջումներ էլ են լինում. օրինակ` եթե այդ օրը տղաներից մեկը մի «կարեւոր» տեղ ունի գնալու, նա ընտրում է ամենահարմար հագուստը, իսկ մյուսները հարմարվում են մնացածներին:
«Կյանքիս իմաստը որդիներս են»,- ասում է տիկին Սիրանուշն ու պատմում նրանց մասին՝ ներկայացնելով յուրաքանչյուրի բնավորությունն ու նախասիրությունները:
Սիրանուշը 22 տարի աշխատել է Կապի եւ տրանսպորտի նախարարությունում, հեռագրավար էր: «Մի անգամ մրցույթ հայտարարվեց ողջ Անդրկովկասի հեռագրավարների: Ինձ ղեկավարությունն առաջարկեց մասնակցել, քանի որ արդեն աչքի ընկնող աշխատող էի: Գրավեցի առաջին տեղը: Դա ինձ համար նոր հաջողության սկիզբը դարձավ. ինձ առաջարկեցին հեռակա կարգով բարձրագույն կրթություն ստանալ: Այդ տարիներին ծանոթացա ապագա ամուսնուս հետ: Ամուսնացանք: 1984 թվականին ծնվեց առաջնեկս՝ Էդգարը: Չորս տարի անց ծնվեց Արթուրը, իսկ 1991 թվականին, երբ ծնվեց երրորդ որդիս՝ Արմանը, ինձ Կապի նախարարությունը, որպես պարտաճանաչ եւ լավ աշխատող, հատկացրեց այս հանրակացարանային բնակարանը, որն այն ժամանակ ընդամենը մեկ սենյակից էր բաղկացած: 1992 թվականին ծնվեց չորրորդ որդիս՝ Արամը»,- հիշում է Սիրանուշը:
Ծանր ժամանակներ սկսվեցին Հայաստանում, եւ նրանց ընտանիքը եւս հայտնվեց դժվարին վիճակում: Ամուսինը ավտոբուսի վարորդ էր, շատ ցածր աշխատավարձ էր ստանում: Գնալով կարիքները շատանում էին, իսկ ընտանեկան լարվածությունը՝ խորանում: Եվ ահա, 1994 թվականին ամուսինը, չդիմանալով սոցիալական խնդիրների ծանրությանը, լքում է ընտանիքը՝ հղի կնոջ ուսերին թողնելով չորս որդիների խնամքը:
«Դա կյանքիս ամենածանր շրջանն էր: Սկզբում ենթագիտակցորեն չծնված որդուս էի մեղադրում իմ դժբախտության համար, կարծում էի, թե եթե նրա գոյությունը չլիներ, ամուսինս մեզ չէր թողնի: Սակայն միշտ իմ կյանքի ամենադժվարին պահերին ինձ բարի մարդիկ են հանդիպել, ովքեր օգնել են հաղթահարել խոչընդոտները: Որդուս ծնվելու ժամանակ՝ այդ դժվարին պահերին, ինձ հետ էր իմ բժիշկը, ով ինձ օգնում էր եւ՛ նյութապես, եւ՛ բարոյապես: Իմ երախտագիտությունը նրան հայտնելու համար որդուս նրա անունով կնքեցի՝ Կարեն: Նրա ծննդյամբ իմ բոլոր տառապանքներն ու ցավերը կարծես ի չիք դարձան: Այժմ չեմ պատկերացնում, թե ինչ կլիներ, եթե չլիներ Կարենը: Որդիներիցս ամենաշատը նրա հետ եմ կապված, նա կարծես իմ ընկերը, իմ խորհրդատուն ու իմ օգնականը լինի»,- պատմում է Սիրանուշը:
Երբ Կարենը ծնվում է, էլ ավելի է ծանրանում նրանց սոցիալական վիճակը: 10 քմ տարածք ունեցող սենյակում վեց հոգանոց ընտանիքը դժվարանում էր ապրել, ուստի տիկին Սիրանուշը, որպես բազմազավակ եւ միայնակ մայր, դիմում է տարբեր պետական կառույցների՝ իրեն հավելյալ սենյակ տրամադրելու համար, սակայն ոչ մի արդյունքի չի հասնում:
«Մի օր որոշեցի հանրապետության նախագահին հեռագիր ուղարկել՝ խնդրելով ընդունել ինձ: Ճիշտն ասած, այնքան էլ հույս չունեի, որ ինչ-որ արձագանք կստանամ, սակայն, ի զարմանս ինձ, մի քանի ժամ անց ստացա պատասխան: Նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը համաձայնել էր հենց հաջորդ օրն ինձ ընդունել: Պատրաստվեցի, հագա ամենագեղեցիկ զգեստս, մազերս հարդարեցի, այն ժամանակ երկար ու գեղեցիկ էին, կարծես իսկական հայուհի լինեի, եւ գնացի նախագահի նստավայր:
Երբ ներս մտա նրա աշխատասենյակ, նա անմիջապես տեղից վեր կացավ, մոտեցավ ինձ, առաջարկեց նստել: Հարցրեց՝ ինչ հարցով եմ եկել: Ներկայացրեցի իմ կարգավիճակը՝ բացատրելով, որ անհնար է այդ պայմաններում հինգ որդի մեծացնել՝ լինելով միայնակ ու անապահով, եւ խնդրեցի, որ իմ սենյակի կից սենյակը եւս տրամադրեն մեզ: Երբ իմացավ, որ Կապի նախարարությունում եմ աշխատում, հետաքրքրվեց, թե արդյո՞ք այդ հարցով դիմել եմ իմ ղեկավարությանը, պատասխանեցի, որ այո՝ դիմել եմ, սակայն մերժել են: Միանգամից վերցրեց հեռախոսն ու զանգեց: Ես քարացած սպասում էի: Սկզբում չէի հասկանում՝ ում է հետ է խոսում, սակայն հետո հասկացա, որ մեր նախարարին է զանգել: Հարցրեց, թե ինչու՞ են իմ խնդրանքը մերժել, հավանաբար մյուս կողմից ինչ-որ պատճառաբանություններ հնչեցին: Հանկարծ ձեռքն ուժեղ խփեց սեղանին, գրասեղանի տուփով գրիչները դուրս թափվեցին, ապա բարձր ձայնով ասաց. «Ես պահանջում եմ, որ այս կնոջ հարցին շտապ լուծում տրվի եւ արդյունքը հաղորդվի»: Հեռախոսը ցած դրեց, ապա հանգիստ ձայնով ինձ ասաց. «Տիկի՛ն, ձեր պահանջը կկատարվի, մի՛ անհանգստացեք»: Քսանչորս ժամ անց այդ սենյակն իմ տրամադրության տակ էր»,- շարունակեց իր պատմությունը Սիրանուշը:
Սիրանուշը նորածին Կարենին հանձնում է ավագ որդու խնամքին, ով հազիվ տասը տարեկան էր, եւ սկսում աշխատել: Աշխատում է՝ որտեղ պատահի. ճաշարանում ափսեներ է լվանում, թխվածքաբլիթներ է թխում, անգամ աշխատում է գիշերները՝ հացի փռում:
2000 թվականից ի վեր առողջական խնդիրների պատճառով նա այլեւս չի աշխատում Կապի նախարարությունում:
«Որդիներս իմ հպարտությունն են, ինձ թվում է՝ ես նրանց ճիշտ եմ դաստիարակել, որովհետեւ, լինելով սոցիալապես անապահով եւ առանց հոր, նրանք երբեք վատ ճանապարհ չեն բռնել:
Հիշում եմ` մի օր Զինկոմիսարիատից մի մարդ եկավ, ավագ որդուս հարցրեց, ասաց՝ ձեր տղան պիտի ծառայի բանակում, ինչու՞ չի ներկայանում Զինկոմիսարիատ: Հետո ի միջի այլոց հարցրեց, թե կարո՞ղ է էլի տղա ունեմ, ասացի՝ այո, դեռ չորսն էլ ունեմ: «Դա շատ լավ է, փաստորեն այս տնից դեռ շատ զինվորներ պիտի տանեմ»,- պատասխանեց նա: Զայրացա եւ ասացի. «Եթե էդքան շատ եք ուզում հինգ զինվոր տանել իմ տնից, երբեւէ հարցնու՞մ եք, թե ես ինչպես պիտի այդ զինվորներին մեծացնեմ, որ տամ ձեզ»: Շատ հուզված էի, եւ այդ մարդը եւս զգացվեց: Վերջում, երբ գնում էր, ասաց. «Դուք Մամիկոնյան Մեծ տիկինն եք»: Դրանից հետո, երբ ինձ հանդիպում էր, ասում էր՝ ինչպե՞ս եք, Մամիկոնյան Տիկին»»,- ասում է Սիրանուշը:
Ավագ որդին՝ Էդգարը, արդեն ծառայել է բանակում: 2006 թվականին 22-ամյա Էդգարը իր հարսնացուին բերում է տուն: Նույն տարում ծնվեց Սիրանուշի առաջին թոռը:
Հիմա Էդգարն աշխատանք ունի: Ճիշտ է, նա ունի այլ նախասիրություններ՝ գրում է երաժշտություն, բանաստեղծություններ, սակայն գիտակցում է, որ դրանով ընտանիքը չի կարող պահել: Արհեստագործական ուսումնարանում Էդգարը մասնագիտացել է կահույքագործության մեջ եւ այժմ աշխատում է այդ բնագավառում:
Ութ հոգանոց ընտանիքն ապրում է՝ ծայրը ծայրին հասցնելով, սակայն տիկին Սիրանուշը հույս ունի, որ երբ տղաները մեծանան, իրեն թեւ ու թիկունք կլինեն, քանի որ բոլորն էլ տաղանդավոր են ու խելացի: Սակայն կնոջը մի բան է տանջում. երկրորդ որդու` Արթուրի ճակատագիրը: Արթուրը երկու տարեկանից սկսած պարել է եւ խմբով հյուրախաղերի մեկնել մի շարք երկրներ՝ Սիրիա, Հունաստան, ԱՊՀ երկրներ, ԱՄՆ: Նրա ճկուն կառուցվածքն ու բնածին տաղանդն այնքան է հիացրել այդ ոլորտի մասնագետներին, որ նրանք մեծ ապագա են գուշակել Արթուրի համար: Ութերորդ դասարանից նա դպրոցը թողել է եւ ընդունվել պարի ուսումնարան:
Ուսումնարանում սովորելու տարիներին Արթուրը գնալով ավելի լռակյաց ու տխուր է դառնում: Մայրը չի հասկանում նրա տխրության պատճառը, սակայն զգում է, որ նա աստիճանաբար ավելի ու ավելի անտարբեր է դառնում պարի նկատմամբ: Եվ մի օր (երբ արդեն պիտի ավարտեր ուսումնարանը) մորը հայտնում է, թե ինքն այլեւս չի ուզում շարունակել պարը:
«Դա ինձ համար մեծ հարված էր, սակայն ես հասկանում էի, որ տղան հիասթափված է սոցիալական անհավասարությունից եւ միջավայրից, որտեղ դա նրան զգացնել էին տալիս: Արթուրը հայտնվել էր հոգեբանական ծայրահեղ լարված վիճակում, ես անգամ նրա մոտ չէի բացում այն ալբոմը, որտեղ ամփոփված են նրա լուսանկարները՝ աշխարհի տարբեր երկրներում անցկացրած հյուրախաղերից»,- տխուր պատմում է տիկին Սիրանուշն ու շարունակում:- Երբ հյուրախաղերով մեկնել էին ԱՄՆ, Արթուրը ութ տարեկան էր: Ութ ամիս մնացին այնտեղ: Այդ ընթացքում երեխաներից յուրաքանչյուրին մի ընտանիք վերցրել է եւ պահել: Արթուրին վերցրել են մեծահարուստ ամուսիններ, ովքեր երեխաներ չեն ունեցել: Վերջում նրանք խմբի ղեկավարին հարցրել են, թե հնարավո՞ր է տղային որդեգրել: Վերջինս, իհարկե, մերժել է: Հիմա մտածում եմ` տեսնես ինչպե՞ս դասավորված կլիներ Արթուրի կյանքը, եթե նա մնար ԱՄՆ-ում: Միգուցե նա հիմա հանրահայտ պարող էր»,- ասում է Սիրանուշը:

Great Lady Mamikonyan
Siranush Margaryan, her five sons, daughter-in-law and grandson reside in a dilapidated dormitory building located at4 Sisakyan Streetin the Achapnyak District of Yerevan.
Their apartment is very small, with scant amenities. The furnishings consist of a few chairs, a small table, four beds that barely accommodate the family members, and some kitchen utensils.
Forty-eight-year old Siranush works round the clock –she bakes pastry at home and sells it to stores in an attempt to scratch out a living. As a needy family, they are entitled to make use of a soup kitchen operated by MissionArmenia; Siranush brings hot food home five times a week.
Only two of her sons are adults; the other three are still in school. The three A-students face the same problem every morning – what to wear to school. As a rule, the good clothes go to whoever wakes up first, but there is some room for maneuvering. For example, if one of the boys has something important to do, he chooses the clothes that fit and the others make do with whatever is left. “My sons are the meaning of my life,” Siranush said, and began to talk about them, describing each one's personality, likes and dislikes.
Siranush worked for 22 years within the system of the Ministry of Transportation and Communications as a telegrapher. “In those years, I met my future husband. We got married and in 1984 my first son, Edgar, was born. Four years later Artur was born, and in 1991, when my third son, Arman, was born, the Ministry provided us - as an incentive for my diligent work - with this apartment, which consisted of one room at the time. And in 1992 my fourth son,Aram, was born,” Siranush recalls.
Hard times came toArmeniaand the family found itself in a very difficult plight. Her husband was working as a bus driver with a very low salary. As time went by their needs grew and the tensions in the family worsened. Then in 1994 her husband abandoned the family, heaping the care of their four sons onto the shoulders of his pregnant wife.
“That was the hardest period of my life. In the beginning, I subconsciously blamed my unborn child for my misfortune. I thought that if it weren't for him being born, my husband would not have left us. But always, at the hardest moments of my life, I met kind people who helped me to overcome the hardships. When I was giving birth to my son, my doctor was there, who helped me both materially and morally. To express my gratitude to him I named my son Karen after him. With my son's birth it seemed that all my troubles and suffering went away. Now I can't imagine what would have happened to me if Karen hadn't been born. Of all my sons, I am closest to him. He is like my friend, my advisor and helper,” Siranush said.
When Karen was born their living situation became even worse. It was almost unbearable for the family of six to live in the ten-square-meters room and Siranush as a single mother with many children appealed to various state agencies asking for an additional room, but in vain.
“One day I decided to send a telegram to the president of the republic asking for an audience. Frankly speaking, I didn't have much hope that there would be any reaction, but much to my surprise a few hours later I got a response. President Levon Ter-Petrossian agreed to receive me the very next day. I prepared myself, put on my best dress, had my hair done - my hair was long and beautiful at the time and I looked like a real Armenian woman – and went to the president's office.
“When I went into his office he immediately got up from his chair, walked toward me and asked me to take a seat. He asked what my question was. I described my situation, explained that it was impossible to live under such conditions with five sons, especially being a single mother, and asked him to provide me with the room adjacent my room. When he found out that I worked for the Ministry of Communications he asked if I had appealed to the Ministry leadership. I said I had, but had been turned down. He immediately picked up the phone and called somebody. I was waiting, petrified. At first I couldn't understand who he was talking to, but then I realized that he had called our minister. He asked why had my request been turned down and listened, evidently, to some explanations. Suddenly he struck his hand on the table with force and his pencil holder fell over on the desk, and then he said in a loud voice: ‘I demand that this woman's problem be solved promptly and the results be reported to me.' He hung up the phone and said to me in a quiet voice: ‘Madam, your request will be complied with, don't worry.' In twenty-four hours the room was at my disposal,” Siranush recounted.
Siranush left her newborn Karen in the care of her oldest son, who was barely ten years old, and began working. She worked wherever she could find a job: washed dishes in restaurants, baked pastry, and even worked at nights at a bakery.
She has not worked at the Ministry of Communications since 2000, for health reasons.
“My sons are my pride. It seems to me I have brought them up right, because growing up in need and without a father, they have never taken the wrong track. I remember that a man came from the military registration and enlistment office, asked for my oldest son and said: ‘Your son has to go to the Army; why hasn't he reported to our office?' Then he asked, by the way, if I had another son. I said I had four others. ‘Very good, so we will have many soldiers from this house,' he said. I got angry and said, ‘If you want to enlist five soldiers from this house so badly, why don't you ever ask how I am supposed to raise these soldiers to give to you?' I was very agitated and the man was moved, too. When he was leaving he said, ‘You are the Great Lady Mamikonyan.' After that, whenever we met he always asked: How are you, Lady Mamikonyan?'” Siranush said.
Her oldest son, Edgar, has already served in the Army. In 2006, twenty-two-year-old Edgar brought home a bride. The same year Siranush's first grandchild was born.
Now Edgar has a job. Though there are other things he likes more – he writes music and poetry – he realizes that he can't support his family on them. Edgar learned furniture making at a vocational school and now works in this field.
The family of eight barely makes both ends meet but Siranush hopes that when her sons grow up they will be support and encouragement for her, since they all are talented and intelligent.