Ամերիկացիներն` ընդդեմ ցորենի ալյուրը ֆոլաթթվով հարստացնելուն
Սպիտակ տան պաշտոնական կայքում ԱՄՆ քաղաքացիները նախաձեռնել են ստորագրահավաք` պահանջելով դադարեցնել ալյուրի պարտադիր հարստացումը ֆոլաթթվով: Մասնակիցները հայտարարում են, որ 1998-ին ԱՄՆ սննդամթերքի եւ դեղորայքի որակի սանիտարական վերահսկողության վարչության (FDA) միակողմանի որոշումը ցորենի ալյուրը պարտադիր ձեւով ֆոլաթթվով հարստացնելու մասին երկրի առողջապահության ոլորտի պատմության մեջ մեծագույն ֆիասկոներից է:
Հայտարարության մեջ շեշտվում է, որ ֆոլատը, որի պակասը սննդի մեջ, ըստ հետազոտությունների, հանգեցրել է բնածին արատների, նույն ֆոլաթթուն չէ, որովհարստացվում է ալյուրը (այս տարբերության մասին կարող եք կարդալ այստեղ): Նշվում է, որ ԱՄՆ բնակչության 30-40 տոկոսը չունի MTHFR ֆերմենտ, որը ֆոլաթթուն մետաբոլացնում է ֆոլատի, իսկ 70 տոկոսն էլ այդ նույն ֆերմենտի պակաս ունի: Եվ այս ամենը արդյունքում հանգեցնում է նրան, որ օրգանիզմում ֆոլաթթվի ավելցուկ է առաջանում: Սրա հետեւանքով էլ, ինչպես հայտարարում են ստորագրահավաքի մասնակիցները, կլինիկական փորձարկումների ցույց են տվել, որ բնակչության շրջանում լայն տարածում են գտել կրծքագեղձի, շագանակագեղձի, հաստ եւ ուղիղ աղիքների քաղցկեղները:
Առցանց ստորագրահավաքը մեկնարկել է փետրվարի 26-ին եւ կշարունակվի մինչեւ մարտի 28-ը: Նպատակը 100.000 ստորագրություն հավաքելն է, սակայն առայժմ հավաքվել է 353 ստորագրություն:
Եթե ԱՄՆ-ում սննդի հարստացումը վաղուց է իրականացվում, մասնավորապես, ցորենի, եգիպտացորենի ալյուրի ու բրնձի մեջ պարտադիր ավելացվում են միկրոտարրեր, ապա Հայաստանում նախատեսվում է պարտադիր հաստացնել ցորենի բարձր եւ առաջին կարգի ալյուրի 80-85 տոկոսը:
Իրենց հերթին «Հանուն առողջ սննդի» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամները, որոնք դեմ են ՀՀ-ում ալյուրի պարտադիր հարստացմանը նախաձեռնել են ստորագրահավաք` ուղղված Ազգային ժողովին, որի նպատակն է կասեցնել կառավարության մշակած թիվ 666 օրինագիծը: Արդեն գրել ենք, որ օրինագիծը այս տարվա հունվարին մտել է ԱԺ համապատասխան հանձնաժողով, սակայն հարցի քննարկումը 1 տարով հետաձգվել է` ուսումնասիրությունները շարունակելու նպատակով:

Американцы против обогащения муки фолиевой кислотой
На официальном сайте Белого дома граждане США организовали сбор подписей под требованием прекратить отбязательное обогащение муки фолиевой кислотой. Участники акции заявляют, что принятое в 1998 г. одностороннօе решение департамента санитарного контроля за качеством пищевых продуктов и лекарств США (FDA) об обязательном обогащении пшеничной муки фолиевой кислотой стало одним из величайших фиаско в истории сферы здравоохранения.
В заявлении подчеркивается, что фолат, дефицит которого в пище, по мнению исследователей, вызывает врожденные пороки, не та фолиевая кислота, которой обогащают муку (о разнице можно прочитать здесь). Отмечается, что 30-40% населения США не имеет фермента MTHFR, который метаболирует фолиевую кислоту в фолат, а у 70% имеется дефицит этого фермента. Все это приводит к тому, что в организме человека образуется избыток фолиевой кислоты. Как заявляют участники акции в США, проведенные клинические исследования показывают, что широкое распространение среди населения получили рак молочной железы, простаты, толстой и прямой кишки.
Сбор подписей на сайте Белого дома стартовал 26 февраля и продолжится до 28 марта. Цель этой акции собрать 100.000 подписей, однако пока собрано 353 подписи.
Если в США обогащение продуктов питания осуществляется давно, в частности в пшеничную и кукурузную муку, в рис в обязательном порядке добавляются микроэлементы, то в Армении предусматривается в обязательном порядке обогащать на 80-85% пшеничную муку высшего и первого сортов.
В свою очередь члены гражданской инициативы “Во имя здорового питания”, которые выступают против обязательного обогащения муки в Армении, тоже инициировали сбор подписей, адресованный Национальному Собранию. Цель этой акции добиться отмены разработанного правительством законопроектом под номером 666. Мы уже писали о том, что в январе этого года законопроект поступил в соответствующую комиссию НС, однако обсуждение вопроса отложено на год с целью продолжить изучение.