«Կոտրված մանկություն». 17-ամյա հայ մասնակիցը հաղթել է Հոլոքոստին նվիրված մրցույթում
Հունվարի 23-26-ը Մոսկվայում տեղի է ունեցել Հոլոքոստի զոհերի հիշատակին նվիրված 9-րդ միջազգային մրցույթը: Այն կոչվում էր «Հոլոքոստ. հիշեցում և նախազգուշացում»: 17-ամյա Միքայել Հարությունյանն իր «Կոտրված մանկություն» կտավով արժանացել է առաջին մրցանակի:
Միքայելն ասում է, որ 9-րդ միջազգային մրցույթի հայաստանցի միակ ներկայացուցիչն էր: Նախքան Հոլոքոստի զոհերին նվիրված իր նկարի մասին խոսելը նշում է, որ ինքն արդեն 2 կտավ ունի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: «Որոշեցի նկարել նաև հրեաների ցեղասպանության մասին»,- նկատում է Միքայելը: Մրցույթի մասնակիցների թիվը 1200 էր, իսկ եզրափակչ էր անցել 3 տասնյակից ավելի մասնակից:
Միքայելի խոսքով՝ մրցութային օրերին այցելուները մեծ ուշադրությամբ էին նայում իր նկարը: Ասում է՝ այդ վերաբերմունքից ինքն զգում էր, որ նկարը տպավորիչ է: Սակայն առաջին մրցանակին արժանանալուն չէր սպասում: «Երբ ասացին, որ առաջին տեղն եմ զբաղեցրել, շատ ուրախացա: Անգամ իմ պատվին հրեա ուսանողներից մեկը հայերեն բանաստեղծություն էր գրել, որն արտասանեց բեմից՝ նվիրելով Հայաստանին: Այն կոչվում էր «Հայաստանի գարունը»»,- պատմում է 17-ամյա պատանին:
Հակասեմիտիզմի դեմ պայքարող եվրոպական «Շիմոն Վիսենթալ» կենտրոնի տնօրեն Շիմոն Սամուելսն իր ելույթում անդրադարձել է հայ մասնակցի ներկայացրած նկարին՝ ասելով, որ այն կցուցադրվի ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Փարիզի կենտրոնակայանում:

“Разбитое детство”: 17-летний армянский участник стал победителем конкурса, посвященного Холокосту
С 23 по 26 января в Москве проходил IX международный конкурс “Холокост: напоминание и предупреждение”, посвященный памяти жертв Холокоста. 17-летний Микаел Арутюнян из Армении удостоился первой премии за свою картину “Разбитое детство”.
Микаел был единственным представителем Армении. Перед тем, как рассказать о своей конкурсной работе, Микаел отметил, что у него есть две картины, посвященные памяти жертв Геноцида армян. “Я решил нарисовать также картину, посвященную геноциду евреев”,- сказал Микаел. Из 1200 участников конкурса в финал прошли более трех десятков.
Посетители конкурса проявили большой интерес к работе Микаела Арутюняна, и он понял, что его картина производит впечатление. Тем не менее, армянский подросток не ожидал, что удостоится первой премии. “Когда сказали, что я занял первое место, я очень обрадовался. А один из студентов-евреев даже написал в мою честь стихотворение, которое прочитал со сцены, посвятив его Армении. Стихотворение называлось “Весна Армении”,- рассказал Микаел.
Директор европейского центра “Шимон Висентал”, ведущего борьбу с антисемитизмом, Шимон Самуэлс в своем выступлении коснулся картины представителя Армении, отметив, что она будет демонстрироваться в парижской штаб-квартире ЮНЕСКО.