«Կցանկանայի ավելի ուժեղ ջրային պաշարների կառավարման համակարգ տեսնել Հայաստանում»
-Համաշխարհային բանկի 2014թ·-ին իրականացրած «Դեպի ջրային ռեսուրսների համալիր կառավարում» հետազոտության արդյունքներով Հայաստանում մինչեւ 2030թ·-ը, գետերի ջրահոսքի 25% կրճատում է կանխատեսվում: Ձեր կարծիքով ի՞նչ քայլեր պետք է կատարի Հայաստանի կառավարությունը, որպեսզի խուսափի երկրում աղքատությունն ավելի խորացնելուց եւ անապատացման վտանգից:
-Շատ կարեւոր է արձանագրել այն հանգամանքը, որ կլիմայի փոփոխության հետեւանքներն այս երկրի վրա շատ անորոշ են, եւ յուրաքանչյուր տարածաշրջան տարբեր է: Ուստի, մեր կարծիքով, առանցքային է երկրում ջրի կառավարումը բարելավելն ու ամրապնդելը: Պատկան մարմինները պետք է կարողանան ավելի հարմարվողական լինել եւ ավելի ինստիտուցիոնալ մոտեցում դրսեւորել՝ գյուղացիական տնտեսություններին ապահովել անհրաժեշտ գործիքակազմով, որպեսզի նրանք կարողանան դիմագրավել նրան, ինչը վաղն է գալու: Այդ գործընթացում էլ Կառավարությունը պետք է օժանդակի համայնքներին եւ գյուղացիական տնտեսություններին: Օրինակ, եթե համեմատում ենք ոռոգված հողատարածքների տնտեսական արդյունքները եւ անձրեւաջրերով ոռոգվող տարածքների արդյունքները, ապա նկատում ենք, որ այն գյուղացիական տնտեսությունները, որոնք կարողացել են ոռոգումից օգտվել, կարողացել են ավելի մեծ եկամուտներ ստանալ: Ուստի, եթե Կառավարությունը կարողանա ոռոգման հասանելիություն ապահովել գյուղացիական տնտեսությունների համար, ապա դա կօգնի դիմակայելու կլիմայի փոփոխությանը: Մյուս կողմից, եթե Կառավարությունը կարողանա խթանել, որպեսզի ավելի արդյունավետ օգտագործեն ջրային ռեսուրսները՝ այդ դեպքում գյուղացիական տնտեսությունները կկարողանան ավելի շատ եկամուտ ստանալ եւ այդպիսով խուսափել աղքատությունից: Ամփոփելով պարզապես նշեմ, որ չեմ կարող ասել, թե վաղն ինչպիսին կլինի, բայց, ամեն դեպքում, կցանկանայի ավելի ուժեղ ջրային պաշարների կառավարման համակարգ տեսնել Հայաստանում:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում ջրային պաշարների առկայությունը Հայաստանում:
-Կան որոշակի ցուցանիշներ՝ Հիդրոմետի, Ջրային կոմիտեի հրապարակած ցուցանիշները, որոնք ընդհանուր պատկերացում են տալիս ջրային պաշարների առկայության մասին: Ըստ էության, եթե Հայաստանը համեմատում ենք այլ երկրների հետ, ապա Հայաստանը բավականաչափ լավ պաշարներ ունի: Հիմնական մարտահրավերն այն է, թե ինչպես են անհամաչափ պաշարները եւ անհամաչափ պահանջարկը համապատասխանեցվում: Սա իհարկե, ջրային ոլորտի կառավարիչների առօրյա խնդիրն է, ինչպես նաեւ այն, թե ավելի երկարաժամկետ հեռանկարով ինչպես իրականացնել կառավարումը եւ ինչպիսի ներդրումներ կատարել: Մեր կարեւորագույն դիտարկումներից մեկը, որ արված է «Դեպի ջրային ռեսուրսների համալիր կառավարում» զեկույցում՝ մոնիթորինգի կարեւորությունն է: Հիդրոմետ ծառայությունը ներկայումս մոնիթորինգի կայանների բավականին լավ ցանց ունի, սակայն անհրաժեշտ է ավելին, եւ պետությունն այդ ուղղությամբ ներդրումներ պետք է կատարի:
-Նույն հետազոտության արդյունքներով, ջրային պաշարների ուսումնասիրման ներկա մոնիթորինգային համակարգը խիստ թերի է, հետեւաբար ունեցած արդյունքները, որոնք հիմք են ընդունվում ջրօգտագործման թույլտվությունների դեպքում՝ խիստ կասկածելի: Կարելի՞ է այդ արդյունքներին վստահել:
-Դա պարզելու համար, իհարկե, ամեն մի կառույց, տեղամաս պետք է առանձին ուսումնասիրվի, կետ առ կետ, եւ եթե փորձեի առանձնացնել, թե որ տեսակի մոնիթորինգն է ավելի անհրաժեշտ, ապա ստորգետնյա ջրերի մոնիթորինգը կառանձնացնեի որպես այդպիսին: Դրա վառ օրինակներից մեկը հենց Արարատյան դաշտավայրն է, որտեղ, չնայած տվյալների բացակայությանը, շարունակ ջրօգտագործման թույլտվություններ են տրվում:
-Այդ տվյալները հիմք են ընդունվել հէկ-երի եւ ձկնաբուծարանների թույլտվություններ տալու դեպքերում, եւ կարճ ժամանակ հետո նոր խնդիրներ են ծագել տեղերում՝ լճերի ճահճացում, բնության ամայացում, սակավաջրություն մեծ թվով ջրօգտագործողների շրջանում: Վիճակը շտկելու ի՞նչ ելքեր կարող եք առաջարկել շարունակաբար նվազող ջրային պաշարների պայմաններում:
-Ինչպես արդեն նշեցի, մոնիթորինգի ընդհանուր համակարգը կարող է բարելավվել, ինչպես նաեւ կարող է բարելավվել թույլտվությունների տրամադրման համակարգը, որովհետեւ խոսքը չի վերաբերվում միայն այն գործընթացին, որի միջոցով տրամադրվում են այդ թույլտվությունները: Շատ է կարեւորվում նաեւ թույլտվության պայմանների կատարումը, ինչպես նաեւ դրանց կիրարկումը, որովհետեւ հնարավոր է, որ թույլտվությամբ ավելի փոքր պաշարներ է նրանց թույլ տրվում օգտագործել, բայց իրականում ավելի շատ են օգտագործում: Մյուս կողմից էլ՝ բնապահպանական տեսանկյունից, եթե ուզում ենք գեղեցիկ բնական միջավայր ստեղծել, լավ ֆաունա եւ ֆլորա ունենալ, լավ էկոհամակարգ ստեղծել եւ թողնել մեր երեխաներին, ապա անհրաժեշտ է ամրապնդել այդ մոնիթորինգը եւ վերահսկողությունը: Ջրային ռեսուրսների կառավարման հիմնական մարտահրավերն այն է, որ այն առնչվում է կյանքի եւ տնտեսության բոլոր կողմերին՝ գյուղատնտեսություն, հիդրոէլեկտրակայաններ, ջրամատակարարում, ոռոգում, բնապահպանություն եւ այլն: Ուստի, կարեւոր է, թե որպես հասարակություն ինչպես ենք ընտրում, թե որտեղ տեղաբաշխենք այդ ջրային ռեսուրսները: Այստեղ, իմ կարծիքով, թույլտվությունների տրամադրումը այն հիմնական լծակն է, որ Կառավարության ձեռքին առկա է այդ ընտրությունը կատարելիս:
-Հայտնի է, որ Հայաստանի գետերը թափվում են հարեւան հանրապետություններ եւ ջրային պաշարներ ամբարելու մեծ հնարավորություններ չունենալը, ինչպես նաեւ մոտ մեկ տասնյակ ջրամբարների վթարային վիճակը բացասաբար է անդրադառնում ոռոգման հարցին: Ճգնաժամային վճակները հաղթահարելու լուծումներ ունի՞ Բանկը:
-Վերջին տասնամյակում Համաշխարհային բանկը (ՀԲ) Հայաստանի կառավարության հետ աշխատել է ջրամբարների պատվարների անվտանգությունն ապահովելու ուղությամբ: Ջրամբարները կարեւոր դերակատարում ունեն երկրի ջրային պաշարները կառավարելու հարցում եւ դրանք կարեւորվում են, ինչպես ոռոգման, ջրամատակարարման, հիդրոէլեկտրակայանների, այնպես էլ հանգստի համար: Օրինակ, եթե դիտարկենք Սեւանա լճի տարբերակը: Ինչպես հայտնի է, Կառավարությունը դիմում է դոնոր կազմակերպություններին, ինչպես նաեւ միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններին, որպեսզի կարողանա ավելացնել այն միջոցները, որոնք ուղղվում են ջրամբարներին եւ, իմ գնահատականով, ընդհանուր առմամբ, սա լավ գաղափար է: Սակայն, մյուս կողմից, եթե ուզում ենք պատկերացնել, թե ինչպիսին ենք ուզում տեսնել Հայաստանը 15-20 տարի հետո, ապա առանցքային է դառնում այն հարցը, թե բացի այս չորս ծրագրից, որ ներկայումս նախատեսում է իրականացնել Կառավարությունը, լրացուցիչ քանիսն են անհրաժեշտ: Ինչպես գիտենք, ջրամբարները կարող են ունենալ սոցիալական եւ բնապահպանական ազդեցություն: Սա նշանակում է, որ տեխնիկական, ինժեներական լուծումներից բացի, մենք պետք է քաջատեղյակ լինենք նաեւ դրանց սոցիալական, բնապահպանական հետեւանքներին:
-Ներկայումս շրջանառության մեջ է դրված ՀԲ-ից ֆինանսավորվող Քաղցրաշենի ծրագիրը, որի իրագործմանը դեմ է թիրախ համայնքը՝ Գառնիի բնակչությունը: Բնակչության դիտարկումով՝ Ազատ գետի ջրային պաշարների վերաբերյալ ներկայացվող տվյալները չափազանցված են եւ խողովակաշարով 900լ/վրկ ջուր վերցնելու դեպքում՝ գետում չի պահպանվի օրենքով նախատեսված 850լ/վրկ բնապահպանական թողքը: Այս պայմաններում որքանո՞վ է հիմնավորված Քաղցրաշենի ծրագրի իրագործումը, որի նպատակը մեխանիկական եղանակով տրվող ջուրը ինքնահոսով փոխարինելն է:
-Շատ կարեւոր հարց եք տալիս: Համաշխարհային բանկը սոցիալական եւ բնապահպանական երաշխքիները խիստ կարեւորում է եւ, բնականաբար, որեւէ ծրագիր չի հաստատում մինչեւ համապատասխան փորձագետները չեն ուսումնասիրում եւ դրական գնահատական չեն տալիս, որ ոչ մի բացասական ազդեցություն մարդկանց եւ շրջակա միջավայրի վրա չի լինի: Եթե առիթ ունենաք մասնակցելու մեր պատվիրակության այցերի ժամանակ Կառավարության հետ հանդիպումներին, ապա կտեսնեք, որ շարունակ բարձրացնում ենք այն հարցը, թե ինչպիսի՞ ազդեցություն է ունենալու այս կամ այն շինության կառուցումը այդ բնակավայրի բնակչության եւ շրջակա միջավայրի վրա: Ավելի վաղ հարցրեցիք մոնիթորինգի հետ կապված, կոնկրետ այս դեպքում, Ազատի կիրճում մենք ունենք բավականին լավ մոնիթորինգային կայան եւ բավականին տվյալներ, որոնք շատ երկար ժամանակահատված են ընդգրկում: Որքան երկար ժամանակահատված են ընդգրկում տվյալները, այնքան ավելի լավ: Այսինքն, այնտեղ ունենք կայան, որը տվյալները հավաքել է դեռեւս 1936թ·-ից մինչ օրս: Մենք այց ենք կազմակերպում կիրակի օրը, որպեսզի տեսնենք, թե մոնիթորինգն ինչպես է իրականացվում: Սակայն, հիմնվելով տվյալների այդ երկար շարքի վրա, մեր փորձագետները վերլուծել եւ ուսումնասիրել են դրանք եւ մեր կարծիքով՝ Հայաստանի օրենսդրությամբ սահմանված 850լ/վրկ բնապահպանական թողքի ցուցանիշը կպահպանվի: Անգամ այն արտասովոր ժամանակահատվածում, երբ ջրային պաշարները բավականին քիչ են, առաջնահերթությունը, այնուամենայնիվ, օրենքի համաձայն, տրվելու է բնապահպանական թողքին: Միակ ամիսը, որը կարող է մտահոգել՝ օգոստոս ամիսն է, որը ջրի ամենամեծ պահանջարկն ունի: Քանի որ ուզում ենք ապավինել, որ Կառավարությունն իր իսկ սահմանած օրենսդրությանը կհետեւի, մենք լրացուցիչ միջոցառումներ ենք նախատեսում, որ նաեւ մոնիթորինգի լրացուցիչ կայաններ տեղադրվեն տեղանքում:
Առաջին անգամ, երբ այցելեցի Ազատի կիրճ, հիացած էի, թե ինչ գեղեցիկ տեսարժան վայր է այն՝ Քարերի սիմֆոնիան, Գառնիի տաճարը, ամեն ինչ ուղղակի հիասքանչ էր: Բնականաբար, այդ տեսանկյունից մենք չէինք կարող խախտել այդ գեղեցկությունը, եւ համակարգը այնպես է նախագծված, որպեսզի ձկների հոսքը շարունակելու հնարավորություն տա: Մենք «Ջրային տնտեսության ծրագրերի իրականացման գրասենյակին» խորհուրդ ենք տվել, որպեսզի բնապահպանական տեսչության հետ նաեւ լրացուցիչ ջրի որակի մոնիթորինգի համակարգ ներդնեն: Նաեւ՝ խնդրել ենք լրացուցիչ ջրի որակի մոնիթորինգ իրականացնել եւ հրապարակել, որպեսզի սա նույնպես հանրությանը մատչելի դառնա: Այդ կանոնակարգերի կիրարկումը ոչ միայն պետության պատասխանատվության ներքո է այլեւ՝ հանրությունը ես պետք է ներգրավված լինի այդ գործընթացում: Ուստի, երբ դիտարկում ենք այն տնտեսական օգուտները, որն ակնկալում ենք պոմպերից ինքահոս ջրամատակարարման անցնելու ժամանակ, մենք վստահ ենք, որ դա բխում է հանրության շահերից: Մենք պետք է հնարավորինս կրճատենք անարդյունավետ պոմպերով մղվող ջուրը, որովհետեւ դրա էներգետիկ ծախսերը հսկայական են եւ իհարկե, հանրահայտ փաստ է, որ գլոբալ կլիմայական փոփոխություններ են տեղի ունենում, որը պայմանավորված է բոլորի կողմից ավելի եւ ավելի շատ էներգիա սպառելով:
-Ողջունելի է, երբ նախապատվությունը տնտեսական հաշվարկներին է տրվում, բայց ես ինքս Գառնիում եմ ապրում, ու պիտի ասեմ, որ այն մոնիթորինգային ցուցանիշները, որոնք այսօր ներկայացվում են, շատ են տարբերվում տեղի բնակչության դիտարկումներից: Արդարացվա՞ծ են, արդյոք, ծրագրով հաշվարկված ծախսերը եւ վնասներն այն դեպքում, երբ Արարատյան դաշտավայրում ոռոգման 7 ամիսներին Ազատ գետից հնարավոր կլինի առավելագույնը 1-2 ամիս ջուր վերցնել:
-Այս հարցի հետ կապված մի մեկնաբանություն կուզեի անել, երբ խոսում ենք մոնիթորինգի կայանի եւ դրանց իրականացրած չափագրումների մասին, մենք մեկ տարին չենք դիտարկում, եւ եթե մեկ տարվա կտրվածքով անճշտություններ լինեն, ապա չեմ կարծում, որ 80-90 տարվա այդ երկարատեւ ժամանակահատվածում ոչ ճշգրիտ տեղեկություններ կլինեն: Հիդրոմետի ծառայությունում աշխատում են լուրջ մասնագետներ եւ միաջազգային չափորոշիչներ ու մեթոդներ են կիրառվում այդ աշխատանքները կատարելու համար: Ես լիովին հասկանում եմ, որ կան կասկածներ եւ տարակուսանքներ, եւ այդ է պատճառը, որ նախատեսում ենք այց կազմակերպել եւ փաստացի տեսնել, թե ինչպես են իրականացվում այդ չափումները: Ես ինքս մասնագիտությամբ հիդրոլոգ եմ եւ գիտեմ, թե երբեմն որքան դժվար է չափումներ իրականացնելը: Սակայն այս մասնագիտությունը հարյուրավոր տարիների պատմություն ունի եւ գնալով կատարելագործվում են այն մեթոդները, որոնցով գնահատվում են գետերի պաշարները:
-Նախագծողները Գառնիի բնակչությանը հավաստիացնում են, որ Ազատ գետում ջրի քանակությունն ավելացնելու հնարավորություններ կան, մինչդեռ ՀԲ-ի վերջին հետազոտությունը փաստում է, որ ապագայում «օդի ջերմաստիճանի աճն ու տեղումների կրճատումը կավելացնեն գոլորշիացման մակարդակը եւ կնվազեցնեն ձմռանը ձյան շերտի ծածկույթն ու գարնանային արտահոսքը, ինչի հետեւանքով կկրճատվի գետերի հոսքը»: Այս եզրակացությունն ունենալուց հետո ՀԲ-ն չի՞ ցանկանում վերանայել Քաղցրաշենի ծրագրին հատկացվող ֆինանսական օժանդակության նպատակարհարմարությունը կամ առնվազն՝ հետաձգել այն մինչեւ ջրային պաշարների նկատելի վերականգնումը:
-Այդ դեպքում մենք ստիպված կլինենք շատ երկար սպասել: Կլիմայի փոփոխության պայմաններում, ինչպես արդեն նշեցի, շատ դժվար է կանխատեսել, թե վաղն ինչ է լինելու: Սակայն, միաժամանակ ինձ համար մի բան հստակ է, մենք պիտի շատ ավելի արդյունավետ օգտագործենք այն ջուրը, որ Աստված մեզ պարգեւել է: Այն հանդիպումների ժամանակ, որ անցկացրել ենք Գառնի համայնքի բնակիչների հետ, մեզ համար պարզ էր, որ ջրի մատչելիության խնդիր կա հենց Գառնիում: Սա բավականին լուրջ հարց է, որովհետեւ այն վերաբերվում է շուրջ 2000 ջրօգտագործողների: Ներքին ցանցը, որով ջուրը բաշխվում է համայնքի բնակիչներին, անարդյունավետ է, եւ Գառնու հիմնական՝ մայր ջրանցքը, որով ջուրը փոխանցվում է ջրօգտագործողներին, եւս անարդյունավետ է գործում: Գառնիում կա մի հատված, որտեղ կորուստները շատ մեծ են: Հիմնականում երկու աղբյուրից են ոռոգման ջուր ստանում Գառնիի բնակիչները, մեկը՝ Ազատ գետից եկող խողովակաշարն է, մյուսը՝ Գողթ գետից սկիզբ առնող ջրանցքը: Այդ ջրանցքի ուղղությամբ է, որ բավականին ժամանակ որեւէ ներդրում չի կատարվել, ուստի նախեւառաջ անհետաձգելի աշխատանքներ պետք է իրականացվեն այդ ջրանցքում, որպեսզի կորուստներ չլինեն: Ներքին ցանցում, որտեղից արդեն ջուրը բաշխվում է ըստ առանձին տնտեսությունների, եւս կան կորուստներ: Այդ համակարգի մեջ ամեն ինչ փոխկապակցված է, եւ եթե մի տեղ խափանում է լինում, ապա դրա հետեւանքով խափանվում է բաշխման ամբողջ համակարգը: Եթե ես վաղը կարող են անել մի քայլ, որով կարող եմ կրճատել ջրի կորուստը եւ ավելացնել ջրի մատչելիությունը, անկախ նրանից, թե ինչպիսին կլինեն 2020թ· կամ 2025թ·-ը, ապա կարծում եմ, այդ քայլերը պետք է անենք հենց այսօր: Սակայն դրա համար վերլուծություն պիտի կատարել:
Եվրասիական զարգացման բանկի նախագծի շրջանակում, որքան հասկացա, նրանք նախատեսում են նաեւ այդ ուսումնասիրությունն իրականացնել: Նրանք տեխնիկական վերլուծություններ են իրականացնում, որպեսզի համոզվեն, որ սա լավ ներդրում է: Համենայնդեպս, այն նախնական տեղեկությունները, որոնց ես ծանոթացել եմ, իմ կարծիքով, սրանք շատ իմաստավորված կլինեն, որովհետեւ 1000 հա-ից ավելի տարածքներ կան, որոնք, եթե կարողանան ավելի արդյունավետ ջուր օգտագործել, ապա արդյունքներն ավելի բարձր կլինեն: Հիմնական ուղերձն այն է, թե որքանո՞վ կարող ենք արդյունավետ օգտագործել եւ օգտագործելով նույն քանակի ջուր՝ ավելի շատ եկամուտ կարողանանք ստեղծել գյուղատնտեսական տնտեսությունների համար:
-Ազատի ջրամբարը նույնպես վթարային է եւ դրա պատճառով այնտեղ էլ ջրային կորուստները մեծ են, միգուցե ծախսերն ուղղվեին ջրամբարի վերականգնմանը՝ կորուստները նվազեցնելու համար:
-Նախատեսվող ծրագիրն իրականացնելով մենք արդեն իսկ ջրային կորուստները նվազեցնելու ենք եւ մատչելիությունը կավելանա: Կարեւոր է նաեւ առանձնացնել այն հանգամանքը, որ Ազատի ջրամաբարը շուրջ 10,000 հա է ոռոգում, ուստի կենսական կամ կարեւոր ակտիվ է պետության համար: Բայց, ճիշտն ասած, ես տեղյակ չէի, որ բուն ջրամբարի հետ կապված խնդիրներ կան, սակայն դա եւս կարող ենք ուսումնասիրել, եւ եթե պատվարները վերականգնելու խնդիր կա, դա նույնպես կարող ենք օգտագործել ծրագրում: Եվրասիական զարգացման բանկն ուզում է ծրագիրը խորհրդին ներկայացնել այս տարի: Եթե նախնական փաստերի ուսումնասիրությունից պարզ դառնա, որ արժե այս ուղղությամբ ներդրումներ կատարել, ապա մինչեւ աշուն կսկսեն աշխատանքներ իրականացնել այս ուղղությամբ:

Winston Yu, Senior Water Resources Specialist at the World Bank, responds to questions from Hetq
According to the findings of theWorld Bank 2014 report Towards Integrated Water Resources Management by 2030, a 25 % reduction in river flow is projected in Armenia. In your view, what steps should the government of Armenia take to avoid further deepening of poverty in the country and the risk of desertification?
It is critical to note that the consequences of climate change on this country are highly uncertain and vary across regions. So we believe that it is key to improve and strengthen water management in the country. The authorities should be adaptive and take a more institutional approach for providing farmers with the tools to be able to cope with what will come tomorrow. In this process the government should support the communities and farms.
For instance, when we compare the economic returns of irrigated land with rain-fed areas, we notice that the farms which benefited from irrigation have been able to generate more income. Thus, if the government is able to provide farmers with access to irrigation, it would help cope with climate change. On the other hand, if the government is able to promote more efficient use of water resources, in such case the farms will be able to generate more income and thus avoid poverty. To conclude, I would like to just mention that I cannot tell you what is the future going to be like, but in any case I would like to see a stronger water resources management system in Armenia.
How do you assess availability of water resource in Armenia?
There are specific data, such as those published by Hydromet and the Water Committee providing the general picture of water resource availability. In fact, Armenia’s resources compare quite well with other countries. The main challenge is how the uneven resources and uneven demand are being matched. This is of course the daily task of water sector managers along with how to manage the sector in the long term and what investment to make. One of the critical observations we made in the report Toward Integrated Water Resources Management is the importance of monitoring. The Hydromet service currently has a quite good network of monitoring stations but more is needed and the state should make investments in this area.
According to the findings of the same report, the current monitoring system ofwater resources is quite weak and thus the results that serve as a basis for issuing water use permits are highly unreliable. Can those results be trusted?
-Of course, to find that out each structure and area has to be studied separately, point by point, and if I were to try to identify the most needed type of monitoring, that would be the groundwater water monitoring. Ararat Valley is a vivid example, where water use permits continue to be issued despite the lack of data.
The data served as a basis for issuing permits for hydro power plants and fisheries and shortly issues have arisen, such as stagnation of lakes, devastation of nature and water scarcity among a large number of water-users. What solutions would you recommend given the continuously shrinking water resource?
As I already mentioned the overall monitoring system as well as the system of issuing permits could be improved because we are not only talking about the process of issuing those permits. What is also important is that the terms of permits are complied with and they are enforced, as it is possible that in fact they use more resources than they are allowed under the permit. Also, from environmental perspective, if we want to create a nice natural environment, have good fauna and flora, create a good ecosystem and leave it for our children, we need to improve the monitoring and control. The main challenge for water resources management is that it touches upon all aspects of life and the economy: agriculture, hydro power plants, water supply, irrigation, environment, etc. Thus, it is important how we chose as a society where to allocate those resources. Here, I think, issuing of permits is the main lever that the government has in making such choice.
It is known that the rivers of Armenia flow into the neighboring republics, and a lack of large capacity to store water resources as well as about a dozen of unsafe reservoirs has a negative impact on irrigation. Does the Bank have solutions for addressing emergencies?
Over the last decade the World Bank (WB) has been working with the government of Armenia on improving dam safety of water reservoirs. Reservoirs play an important role in water resources management and they are critical for irrigation, water supply, hydro power plants as well as for recreationn, if we take the Lake Sevan example. As you know, the government seeks donor and IFI support for increasing the funding available for reservoirs and in general I find this to be a good idea.
On the other hand, however, if we want to imagine how we would like to see Armenia 15-20 years from now a key question is how many more projects are necessary in addition to the four projects planned to be implemented by the government. As we know, reservoirs could have social and environmental impact. It means that in addition to technical and engineering solutions we have to be aware of their social and environmental implications.
Currently, the Bank-funded Kachtsrashen project is under consideration but the population of the target Garni community is against it. Local villagers claim that data on water resources in River Azat are overestimated, and if water withdrawn from the river for a transfer through the pipeline reaches 900 l/sec, the statutory requirement of850 l/sec of environmental flow will not be met in the river. In view of this, how feasible is the implementation of Kachtstrashen project, the objective of which is to replace the delivery by pumping by a gravity scheme?
You are asking a very important question. The World Bank views social and environmental safeguards as highly important and naturally does not approve any project without the review and positive assessment of relevant experts in terms of the absence of any negative impact on the people and the environment. If you were to participate in the meetings between the government and our missions during our visits, you would see that we keep asking this question - what is the impact of building any structure on the population in the area and the environment?
Earlier you asked about monitoring, in this particular case in Azat Gorge we have a quite good monitoring station and a lot of data covering a long period of time. The longer the period covered by the data, the better. It means that here we have a station that has been collecting data from 1936 to date. On Sunday we are going on a field visit to see how the monitoring is conducted. However, based on the long data series our experts have analyzed and studied the data and we believe that the statutory requirement of 850 l/s environmental flow will be maintained. Even during an unusual period when water resources are quite little, the priority will nevertheless be given to environmental flow according to law. The only month that could be a concern is the month of August, when the demand for water is the highest. Since we want to rely on the government in adhering to the legislation it has introduced, we plan additional measures so that further stations are placed on the site.
During my first visit to Azat Gorge I was amazed at the beauty of the place: the symphony of stones, Garni Temple and everything else was simply magnificent. Naturally, from this perspective we could not undermine the beauty and the system has been designed in such manner as to allow the passage of fish. We recommended that the Water Management Project Implementation Unit together with the Environmental Inspectorate install an additional water quality monitoring system. Also, we asked them to conduct additional monitoring of water quality and publish it for also making it publicly available. The enforcement of regulations is not just the responsibility of the state but the public should also be involved in this process. When we consider the economic gains that we expect from moving from pumping to gravity scheme of water supply, we are sure that it is in the interest of the public. We should reduce to the extent possible the inefficient flow of water through pumps , since they carry enormous energy costs and of course, it is commonly known that climate changes are taking place because all of us consume more and more energy.
Giving preference to economic calculations is welcome, but I am myself a resident of Garni and I should say that the presented monitoring data are considerably different from the observations of the local people. Are the estimated project costs and losses justified given that during the seven months of the irrigation season in Ararat Valley, if water could be withdrawn from Azat River for a month or two at maximum?
I would like to make one comment on this issue. When we talk about the monitoring station and its measurements, we do not look at one year, and if there are inaccuracies in one year, I don’t think that data will be inaccurate over a longer period of 80-90 years. Serious professionals work at Hydromet and international standards and methods are used in their work. I fully understand that there are doubts and misgivings and this is the reason why we are planning to arrange a visit and actually see how these measurements are taken. I am a hydrologist by training and I know sometimes how difficult it is to make measurements. However, this profession has a history of hundred years and the methods of assessing river resources are gradually enhanced.
Design engineers assure the residents of Garni that there are possibilities of increasing the quantity of water in River Azat. However, a recent WB report notes that in future the “increased air temperature and lower precipitation will increase evaporation rates and reduce winter snowpack and spring runoff, resulting in less river flow”. Given this conclusion, does the Bank plan to revise its approach on provision of financial support for Kachtsrashen project or at least postpone it until water reserves are significantly restored?
In such cases we have to wait for a long time. With climate change, as I already noted, it is very difficult to predict what will happen tomorrow. In the meantime, one thing is clear for me that we should use more efficiently the water that God gave to us. During the meetings that we had with the residents of Garni Community it was clear to us that there is an issue of water availability in Garni. It is a quite serious matter since it affects 2000 water users. The internal network by which the water is distributed among residents is inefficient. Garni’s main canal that transfers water to water users is also operating inefficiently. There is a section in Garni where losses are huge. Inhabitants of Garni mainly get water from two sources: one is the pipeline from Azat River and the second is the reservoir from Goght canal.
For quite a long time no investment was made in the canal to avoid losses. There are also losses in internal network from where the water is distributed among individual farms. Everything is interlinked in the system and if there is a failure in one section, the entire distribution system fails. If I can make a step tomorrow to reduce the water loss and increase water availability, irrespective of what are 2020 or 2025 going to be like, I think we should take those steps today. However, analysis needs to be done for it.
Under the Eurasian Development Bank project I understand it is planned to conduct a study. They perform technical analysis to make sure that this is a good investment. In any case, the preliminary information that I have reviewed is that it makes sense, as water would be more efficiently used in an area of more than 1000 ha and the returns would be higher. The key message is how efficiently we would be able to use and by using the same amount of water generate more income for farms.
Azat Reservoir is also unsafe, and this is why water losses there are high, perhaps the spending should target rehabilitation of the reservoir to reduce the losses.
By implementing the planned project we will already reduce water losses and improve availability. It is important to highlight the fact that Azat Reservoir irrigates approximately 10,000 ha and thus is a vital and important asset for the state.
However, to tell the truth I was not aware that the reservoir itself had issues but it can be looked at and if the dams need to be rehabilitated, it can also be done in the project. The Eurasian Development Bank wants to submit the project to the Board this year. If after the initial examination of facts it is found worth investing in this area, by fall they will start working in this direction.