«Ինչո՞ւ եք Շնող գետի ջուրը պղտորում». գյուղացիներն ահազանգում են Թեղուտի հանքից հոսող պոչանքների մասին
Դեկտեմբերի 20-ին շահագործվելուց հետո Թեղուտի պղինձ-մոլիբդենային հանքի հանքաքարի խտանյութից 1400 տ-ից ավելի որակյալ խտանյութ «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն արդեն վաճառել է Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանին: Առաջին վաճառված խտանյութի 2,5 մլն դոլար արժեքի 25-30 տոկոստը կազմել է ընկերության շահույթը: Այս մասին հունվարի 13-ին Ալավերդու «Անկյուն+3» հեռուստաընկերության «Երևակ» հաղորդաշարով ալավերդցիներին հայտնել է «Վալլեքս» խմբի ընկերությունների նախագահ Վալերի Մեջլումյանը:
Վերջինս հպարտությամբ ալավերդցիներին նաև տեղեկացրել է. «Մենք ունենք եվրոպական չափանիշներին համապատասխանող, ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաներով ու սարքավորումներով կոմբինատ, որը հրաշք է»:
Վ. Մեջլումյանի ասելով՝ Թեղուտի «հրաշք կոմբինատի» բնապահպանական խնդիրները նույնպես լուծվել են եվրոպական չափանիշներով:
Հանքի շահագործումից ուղիղ մեկ ամիս հետո` հունվարի 21-ի երեկոյան, Թեղուտի մշակույթի պալատի դահլիճում տեղի ունեցած ազդակիր համայնքների բնակիչների հետ հանդիպմանը Թեղուտի և Շնողի գյուղացիները ընկերության պատասխանատուներից բացատրություն պահանջեցին Շնող գետն աղտոտելու համար: Նրանցից շնողցի Աշոտ Ադամյանը հայտարարեց, որ 10 օր շարունակ հանքի պոչամբարից պոչանքներ են հոսել Շնող գետը: Շնողցի Արայիկ Բաբայանն էլ պահանջեց. «Ուղղակի խնդրում ենք այս մասով մեզ պատասխան տվեք, ասեք, ինչու եք Շնող գետի ջուրը պղտորում: Էսօր էլ պղտոր էր»:
Արայիկ Բաբայանը և Աշոտ Ադամյանը |
«Խճի արտադրամասը չի աշխատում, առանձին օրեր աշխատանք կատարվում է, բայց հիմնականում դա կարող է ամսվա աշխատանքային օրերի կեսից ավելին չլինել»,- պատասխանեց «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի վարչության անդամ Ռուբեն Պապոյանը:
«Ես չեմ կարող կոնկրետ օրերով ասել, բայց երբ անցնում եմ գետի ջուրը պղտոր է»,- հակադարձեց Արայիկ Բաբայանը:
Ռուբեն Պապոյանը ենթադրեց, որ դա ուրիշ բանի արդյունք կարող է լինել: «Տարբերակը բացատրեք: Ոչ անձրև է եկել, ոչ ձնհալ կա, ի՞նչ կարող է լինել: Էդ մոստից դենը խի չի էտենց բան կա»,- առարկեց Ա. Բաբայանը:
Շնողի գյուղապետ Հ. Սահակյանին հետաքրքրեց, թե այս պահին ոռոգման սեզոն չէ, որտե՞ղ է Արայիկը օգտագործում գետի ջուրը, որ մտահոգվում է:
«Ոնց որտեղ եմ օգտագործում, ապրանքը ջուր է խմում: Ինչ է նշանակում, որ չեք օգտագործում: Պղտոր ջուրը հմի օգո՞ւտ ա: Իմ մեկ հա դեղձի այգին չորացել է էդ Ախթալայի պոչանքների պատճառով: Նույն ջուրը հիմա էլ սրանցից ա գալիս»,- պատասխանեց Արայիկը:
«Դեռ չսկսած՝ պղտորել են գետի ջուրը: Ջուրը արդեն մի քանի օր է՝ պղտոր է գալիս : Հիմա անասունները էտա ջուր չեն խմում էդտեղից, բնական բան է: Դա կեղտոտ ջուր է: Ինչքանո՞վ եք երաշխավորում մեր ոռոգման սեզոնին` մարտի կեսից, գոնե այդ ջուրը մաքուր կլինի»,- հարցրեց Աշոտ Ադամյանը:
Ռուբեն Պապոյանը գյուղապետ Հովիկ Սահակյանին առաջարկեց մի ներկայացուցչի հետ գնալ ընկերություն և տեղում նորից քննարկել ու տեսնել, որ նախագծի համաձայն նման բան չկա, և պոչամբարը կառուցված է նախագծի համաձայն: Նա հայտնեց, որ արդեն արտադրանքը սկսել է արտադրվել:
Գագիկ Արզումանյանը՝ ձախից երկրորդը | Ռուբեն Պապոյան |
«Նախագիծը որն է, այսինքն՝ ամիսը մեկ կարաք մեզ թունավորե՞ք: Կոնկրոտ ես այն գիտեմ, որ մեզ վնասում է գետի ջրի պղտորվելը»,- կրկին դժգոհեց Աշոտ Ադամյանը: Վերջինս «Վալլեքս» խմբի ընկերությունների փոխնախագահ Գագիկ Արզումանյանին հայտնեց, որ գետը թափվողը «խվոստ» է:
Գագիկ Արզումանյանը ընկերության խճի արտադրամասից գետը թափվող նստվածքների հետ կապված գյուղացիներին խոստացավ, որ այսուհետև արտադրամասը կաշխատի Շնողի գյուղապետի հետ համաձայնեցված գրաֆիկով , որպեսզի գյուղացիներն իմանան իրենց անելիքը:
Պոչամբարի հետ կապված՝ Գագիկ Արզումանյանը գյուղացիներից պահանջեց Թեղուտի պոչամբարը չհամեմատել Ախթալայի ԼՀԿ-ի պոչամբարի հետ. «Մի համեմատեք, որովհետև անհամեմատելի բաներ են: Ախթալայում չկա շրջանառու ջրի համակարգ: Այսինքն՝ Ախթալայում և ՀՀ-ում գործող մնացած բոլոր հանքավայրերում, դժբախտաբար, իհարկե, արտադրական ջրերը արտահոսում են բաց ջրամբարներ, տվյալ դեպքում՝ գետեր: Թեղուտում արտադրական ջրերի արտահոսք ընդհանրապես չի լինելու: Մեր նախագծով այդպես է, և էսօր ֆաբրիկան աշխատում է, և նման բան չկա»,- ասաց Գագիկ Արզումանյանը:
«Մնում է «խվոստը» նկարեմ, բերեմ ցույց տամ»,- ասաց Աշոտ Ադամյանը: «Նկարեք, բերեք, իհարկե: Պոչամբարի ջրերի արտահոսք չկա և չի կարող լինել»,- չնահանջեց Գագիկ Արզումանյանը:
«Ուզում եք ասեք՝ պոչամբարից պոչանքերի հոսքեր չեն եղել: Պոչամբարից չի՞ եղել»,- վրդովված նրան դիմեց Աշոտ Ադամյանը: «Մի պահ կարող է ունեցել ենք»,- համաձայնեց Ռուբեն Պապոյանը: «Մի պահը 10 օր է»,- պատասխանեց Աշոտ Ադամյանը:
Վերջինիս հետաքրքրեց, թե ով է պատասխան տալու այսուհետև «խվոստաջրով» ջրելուց հետո իր այգին չորանալու դեպքում: «Դրա համար մեր վնասը ո՞վ է վերականգնելու»,- հարցրեց Աշոտը:
«Խվոստ չի գալու» ,- նրան վստահեցրեց Ռ. Պապոյանը: «Դուք նախօրորք ասում եք՝ չի գալու, ասենք, թե եկավ, 10 օր է «խվոստը» գալիս է, ասում եմ»,- պնդեց Ա. Ադամյանը:
Գագիկ Արզումանյանը գյուղացիներին բացատրեց.«Եթե մեր գործունեության ընթացքում, մեր նախագծի շեղումների պատճառով Ձեր որևէ մեկի գործունեությանը վնաս կլինի, իհարկե, դուք հնարավորություն ունեք այս հանդիպման շրջանակներում, այս հանդիպումից դուրս պահանջ ներկայացնել, որպեսզի Ձեզ պատճառված վնասը հատուցվի: Մենք պարտավոր ենք քննարկել այդ պահանջը»:
Այսուհետև Գ. Արզումանյանը գյուղացիներին սկսեց համոզել, որ Թեղուտում պոչանքային հոսքեր չեն լինելու, որովհետև Թեղուտում պոչամբարը կառուցված է և աշխատելու է բոլորովին այլ սկզբունքներով, այսինքն, եվրոպական չափանիշներով:

“Почему вы загрязняете реку Шнох?” – местные жители сигнализируют об утечке хвостов с Техутского месторождения
Техутское медно-молибденовое месторождение эксплуатируется с 20 декабря прошлого года. За это время ЗАО “Техут” продало Алавердийскому медеплавильному заводу свыше 1400 тонн качественного концентрата руды.
Прибыль компании составила 25-30% от 2,5 млн долларов – стоимости первой партии проданного концентрата. Об этом в вышедшей в эфир 13 января передаче “Еревак” алавердийской телекомпании “Анкюн+3” сообщил президент компании “Валлекс Групп” Валерий Меджлумян. Он также с гордостью заявил: “Мы имеем соответствующий европейским стандартам, оснащенный самыми современными технологиями и оборудованием чудо-комбинат”.
По словам Меджлумяна, экологические проблемы техутского “чуда-комбината” тоже решены по европейским стандартам.
Спустя месяц после задействования месторождения, вечером 21 яневаря, собравшиеся во дворце культуры села Техут жители общин потребовали от руководителей компании объяснений относительно загрязнения реки Шнох.
Араик Бабаян и Ашот Адамян |
Ашот Адамян заявил, что уже десять дней хвосты из хвостохранилища стекают в реку Шнох. А его односельчанин Араик Бабаян потребовал ответа на вопрос, почему вода в реке загрязняется.
Член правления ЗАО “Техут” Рубен Папоян предположил, что это обусловлено другими причинами. Араик бабаян возразил: “Дождя не было, чтобы снег растаял. Что это может быть? Почему после моста это явление не наблюдается”.
Мы поинтересовались у старосты села Шнох Овика Саакяна, чем вызвана обеспокоенность Бабаяна и в каких целях он использует воду реки, если сейчас не оросительный сезон.
“Что значит, в каких целях использую. А разве мутная вода может быть полезной? Из-за хвостов ахатлинского комбината мои персиковые деревья на одном гектаре высохли. Сейчас такая же вода образовалась из-за этих….”,- ответил Араик.
“Не успели начать работать, а вода уже несколько дней мутная. А ведь этой водой питаются леса. Но вода ведь грязная. Где гарантия, что с середины марта, когда начнется оросительный сезон, вода будет чистой?” – поинтерестовался Ашот Адамян.
Рубен Папоян предложил старосте Овику Саакяну и еще одному представителю отправиться на комбинат и убедиться, что по проекту ничего подобного быть не может и что хвостохранилище построено в соответствии с проектом.
Гагик Арзуманян - 2-ой с лева Рубен Папоян |
“Причем тут проект? Значит, вы раз в месяц можете отравлять нас? Лично я знаю, что загрязнение воды наносит нам вред”,- недовольно сказал Ашот Адамян. Последний заявил вице-президенту компании “Валлекс” Гагику Арзуманяну, что в воду стекают хвосты.
Арзуманян призвал сельчан не сравнивать Техутское хвостохранилище с хвостохранилищем Ахатлинского горно-обогатительного комбината, поскольку там, как и на всех остальных месторождениях РА, к сожалению, нет системы циркуляции воды, поэтому производественные воды стекают в открытые водоемы, в данном случае – в реки. В Техуте никакой утечки производственных вод нет, заверил Г.Арзуманян.
“Вы хотите сказать, что с хвостохранилища утечки не было?” – возмущенно спросил его Ашот Адамян. “Возможно, в какой-то момент была”,- согласился Рубен Папоян. “Какой-то момент длится уже 10 дней”,- ответил Адамян.
Он также спросил: кто впредь будет отвечать, если после орошения водой, содержащей хвосты, его сад высохнет, кто возместит причиненный крестьянам ущерб?
“Хвостов не будет”,- заверил представитель ЗАО “Техут”.
А Гагик Арзуманян объяснил крестьянам: “Если в результате нашей деятельности кому-либо из вас будет нанесен ущерб, то вы имеете право потребовать компенсации ущерба. А мы обязаны обсудить это требование”.
Затем Арзуманян вновь начал убеждать местных жителей, что в Техуте хвостовых утечек не будет, поскольку Техутское хвостохранилище работает совсем по другим принципам, то есть в соответствии с европейскими стандартами.