ԱԺ-ից պահանջում են քաղբանտարկյալներ ճանաչել Շանթին եւ տղաներին
«Մեր պահանջն է, որ տղաներն, ովքեր այսօր բանտերում են իրենց քաղաքական հայացքների համար, ճանաչվեն քաղբանտարկյալներ ու անհապաղ ազատվեն»,- ասաց ազատամարտիկ Գագիկ Սարուխանյանը, ով մի խումբ քաղաքացիների հետ այսօր առավոտյան գտնվում էր ԱԺ-ի դիմաց:
Ազգային ժողովում լսվում էր ԵԽԽՎ «Քաղաքական բանտարկյալի սահմանումը» թիվ 1900 բանաձեւի կատարման վերաբերյալ հարցը: Խորհրդարանական լսումները Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ հրավիրել էր ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը:
«Որևէ ակնկալիք չունեմ առհասարակ պետական մարմիններից, այսօրվա քննարկումից նույնպես: Ավելին՝ կարծում եմ, որ ԱԺ համապատասխան հանձնաժողովի համար հերթական լսումներ են, որից հետո ոչինչ էլ չի փոխվելու: Ուզում են ցույց տալ, որ մեր երկրում լուրջ են վերաբերվում մարդու իրավունքներին: Բայց եթե իսկապես կամք լիներ ինչ-որ բան փոխելու, ապա այդ քննարկումները կանեին մարտ-ապրիլ ամիսներին, երբ դատավարությունների շրջանն էր: Բայց հիմա արդեն գնացքը գնացել է, իսկ Սերժ Սարգսյանի Ամերիկայից արված հրահանգով տղաների դատավճիռները վաղուց էին կայացրել դեռ»,- ասաց Ֆելիքս Հայրապետյանը, ով «Շանթ և ազատություն» հիմնադրամի նախագահն էր:
Նա տեղեկացրեց, որ հիմնադրամը լուծարվել է վերջերս՝ դրամական հոսք չունենալու պատճառով: Այն ստեղծվել էր՝ որպես աջակցություն Շանթ Հարությունյանի հետ բանտում հայտնված քաղաքացիների ընտանիքների ֆինանսական խնդիրները թեթևացնելու նպատակով:
«Մինչև 30 երեխա մնացել է առանց միակ կերակրողի: Նրանց հայրերին բանտարկելով՝ ընտանիքները ուղղակի գոյատևում են: Ընտանիք կա` 5 երեխա է մեծանում: Մենք մի քանի անգամ կարողացանք օգնել նրանց: Բայց մեր հասարակությունում կան քաղաքացիներ, ովքեր ավելի շուտ կենդանիների պաշտպանության համար գումարներ կտան (ես էլ եմ, իհարկե, կենդանիներ սիրում), քան մարդու: Նաև չենք միավորվում: Այո՛, քիչ ենք, չենք շարժվում: Ճահիճում ամեն ինչ անշարժ է, բայց դա ճահիճ է»,- ասաց Ֆելիքս Հայրապետյանը:
Հայաստանի հանրապետության քրեական օրենսգրքում քաղբանտարկյալ տերմին չկա: ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաները ևս պնդում են, որ մեր երկրում քաղբանտարկյալներ չկան: Սակայն իրավապաշտպաններ, քաղաքացիական նախաձեռնությունների անդամներ, որոշ քաղաքական ուժեր գտնում են, որ Հայաստանում կա 16 քաղբանտարկյալ՝ Շանթ Հարությունյանն ու 13 քաղաքացիները, նաև Վոլոդյա Ավետիսյանը, Հայկ Կյուրեղյանը:
«Մեր տղաները խուլիգաններ չեն, այլ քաղաքական բանտարկյալներ: Այո, նրանք մեկ տարուց ավելի ճաղերի հետևում են իրենց քաղաքական հայացքների համար: Նրանց մեծ մասը Արցախյան պատերազմով անցած մարդիկ են, հասարակության համար պիտանի քաղաքացիներ»,- ասաց Լաուրա Պետրոսյանը՝ Շանթ Հարությունյանի գործով Հայկ Հարությունյանի մայրը:
2 մանկահասակ երեխաների մայր Մարգարիտա Ստեփանյանը՝ 7 տարվա ազատազրկման դատապարտված Վահե Մկրտչյանի կինն է: Նա նշում է, որ պատրաստ է ամեն դուռ թակել, որ օր առաջ վերադարձնի ամուսնուն. «Սա Վահեի երազած Հայաստանը չէ: Նա 15 տարեկանից այս Հայաստանի համար չի պայքարել»,- ասաց Մարգարիտան:
1 տարի 6 ամսվա անազատության դատապարտված Սևակ Մնացականյանի հայրը՝ Բախշիկ Մնացականյանն ասում է, որ գրեթե միայնակ են պայքարում. «Վկա՝ այս օրը: Միայն քաղբանտարկյալների հարազատներն են այստեղ ու մի քանի քաղաքացիներ: Կարծես մեր հասարակության ողնաշարը ջարդած լինեն: Բողոքելու միայն արտագաղթի ձևն են հասկանում»:
Իսկ Սևակի մայրը՝ Նորա Զաքևոսյանը, ով որդուն 1 տարուց ավելի չի տեսել, (ապակիներից այն կողմ չեն ցանկանում տեսակցել) նշեց, որ տպավորություն է, թե մարդիկ քնի մեջ են, «բայց չեն գիտացում, որ այս արժեքների խեղումը ձնագնդիի պես կմեծանա ու իրենց էլ կտանի»:
Ակտիվիստ Գևորգ Սաֆարյանը, ում շաբաթներ առաջ ծեծի էին ենթարկել, նշեց, որ դեռ տեղեկացված չէ` արդյոք տուժող ճանաչվել է, թե ոչ: Տեղյակ է, որ քրեական գործ է հարուցվել:
«Մարդկանց բանտերը գցելով կամ ծեծի ենթարկելով՝ փորձում են մյուսներին հետ պահել պայքարից: Մենք միշտ համախմբվում ենք գերկրիտիկական պահերին: Շատերը չեն գիտակցում, որ այդ գերկրիտիկական պահն է, որովհետև մարդկանց փորձում են հեռուստատեսությամբ ցույց տալ գեղեցիկ, արդար Հայաստան: Բայց արդեն չի ստացվում մարդկանց խաբկանքի մեջ պահել»,- ասաց Գևորգ Սաֆարյանը:

Требуют признать Шанта и его друзей политзаключенными
“Мы требуем, чтобы ребят, которые из-за своих взглядов сегодня находятся в тюрьме, признали политзаключенными и немедленно освободили”,- сказал ополченец Гагик Саруханян, который сегодня с утра вместе с группой граждан находился перед зданием Национального Собрания.
В парламенте обсуждался вопрос выполнения резолюции 1990 ПАСЕ “Определение политического заключенного”. Парламентские слушания по случаю Дня защиты прав человека организовала постоянная комиссия по вопросам прав человека НС.
“Никаких ожиданий от государственных органов и сегодняшнего обсуждения у меня нет. Больше того, я считаю, что для соответствующей комиссии НС это очередные слушания, после которых ничего не изменится. Если б они действительно хотели осуществить изменения, то провели бы эти слушания в марте-апреле, когда шел судебный процесс. Но поезд уже ушел, а по отданному из США распоряжению Сержа Саргсяна приговоры парням были вынесены давно”,- сказал председатель фонда “Шант и свобода” Феликс Айрапетян.
Из-за отсутствия денежных поступлений фонд недавно закрыли. Создание фонда, по словам Айрапетяна, преследовало цель оказывать финансовую помощь семьям граждан, оказавшихся в тюрьме вместе с Шантом Арутюняном.
В Уголовном кодексе РА нет термина “политический заключенный”. Высокопоставленные чиновники утверждают, что в нашей стране нет политзаключенных. Однако правозащитники, гражданские инициативы и некоторые политические силы считают, что в Армении есть 16 политзаключенных – это Шант Арутюнян и 13 граждан, Володя Аветисян и Айк Кюрегян.
“Наши сыновья не хулиганы, а политзаключенные. Они больше года находятся за решеткой из-за своих политических взглядов. Большинство из них – люди, прошедшие Арцахскую войну, полезные для общества граждане”,- сказала Лаура Петросяна, мать Айка Арутюняна, проходившего по делу Шанта Арутюняна.
Мать двух маленьких детей Маргарита Степанян – жена осужденного к семи годам лишения свободы Ваге Мкртчяна. Маргарита готова стучаться в любую дверь, лишь бы поскорее вернуть мужа домой. “Это не та Армения, о которой мечтал Ваге. Не за такую Армению он вел борьбу с 15 лет”,- добавила Маргарита.
По словам отца осужденного к 18 месяцам тюрьмы Севака Мнацаканяна, Бахшика Мнацаканяна, они ведут борьбу практически в одиночку. “Доказательство тому – сегодняшняя акция.
Здесь собрались только родственники политзаключенных и несколько граждан. Нашему обществу как будто сломали хребет. В качестве формы протеста люди выбирают только эмиграцию”.
А мать Севака Нора Закевосян, которая не видела сына больше года (она не желает видеться с ним через стекло), отметила, что люди как будто пребывают во сне, “они не осознают, что искажение ценностей разрастется как снежный ком и сметет также их”.
Активист Геворк Сафарян, который несколько недель назад подвергся избиению, не располагал информацией о том, признан он потерпевшим или нет. Знал только, что возбуждено уголовное дело.
“Бросая людей в тюрьмы или избивая их, пытаются удержать от борьбы других. В сверхкритические моменты мы всегда объединяемся. Но многие не осознают, что сверхкритический момент уже настал. По телевизору показывают красивую справедливую Армению, но им уже не удается обманывать людей”,- сказал Геворк Сафарян.