Որևէ պաշտոնյա ներողություն չի խնդրել քաղաքացիների խախտված իրավունքների համար
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցչի ինստիտուտի 10-ամյակին նվիրված միջազգային կոնֆերանսի ժամանակ Գևորգ Կոստանյանն անդրադարձավ նաև վերջերս՝ նոյեմբերի 13-ին, ՄԻԵԴ-ի՝ ընդդեմ Հայաստանի կայացրած 3 վճիռներին: Հիշեցնենք, որ խոսքը վերաբերում է պետական կարիքների դիմաց իրացված ներկայիս Հյուսիսային պողոտայի նախկին բնակիչներին, որով երեք ընտանիքներին միասին Հայաստանի կառավարությունը պարտավոր է վճարել 160.000 եվրո:
«Մենք դեմ չենք եղել բնակարաններ ստանալ». Սեդրակ Բաղդասարյան
«Պետական կարիքների զոհեր» ՀԿ նախագահ Սեդրակ Բաղդասարյանը, ով հրավիրված չէր համաժողովին և պատահաբար էր իմացել դրա մասին, ասաց, որ եկել է իր՝ «Բաղդասարյանն ու Զարիկյանցներն ընդդեմ ՀՀ-ի» գործով պարզաբանումներ տալու:
Սեդրակ Բաղդասարյանը նշեց, որ 2011թ. նոյեմբերին իրենց հետ կոմունիկացիայից հետո ԵԴ-ն որոշում էր կայացրել 3 ընտանիքներին տալ բնակարան: «Մենք դեմ չենք եղել բնակարաններ ստանալ: Սակայն 2012թ. իմ ներկայացուցիչը նամակով դիմել է Գևորգ Կոստանյանին, թե ինչպես պիտի ստանանք այդ բնակարանները, սակայն առ այսօր նամակի պատասխանը չենք ստացել: Նախկին ԱՆ փոխնախարար Ռուբեն Մելիքյանն էլ բանավոր հայտարարեց, որ կառուցապատողի տված փոխհատուցումը ետ պիտի վերադարձնենք: Մենք դիմեցինք կադաստր և ստացանք տեղեկանք, որ մեզ տրվելիք բնակարանները վաճառված են, ունեն այլ սեփականատերեր»,- ասաց Սեդրակ Բաղդասարյանը:
Ի՞նչ է առաջարկել կառավարությունը պետության կարիքներից տուժածներին
ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի կառավարության ներկայացուցիչ, գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը պատասխանեց, որ ցանկացել են բարեկամական կարգավորման գալ, այնինչ երեք ընտանիքները չեն համաձայնել:
«Կառավարությունը 55 քմ մետր վերցված տան դիմաց առաջարկել է 3 ընտանիքներին Բուզանդ-Կողբացի խաչմերուկում բնակարան 140 քմ մակերեսով և մինչև այդ շենքի շահագործման հանձնվելը ամսական 120.000 դրամ վարձ՝ բնակարան վարձելու համար: Բայց այդ առաջարկը մերժել են նրանք»,- պարզաբանեց Գևորգ Կոստանյանը՝ նշելով, որ ևս մեկ առաջարկ է արվել կառավարության կողմից՝ տրամադրել 117 քմ մակերեսով բնակարաններ Ամիրյան փողոցում: «Երբ հաշտության չենք հանգում, կառավարությունն անում է միակողմանի հայտարարություն: ՄԻԵԴ-ը ասում է, որ կառուցապատողի տված նախկին փոխհատուցումը՝ 23.000 եվրոն, պիտի մնա դիմումատուներին: Էստեղ մենք արդեն դեմ ենք լինում և առաջարկում, որ վերսկսվի գործի քննությունը: Մենք գտնում ենք, որ դա կլինի ոչ արդարացի: Այդ դեպքում դատարանն ասում է, որ ես կսահմանեմ՝ որն է արդարացի, սահմանեց 44.000 եվրո»,-ասաց Գևորգ Կոստանյանը՝ հորդորելով լրագրողներին տալ 3 գործերի մասին տեղեկանքներ: Դրանք տեղադրված են նաև Արդարադատության նախարարության պաշտոնական կայքէջում:
Գլխավոր դատախազը չանդրադարձավ քաղաքացու հարցին, թե մինչ օրս չեն ստացել իրեն հասցեագրված նամակի պատասխանը: Ահա այն նամակը, որը 2012թ. փետրվարին Սեդրակ Բաղդասարյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Արթուր Գրիգորյանը հասցեագրել է Գևորգ Կոստանյանին: Նամակով փաստաբանը ցանկացել է տեղեկանալ, թե ինչպես կարող է իր ներկայացուցիչը 3 ամսվա ընթացքում ստանալ ԵԴ 2011թ. նոյեմբերին կայացրած որոշմամբ արձանագրված բնակարանը ստանալ:
ԱՆ նախկին փոխնախարար, Արդարադատության ակադեմիայի ռեկտոր Ռուբեն Մելիքյանը «Հետքին» տված հարցազրույցում պարզաբանեց, թե ինչու է Բաղդասարյանին ասել՝ ետ վերադարձրեք կառուցապատողի փոխհատուցած գումարը. «Ամենևին Արդարադատության նախարարը պարտավոր չէր հանդիպում կազմակերպել: Ես իմ սեփական նախաձեռնությամբ եմ հրավիրել նրանց: Այն, որ ՄԻԵԴ-ի որոշման մեջ չկար փոխհատուցումը ետ վերադարձնելու նշում դա մեկնաբանման խնդիր էր:
Մենք տալիս ենք փոխհատուցում, դա նշանակում է, որ այլ փոխհատուցումն իր ուժը կորցնում է: Սա մեր մեկնաբանությունն էր: Հաշվի առնելով պետական պաշտոնյայի զսպվածության գործոնը՝ ես ուղղակի ձեռնպահ եմ մնում մեկնաբանել պարոն Բաղդասարյանի հայտարարությունը»:
Հարցին, թե կառավարության կողմից տրվելիք բնակարանների վաճառված լինելու հանգամանքը ինչպես է մեկնաբանում Ռուբեն Մելիքյանը, վերջինը նշեց. «Ես հավաստիացրել եմ, որ այդ բնակարանները կան: Երբ ներկայացվել են, հնարավոր է գնված եղել են, բայց կողքի
բնակարանները ևս նույն քառակուսիներով էին և կային, ես անձամբ եմ տեսել: Մարդիկ չգիտեմ ինչ պատճառներով ունեցել են ակնկալիք ստանալու հսկայական գումար: Բայց արդեն կար այս գործերով նախադեպ, թե ինչքան է սահմանում ԵԴ-ն»:
Քաղաքացիներին առաջարկել են արդեն վաճառված բնակարաններ
«Հետքի» հարցերին պատասխանելով՝ Սեդրակ Բաղդասարյանը նշեց. «Միայն ես չեմ, երեք ընտանիք: Սեդրակն էր, գիժ էր, բան չէր հասկանում: Բա, մյուսները ինչո՞ւ չէին վերցնում կառավարության առաջարկած բնակարանները: Առաջարկում էին 140 քմ մակերեսով բնակարան, համաձայնվել ենք, բայց ասել՝ ինչո՞ւ մեր տան տեղում պատրաստի շենքից չեք տալիս, այլ մի չիրացված տարածքից, որտեղ դեռ շենքի փոս էլ փորված չկա: Շենքը պիտի պատրաստ լիներ 2010-ին, չնայած 2013-ին հանձնվեց շահագործման: Բացի այդ դարձյալ ետ էին ուզում մեզ տրված 23.000 դոլարի փոխհատուցված գումարը: Մենք ասացինք՝ ինչու եք ուզում տալ ուրիշ ենթադրյալ շենքում, այն դեպքում, երբ մեր տան տեղում արդեն պատրաստի շենքը կար: Ինչու մենք ևս մի քանի տարի պիտի ապրենք վարձով: Հետո առաջակեցին 117 քմ մակերեսով բնակարաններ (63, 31, 40 բնակարանները): Նորից համաձայն եմ եղել, բայց հետո պարզել ենք որ մեզ արդեն վաճառված բնակարաններ են տալիս: Գնացել- տեսել ենք իրենց առաջարկած բնակարանները Ամիրյանի 4/6 շենքում ՝ բետոնից հատակով, նույնիսկ հոսանք դեռ չկար: Ասացի 31 համարի բնակարանը կարո՞ղ եք բացել, այն, որը ինձ պիտի տային, ըստ ԵԴ ուղարկված նյութերի: «Գրիարի» ներկայացուցիչը պատասխանեց, որ դա վաճառված է: Քիչ անց տեսա մի մարդ դուրս եկավ 31 բնակարանից, դուռը փակեց ու գնաց: Մեզ տիպարային բնակարան էին ցույց տալիս՝ ասելով, որ մյուսները նույնատիպ են: Մենք կասկածեցինք, բայց համաձայնեցիք: Եղավ որոշումը՝ տալ բնակարան: Փոխարենը լսեցի՝ փող տվեք, բնակարանը տանք»:
Սեդրակ Բաղդասարյանը շեշտեց, որ պետությունը խախտել է իրենց իրավունքները, ինչը հաստատել է և՛ Սահմանադրական դատարանը և՛ ԵԴ-ն. «Սակայն առ այսօր ներողություն չեն խնդրել: Գոնե ասեին՝ կներեք, որ Ձեզ ինը տարի գցել ենք փողոցները, կներեք, որ Ձեր երեխաները մանկություն չունեցան: 2015 թ-ին լրանում է հայոց Ցեղասպանության 100 տարին, որ թուրքերը մորթեցին միլիոն ու կես հայ: Հիմնական նպատակներից էր տիրանալ հայի գույքին: Նույնը կրկնվում է ՀՀ-ում, որը կատարում է պետական ապարատը իր ժողովրդի նատմամբ»:

Ни один чиновник не извинился за попранные права граждан
Во время международной конференции, посвященной 10-летию института полномочного представителя правительства РА в Европейском суде по правам человека, генпрокурор РА Геворк Костанян коснулся принятых 13 ноября Евросудом 13 решений против Республики Армения. Напомним, что речь идет о решениях по искам бывших жителей реализованного на государственные нужды нынешнего Северного проспекта. По этим решениям правительство Армении обязано выплатить трем семьям 160 тысяч евро.
“Мы не были против получения квартир” – Седрак Багдасарян
Председатель общественной организации “Жертвы государственных нужд” Седрак Багдасарян, который не был приглашен на конференцию и узнал о ней случайно, сказал, что пришел, чтобы получить разъяснения по делу “Багдасарян и Зарикяны против РА”.
По словам С.Багдасаряна, после коммуникации с ними в ноябре 2011 г. Евросуд принял решение предоставить трем семьям квартиры. “Мы не были против получения квартир, однако в 2012 г. мой представитель обратился с письмом к Геворку Костаняну, желая узнать, как мы должны получить эти квартиры. Однако ответ на это письмо мы не получили по сей день. А бывший заместитель министра юстиции Рубен Меликян в устной форме заявил, что мы должны вернуть компенсацию, выплаченную застройщиком. Мы обратились в кадастр и получили справку о том, что выделенные нам квартиры проданы и имеют других собственников”,- рассказал Седрак Багдасарян.
Что предложило правительство гражданам, пострадавшим от нужд государства
Представитель правительства Армении в ЕСПЧ, генпрокурор Геворк Костанян сказал, что они хотели урегулировать вопрос по-дружески, но три семьи не согласились.
“Против дома площадью 55 кв.м правительство предложило трем семьям квартиры площадью 140 кв.м в здании на перекрестке улиц Бюзанда и Кохбаци. А до его сдачи в эксплуатацию предложило выплачивать им 120 тысяч драмов за аренду квартиры. Но они отказались”,- сказал Геворк Костанян, отметив, что правительство сделало еще одно предложение – предоставить квартиры площадью 117 кв.м на улице Амиряна. “Если мы не приходим к согласию, то правительство делает одностороннее заявление. ЕСПЧ говорит, что выплаченная застройщиком предыдущая компенсация на сумму 23 тыс. евро должна остаться заявкодателям. Здесь уже мы против и предлагаем повторно рассмотреть дело. Мы считаем, что это будет несправедливо. В этом случае суд заявил: я решу, что справедливо, и постановил выплатить 44 тыс. евро”,- сказал Геворк Костанян, предложив предоставить журналистам справки о трех делах, которые размещены также на официальном сайте Министерства юстиции РА.
Генпрокурор не ответил на замечание гражданина о том, что он до сих пор не получил ответа на свое письмо. Вот текст письма, которое в феврале 2012 г. представитель Седрака Багдасаряна, адвокат Артур Григорян направил Геворку Костаняну. В письме адвокат просил сообщить, как может его представитель в течение трех месяцев получить квартиру, о которой говорится в принятом в ноябре 2011 г. решении Европейского суда.
В интервью Hetq.am бывший замминистра юстиции, ректор Академии правосудия Рубен Меликян пояснил, почему призвал Багдасаряна вернуть компенсированную застройщиком сумму: “Министр юстиции не был обязан организовать встречу. Я пригласил их по собственной инициативе. Отсутствие в решении ЕСПЧ пункта о возвращении компенсации является вопросом трактовки. Мы выплачиваем компенсацию, а это означает, что другая компенсация теряет силу. Это наша трактовка. Учитывая фактор сдержанности госчиновника, я просто воздержусь комментировать заявление г-на Багдасаряна”.
На просьбу прокомментировать то обстоятельство, что выделенные правительством квартиры проданы, Рубен Меликян отметил: “Я заверил, что эти квартиры существуют. Когда их представляли, возможно, они были проданы, но были соседние квартиры с такой же площадью, я сам их видел. Люди почему-то надеялись получить огромные суммы. Но по этим делам уже был прецедент того, какую сумму устанавливает Евросуд”.
Гражданам предложили уже проданные квартиры
В беседе с Hetq.am Седрак Багдасарян отметил: “Этот вопрос касается не меня одного, а трех семей. Возможно, я был ненормальным, ничего не понимал. А другие почему не взяли предложенные правительством квартиры? Нам предложили квартиру площадью 140 кв.м, мы согласились, но спросили, почему квартиры выделяют не в здании, которое строится на месте нашего дома, а в здании, которое должно быть построено на нереализованной территории, где даже фундамента еще нет. Здание должно было быть готово в 2010 г., хотя его сдали в эксплуатацию в 2013-ом. Кроме того, они опять требовали вернуть выплаченную нам компенсацию – 23 тыс. долларов. Мы заявили: почему хотите выделить нам квартиру в другом потенциальном доме, если на месте нашего дома уже есть построенное здание? Почему мы должны еще несколько лет жить по найму? Потом нам предложили квартиры площадью 117 кв.м. Мы опять согласились, но вскоре выяснили, что нам дают уже проданные квартиры. Мы посмотрели предлагаемые ими квартиры в здании по адресу Амиряна, 4/6. Пол там был бетонный, электричество отсутствовало. Я попросил открыть 31-ю квартиру, которая была выделена мне решением Евросуда. Представитель компании “Гриар” сказал, что эта квартира продана. Через некоторое время из этой квартиры вышел человек, закрыл дверь и ушел. Нам показывали типовые квартиры, говоря, что остальные такие же. Мы засомневались, но согласились. Пришло решение: выделить квартиру. Но вместо этого я услышал: заплатите деньги – дадим квартиру”.
Седрак Багадсарян подчеркнул, что государство нарушило их права, что подтвердили Конституционный и Европейский суды. “Однако по сей день никто не извинился. Хоть бы сказали: извините, что заставили вас девять лет жить на улице, извините, что ваши дети лишились детства... В 2015 году исполняется 100-летие Геноцида армян. Тогда турки истребили полтора миллиона наших соотечественников, их основной целью было завладеть имуществом армян. В Республике Армения то же самое делает в отношении своего народа госаппарат”.