Վարորդները սարսափով են հատում միջպետական ճանապարհի թունելը
Ալավերդի–Վանաձոր միջպետական ճանապարհի Ձորագետ–Փամբակ ճանապարհահատվածում գտնվող երեք թունելներն էլ անբարեկարգ են, սակայն նրանցից Շահալի երկաթուղային կայարանի հարևանությամբ գտնվողը, որը կառուցվել է 1962թ., գրեթե փլուզման շեմին է:
Թունելը մոտ 100 մետր հատում է հսկա ժայռը: Իր գոյության 54 տարիներին այն երբևէ չի վերանորոգվել, ինչի պատճառով էլ ներկայումս երթևեկության լուրջ վտանգներ է առաջացնում վարորդների համար:
Թունելի ներսում աստիճանահարթակներ դարձած ասֆալտի անորակ փոսանորոգումները բեռնատարները հաղթահարում են մի կերպ: Լուծված չէ ջրահեռացման խնդիրը, ինչի պատճառով անձրևներից առաջացած լեռնային ջրահոսքերը լցվում են թունել` առաջացնելով փլուզման և քարաթափման վտանգներ:
Այն նաև լուսավորված չէ: Թունելով հետիոտն երթևեկում են շրջակա գյուղերի բնակիչները, վերջիններիս անասունները, ինչպես նաև միջպետական ճանապարհով երթևեկող ավտոմեքենաները: Վտանգավոր թունելով են անցնում նաև ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի պատմական հուշարձանների ցուցակում գրանցված Սանահինի և Հաղպատի վանական համալիրներ այցելողները, ինչպես նաև Օձունի եկեղեցի և Թումանյանի տարածաշրջանի մյուս պատմամշակութային հուշարձաններ ուղևորվող տարեկան մոտ 10 հազար զբոսաշրջիկ տեղափոխող ավտոբուսներն ու Բաթումից և Թուրքիայից Հայաստան ապրանքեր ներկրող հսկա բեռնատարները: Վերջիններս իրենց չափերին անհամապատասխան թունելում ստեղծում են տրանսպորտային միջոցների անանցանելիություն` մանավանդ, երբ հակառակ երկու կողմերից միաժամանակ հայտնվում են թունելի կենտրոնում:
«Ձայնային ազդանշաններով կարելի է կանոնակարգել մեծ մեքենաների մուտքը դեպի թունել: Կամ գուցե այնտեղ պետք է պատշաճ հսկողություն սահմանի ճանապարհային ոստիկանությունը»,- ասում է ալավերդցի Վալերի Պարանյանը:
«Էդ թունելի չափերը փոքր են: Երկու «VOLVO» կամ «DAF» մակնիշի բեռնատարներ, երբ միաժամանակ մտնում են թունել, չեն կարողանում իրար կողքով անցնել: Մեկ բեռնատարն էլ պետք է միայն անցնի կենտրոնով, որպեսզի կարողանա հատի փոքր թունելը: Եթե կենտրոնով չեն անցնում, չեն կարողանում դուրս գալ թունելից: Պետք է թունելի գետնի հողը իջեցնեն: Դա ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության գործն է»,-ասում է ՀՀ ճանապարհային ոստիկանության 2-րդ սպայական գումարտակի 5-րդ վաշտի 2-րդ դասակի հրամանատար Սմբատ Նորեկյանը:
«Լրիվ վտանգ է, էլի: Ես վախենամ բլի վրես, որ մտնեմ: Դեմից որ մեծ մեքենան գալիս է, մեզ տեղ չի լինում, որ անցնենք: Ամբողջ ձմեռը առաստաղից սառույցները կախված են լինում: Թունելի ներսի ճանապարհն էլ անանցանելի է»,- դեկտեմբերի 6-ին հայտնեց թունելից դուրս եկող մեքենաներից մեկի վարորդը:
«Թալինցի եմ: Էս մի ամսվա մեջ գրեթե մի 5-6 անգամ թունելով երթևեկել եմ: Նկատել եմ, որ մեծ բեռնատարների համար թունելը շատ ցածր է: Անընդհատ խփում և քարեր են թափում թունելի առաստաղից: Հենց նոր ես այդ մեծ մեքենայի հետ հանդիպակաց դուրս եկա: Վտանգն էն է, որ եթե չզգուշանայի, պետք է խփեինք իրար»,- ասաց վարորդ Հայկ Սահարյանը:
Բեռնատարներից մեկի վրացի վարորդն էլ նշեց, որ իր մեքենայի համար թունելը շատ փոքր է: Վրացի Ալյադ Թամայան շատ վտանգավոր համարեց ոչ միայն թունելը, այլև Վանաձոր-Ալավերդի միջպետական ճանապարհը. «Շատ «ստրաշնի» է էս թունելով ու էս ճանապարհով անցնելը»,- ասաց նա:
Վլադիկ Բարսեղյան |
Վարորդ Վլադիկ Բարսեղյանն ասում է, որ սարսափելի զգացողություն է ունենում թունելում բեռնատարներին հանդիպակաց դուրս գալիս: Անանցանելիության պառնալիներ են ստեղծում նաև Ձորագետ ավանի կողմից թունելի մուտքին հարող ժայռաբեկորները, որոնք կարող են թափվել ու փակել թունելի մուտքը:
Վարորդները դժգոհում են նաև Փամբակ–Ալավերդի միջպետական ճանապարհահատվածի անբարեկարգ վիճակից: Արդեն տարիներ շարունակ այստեղ քայքայված են ճանապարհի պաշտպանիչ քարե պատնեշները: Վթարների լուրջ վտանգ է ներկայացնում թունելին հաջորդող կամուրջը, որի բազրիքները շատ վաղուց գոյություն չունեն: Հորդառատ ձյան դեպքում տրանսպորտային միջոցները կարող են կամրջից ընկել և հայտնվել Դեբեդ գետում:
Ալավերդի-Վանաձոր ճանապարհահատվածով ամեն օր երթևեկում է նաև Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը: Վարորդների խնդրանքով «Հետքը» մարզպետից այսօր տեղեկություններ խնդրեց վտանգավոր թունելի և Վանաձոր-Ալավերդի ճանապարհի կապիտալ վերանորոգման մասին:
«Համաշխարհային բանկի ծրագրով նախատեսվում են Վանաձոր-Բագրատաշեն միջպետական ճանապարհի կապիտալ բարեկարգման աշխատանքներ: Ծրագրի մեջ մտնում է նաև այդ վտանգավոր թունելի վերանորոգումը: Նախագծային աշխատանքեր էին կատարվում, բայց ես չեմ կարող ասել, թե երբ կսկսվեն այդ աշխատանքները»,-պատասխանեց մարզպետը:
ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության «Հայաստանի ավտոմոբիլային ճանապարհների տնօրինություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Աշոտ Արշակյանն էլ այսօր մեզ հայտնեց, որ նշվա թունելի կապիտալ վերանորոգման նախագծերն արդեն ավարտված են: Թունելի կապիտալ վերանորոգումը ներառված է «Վանաձոր-Բագրատաշեն» միջպետական ճանապարհի կապիտալ վերանորոգման աշխատանքներում, 2015թ. աշխատանքներն իրականացնող շինարարական կազմակերպության մրցույթ է հայտարարվելու: «Մեկ-երկու տարվա մեջ թունելը և ճանապարհը կարգավորված կլինեն»,- հուսադրեց Աշոտ Արշակյանը և հավելեց, որ վթարային կամրջի փոխարեն նախագծով թունելի մուտքից նոր կամուրջ է կառուցվելու, որն ուղիղ միանալու է ճանապարհին:

Водители со страхом пересекают туннель на межгосударственной дороге Алаверди-Ванадзор
Все три туннеля на участке Дзорагет-Памбак межгосударственной дороги Алаверди-Ванадзор находятся в неблагоустроенном состоянии, однако туннелю, построенному в 1962 г. рядом с железнодорожной станцией Шаали, грозит обвал. За 54 года своего существования этот туннель никогда не ремонтировался, вследствие чего в настоящее время проезд через него представляет опасность.
Внутри туннеля грузовики с трудом преодолевают некачественно отремонтированный асфальт. Не решен вопрос водоотводной системы, в результате дождевая вода заливает туннель, создавая угрозу обвала и камнепада.
Здесь отсутствует освещение, хотя туннелем пользуются не только водители, но и жители окрестных сел. Через него проезжают и автобусы, которые ежегодно доставляют около 10 тысяч туристов к занесенным в список исторического наследия ЮНЕСКО монастырским комплексам Санаин и Ахпат, церкви Одзун и другим историческим памятникам Туманянского района. Проезжают и огромные фуры, доставляющие в Армению грузы из Турции. Последние из-за несоответствия своих размеров величине туннеля создают здесь заторы.
“Туннель по своим размерам небольшой, и если в него одновременно въедут два грузовика марки “VOLVO” или “DAF”, то они не смогут разъехаться. А наш грузовик обязательно должен проехать по центру, чтобы пересечь туннель. Дно туннеля необходимо спустить, этот вопрос должно решить министерство транспгорта и связи РА”,- отметил сотрудник Дорожной полиции РА Смбат Норекян.
“Проезжать здесь очень опасно. Боюсь, что туннель может обвалиться на мой автомобиль. Всю зиму с крыши свисают сосульки. Внутри туннеля дорога непроходима”,- сказал 6 декабря водитель одного из машин.
“Я из Талина. Через этот туннель проезжаю 5-6 раз в месяц. Заметил, что для большегрузых машин туннель мал. Только что я выехал навстречу грузовику, и если бы я не проявил осторожность, то наши машины столкнулись”,- сказал водитель Айк Саарян.
По словам грузина Аляда Тамаяна, опасность представляет не только туннель, но и межгосударственная дорога Ванадзор-Алаверди”. “Проезжать через этот туннель и по этой дороге очень страшно”,- сказал он.
Водители жалуются и на неблагоустроенность дорожного участка Памбак-Алаверди. Уже много лет защитный каменный барьер на этой дороге разрушен. Серьезную угрозу для автомобилей представляет также следующий за туннелем мост, парапеты которого давно отсутствуют, и во время проливного дождя транспортные средства могут упасть с моста в реку Дебед.
По дороге Алаверди-Ванадзор каждый день ездит и губернатор Лорийской области Артур Налбандян. По просьбе водителей Hetq.am обратился сегодня к губернатору для получения информации относительно благоустройства опасного туннеля и капитального ремонта дороги Ванадзор-Алаверди.
“По программе Всемирного банка предусмотрены работы по капитальномау ремонту межгосударственной дороги Ванадзор-Баграташен. В программу входит также ремонт опасного туннеля. Проектные работы уже ведутся, но относительно сроков начала ремонтных работ я ничего сказать не могу”,- ответил губернатор.
Директор ГНКО “Дирекция автомобильных дорог Армении” Министерства транспорта и связи РА Ашот Аршакян сегодня сообщил нам, что проект ремонта опасного туннеля уже готов и включен в работы по капитальному ремонту межгосударственной дороги Ванадзор-Баграташен. В 2015 г. будет объявлен тендер на строительные работы. “Через один-два года туннель и дорога будут отремонтированы”,- заверил Ашот Аршакян, отметив, что по проекту у въезда в туннель предусмотрено построить новый мост, который будет напрямую соединен с дорогой.