Նորաբակի ինքնավար հանրապետություն
Գեղարքունիքի մարզի Նորաբակ գյուղ գնալու պատճառը փախստականների մասին «Հետքի» հրապարակած հոդվածներից մեկի հերոսի՝ Սվետլանա Առուստամովայի ահազանգն էր (Տես` Ատամները հաց ուտելու համար են)
Սախարովի հիմնադրամի Գեղարքունիքի մասնաճյուղի պատվերով անցած տարի պատրաստված «Ավերակ հոգիներ։ Փախստականները Գեղարքունիքի մարզում 15 տարի անց» տեսաֆիլմը դիտելուց հետո երեւանցի մի կին որոշել էր օգնել Սվետլանային՝ նրա փոխարեն վճարելով էլեկտրաէներգիայի վարձը։ Եւ մինչ Սվետլանան կստանար բարերար տիկնոջ նամակը, դեկտեմբեր եւ հունվար ամիսների վճարումների անդորրագրերը, նրան ստիպել էին մեկ անգամ եւս վճարել երկու ամսում սպառած էլեկտրաէներգիայի համար։
Որքան ինձ հայտնի է, «Հայաստանի էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ն ունի միասնական էլեկտրոնային համակարգ, եւ Երեւանում կատարված վճարումը պետք է որ անմիջապես երեւար Վարդենիսում տեղադրված համակարգչում։ Անփութությո՞ւն է կրկնակի գանձումը, թե՞ դիտավորություն, առաջիկայում անպայման պարզ կդառնա, եւ մենք հետամուտ կլինենք, որպեսզի գումարը վերադարձվի Սվետլանային։ Դրանով գուցե վերականգնվի միայնակ այդ կնոջը հասցված վնասը, բայց Նորաբակ գյուղի բնակչության (մեծամասնությունը փախստականներ են) կյանքը դժվար թե մոտենա մարդկային ամենատարրական չափանիշներին, եթե շարունակվի այն, ինչն արդեն մեկուկես տասնամյակ աշխարհից կտրված այս գյուղի իրականությունն է։
Գալիք կիրակի՝ մարտի 4-ին, Նորաբակում գյուղապետի արտահերթ ընտրություն է լինելու։ Անցած տարվա նոյեմբերին մահացել է համայնքի ղեկավար Սամվել Կարապետյանն, ով այդ պաշտոնը զբաղեցրել է տասներեք տարի։
«Աստված ողորմի իրեն,- ասում է գյուղի բնակիչ, 54-ամյա Ռոբերտ Ավագյանը, ով փախստական է Գետաշենից։-Մահացած մարդի մասին վատ բան չենք ուզում ասել, բայց պետք է այնպես անենք, որ վիճակը փոխվի»։
Վիճակի փոփոխության նախապայմանը նորաբակցիների մի ստվար մասի համար համայնքի ղեկավարի արդար ընտրություն անցկացնելն է։ «Հարյուր մարդ մի կողմ ա կանգնել, 60 մարդ` մի կողմ, տեսնենք կարա՞նք հաղթենք»,- ասում է Ռոբերտ Ավագյանը։ Ըստ նրա` ընտրելու իրավունք ունեցող 160 բնակիչ կա (ոմանք էլ ասում են՝ 157), մինչդեռ գյուղում փակցված ցուցակն ավարտվում է 206 համարով։
«Էս 206-ից 60-ը չկան,- ասում է Նորաբակի դպրոցի մաթեմատիկայի ուսուցիչ Թաթուլ Պետրոսյանը,- սրանք կամ մահացել են, կամ էլ ժամանակին հեռացել գյուղից»։
Վարդենիսի քաղաքապետարանում գյուղական համայնքների խնդիրներով զբաղվող մի պաշտոնյա, ով չցանկացավ հարցազրույց տալ, խորհրդատվության կարգով ասաց, որ համայնքի ղեկավարությունը որեւէ առնչություն չունի ցուցակների կազմման հետ, որ դրանով զբաղվում է ոստիկանությունը, եւ ընտրությունից չորս օր առաջ գյուղում կփակցվի ընտրողների նորացված ցանկը։
Նորաբակցիները, սակայն, մեծ «ճշգրտումներ» չեն ակնկալում, քանի որ, իրենց ասելով, ցուցակը համալրվում է նոր գրանցված մարդկանցով, ովքեր «ներգաղթում են» նախկին գյուղապետի որդու՝ Արտակ Կարապետյանի քվեներն ապահովելու համար։
Վարդենիսի ոստիկանության անձնագրային բաժնի պետ Ավետիք Երանոսյանը նոր գրանցումների դեմ նորաբակցիների բողոքը մեկնաբանելով, ասում է, թե օրենքը թույլ չի տալիս մերժել հաշվառումից դուրս եկած եւ որեւէ տեղում գրանցվել ցանկացող մարդուն։
«Եթե մարդը բերում է այն տան տիրոջ համաձայնությունը, որտեղ պիտի գրանցվի,- ասում է նա,- ես իրավունք չունեմ նրան չգրանցել` ուզում է ընտրություն լինի կամ չգիտեմ թե ինչ»։
Գրանցման դիմումը կարելի է մերժել միայն այն դեպքում, եթե ընտրությանը մնացել է քսանմեկ օր։
«Մինչ այդ դիմած բոլոր քաղաքացիները պետք է գրանցում ստանան»,-ասում է անձնագրային բաժնի պետը։
Նորաբակի դպրոցի մաթեմատիկայի ուսուցիչ Թաթուլ Պետրոսյանի կարծիքով` նոր գրանցվածներն ընտրական «գաստրոլյորներ» են։
«Մի օր էլ ստեղ չեն ապրել,- ասում է Թաթուլը,- տուն չունեն ստեղ, էրեխեքը ստեղ դպրոց չեն գնում»։ Թաթուլ Պետրոսյանը «գաստրոլյորների» մասնակցությունը կոպիտ խախտում է համարում, քանի որ ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի երկրորդ հոդվածի առաջին կետով հստակ սահմանված է. «Հայաuտանի Հանրապետությունում ընտրելու իրավունք ունեն 18 տարին լրացած ՀՀ քաղաքացիները, իuկ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ժամանակ նաեւ համապատաuխան համայնքում առնվազն մեկ տարվա հաշվառում ունեցող եւ փաuտացի բնակվող յուրաքանչյուր ոք»։
Նոր գրանցում ստացած բնակիչներից բացի, գյուղացիները «գաստրոլյոր» են համարում նաեւ համայնքի ղեկավարի թեկնածու Արտակ Կարապետյանին։ Ասում են, որ նա էլ գյուղում չի բնակվում, ապրում եւ աշխատում է Վարդենիսում, տունն ու ընտանիքն էլ այնտեղ է։ (Ի դեպ, Վարդենիսի գյուղերից շատերի գյուղապետերը տեղացիներ չեն։)
Թեեւ ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի 122 հոդվածի առաջին կետում ասվում է, որ համայնքի ղեկավար կարող է ընտրվել 25 տարին լրացած եւ տվյալ համայնքում առնվազն վերջին երկու տարվա հաշվառում ունեցող` ՀՀ ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացին, հ ամայնքներով զբաղվող վերը հիշատակված պաշտոնյան այս հարցում եւս որեւէ խախտում չի տեսնում։ «Վարդենիս կամ Նորաբակ, ի՞նչ տարբերություն, նույն տարածաշրջանն է»,- ասում է պաշտոնյան։
Տարբերությունն, իհարկե, մեծ չէ, թեեւ օրենքն այլ բան է ասում։ Համայնքի ղեկավարը կարող էր նույնիսկ երեւանցի կամ գյումրեցի լինել, եթե հեռավոր այս գյուղի տարիներ շարունակ անտեսված սոցիալական եւ տնտեսական խնդիրները լուծելու կամք ունենար։ «Մեզ այնպիսի մարդ է պետք, որ մարդկանց մասին մտածի, բայց չգիտենք՝ ում մոտ գնալ հիմա, ում բողոքել»,- ասում է Սվետլանա Առուստամովան։ Իսկ Թաթուլ Պետրոսյանը գտնում է, որ խնդիրն այս կամ այն մարդու անձը չէ։ «Եթե Արտակ Կարապետյանն արդար ընտրվի, առանց «գաստրոլյորների» ու մեռած հոգիների,- ասում է Թաթուլը,- մենք իրա ձեռքը կսեղմենք ու կշնորհավորենք, բայց եթե արդար ընտրություն չեղավ, այ, էսպես կանգնած ենք, փակելու ենք ընտրական տեղամասի դուռը»։
Արտակ Կարապետյանի ազգականներից բացի (Կարապետյան ազգանունով մարդիկ մի քանի տասնյակ են), գյուղի գրեթե ողջ բնակչությունը պաշտպանում է Վազգեն Ասատրյանին։ Հարցնում եմ՝ ինչո՞ւ հենց նրան։ Ասում են՝ թող նոր մարդ լինի, մեր ընտրածը լինի, որ մենք էլ նրանից պահանջենք։
Իսկ պահանջելու բան նորաբակցիները շատ ունեն։ Գյուղը ոռոգման ջուր չունի, դրա համար հողերը չեն կարողանում մշակել։
«Սեփական հող ունեմ, տնամերձ հողակտոր ունեմ, բայց ջուր չկա որ մշակեմ,- ասում է Ռոբերտ Ավագյանը։- Գնում եմ սարից խոտ հավաքում, որ անասուն պահեմ, միակ ապրուստս էդ ա»։
ՄԱԿ-ի եւ ԿՕԾ-ի («Կաթոլիկ Օգնության Ծառայություններ») համատեղ ծրագրով գյուղում ջրագիծ են կառուցել, բայց ջուր չկա։ «æուրը շուռ են տվել ԱՄՔՈՐ-ի կառուցած ֆերմայի կողմը»,- ասում է Ռոբերտ Ավագյանը։ Նորաբակցիների ասելով` ֆերման էլ իր նպատակին չծառայեց, եւ հիմա այն տնօրինում է նախկին գյուղապետի մյուս որդին։
«Փարոսը» (չքավորության նպաստ) տալու համար կաշառք են վերցնում։ Սվետլանա Առուստամովան պատմում է, որ իրենից տասը հազար հինգ հարյուր դրամ վերցրել են։
«Ամոթ չէ՞,- զայրացած ասում է նա,- ես տանն անգամ հաց չունեմ ուտելու, ինձանից այդքան փող են վերցնում։ Հիմա ես ո՞ւմ գնամ ասեմ՝ հետ տվեք փողերս։ Եթե մի կով ունենայի, ոչխարներ ունենայի, կասեի՝ հերն էլ անիծած, բայց ոչինչ չունեմ, ու մտածող էլ չկա»։
Նորաբակցի Ռիմա Աստվածատրյանն ամուսնու մահվանից հետո, չկարողանալով մշակել իր չորսուկես հեկտար հողը, այն տվել է նախկին գյուղապետին՝ տարեկան երեք հարյուր կիլոգրամ ցորեն ստանալու պայմանով։ «Ամեն տարի մի պատճառ բռնեց, չտվեց,- ասում է տիկին Ռիման։- Երբ ասեցի՝ հողս հետ տուր, ասեց՝ տասը տարվա հարկերը մուծիր, տամ»։
«Քսանհինգ տարեկան աղջիկս անցած տարի հունվարի 4-ին մահացավ,-ասում է Ռոբերտ Ավագյանը,- ճանապարհը ձմեռը փակվում ա, չկարեցանք տանենք հիվանդանոց։ Էս բոլոր հարցերի մասին Հայաստան նամակ ենք գրում, պատասխանող չկա։ Քոչարյանին էլ գրեցինք՝ էկան, նային, թողին, գնացին։ Ստից ասին՝ մի բան կորոշենք»։
Նորաբակում շատերը Երեւան ասելու փոխարեն Հայաստան են ասում։ Սկզբում մտածեցի՝ պարզապես շփոթում են, հետո, երբ մեկը մյուսին ձայն տվեց, թե` արի, Հայաստանից մարդ է եկել, Ռոբերտ Ավագյանին հարցրի՝ սա Հայաստա՞ն չէ, ասաց` չէ. «Հայաստանը ստեղի վիճակը գիդում չի, Նորաբակը ավտոնոմնի ռեսպուբլիկա ա»։

The Autonomous Republic of Norabak
The reason we went to thevillageofNorabakof the Gegharkunik Marz was the alarm sounded by Svetlana Arustamova, the subject of a recent article.
After seeing the film “Ruined Souls: Refugees in the Gegharkunik Marz Fifteen Years Later”, commissioned last year by the Gegharkunik branch of the Sakharov Human Rights Fund, a woman from Yerevan decided to help Svetlana by paying her electricity bill. And though Svetlana received a letter from her benefactor with payment receipts for December and January, she was forced to pay once again for the electricity she had used during those months.
The Electricity Network of Armenia CJSC has a computerized payment system, and a payment made inYerevanshould immediately appear in Vardenis.
Whether the double charge was a result of carelessness or premeditation will certainly come to light eventually, and we will follow the developments to make sure that Svetlana gets her money back. This will, perhaps, make some sort of amends, but life for the residents of Norabak, mainly refugees, is unlikely to approach even the most rudimentary human standards if what has been the reality in this isolated village for the last fifteen years continues.
On March 4, 2007 an extraordinary election of the head of the village administration is scheduled to take place in Norabak. Former village head Samvel Karapetyan, who had held this position for thirteen years, died last November. “God rest his soul,” said fifty-four-year-old Robert Avagyan, a refugee from Getashen. “We don't want to speak ill of the dead, but we have to do something to change the situation.”
For most Norabak residents the prerequisite for changing the situation is the fair election of the head of the village administration. “There are a hundred people on one side and sixty people on the other side; we will see if we can win the elections,” Robert Avagyan said. According to him, there are 160 eligible voters (others say there are 157), but the voter list posted in the village contains 206 names. “Sixty of these 206 do not exist,” said Tatul Petrosyan, who teaches math at the local school. “They have either died or left the village.”
The person responsible for community issues at the Vardenis City Council refused to be interviewed but he told us off the record that the community administration had nothing to do with voter lists, but that the police department dealt with these issues and would post the updated list in the village. four days before the elections.
But people in Norabak don't anticipate any real updates since they believe the list is going to be replenished with newly registered people who “immigrated” into the village to secure votes for Artak Karapetyan, the son of the former mayor.
Commenting on complaints by Norabak residents against the new voter registrations, head of the passport desk of the Vardenis police department Avetik Yeranosyan said that the law doesn't permit turning down a request by a person to register in a new place if the person has been taken off the books at his or her old residence.
“If a person has written consent from the homeowner where he or she is going to register I have no right not to register him or her whether it is a pre-election period or anything else,” he said. An application for registration can be turned down if less than 21 days is left until the election. “All the citizens who apply before that time must be registered,” the head of the passport desk said.
In Tatul Petrosyan's opinion the newly registered are “visiting actors”. “They haven't lived here for even one day,” he said. “They don't have a home here; their children don't go to school here.” The math teacher considers the participation of these people in the election to be a gross violation of the law, since Article 2 of the Election Code of Armenia clearly states: “Citizens of theRepublic ofArmenia who have attained the age of 18 years have the right to vote. Every person who has been registered for at least one year and has in fact resided in the given community has the right to vote in the elections to the organs of local governance.”
In addition to the newly registered voters, villagers say the candidate for the post, Artak Karapetyan, is a visiting actor as well. They say that he doesn't live in the village himself- like many other village heads in the area, he lives and work in Vardenis.
Although Article 122 of the Electoral Code states that “Every citizen of the Republic of Armenia, who has attained the age of 25 years, has been a resident of the given community for at least the last two years, and has the right to vote, can be elected as community head,” the person responsible for community issues mentioned above doesn't see any violation here either. “Vardenis or Norabak, what difference does it make? It's the same region,” he said.
Of course, the difference is not great, though the law attests to the opposite. The community head could be a resident ofYerevanor Gyumri, provided he or she has the will to tackle the social and economic problems that have been neglected for years in this remote village. “We need a person that cares about the people, but we don't know where to go now, who to complain to,” Svetlana Arustamova said. As for Tatul Petrosyan, he believes that it's not an issue of a personality. “If Artak Karapetyan is elected fairly, without the ‘visiting actors' or ‘dead souls',” he said, “ we will shake his hand and congratulate him, but if the election is not fair we are going to stand up, to block the precinct door.”
Except for the relatives of Artak Karapetyan (there are a few dozen people bearing the name of Karapetyan here) almost everyone in the village supports Vazgen Asatryan. I asked why. They responded, “Let it be someone new, elected by us and answerable to us.”
And the residents of Norabak have plenty to ask for. The village has no irrigation water and the residents are unable to cultivate the land.
“I have a plot of land of my own but there is no water to cultivate it,” Robert Avagyan said. “ I go to the mountain to gather hay for raising cattle; that's my only living.”
The UN office inArmeniaand Catholic Relief Services have jointly laid a water pipeline but there is no water. “The water was directed toward a farm built by UMCOR,” Robert Avagyan said. According to villagers the farm didn't serve its purpose and now it's in the possession of the former mayor's other son.
In order to be eligible forParos, a poverty allowance program, you have to pay a bribe. Svetlana Arustamova says that she had to pay 10,000 drams. “Isn't that shameful?” she asked angrily. “ I don't even have bread to eat and they ask me for that kind of money. How am I supposed to get that money back? If I had a cow or some sheep I would have said, the heck with it, but I have nothing and no one cares.”
Unable to cultivate her four hectares of land after her husband's death , Rima Astvatsatryan gave the plot to the former mayor, provided that he would give her 300 kilograms of wheat annually. “Each year he had a reason for not giving me anything,” Rima Astvatsatryan said. “When I said, ‘Give my land back,' he retorted, ‘Pay the back taxes for ten years and I'll give it back to you.”
“My twenty-five-year-old daughter died on January 4 th last year,” Robert Avagyan said. “The roads are blocked in winter and we were unable to take her to the hospital. We wrote letters toArmeniabut there was no response. We wrote a letter to Kocharyan as well; some people came, looked around and left. They just said pro forma that they would decide something.”