Նախկին զինվոր. «Կուզեի մեր պաշտոնյաները մեկ ամիս ապրեին 18.000 դրամ հաշմանդամության թոշակով»
Սամվել Ավետիսյանը բանակում` Վարդենիսի Սոթքի զորամասում, հասցրել է ծառայել ընդամենը 5 ամիս. 2012 թ.-ի մայիսի 8-ը ճակատագրական է դարձել նրա համար: Այդ օրը լավ է հիշում, երբ իրեն ամրակցված զենքը դրել է ծնկների մեջ, իսկ փողն ուղղել պարանոցին ու այդպես հեռախոսով զրուցել եղբոր հետ: Պատմում է, որ ինքն էլ չի հասկացել, թե ինչպես է կրակել: Սամվելը հրաշքով է ողջ մնացել` կորցնելով քայլելու ունակությունը, քանի որ հրազենը վնասել է նրա 4-րդ ու 5-րդ ողն ու ողնուղեղը: 9 ամիս Սամվելը գտնվել է վերակենդանացման բաժնում, ապա բուժվել Կարմիր խաչի վերականգնողական կենտրոնում:
Պետությունը Սամվել Ավետիսյանին տալիս է 18.000 դրամ հաշմանդամության թոշակ, որը անգամ անհրաժեշտ դեղերին չի բավականացնում:
«Ես կուզեի մեր բարձրաստիճան պաշտոնյաները, լինելով առողջ, մեկ ամիս ապրեին 18.000 դրամ կազմող հաշմանդամության թոշակով: Բայց լավ գիտենք, որ այդ գումարը անգամ նրանց թանկարժեք մեքենաների բենզինի մեկ օրվան չի հերիքի»,- ասաց նախկին զինվոր Սամվել Ավետիսյանը:
Սամվելն արդեն մենակ չէ իր դժվարությունների ու տատիկի հետ: Նա իր կյանքի կեսին` Էմմա Եղիազարյանին, գտել է այս տարի` փետրվարին: Էմման զբաղվում է բարեգործությամբ, մի խումբ երիտասարդների հետ դրամահավաքներ է կազմակերպում` գոյացած գումարը տրամադրելով ծանր հիվանդությամբ տառապող երեխաներին:
«Որպես տառապանքներիս փոխհատուցում Աստված ինձ ուղարկեց իմ կյանքի կեսին: Փետրվարից մինչև ապրիլ Էմմայի հետ շփվում էինք համացանցով: Հենց նա ինձ սովորեցրեց լիարժեք ապրել»,- ասաց Սամվելը, ով Էմմայի հետ ծանոթացել է ընկերոջ միջոցով համացանցով:
«Մտածում էի, որ պետք է ամեն ինչ անեմ, որ Սամվելը գնա Գերմանիա ու բուժում ստանա, կարողանա քայլել: Դեռ չգիտեի, որ դա դառնալու է կյանքիս նպատակը»,- պատմեց Էմման:
Այս տարվա ապրիլին Էմման գնացել է Կարմիր խաչի վերականգնողական կենտրոն՝ Սամվելին տեսակցության: Իսկ ապրիլի 15-ին` իր ծննդյան օրը, իմացել է, որ Սամվելի մոտ սրտի կանգ է գրանցվել ու նրան տեղափոխել են «Էրեբունի» հիվանդանց, շտապել է այնտեղ, իսկ երբ մտել է հիվանդասենյակ, տեսել է, որ ամբողջ հիվանդասենյակում փուչիկներ են, իսկ դարակի վրա փափուկ խաղալիք: Սամվելը սիրո խոստովանություն է արել ապագա կնոջը հենց նրա 20-ամյակի օրը: Իսկ օգոստոսի 1-ից որոշել են ապրել մեկ հարկի տակ, ապա գրանցել են իրենց ամուսնությունը:
«Երբ Սամվելին գտա, նոր էի ընդունվել Ամերիկյան համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետ, սակայն ուսումս կիսատ թողեցի: Ծնողներս ասում էին, որ շարունակեմ: Դեմ էին մեր հարաբերություններին: Բայց մենք Սամվելի հետ որոշել ենք միասին սովորել, երբ կկատարենք մեր կրկնակի երազանքը, երբ Սամվելը սկսի քայլել, ու մենք միասին մտնենք եկեղեցի: Հավատում եմ` երբ կա սեր, ամեն ինչ հաղթահարելի է: Մեր ամեն օրը սկսվում է սիրով, հաճախ մենք տանգո ենք պարում,- պատմեց Էմման` ընդգծելով, որ մայրը հիմա իրեն հասկանում է ու ասում, որ Սամվելը իր երրորդ որդին է,- մայրս, Սամվելի հայրը, մեր ընկերները շատ են օգնում ամեն առումով, քանի որ մեր ընտանիքում ոչ մեկը չի աշխատում»: Սակայն սայլակի վրա նստած` Սամվելն` ինքը, լինելով կարիքի մեջ, ունենալով շատ վերքեր ու պառկելախոցեր, Էմմայի հետ Երևանի տարբեր փողոցներում 3 ամիս շարունակ դրամահավաքներ է կազմակերպել այլ կարիքավոր ու հիվանդ երեխաների համար:
Սամվելի ու Էմմայի կրկնակի երազանքը իրականացնելու հնարավորություն բժշկությունն այսօր ստեղծել է: Անհրաժեշտ է համապատասխան բուժում Գերմանիայում` վիրահատության միջոցով, որն արժե 10.000-12.000 եվրո: Գումարը բարի մարդկանց շնորհիվ արդեն հավաքվել է: Մնացել է միայն ինքնաթիռի տոմսերի ու նախնական ախտորոշման գումարը: «Ֆեյսբուք» սոցիալական կայքում բացվել է խումբ «Բռնեք ձեռքս, օգնեք քայլեմ», որտեղ էլ արձագանքել են տարբեր անհատներ:
«Եթե այդ գումարն էլ հավաքվի, երևի Նոր տարին կդիմավորենք Գերմանիայում` հիվանդանոցում: Սա կլինի 3-րդ Նոր տարին, որ կդիմավորեմ հիվանդանոցում: Բայց չեմ դժգոհում, քանի որ Էմման հայտնվեց իմ կյանքում, ու ամեն ինչ փոխվեց: Հաստատ գիտեմ՝ Աստված նրան ուղարկեց ինձ մոտ: Մենք ունենք Աստծուն, և նա օգնում է մեզ: Ֆանտաստիկ բան է. կարող է մենք սոված լինենք, բայց նայենք իրար, թեկուզ չզրուցենք ու զգանք, որ երջանիկ ենք: Աղոթենք Աստծուն ու զգանք նրա զորությունը: Կուզեի մարդկանց ասել միայն երկու բառ՝ սիրեք ու սիրվեք»:

Бывший солдат: “Мне бы хотелось, чтобы чиновники месяц пожили на пенсию по инвалидности – 18 тысяч драмов”
В воинской части в Сотке (Варденис) Самвел Аветисян успел прослужить всего 5 месяцев – 8 мая 2012 г. стало для него роковым днем. Самвел хорошо помнит этот день: он беседовал по телефону с братом, зажав двумя коленами закрепленное за ним оружие, дуло которого было направлено в шею. Он сам не понял, как ружье выстрелило. Самвел выжил чудом, но потерял способность ходить, поскольку в результате выстрела получил повреждение 4-го и 5-го позвонков, а также костного мозга. Он 9 месяцев пролежал в реанимации, после чего лечился в реабилитационном центре Красного Креста.
Государство выплачивает Самвелу Аветисяну пенсию по инвалидности в размере 18 тысяч драмов, которой не хватает даже не необходимые лекарства.
“Мне бы хотелось, чтобы наши высокопоставленные чиновники, будучи здоровыми, месяц пожили на пенсию по инвалидности – 18 тысяч драмов. Мы-то знаем, что этих денег не хватило бы даже на однодневную заправку их дорогих машин”,- сказал бывший солдат.
Самвел и его бабушка уже не одиноки в своих трудностях. В феврале этого года он нашел свою вторую половину – Эмму Егиазарян. Эмма занимается благотворительностью, вместе с группой молодых людей организует сбор денег, а собравшуюся сумму передает тяжело больным детям.
“В качестве вознаграждения за мои страдания Бог послал мне мою половину. С февраля по апрель мы с Эммой общались в интернете. Именно она научила меня жить полноценной жизнью”,- говорит Самвел, познакомившийся с Эммой в интернете через своего друга.
“Я думала, что должна сделать все, чтобы Самвел поехал на лечение в Германию, чтобы начал ходить. Я тогда не знала, что это станет целью моей жизни”,- сказала Эмма.
В апреле этого года девушка пришла в реабилитационный центр Красного Креста на встречу с Самвелом. А 15 апреля, в свой день рождения, она узнала, что у Самвела произошла остановка сердца. Узнав, что его доставили в медцентр “Эребуни”, Эмма поспешила туда. Зайдя в больничную палату, она увидела, что вся больничная палата украшена разноцветнми шарами, а на тумбочке стоит мягкая игрушка. Признание в любви своей будущей жене Самвел сделал в день ее 20-летия. А 1 августа они решили жить под одной крышей, после чего зарегистрировали свой брак.
“Самвела я нашла после того, как поступила на факультет международных отношений Американского университета. Но я оставила учебу. Родители просили, чтобы я продолжала учиться, они были против наших отношений. Но мы с Самвелом решили учиться вместе после того, как исполнятся две наши мечты: Самвел начнет ходить, и мы вместе войдем в церковь. Я верю, что когда есть любовь, все трудности преодолимы. Каждый наш день начинается с любви, мы часто танцуем вместе танго”,- сказала Эмма, подчеркнув, что сейчас мать понимает ее и говорит, что Савел – ее третий сын. “Моя мама, отец Самвела, наши друзья помогают во всем, так как в нашей семье никто не работает”.
Сидя в коляске, Самвел сам будучи в нужде, забывал о своих пролежнях и болячках и в течение трех месяцев вместе с Эммой организовывал на улицах Еревана сбор пожертвований для нуждающихся и больных детей.
Сегодня медицина имеет возможность осуществить мечту Самвела и Эммы. Для этого необходимо сделать в Германии операцию, которая стоит 10.000-12.000 евро. Благодаря добрым людям эта сумма уже собрана. Осталось найти деньги на билеты и предварительную диагностику. В Фейсбуке создана группа “Возьмите меня за руку, помогите начать ходить”. На эту инициативу уже откликнулись многие.
“Если нужная сумма соберется, Новый год мы, возможно, встретим в больнице в Германии. Это будет третий Новый год, который я буду встречать в больнице. Но я не жалуюсь, поскольку в моей жизни появилась Эмма, и все изменилось. Я точно знаю, что мне ее послал Бог. У нас есть Бог, и он помогает нам. Это фантастика: мы можем быть голодными, но стоит нам посмотреть друг на друга, даже молча, и мы чувствуем себя счастливыми. Молитесь Богу и чувствуйте его силу. Мне хочется сказать людям всего два слова: любите и будьте любимыми”.