Գյումրիի քաղաքապետարանին դիմողների 90 %-ը դրամական օգնության ակնկալիք ունի
Գյումրի համայնքի 3 մլրդ 400 մլն դրամ կազմող 2015 թ.-ի բյուջեն հաստատելիս քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանն այն հայտարարեց սոցիալական՝ նշելով, որ աղքատության բարձր ցուցանիշ ունեցող համայնքում այլ ուղղվածություն հնարավոր չէ որդեգրել:
«Իհարկե դա չի նշանակում, թե մենք պետք է բյուջեի 30-40 տոկոսը որպես օգնություն բաժանենք բնակչությանը,- նկատում է քաղաքապետարանի ֆինանսատնտեսական բաժնի պետ Լենա Ջիլավյանը,- ի վերջո կան այլ բազում պրոբլեմներ՝ փողոցների ասֆալտապատում, մանկական խաղահրապարակների կառուցում, լուսավորություն, աղբահանություն եւ այլն: Հարկ հավաքող մեր բաժինները պարզապես տիտանական աշխատանք են կատարում եւ մենք չենք կարող այդ գումարները բաժանել միայն որպես օգնություն»:
Հանրապետությունում աղքատության ու գործազրկության ցուցանիշով առաջատար համարվող Գյումրու քաղաքապետարանի ամենածանրաբեռնված բաժիններից մեկը քարտուղարության բաժինն է, որտեղ յուրաքանչյուր ամսվա կտրվածքով շուրջ 100-ից ավելի դիմում է ստացվում ու ուսումնասիրվում: Դիմումատուների 90 %-ը դրամական օգնության ակնկալիք ունի քաղաքապետարանից:
«Որպես սոցիալական օգնություն 8 մլն դրամ է առանձնացված բյուջեում համապատասխան հոդվածով, որից 10 հազարական դրամ է բաժանվում նպաստառուներին,- մանրամասնում է ֆինանսատնտեսագիտական բաժնի պետը,- մեր ցուցակներում կան մարդիկ, ովքեր այդ դրամական օգնությունը ստանում են ոչ թե մեկ, այլ 6-7 ամիս շարունակ: 22 մլն դրամ էլ տրամադրում ենք ազատամարտիկների, պատերազմի վետերանների, խաղաղ պայմաններում զոհվածների ընտանիքներին»:
Գյումրիում գործող սոցիալական երկու ծառայությունների տրամադրած նպաստառուների ցուցակները քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքէջում տեղադրված են, իսկ ահա ազատամարտիկների եւ վետերանների անունները չեն հրապարակվում: Տարվա մեջ երկու անգամ՝ մայիսին եւ ամանորից առաջ նրանց ընտանիքներին գումարներ են հատկացվում՝ 10-20 հազար դրամի սահմաններում:
«Մենք հարմար չենք գտնում նրանց ցուցակներն հրապարակել: Մի քանի հազար դրամ գումար են ստանում, արժի՞ արդյոք հինգ տեղ այդ անունները շեշտել,- նկատում է Լենա Ջիլավյանը,- ցուցակները մեզ տրամադրում է զինկոմը, ըստ այդ ցուցակների էլ բաշխումն իրականացնում ենք»:
2015թ.-ին նվիրատվություն հոդվածով տրվող գումարներն աճել են՝ բյուջեով նախատեսվել է 30 մլն դրամ: Նշված գումարի մեջ ազատամարտիկներին տրվող 22 մլն դրամը չի մտնում: Լենա Ջիլավյանի փոխանցմամբ` գումարի նման չափը պայմանավորված է չնախատեսված ծախսերով, որոնք անցած տարի անակնկալի էին բերել համայնքին: «Չէ՞ որ մենք չէինք կարող կանխատեսել 2014թ.-ին Գյումրի-Երեւան ավտոճանապարհի դժբախտ պատահարը: Մենք 2 մլն 200 հազար դրամ բաշխեցինք 14 տուժածների ընտանիքներին՝ ըստ վնասի չափի: Կամ` այս տարի հունվարի 12-ին Ավետիսյանների ընտանիքին հասած դժբախտությունը, քաղաքապետարանը 11 մլն դրամ փոխանցեց Ավետիսյանների հարազատներին,- ասում է Լ. Ջիլավյանը: Ավելացրեց նաեւ, որ անցյալ տարի, երբ Արթուր Ալեքսանյանը դարձավ չեմպիոն` քաղաքապետարանը որոշեց 10 մլն դրամ արժեքով նրան մեքենա նվիրել: Ամեն ինչ հնարավոր չէ կանխատեսել, որովհետեւ երբ համապատասխան գումարը չի լինում՝ ստիպված ենք տեղաշարժ կատարել այլ հոդվածներից»:
Բյուջեով սոցիալական աջակցության համար առանձնացված գումարներից զատ կարիքավոր անձանց բաժանվում է նաեւ քաղաքապետ Սամվել Բալասանանի 225 հազար դրամ կազմող աշխատավարձը, որը նա պաշտոնավարման օրից չի ստացել: 2012 թ.-ից մինչեւ օրս աջակցության համար դիմած անձանց հատկացված գումարը կազմել է 7 մլն դրամ: «Քաղաքապետը միայն ստորագրում է, իսկ աշխատավարձը ստանում են կարիքի մեջ գտնվող մեր քաղաքացիները,- Լենա Ջիլավյանը ծիծաղում է,- մեկին շտապ փող է պետք տանիքի վերանորոգման համար, մյուսին՝ երեխայի բուժման: Քաղաքապետի հրահանգով մենք վճարումն անում ենք նրա աշխատավարձից»:
Գյումրու քաղաքապետարանն ամեն ամիս դրամական աջակցություն է տրամադրում Գյումրիում գործող հաշմանդամների «Փյունիկ» կենտրոնին: «Կարիտաս» բարեսիրական կազմակերպության միայնակ ծերերի համար անցկացվող «Տաք ձմեռ» ծրագրին եւս մասնակցում է` մեկ անձի համար 4 հազար դրամի չափով ներդրում կատարելով: Այս տարի սոցիալապես անապահով ընտանիքների համար վառելափայտի բաշխման ծրագիրն իրականացրել է «Շիրակ կենտրոն» հ/կ հետ համատեղ՝ փոխանցելով պահանջված գումարը:
Աշխատակազմի քարտուղար Ռոբերտ Ասատրյանը ավագանու մարտի 25-ի նիստին ներկայացվելիք դիմումատուների ցանկն է ցույց տալիս: Անցած երկու ամսվա ընթացքում դրամական աջակցության խնդրանքով քաղաքապետարանի ընդհանուր բաժնում մուտք եղած դիմումներից առանձնացվել է 206-ը:
Ռոբերտ Ասատրյանն ասում է, որ դրանք ուսումնասիրել է «Սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի» մշտական հանձնաժողովը, որում ընդգրկված են ավագանու հինգ անդամներ, մեկ սոցիալական աշխատող, իսկ վերահսկողությունն իրականացնում է քաղաքապետի խորհրդական Վրույր Սուքիասյանը: «Առանց նրանց համաձայնության, առանց կից փաստաթղթերի ուսումնասիրության, առանց այդ ընտանիքներ այցելության` դիմում-խնդրանքները չեն հաստատվում»,- ասում է Ռոբերտ Ասատրյանը:
Հանձնաժողովում ընդգրկված ավագանիներից Գագիկ Ադամյանը հեռախոսազրույցի ժամանակ հայտնեց, որ դիմումների քննարկման նպատակով ամիսը 3-4 անգամ հավաքվում են, նաեւ անձամբ են այցելում կարիքավորներին՝ համոզվելու նպատակով: Նման հանձնաժողով ձեւավորվել է քաղաքապետի առաջարկով: Ի դեպ, հավանաբար նախկին ԱԺ փորձը նկատի ունենալով, Սամվել Բալասանյանի ընտրվելուց հետո, նրա առաջարկով ձեւավորվել եւ գործում է Գյումրու ավագանու եւս երեք մշտական հանձնաժողով:

В мэрию Гюмри обращаются в основном для получения материальной помощи
При утверждении бюджета Гюмри 2015 г., который составил 3 млрд 400 млн драмов, мэр Самвел Баласанян объявил его социальным, отметив, что это естественно для общины, имеющий высокий показатель бедности.
“Разумеется, это не значит, что 30-40% бюджета мы должны раздавать населению,- отметила начальник финансово-экономического отдела мэрии Лена Джилавян. – В конце концов имеется множество других проблем – асфальтирование улиц, строительство детских площадок, освещение, вывоз мусора и т.д. Те наши отделы, которые собирают налоги, выполняют титаническую работу, поэтому мы не можем раздавать эти суммы только в качестве помощи”.
В Гюмри показатели бедности и безработицы одни из самых высоких по стране, поэтому не случайно, что самым загруженным отделом мэрии является секретариат, куда каждый месяц поступает около 100 заявлений. 90% граждан просят оказать им материальную помощь.
Для оказания социальной помощи в бюджете предусмотрено 8 млн драмов. Нуждающиеся получают по 10 тысяч драмов, говорит Л. Джилавян. По ее словам, для семей ополченцев, ветеранов войны, погибших в мирное время военнослужащих выделено 22 млн драмов.
На официальном сайте мэрии размещены предоставленные социальными службами списки лиц, получающих пособие. А вот имена ополченцев и ветеранов войны не публикуются. Дважды в год – в мае и на Новый год – их семьям выделяется по 10-20 тысяч драмов.
“Мы не считаем удобным публиковать имена этих людей,- говорит Лена Джилавян. – Списки нам предоставляет военный комиссариат, и в соответствии с ними мы и распределяем деньги”.
В 2015 г. суммы, предусмотренные в бюджете для передачи в дар ветеранам, выросли до 30 млн драмов. В указанную сумму не входят 22 млн драмов, которые должны получить ополченцы.
Размер суммы был обусловлен непредусмотренными расходами, которые стали неожиданностью для общины, поясняет наша собеседница. “Мы, например, не могли предусмотреть несчастный случай, который произошел на трассе Гюмри-Ереван в 2014 г. Пострадавшим в ДТП 14 семьям мы выделили 2 млн 200 тыс. драмов – в соответствии с понесенным ими ущербом. Или трагедия, которая произошла с семьей Аветисянов 12 января этого года. Их родственникам мэрия перечислила 11 млн драмов”,- рассказала Лена Джилавян. Кроме того, в прошлом году, когда Артур Алексанян стал чемпионом, мэрия решила подарить ему машину стоимостью 10 млн драмов. Предусмотреть все невозможно, и если соответствующей суммы не бывает, то приходится брать деньги, предусмотренные для других статей, добавила руководитель отдела мэрии.
Помимо сумм, предусмотренных в бюджете на оказание социальной помощи, нуждающимся раздается также зарплата мэра города Самвела Баласаняна, которая составляет 225 тыс. драмов. Зарплату мэр не получал со дня вступления в эту должность. Начиная с 2012 г. сумма, которую гюмрийцы получили в качестве помощи, составила 7 млн драмов. Мэр только ставит подпись против своей зарплаты, а деньги получают социально необеспеченные граждане”,- смеясь, сказала Лена Джилавян.
Каждый месяц мэрия Гюмри оказывает финансовое содействие действующему в городе Центру инвалидов “Пюник”. Власти города участвуют и в программе “Теплая зима”, которую осуществляет для одиноких пожилых людей благотворительная организация “Каритас”. В этом году программу по раздаче дров необеспеченным семьям “Каритас” осуществила совместно с общественной организацией “Ширак кентрон”.
Секретарь администрации мэрии Роберт Асатрян показал список заявлений, которые будут рассматриваться на заседании 25 марта. В прошлом месяце из общего числа заявлений об оказании материальной помощи было отобрано 206.
Эти заявления изучила постоянная комиссия по социальным вопросам, здравоохранению и охране природы. Без изучения приложенных к заявлениям документов и посещения этих семей комиссия не утверждает их просьбы, пояснил Р.Асатрян. Отметим, что комиссия была создана по предложению мэра Гюмри Самвела Баласаняна.