«Քանի դեռ կա կենդանիների օրինական առևտուր, ուրեմն կա նաև անօրինական»
Էկզոտիկ կենդանիների պահանջարկն աշխարհում աճել է վերջին տարիներին: Մարդիկ սկսել են իրենց տներում վայրի կենդանիներ պահելու սովորություն ձևավորել:
Միացյալ Արաբական Էմիրություններից «Կենդանիների պաշտպանության միջազգային հիմնադրամ»-ի ներկայացուց, Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանային տնօրեն Էլսայեդ Մոհամեդն այսօր Հայաստանում է: Նա կենդանիների անօրինական առևտրի վերաբերյալ սեմինարի բանախոսներից է:
Հաշվի առնելով CITES-ի տվյալների բազան՝ Էլսայեդ Մոհամեդը նշում է, որ բավականին մեծ քանակությամբ կատվազգիներ են մուտք գործում Հայաստան, մասնավորապես՝ հովազ, վագր, առյուծ: Որոշները պահվում են հանրապետությունում, որոշները՝ արտահանվում են Հայաստանից: Սրանք կենդանիների օրինական առևտրի տվյալներն են: Օրինական ներկրման մեծ ծավալներ են գրանցվել թառափի ներկրման գործում: Մասնագետը ենթադրում է, որ թառափը Հայաստանում աճեցվում է, այդ պատճառով է ծավալները մեծ լինում:
Կենդանիների միջազգային առևտրի կարգավորման միակ մեխանիզմը «Անհետացման եզրին գտնվող վայրի կենդանական և բուսական աշխարհի տեսակների միջազգային առևտրի մասին» կոնվենցիան է: Սակայն տեղական օրենսդրական դաշտը նույնպես մեծ դերակատարություն ունի: Որոշ երկրներ ավելի խիստ օրենսդրական սահմանափակումներ ունեն: Սակայն դա ևս չի կարող կանգնեցնել կենդանիների անօրինական առևտուրը: Նա որպես օրինակ դիտարկում է ԱՄՆ-ն, որը համարվում է կենդանիների անօրինական առևտրի ամենամեծ պայքարողներից մեկը, այն միևնույն ժամանակ ամենամեծ շուկան է փղոսկրի համար: Միացյալ Թագավորությունը թութակների ամենամեծ «գնորդն» է:
Հիշեցնենք՝ Հայաստան կապիկների անօրինական ներմուծուը տեղի էր ունեցել հենց Էմիրություններից, որի շուրջ զրուցեցինք Էլսայեդ Մոհամեդի հետ:
Տեղյա՞կ եք, որ հենց Միացյալ Արաբական Էմիրություններից են անօրինական ճանապարհով Հայաստան մուտք գործում անհետացող տեսակները:
Այո, բայց ես չէի ասի դա անօրինական, ես գիտեմ, որ կա օրինական առևտուր: Չկա տվյալների բազա, որտեղ ապօրինի առևտրի մասին տեղեկություններ լինի:
Հայաստանում քրեական գործ կա հարուցված կապիկների գործով, որոնք ներմուծվել են ՄԱԷ-ից, չնայած կենդանիների ծագման երկիրը Գվինեան է նշվում:
Ես կարդացել եմ դրա մասին զանգվածային լրատվամիջոցներում, և գնահատում եմ, որ Հայաստանը միջոցներ է ձեռնարկել: Չեմ կարող ասել, որ սա տարածված պրակտիկա է, բայց միաժամանակ ամբողջ աշխարհում տեղի է ունենում:
Այսինքն՝ ձեր երկրից դուրս է գալիս կենդանի՝ առանց ձեր թույլտվությա՞ն: Մինչդեռ արտահանման կամ վերարտահանման համար կոնվենցիան համակարգող մարմնի թույլտվությունն է անհրաժեշտ:
Նախ և առաջ, էմիրությունները ամենամեծ կենտրոնն է ու տարանցիկ կետը ամբողջ աշխարհում կենդանիների ներկրման, արտահանման և վերաարտահանման տեսակետից: Ունի մեծ օդանավակայաններ և նավակայաններ, և կարելի է ասել, որ Էմիրություններն այս տեսակետից մրցակից չունի: ՄԱԷ-ն տարեկան տալիս է 6-7 հազար թույլտվություն: Մինչդեռ ամբողջ Միջին Ասիան տալիս է 2000 թույլտվություն:
Այսինքն՝ քանակը խոչընդոտում է, որպեսզի պատշաճ վերահսկողություն իրականացվի՞:
Քանի դեռ կա կենդանիների օրինական առևտուր, ուրեմն կա նաև անօրինական: 100-տոկոսանոց օրինական առևտուր որևէ տեղ չկա:
Ձեր կարծիքով՝ CITES-ի ձեր համակարգող մարմնում կոռուպցիա կա՞:
Ոչ: Իհարկե, ինչ-որ մակարդակում կոռուպցիա կա: Կա հսկայական ծավալի առևտուր, և դա չի կարող 100 տոկոսով օրինական լինել: Ինչ-որ մաս կա, որը օրինական չէ:
Նման միջոցառումների հիմնական նպատակը շահագրգիռ մարմինների աշխատակիցներին, մաքսային մարմնի աշխատակիցներին սովորեցնել, թե որն է օրինական և որը անօրինական: Ոչ մի երկիր այսօր չի կարող ապահովել լիարժեք օրինականություն, որովհետև որքան մեծանում է օրինական առևտրի քանակը, համամասնորեն ավելանում են ապօրինի առևտրի հնարավորությունները համակարգում: Որևէ երկիր ի վիճակի չէ ամբողջությամբ վերացնել ապօրինի առևտուրը:

“До тех пор, пока будет законная торговля животными, будет и незаконная...”
В последние годы заметно вырос спрос на экзотических животных. Люди стали держать в домах диких зверей.
В эти дни в Армении находится представитель координационного органа Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения (CITES), из Объединенных Арабских Эмиратов Эльсайед Мохаммед. На организованном в Ереване семинаре по вопросам незаконной торговли животными г-н Мохаммед выступил с докладом.
Ссылаясь на базу данных CITES, гость из ОАЭ отметил, что в Армению импортируется большое количество животных семейства кошачьих – пантеры, тигры, львы. Часть животных остается в нашей стране, часть – экспортируется. Таковы данные о законной торговле животными.
Единственным механизмом урегулирования международной торговли животными является Конвенция о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения. Однако большую роль играет и местное законодательство. В некоторых странах действуют довольно жесткие ограничения, однако это тоже не сдерживает незаконную торговлю животными. Эльсайед Мохаммед привел в пример Соединенные Штаты, которые ведут наиболее активную борьбу с незаконной торговлей животными. Вместе с стем США – самый крупный рынок торговли слоновьей костью, а Великобритания является наиболее крупным “покупателем” попугаев.
Напомним, что незаконный импорт в Армению обезъян был осуществлен как раз из Эмиратов, о чем мы и побеседовали с Эльсайедом Мохаммедом.
Вы в курсе того, что исчезающие виды животных незаконно импортируются в Армению из ОАЭ?
Да, но я бы не назвал этот импорт незаконным. Я знаю, что существует законная торговля. Нет базы данных, которая содержала бы сведения о незаконной торговле.
В Армении возбуждено уголовное дело об импорте обезъян из ОАЭ, хотя в качестве страны происхождения указана Гвинея.
Я читал об этом в СМИ и ценю то, что в Армении принимаются меры. Не могу сказать, что это распорстраненная практика, но вместе с тем должен сказать, что это происходит во всем мире.
То есть животные вывозятся из вашей страны без разрешения? Между тем для экспорта или реэкспорта требуется разрешение координационного органа Конвенции.
Во-первых, Эмираты – самый крупный центр и транзитная страна для импорта, экспорта и реэкспорта. Здесь имеются крупные аэропорты и морские порты, и можно сказать, что в этом планы Эмираты вне конкуренции. В ОАЭ ежегодно выдается 6-7 тысяч разрешений, тогда как во всей Средней Азии – 2000.
То есть количество является помехой для осуществления надлежащего контроля?
Пока будет законная торговля животными, будет и незаконная. 100-процентно законной торговли нет нигде.
Как Вы думаете, в вашем координационном органе CITES имеется коррупция?
Нет. На каком-то уровне коррупция, конечно, есть. Торговля осуществляется в огромных объемах, а это значит, что она не может быть на сто процентов законной. Часть торговли осуществляется незаконно.
Основная цель подобных мероприятий состоит в том, чтобы объяснить сотрудникам заинтересованных органов, таможенных служб, какая торговля является законной, а какая – незаконной. Сегодня ни одна страна не может обеспечить полную законность, поскольку чем больше объемы законной торговли, тем больше возможности для незаконной торговли. Ни одна страна не в состоянии полностью ликвидировать незаконную торговлю.