Սուրիկ Խաչատրյանի hէկն ընդդեմ Ռուբեն Վարդանյանի զբոսաշրջային ծրագրի
Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի «Տաթևի անապատ» ընկերության կառուցած հէկը կարող է վտանգել Տաթևի զարգացման զբոսաշրջային ծրագիրը: Հէկի խողովակները և ենթակառուցվածքային շինությունները գտնվում են Սյունիքի մարզի Տանձատափ և Տաթև համայնքներում, որոնք Տաթևի զարգացման զբոսաշրջային ծրագրի տարածքներում են:
«Հետքի» աղբյուրը տեղեկացրել է, որ IDeA հիմնադրամի հիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը Սուրիկ Խաչատրյանի հէկի կառուցումը կանխելու համար հանդիպել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ:
«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» հիմնադրամին հարցրել էինք, թե արդյոք «Տաթևի անապատ» ՍՊԸ-ի նախաձեռնած «Անապատ-1» փհէկի կառուցումը որևէ ձևով առնչվում է «Տաթևի թևեր» զբոսաշրջային զարգացման ծրագրում ընդգրկված ենթակառուցվածքներին կամ տարածքներին: Եթե այո, ապա արդյոք նշված հէկի շահագործումը կարո՞ղ է վտանգել կամ խաթարել «Տաթևի թևերի» բնականոն աշխատանքը, խոչընդոտ հանդիսանալ զբոսաշրջիկների հետագա հոսքի ներգրավման համար, աղավաղել զբոսաշրջային վայրի տեսքը և գրավչությունը:
IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժինը պատասխանել է. ««Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամը նշված էներգետիկ ծրագրի հետ կապված քննարկումներ է ունեցել տարբեր պետական մարմիններում: Հարցը քննարկվել է նաեւ տարածաշրջանում «ազգային պարկի» ստեղծման ծրագրի համատեքստում, որը նախատեսվում է իրականացնել միջազգային կազմակերպությունների հետ համատեղ: Հուսով ենք, որ բոլոր այս քննարկումները կհանգեցնեն այնպիսի լուծումների, որոնք թույլ կտան լիարժեքորեն իրականացնել տարածաշրջանի զարգացմանն ուղղված ծրագրերը»:
Ինչպես արդեն նշել ենք, «Տաթևի անապատը» արդեն իսկ իրականացրել է խողովակների անցկացման և կայանների կառուցման աշխատանքները, և բնապահպանական փորձաքննության է ներկայացվել նոր՝ վերափոխված նախագիծ, որում փոփոխվել է միայն վերին նիշը՝ նախկին 1527 մ բարձրության կայանն իջեցվելու է 1305 մ-ի:
Իսկ դա նշանակում է, որ հիմնադրամի պատասխանում նշված քննարկումներն էական արդյունքներ չեն ունեցել՝ բացի նիշերի փոփոխությունից: Սուրիկ Խաչատրյանին, այնուամենայնիվ, տրվել է թույլտվություն՝ իր հէկը կառուցելու համար «ձախողել» Տաթևի զբոսաշրջային զարգացման ծրագիրը:

ГЭС Сурика Хачатряна против туристической программы Рубена Варданяна
ГЭС, построенная компанией “Татеви анапат” губернатора Сюника Сурика Хачатряна, может поставить под угрозу программу развития туризма в Татеве. Трубы и инфраструктуры ГЭС расположены в общинах Тандзатап и Татев, которые образуют территорию программы развития туризма в Татеве.
Источники Hetq.am сообщили, что учредитель фонда IDeA Рубен Варданян с целью предотвратить строительство ГЭС Сурика Хачатряна встретился с премьер-министром РА Овиком Абрамяном.
Мы поинтересовались в фонде “Инициативы развития Армении”: имеет ли строительство малой ГЭС “Анапат-1”, инициированное ООО “Татеви анапат”, какое-либо отношение к инфраструктурам и территориям, включенным в программу развития туризма “Крылья Татева”, и если да, то может ли эксплуатация указанной ГЭС поставить под угрозу или помешать нормальной работе туристической программы, стать препятствием для дальнейшего притока туристов, исказить облик туристического места, лишить его привлекательности?
Из отдела общественных связей фонда IDeA прислали следующий ответ: “Фонд “Инициативы развития Армении” (IDeA) провел обсуждения в различных государственных органах, связанных с указанной энергетической программой. Вопрос обсуждался также в контексте программы создания в регионе национального парка, которую предусмотрено реализовать совместно с международными организациями. Надеемся, что все эти обсуждения приведут к таким решениям, которые позволят полноценно осуществить программы, направленные на развитие региона”.
Как мы отмечали, компания “Татеви анапат” уже проложила трубы и построила станции. На проведение экологической экспертизы представлен новый проект, в котором, однако, изменена только одна отметка: станция будет перенесена с высоты 1527 м на высоту 1305 м. А это означает, что упомянутые в ответе фонда обсуждщения не дали существенных результатов. Сурику Хачатряну все же разрешили ради строительства своей ГЭС “провалить” программу развития туризма в Татеве.