Եթե Սողոմոն Քոչարյանն ունենար իշխանական կապեր
20 տարի բանտում անցկացրած ազատամարտիկ Սողոմոն Քոչարյանի վերաբերյալ գործով կայացվեց ևս մեկ մերժման որոշում: Այս անգամ մերժողը Կենտրոն և Նորք- Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանն էր, որտեղ վիճարկվում էր Քոչարյանի փաստաբան Ռոբերտ Ռևազյանի բողոքն ընդդեմ գլխավոր դատախազության:
Դատարանի այսօրվա մերժումը նշանակում է, որ 1995 թ-ին իրանահպատակ ադրբեջանցի Իրաջ Փուր Միրզաբեկի սպանության մեղադրանքով մահապատժի դատապարտված Սողոմոն Քոչարյանի գործը չի վերանայվի: Փաստաբանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ որոշման հիմքերին դեռ ծանոթ չէ, քանի որ դատավոր Արմեն Բեկթաշյանն ընթերցեց միայն մերժման որոշման եզրափակիչ մասը. «Մեր բողոքի հիմքերին ծանոթանալուն պես, կդիմենք նաև Վերաքննիչ դատարան, սակայն մեր դատական ատյանների մերժումները անակնկալ չեն, հակառակը՝ սպասելի են: Այս և նման այլ գործեր ինդիկատոր են, թե ինչպիսի արժեք է մարդն իրականում մեր պետությունում: Իրավական երկրում գործը մեզ էլ չէր հասնի, դատախազությունն ինքնուրույն քայլեր կձեռնարկեր, որ գործը վերանայվեր»:
«Հետքի» հարցին, թե փաստաբանի կարծիքով, ինչ ճակատագիր կունենար Սողոմոն Քոչարյանը, եթե ունենար իշխանական ազդեցիկ կապեր, Ռոբերտ Ռևազյանը պատասխանեց. «Գործը նույնիսկ դատարան չէր մտնի, կորակեին ինքնապաշտպանություն»:
Դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը փաստաբանի բողոքի դեմ առարկեց՝ նշելով, որ դատախազի դիրքորոշումը որևէ առնչություն չունի դատարանի կայացրած դատավճռի հետ. «Դատախազ Ժիրայր Խառատյանի հայտնած տեղեկատվության մեջ նշում չկա Սողոմոն Քոչարյանի անմեղության կամ նվազ մեղավորության մասին»,-նշեց դատախազ Բաղդասարյանը:
«Մեր գնահատմամբ, գործով մեղադրողը, քրեական դատավարության առանցքային դերակատարներից մեկն է, եթե ոչ ամենակարևորը: Հենց մեղադրողի կողմից գործի փաստերի, մանրամասների և այլ հանգամանքների ներկայացումից է բխում նաև դատավճիռը: 1995 թ-ին գործող խմբագրությամբ ՀՀ Սահմանադրության 94-րդ հոդվածի համաձայն, գլխավոր դատախազը հանդիսանում էր արդարադատության խորհրդի փոխնախագահը, իսկ արդարադատության խորհրդի կազմի մեջ էին նաև երեք դատախազներ: Այս հանգամանքն ապացուցում է դատախազական համակարգի անհերքելի ազդեցությունը դատարանների վրա»,- նշված է փաստաբան Ռևազյանի բողոքում:
Իսկ ըստ դատախազի, արդարադատության խորհրդի կազմի մեջ երեք դատախազների առկայությունը դիտարկել որպես դատարաններում դատախազության ունեցած գերակա դեր, պարզունակ մեկնաբանություն է:
Հիշեցնենք, որ բողոքարկումների, դիմումների այս շղթան սկսվել էր «Հետքի» հրապարակումներից մեկից: Վարույթի նորոգման խնդրանքով գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին դիմել էր «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ն: Դիմումի համար հիմք է հանդիսացել «Հետք» թերթում մայիսի 6-ին տեղ գտած «Հետախույզ Սողոմոն Քոչարյանը մահապատժի է դատապարտվել քաղաքական ճնշմամբ. բացահայտում է դատախազը» հոդվածը: «Հետքը» վկայակոչել էր Սողոմոն Քոչարյանի գործով ՀՀ Գերագույն դատարանում մեղադրանքը պաշտպանած դատախազ Ժիրայր Խառատյանի` «Դատախազը» վավերապատման մեջ տեղ գտած հայտարարությունն այն մասին, որ ինքը 1995թ. մեղադրանքի պաշտպանությունն իրականացնելիս համաձայն չի եղել Սողոմոն Քոչարյանի նկատմամբ մահապատիժ նշանակելուն, սակայն ՀՀ գլխավոր դատախազ Արտավազդ Գևորգյանը համոզել է իրեն` բացատրելով, որ խստագույն պատիժը պահանջել է Հայաստանում Իրանի դեսպանը (տուժողը Իրանի քաղաքացի է եղել): Հակառակ դեպքում Հայաստանում ԻԻՀ դեսպանը սպառնացել էր քաղաքական սկանդալ բարձրացնել:
Սակայն թե՛ «Հետաքննող լրագրողների», թե՛ Սողոմոն Քոչարյանի ներկայացուցչի դիմումներն ու հետագա բոլոր բողոքները մերժվել են և՛ դատախազության, և՛ դատարանի կողմից:
ՀԳ. Մինչ գլխավոր դատախազությունից ու դատարանից մերժումներ են ստացվում, Սողոմոն Քոչարյանի՝ զինվորական թոշակի (2-րդ կարգի հաշմանդամ է դարձել Արցախյան պատերազմի հետևանքով) ձևակերպման հարցը մնում է օդում կախված: Նա 20-րդ տարի չի ստանում իր հասանելիք գումարը պետությունից: Այդ առթիվ «Հետքը» շաբաթներ առաջ բաց նամակ է գրել Արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանին, սակայն դեռ արձագանք չունենք նախարարությունից:

Если бы у Согомона Кочаряна были связи в верхах…
По делу находящегося уже 20 лет в тюрьме ополченца Согомона Кочаряна пришел очередной отказ – на этот раз со стороны суда общей юрисдикции столичных административных округов Кентрон и Норк-Мараш, где рассматривалась жалоба на Генпрокуратуру, поданная адвокатом С.Кочаряна Робертом Ревазяном.
Сегодняшнее решение суда означает, что дело Согомона Кочаряна, осужденного в 1995 году за убийство гражданина Ирана азербайджанской национальности Ираджа Пура Мирзабека, не будет рассмотрено повторно. В беседе с Hetq.am адвокат сказал, что пока не знаком с основаниями решения, поскольку судья Армен Бекташян зачитал лишь заключительную часть отказа. “Сразу после ознакомления с основаниями мы обратимся в Апелляционый суд. Однако отказы наших судебных инстанций не новость, наоборот, такое решение было ожидаемо. Все подобного рода дела являются индикатором того, какую ценность на самом деле представляет человек в нашем государстве. В правовом государстве прокуратура сама бы предприняла шаги для повторного рассмотрения дела”,- сказал адвокат.
На вопрос Hetq.am, как сложилась бы судьба Согомона Кочаряна, имей он влиятельные связи в верхах, Роберт Ревазян ответил: “Дело даже не дошло бы до суда, квалифицировали бы как самозащиту”.
У прокурора Геворка Багдасаряна имелись возражения по жалобе. “В информации, которую сообщил прокурор Жирайр Харатян, не говорилось о невиновности или меньшей вине Согомона Кочаряна”,- отметил Г.Багдасрян.
“Мы считаем, что в уголовном судопроизводстве обвинитель является одной из ключевых фигур, если не самой ключевой фигурой. Именно от изложения фактов, деталей и других обстоятельств дела зависит, какой судебный приговор будет вынесен. В 1995 году в соответствии со ст. 94 действовавшей на тот момент редакции Конституции РА генпрокурор был заместителем председателя Совета юстиции. В Совет входили еще три прокурора. Это обстоятельство доказывает неопровержимое воздействие прокурорской системы на суд”,- говорится в жалобе адвоката Ревазяна.
А по мнению Геворка Багдасаряна, расценивать наличие в Совете юстиции трех прокуроров как превалирующую роль прокуратуры в судах представляет собой примитивный подход.
Напомним, что цепочка обжалований и заявлений началась после появления одной публикации в интернет-издании Hetq.am. Общественная организация “Журналисты-расследователи” обратилась к генпрокурору РА Геворку Костаняну с просьбой обновить производство дела Согомона Кочаряна. Основанием для обращения послужила статья “Разведчик Согомон Кочарян был приговорен к смертной казни под политическим давлением – признание прокурора”, опубликованная Hetq.am 6 мая. Издание ссылалось на поддерживавшего обвинение по делу Согомона Кочаряна в Верховном суде прокурора Жирайра Харатяна, который заявил, что в 1995 г. он не был согласен с вынесением Кочаряну смертного приговора, однако генпрокурор РА Артавазд Геворкян убедил его, объяснив, что исключительной меры наказания требует посол Ирана в Армении (потерпевший был гражданином Ирана). В противном случае посол пригрозил поднять политический скандал.
Однако и заявление ОО “Журналисты-расследователи”, и дальнейшие заявления и жалобы представителя Согомона Кочаряна удостаивались отказа как от прокуратуры, так и суда.
Пока из Генпрокуратуры и судов приходят отказы, вопрос оформления Согомону Кочаряну военной пенсии (вследствие Арцахской войны он стал инвалидом 2-ой группы) остается нерешенным. Уже 20 лет Согомон Кочарян не получает от государства причитающиеся ему деньги. В связи с этим несколько недель назад Hetq.am обратился с открытым письмом к министру юстиции Ованнесу Манукяну, однако реакции со стороны Минюста пока не последовало.