Գյումրեցի անհատ տաքսիստները բողոքում են, որ ի վիճակի չեն տեղադրելու պահանջվող հաշվիչները
Այսօր առավոտյան ժամը 10-ի սահմաններում Գյումրիում գործունեություն ծավալող անհատ տաքսիստները բողոքի ակցիա էին կազմակերպել Վարդանանց հրապարակում: Նրանք բողոքում էին, որ ի վիճակի չեն կատարելու կառավարության նոր որոշումը՝ հաշվիչ տեղադրել մեքենաներում եւ մտնել հարկային դաշտ:
«ՀՀ-ում մարդատար տաքսի ավտոմոբիլներով ուղևորափոխադրումների կազմակերպման լիցենզավորման կարգը հաստատելու, և ՀՀ Կառավարության 2007թ. մարտի 22-ի N 655-Ն որոշումն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման համաձայն` այսուհետ ֆիզիկական անձինք կարող են մեկ ավտոմոբիլով տաքսի ծառայություն մատուցել` առանց գրանցվելու պետական ռեգիստրում: Ինչպես նաև` հանվել է դեղին հիմնագույնի համարանիշների պահանջը, որի փոխարեն` համապատասխան ներդիրը կփակցվի ավտոմեքենայի դիմապակուն: Արդյունքում կխնայվի 175 000 ՀՀ դրամ: Հանվել է նաև ամենօրյա բուժզննում անցնելու պահանջը, ինչի արդյունքում կխնայվի ամսական 10000-15000 դրամ:
Տաքսամոտորային փոխադրումներում ներգրավվող ավտոմոբիլներին ներկայացվող պարտադիր պահանջներից է ուղեսրահում՝ ուղեւորին տեսանելի մասում տեղադրված տաքսամետրը (սակաչափիչ), մեքենայի տանիքին «ՏԱՔՍԻ» գրառմամբ կամ շախմատաձեւ դեղին եւ սեւ տարբերանշանը: Թափքի կողային մասում և ուղեսրահում գնացուցակ, որն առնվազն պետք է ներառի՝ ուղևորափոխադրման նվազագույն արժեքը (առկայության դեպքում), ուղևորափոխադրման սակագինը, նստելավարձի եւ սպասելավարձի մասին տեղեկատվություն (առկայության դեպքում):
Գյումրեցի տաքսիստները հավատացնում էին, որ օրենքում տեղ գտած փոփոխությունները արտագաղթի նոր ալիք են բարձրացնելու: Չունենալով կայուն աշխատանք՝ շատերն օրվա հացը վաստակում են քաղաքում սեփական մեքենաները որպես տաքսի շահագործելով: Ըստ նրանց հաշվարկների` միայն հաշվիչի տեղադրումը կարժենա 70.000 դրամ:
«Էս տաքսու զնակը 1500 դրամ է,-տեղեկացրեց Ղափանյան Ռուդիկը,- լյուբոյ զապչաստի խանութ կծախե, եթե գուզես, աղջիկ ջան, կըրնանք էրթանք քեզի համար էլ առնինք: Բայց ըստեղ ուրիշ հարց կա՝ հարկային դաշտ մտնել, հաշվիչ դնել: Գյումրու նման քաղաքում, ուրդեղ քնից զարթնողը պարապությունից տաքսի կքշե, բայց թամամ նստող չկա, շատ դժվար է: Հըլը օրվա մեջ ման եկեք քաղաքում, տեսեք քանի՞ տաքսի կա կանգնած, ու էդ ավտոները քանի՞ նստող կա»:
Շատերը պատճառաբանում էին, որ իրենք տաքսի ծառայություն ամբողջ տարին չեն մատուցում: Հատկապես երիտասարդ վարորդները դրանով զբաղվում են պարապությունն ինչ-որ բանով լցնելու եւ գոնե օրական 1500 դրամ հավելյալ գումար աշխատելու հույսով: «Մե քանիմ ամիս կաշխատինք, մինչեւ խոպան էրթալու հնար կեղնի, թողնինք կերթանք: Ես օր հաշվիչը դնեմ, հետո՞ ինչ էնեմ, ու՞մ հանեմ տամ: Կարող է պատահի հետո ընձի վաբշե պետք չգա»,-նեղսրտեց Հայկ անվամբ ներկայացած տաքսիստը: Ակցիայի մասնակիցների համոզմամբ` իրենց պարտադրվող հաշվիչները հավանաբար ինչ-որ մեկի բիզնեսն են, ինչպես տեսախցիկները, կարմիր գծերը եւ այլն:
Երթեւեկությունը Վարդանանց հրապարակում խաթարած ակցիայի մասնակիցներին Շիրակի մարզային ոստիկանության փոխոստիկանապետ Աշոտ Գրիգորյանը խորհուրդ տվեց հանդիպել մարզպետ Ֆելիքս Ցոլակյանի հետ: Մինչ այդ տաքսիստների հետ հանդիպեցին փոխքաղաքապետեր Մխիթարյանն ու Սանոյանը:
Մարզպետ Ֆելիքս Ցոլակյանի հետ հանդիպմանն ուղեւորվեց 4 հոգանոց մի պատվիրակություն: Լսելով բողոքը՝ մարզպետը խոստացավ խոսել տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանի հետ եւ հանդիպում կազմակերպել երկուշաբթի օրը ակցիայի մասնակիցների ու նախարարության աշխատակիցների միջեւ:

Гюмрийские таксисты-частники не в состоянии установить счетчики
Сегодня утром таксисты-частники провели на площади Вардананц в Гюмри акцию протеста. Они утверждали, что не в состоянии выполнить новое решение правительства об установке счетчиков и переходе в налоговое поле.
Согласно этому решению, впредь физические лица могут предоставлять услуги такси посредством одного автомобиля без регистрации в госреестре. Кроме того, отменено требование о наличии желтых номерных знаков. Вместо этого на лобовом стекле автомобиля должен быть прикреплен соответствующий талон. В результате будет сэкономлено 175 тысяч драмов. Отменено также требование о каждодневном прохождении водителями медобследования, в результате чего можноу будет ежемесячно экономить 10000-15000 драмов.
В число требований для автомобилей, занимающихся таксомоторными перевозками, входят также установка таксометра на видном для пассажира месте, наличие надписи “ТАКСИ” на крыше или опознавательного знака – черно-желтых шашечек. На боковой части багажника и в салоне машины должны быть указаны тарифы и содержаться другая информация.
Гюмрийские таксисты уверяют, что внесенные в закон изменения вызовут новую волну эмиграции. Многие из них, не имея стабильной работы, занимаются частным извозом. Между тем по расчетам водителей только установка счетчика обойдется в 70 тысяч драмов.
“Знак такси стоит 1500 драмов и продается в любом магазине запчастей,- говорит Рудик Капанян. – Но здесь другая проблема – переход в налоговое поле, установка счетчика. В таком городе, как Гюмри, извозом занимаются все кому не лень, однако клиентов очень мало”.
Многие водители оказывают услуги такси не круглый год. В частности, молодые люди отметили, что занимаются этой работой в надежде заработать в день дополнительно хотя бы 1500 драмов. “Работаем несколько месяцев, пока не появится возможность уехать на заработки. Если я установлю счетчик, что мне потом с ним делать, кому отдать? Может получиться так, что он мне вообще не понадобится”,- жаловался таксист по имени Айк. Участники акции утверждали, что навязываемые им счетчики, возможно, являются чьим-то бизнесом, как, например, видеокамеры или красные линии автостоянок.
Заместитель начальника полиции Ширакской области Ашот Григорян посоветовал участникам акции, перекрывашим движение на площади Вардананц, встретиться с губернатором Феликсом Цолакяном. До этого с таксистами встретились вице-мэры Гюмри Мхитарян и Саноян.
На встречу с губернатором отправилась делегация из четырех человек. Выслушав их жалобу, г-н Цолакян пообещал поговорить с министром транспорта и связи РА Гагиком Бегларяном и в понедельник организовать встречу таксистов с сотрудниками министерства.