ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող ջավախքցիներին սկսել են «վտարել» երկրից
ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող ջավախքցիների նկատմամբ սկսել են տույժեր կիրառել միգրացիոն նոր կանոնները խախտելու համար և արգելել նրանց մուտքը Վրաստանի տարածք:
Դեկտեմբերի 1-ից վրացական կողմը սկսել է կիրառել միգրացիոն նոր կանոնները, որոնք բխում են ԵՄ-ի հետ Վրաստանի ստորագրած Ասոցացման համաձայնագրից: Հայ-վրացական սահմանին ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող ջավախքցի վարորդներին վրացի սահմանապահներն այսօր «վտարել են»: Նրանց նկատմամբ կիրառվել է տույժ՝ 180 լարի և առաջիկա երեք ամսում նրանք այլևս չեն կարողանա մուտք գործել Վրաստանի տարածք, այն է՝ հայրենի Ջավախք:
ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագիրը Վրաստանը ստորագրել է այս տարվա հունիսի 27-ին Բրյուսելում: Դրա հիման վրա՝ սեպտեմբերի 1-ից ուժի մեջ է մտնել «Արտասահմանցիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց իրավական կարգավիճակի մասին» օրենքը: Վրաստանում առանց վիզայի գտնվելու ժամկետը կրճատվել է: Նախկին 390 օրվա փոխարեն այժմ օտարերկրացիները կարող են 180 օրվա ընթացքում երկրում գտնվել 90 օր:
Սակայն Վրաստանի արդարադատության նախարարը Թեա Ծուլուկիանին հայտարարել էր, որ օտարերկրացիներին կտրվի լրացուցիչ ժամանակ վիզայի և կացության հարցերը կարգավորելու համար մինչև 2015թ. մարտի 1-ը: Ավելին, նախարարը հավաստիացրել էր, որ ներքին գործերի նախարարությունը որևէ միջոցառում չի ձեռնարկի երկրում գտնվող ոչ լեգալ միգրանտների նկատմամբ:
«Մենք գնացինք Հայաստանում Վրաստանի դեսպանատուն, Ախալքալաքի անձնագրային սեղանի ղեկավարի մոտ, մտանք, ասացին՝ մինչև մարտի 1-ը ազատ է, ոչ մի խնդիր չկա: Երեկ անցա սահմանը, ինձ չզգուշացրին, որ քո օրերը լրացել են: Այսօր երբ դուրս էի գալիս Ջավախքից, սահմանապահներն ասացին՝ գիշերը ժամը 12-ին քո ժամկետը լրացել է, 180 լարի (շուրջ 40 հազար դրամ-հեղ.) պիտի մուծես, որ անցնես Հայաստան ու 3 ամիս այլևս մուտք գործելու իրավունք չունես»,-պատմեց Երևան-Ջավախք մարդատար միկրոավտոբուսի վարորդներից մեկը, ով խնդրեց անունը չհրապարակել:
Վարորդին ասել են՝ եթե ուզում է շարունակել երթևեկել, պետք է գնա դեսպանատուն և վիզա ստանա: Իսկ մարտի 1-ի մասին հրաման սահմանապահները չեն ստացել, հետևաբար, կիրառել են ուժի մեջ մտած օրենքի դրույթները:
Վարորդը պատմեց, որ այսօր արդեն 20 հոգի 180-ական լարի տուգանք է մուծել: 180 լարին կիրառվում է մինչև մեկ ամիս ժամկետը խախտողներին, իսկ եթե երկրում գտնվել են մեկ ամսից ավելի, վճարում են 360 լարի (շուրջ 80 հազար դրամ): «Մեր ժողովրդին քնացրին՝ ասելով, որ օրենքը մարտի 1-ից է, բայց օրենքը փաստորեն գործում է սեպտեմբերի 1-ից»,-նեղսրտեց մեր զրուցակից վարորդը:
Անտոնը (անունը փոխված է) նույնպես ՀՀ քաղաքացիություն ունի: Նա և ընտանիքը Ախալքալաքի շրջանի գյուղերից մեկում հող են մշակում, անասնապահությամբ զբաղվում: Միաժամանակ որպես վարորդ աշխատում է Երևան-Ախալքալաք և հակառակ ուղղությամբ ուղևորափոխադրման ենթուղում: Այսօր ուղևորներով լի միկրոավտոբուսով երբ ուղևորվում էր Ախալքալաք, սահմանից նրան էլ են հետ ուղարկել: Ասել են, որ արդեն մի քանի օր է՝ լրացել է նաև նրա՝ 90-օրյա ժամկետը, հետևաբար մուտք գործել Վրաստան առաջիկա երեք ամսում այլևս չի կարողանա:
Խնդիրը, սակայն, միայն վարորդներին չի վերաբերում, այլ ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող բոլոր ջավախքցիներին: Նրանք հիմնականում ՀՀ քաղաքացիություն են ստացել Ռուսաստանի Դաշնություն արտագնա աշխատանքի մեկնելու նպատակով: Նույնիսկ ազգությամբ վրացիներ են ՀՀ քաղաքացիություն ստանում այդ նպատակով: Համաձայն ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության մեզ տրամադրած տվյալների՝ 2008-2012թթ. 41 վրացի է ՀՀ քաղաքացիություն ստացել, ընդ որում՝ 24-ը միայն 2012թ.:
Այժմ, երբ ջավախքցիները դիմում են մշտական կացության կարգավիճակի համար, մեծ մասին մերժում են՝ տարբեր պատճառաբանություններով, ինչը, ըստ էության, նշանակում է, որ ջավախքցիների գտնվելը հայրենի տներում սահմանափակվում է:
Վրաստանում ՀՀ դեսպանատան հեռախոսահամարներն այսօր կեսօրից հետո չէին պատասխանում, օրենքի՝ մարտից չկիրառելու և կացության կարգավիճակների մերժման պատճառների մասին պարզաբանում ստանալ այնտեղից չհաջողվեց:

Джавахкцев, имеющих гражданство РА, начали “выдворять” из страны
В отношении имеющих гражданство Армении жителей Джавахка начали применяться штрафы за нарушение новых миграционных правил. Кроме того, им запретили въезжать на территорию Грузии.
С 1 декабря в Грузии вступили в силу новые миграционные правила, которые вытекают из подписанного Грузией Соглашения об ассоциации с Евросоюзом. Сегодня на границе с Арменией грузинские пограничники “выдворили” водителей-джавахкцев, имеющих гражданство Республики Армения. Они были оштрафованы на 180 лари и в ближайшие месяцы не смогут въехать на территорию Грузии, точнее – в родной Джавахк.
Соглашение об ассоцаиции с ЕС Грузия подписала 27 июня этого года в Брюсселе. На основании этого документа с 1 сентября вступил в силу закон “О правовом статусе иностранцев и лиц без гражданства”. Срок безвизового пребывания в Грузии сокращен: вместо прежних 390 дней сейчас иностранцы могут оставаться в стране три месяца в течение 180 дней. Однако министр юстиции Грузии Теа Цулукиани заявила, что иностранцам будет предоставлен дополнительный срок до 1 марта 2015 г. для решения вопросов виз и проживания. Министр также заверила, что министерство ВД не предпримет каких-либо мероприятий в отношении нелегально находящихся в стране мигрантов.
“Мы пошли в посольство Грузии в Армении, к руководителю паспортного стола Ахалкалака. Нам сказали, что до 1 марта въезд в страну свободный, проблем нет. Но вчера, когда я пересекал границу, мне сказали, что мой срок истек. Сегодня, когда я выезжал из Джавахка, пограничиники заявили: твой срок истек в 12 часов ночи, ты должен заплатить 180 лари (около 40 тысяч драмов. – Авт.), чтобы прибыть в Армению, после этого ты три месяца не будет иметь право на въезд в страну”,- рассказал водитель одного из пассажирских микроавтобусов, совершающих рейсы Ереван-Джавахк, попросив не называть его имя.
Водителя предупредили, что если он хочет продолжать ездить, то должен пойти в посольство и получить визу. Что касается приказа касательно 1 марта, то пограничники его не получили и поэтому применили положения вступившего в силу закона. По словам нашего собеседника, штраф в размере 180 лари сегодня заплатили уже 20 человек. Эту сумму выплачивают лица, нарушившие месячный срок пребывания в стране. Если же человек находился в стране больше месяца, значит ему придется заплатить 360 лари (около 80 тысяч драмов). “Людей успокоили заявлением о том, что закон вступит в силу с 1 марта, между тем он фактически действует с 1 сентября”,- раздраженно отметил беседовавший с нами водитель.
Антон (имя изменено) тоже имеет армянское гражданство. Он вместе с семьей обрабатывает землю в одном из сел Ахалкалакского района, занимается также скотоводством. Вместе с тем возит пассажиров по маршруту Ереван-Ахалкалак и обратно. Сегодня Антона тоже отправили с границы обратно, заявив, что его 90-дневный срок истек, поэтому в ближайшие три месяца он не сможет пересечь границу Грузии.
Однако проблема касается не только водителей, но и всех имеющих гражданство РА жителей Джавахка. Гражданство Армении они получили в основном для того, чтобы отправиться на заработки в Россию. Сейчас, когда джавахкцы обращаются для получения вида на постоянное жительство, большинству из них по разным причинам отказывают, а это значит, что проживание джавахкцев в своих домах ограничивается.
Сегодня с полудня телефонные номера посольства РА в Грузии не отвечали, поэтому получить объяснения относительно применения закона раньше марта и о причинах отказа в предоставлении вида на жительства не удалось.