«Մի որոշեք իմ փոխարեն». ալյուրի հարստացման դադարեցման պահանջ-նամակ՝ ՄԱԿ-ին
«Մի որոշեք իմ փոխարեն», «Երկաթի ավելցուկը վտանգավոր է», «Անարատ հացը մեր մշակույթն է»: Այս և նման այլ կոչեր պարունակող պաստառներով ֆեյսբուքյան «Հանուն առողջ սննդի» նախաձեռնության անդամները Հանրապետության հրապարակից շարժվեցին դեպի ՄԱԿ-ի ներկայացուցչության գրասենյակ: Նրանք միջազգային կառույցից պահանջում էին դադարեցնել ցորենի ալյուրը հարստացնելու նախաձեռնությունը:
«Այս նախագիծն իրականում նախաձեռնել են ՅՈւՆԻՍԵՖ-ը (ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամ) և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ, նույնպես ՄԱԿ-ի կազմում է), ու ըստ որոշ դիտարկումների՝ սա պարտադրանք է մեր կառավարությանը, իշխանությանը, և փաստացի, օրենքը դեռ ընդունված չէ, բայց արդեն ներկրվել են սարքավորումները»,- ասաց նախաձեռնության անդամներից Արման Մխիթարյանը: Նա նաև նշեց, որ արդեն 80-ից ավելի երկրներում հացը հարստացվում է, և այն աղետալի հետևանքներ ունի: Կանադայում, Չիլիում կրկնակի աճել է կրծքագեղձի և հաստ աղիքի քաղցկեղով հիվանդների թիվը:
Կենսաֆիզիկոս Աշոտ Կարապետյանն ասաց, որ ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի կողմից մինչև օրենքի ընդունումն ալյուրի հարստացման սարքավորումների ներկրումը Հայաստան արհարմարհական վերաբերմունք է մեր Ազգային ժողովի և երկրի ինքնիշխանության նկատմամբ: Ըստ նրա՝ ՄԱԿ-ին հասցեագրված նամակի պատճենն ուղարկելու են արտգործնախարարություն, որպեսզի այնտեղից պարզաբանեն, թե ինչու են ներկրել սարքավորումները: Կարապետյանի ասելով՝ ՅՈւՆԻՍԵՖ-ը պետք է հրաժարվի այս նախագիծն իրականացնել, քանի որ այն հակազգային վնաս է պարունակում: «ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի առաքելությունը երեխաների պաշտպանությունն է, իսկ այս օրենքի ընդունումից հետո երեխաները ծնվելու են չմետաբոլացված ֆոլաթթու, այսինքն՝ դեղանյութ ունենալով արյան մեջ: Իսկ ինչո՞ւ, այդ երեխաներն իրավունք չունե՞ն առանց դեղանյութի ծնվել»,- նշեց կենսաֆիզիկոսը:
Մեր այն դիտարկմանը, թե ԱԺ առողջապահության, մայրության և մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասել էր, որ այս տարի իրականացվելու է Հայաստանի ժողովրդագրության և առողջության հարցերի հերթական հետազոտությունը, և դրա վերաբերյալ կասկածներ ունեցողները կարող են մասնակցել քննարկումներին, Աշոտ Կարապետյանն պատասխանեց, որ եթե նախաձեռնողները ցանկանում են անցկացնել օրինագիծը, ապա այն պետք է հիմնավորեն ամբողջ բնակչության շրջանում սակավարյունության տվյալներով և ոչ թե թիրախային խմբերի, ինչպես արվում է հետազոտության ժամանակ, որը հետագայում դրվում է օրինագծի հիմքում:
«Թիրախային խմբերի տվյալներն ընդամենը թոզ փչել է: Օրինակ, հղի կանանց անեմիայի ամենամյա տվյալները ցույց են տալիս 12-13 տոկոս, իսկ բնակչության մեջ ավելի քիչ է: Երբ 2005-ից հետո սկսել են նշանակել ֆոլաթթվի, երկաթի պրեպարատներ, սակավարյունությունը հեչ չի պակասել»,- նշեց Ա. Կարապետյանը: Ըստ նրա՝ սակավարյունությունը հնարավոր է տարածված լինի, բայց պատճառը սննդի մեջ երկաթի պակասությունը չլինի. «Օրինակ, մենք մարզեր ունենք, որտեղ ծանր մետաղների մեծ քանակություն կա, և կարող է սննդի մեջ երկաթը շատ ավելին է: Երկաթը տոքսիկ տարր է, անվտանգության մաքսիմում շեմ կա երկաթի համար: Կարող է սննդի մեջ երկաթը շատ լինի, և ծանր մետաղների ֆոնի պատճառով չյուրացվի, առաջանա անեմիա: Իսկ իրենք, երկաթը սննդին խառնելով, այդ անեմիան ո՞նց են լուծելու»:
«Երկրորդը՝ ֆոլաթթու են ուզում խառնել, իսկ ֆոլատի անբավարարության մասին որևէ տվյալ գոյությունն չունի: Ընդհանրապես, չգիտեն, թե մեր սննդի մեջ միջինն ինչքան ֆոլատ կա, և մեր բնակչության մեջ ֆոլատային դեֆիցիտ կա՞, թե՞ ոչ: Այդ մասին ընդհանրապես որևէ բան հայտնի չէ, ինչի՞ համար են ֆոլաթթու խառնում, եթե տվյալներ չկան»,- ասաց Աշոտ Կարապետյանը:
Բողոքի ցույցի մասնակիցներն իրենց պահանջ-նամակը հանձնեցին ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Հենրիետ Արենսին:
Հիշեցնենք, որ ԱԺ-ն այս տարվա հունվարին մեկ տարով հետաձգել է ցորենի ալյուրի հարստացման օրինագիծը: Ըստ օրինագծի՝ Հայաստանում պրեմիքսներով հարստացվելու է ցորենի բարձր և առաջին կարգի ալյուրը, որի նպատակը, ըստ հեղինակների, մասնավորապես, սակավարյունությունը նվազեցնելն է:

“Не решайте вместо меня!”: в офис ООН передано письмо с требованием прекратить обогащение муки
“Не решайте вместо меня!”, “Излишек железа опасен”, “Чистый хлеб – наша культура” – плакаты с этими и другими аналогичными призывами несли члены фейсбуковской инициативы “Во имя здорового питания”, которые организовали шествие с площади Республики к офису представительства ООН в Ереване. Участники акции требовали от международной структуры прекратить инициативу по обогащению пшеничной муки.
“Этот проект осуществляют ЮНИСЕФ (Детский фонд ООН) и Всемирная организация здравоохранения (она тоже входит в состав ООН). По некоторым мнениям требование об обогащении муки было навязано нашему прательству и властям. И хотя закон еще не принят, в страну уже ввезено соответствующее оборудование”,- сказал член инициативы Арман Мхитарян. По его словам, обогащение хлеба осуществляется в более чем 80-ти странах и уже привело к катастрофическим последствиям. В Канаде и Чили вдвое увеличилось число больных раком молочной железы и толстой кишки.
Биофизик Ашот Карапетян считает, что осуществленная ЮНИСЕФ поставка в Армению оборудования по обогащению муки до принятия закона свидетельствует о презрительном отношении к парламенту и суверенитету нашей страны. По словам биофизика, копия письма, адресованного ООН, будет передана в МИД, чтобы там пояснили, почему оборудование уже ввезено в Армению. ЮНИСЕФ должен отказаться от осуществления этого проекта, поскольку он носит антинациональный характер, почеркнул Ашот Карапетян. “Миссия ЮНИСЕФ заключается в защите детей, а после принятия этого закона дети будут рождаться с наличием в крови неметаболизированной фолиевой кислоты, то есть лекарственного вещества. Спрашивается, почему? Разве эти дети не имеют права рождаться без лекарственного вещества в крови?” – отметил наш собеседник.
В ответ на напоминание о том, что председатель постоянной парламентской комисси по вопросам здравоохранения, материнства и детства Ара Баблоян в беседе с Hetq.am сообщил, что в этом году будет проведено очередное изучение вопросов демографии и здоровья в Армении, и те, кто с недоверием относятся к этому проекту, могут принять в нем участие, Ашот Карапетян сказал, что если инициаторы хотят добиться принятия законопроекта, то его следует обосновать данными о наличии анемии у населения всей страны, а не только представителей таргетных групп, как это обычно делается, после чего результаты этого изучения служат основой для законопроекта.
“Проводя изучение в таргетных группах, всего лишь пускают пыль в газа. Так, согласно ежегодным данным, анемия у беременных женщин составляет 12-13 процентов, а показатель по всему населению еще меньше. Несмотря на то, что после 2005 г. беременным начали назначать фолиевую кислоту и препараты, содержащие железа, число случаев анемии не сократилось”,- заметил А.Карапетян. По его словам, анемия возможно и распространена, однако ее причиной может быть вовсе не недостаток железа. “У нас, например, есть области с большим содержанием тяжелых металлов, и там, возможно, железа в пище намного больше. Железо – токсичный элемент, для которого существует максимальный порог безопасности. В пище может быть много железа, но на фоне тяжелых металлов оно не будет усваиваться, тогда и возникнет анемия. А как они собираются решать проблему анемии путем включения в пищу железа? Они хотят включать также фолиевую кислоту, однако никаких данных о ее недостатке нет. Вообще они не знают, какое количество фолиевой кислоты содержится в среднем в нашей пище и имеется ли у нашего населения дефицит фолиевой кислоты. Об этом ничего не известно. А если таких данных нет, почему они включают фолиевую кислоту?” – заявил Ашот Карапетян.
Участники акции протеста передали руководителю армянского офиса ЮНИСЕФ Генриет Аренс письмо с оответствующим требованием.
Напомним, что в январе этого года Национальное Собрание РА отложило на год обсуждение законопроекта об обогащении пшеничной муки. Согласно этому законопроекту, в Армении премиксами будет обогащаться мука высшего и первого сортов. По мнению авторов документа, это позволит сократить заболеваемость анемией.