Ինչու Հայաստանը նախապայմանների լեզվով չի խոսում
Բազելում ԵԱՀԿ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները առանձին-առանձին հանդիպումներ են ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ: Դատելով հանդիպումների մասին պաշտոնական հաղորդագրություններից, ինչպես նաև դրանց հիման վրա ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ընդունած համատեղ հայտարարությունից` բանակցությունների հիմնական թեման եղել է նոյեմբերի 12-ին ադրբեջանական զինուժի կողմից ԼՂՀ ՊԲ ՌՕՈւ-ին պատկանող մարտական ուղղաթիռը խոցելուց հետո ստեղծված դրությունը: Մինսկի խմբի համար ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ բանակցային գործընթացը ձախողումից փրկելու և ռազմական առճակատումը կանխելու համար նրանք ստիպված են ամեն ինչ սկսել նույնիսկ ոչ թե զրոյից, այլ մինուսից` հաշվի առնելով, որ կողմերը վերջնականապես սպառել են նույնիսկ փոխադարձ ձևական վստահության բոլոր ռեսուրսները:
Համանախագահները հայտարարել էին, որ Բազելում հանդիպելու են արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Էլմար Մամեդյարովը: ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքն իր թվիթերյան հերթական գրառման մեջ հույս էր հայտնել, թե նախարարների այդ հանդիպումից հետո հնարավոր կդառնա Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման կազմակերպումը: Արտգործնախարարների հանդիպման հիմնական նպատակը, փաստորեն, նախագահների հերթական հանդիպման հնարավորությունը պարզելն էր լինելու: Սակայն, այդ հանդիպումը կարծես թե չի կայացել, ու պետք է հուսալ, որ դա եղել է ոչ թե Մամեդյարովի, այլ Նալբանդյանի պատճառով:
Որպես կանոն, նման դեպքերում հայկական կողմը մշտապես հանդես է եկել բանակցություններն ամենաբարձր մակարդակով շարունակելու դիրքերից` առաջնորդվելով «թեկուզ անիմաստ, բայց կայացող բանակցությունները պատերազմից ավելի նախընտրելի են» տրամաբանությամբ: Մինչև հիմա այս մոտեցումը եղել է արդարացված, քանի որ դա առկա ստատուս քվոն պահպանելու, թերևս, ամենագործուն մեխանիզմն է համարվել: Սակայն, Ադրբեջանի կողմից ուղղաթիռի խոցումից հետո իրավիճակը գլխիվայր շրջվել է` ի հայտ բերելով բանակցությունների հարցում ճշգրտումներ կատարելու խնդիր:
Նախ` ուղղաթիռի խոցումն անպատասխան թողնել չի կարելի: Դրա մասին հայտարարել են թե́ ՀՀ ու ԼՂՀ պաշտպանության նախարարները, թե́ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Բայց ուժային եղանակով այդ պատասխանը հայկական կողմը դեռևս չի տվել: Նման պայմաններում Մամեդյարովի հետ բանակցությունների սեղանին նստելը, այն էլ` նախագահների մակարդակով հանդիպում կազմակերպելու հարցը լուծելու համար, անուղղակի նշանակելու էր, որ Հայաստանը ներում է Ադրբեջանի կատարած աննախադեպ սադրիչ, երեք երիտասարդի կյանք խլած արարքը: Սա ավելի է ազատելու Ալիևի ռեժիմի ձեռքերը` նմանատիպ նորանոր սադրանքների դիմելու համար: Կասկած չկա, որ Բաքուն դա ընկալելու է որպես վախվորածության, իսկ պատժելու մասին հայտարարությունները` պարզապես «օդ ճոճելու» նշաններ: Սա հստակ ազդակ է լինելու նաև միջնորդների համար, որ ինչ իրավիճակում էլ հայկական կողմը հայտնվի, որքան էլ դրությունը նրա համար վատթարանա, և նույնիսկ եթե Ադրբեջանը հայկական կողմի ողջ ռազմաօդային պոտենցիալը ոչնչացնի, միևնույնն է` կարողանալու են Նալբանդյանին և Սարգսյանին բերել, նստեցնել բանակցությունների սեղանին:
Երկրորդ` որքան էլ առաջին հայացքից տարօրինակ թվա` ուղղաթիռի խոցումից հիմա փորձում է օգտվել Ադրբեջանը: Բազելում Էլմար Մեմդյարովը հայտարարել է, թե «Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում Հայաստանի զինուժերի սադրիչ լայնածավալ զորավարժությունները ի չիք դարձրին կողմերի միջև վստահության մթնոլորտ ստեղծելու` համանախագահների փորձերը»: Սա ոչ թե պարզապես ԼՂ-ն Ադրբեջանի տարածք ներկայացնելու հերթական փորձ է, այլև ուղղակի քայլ` ԼՂՀ-ից հայկական զինված ուժերի դուրսհանումը և հետագայում զորավարժությունների անցկացման բացառումը որպես բանակցությունները շարունակելու նախապայման առաջադրելու ուղղությամբ: Բաքուն փորձում է հասնել նրան, որ իրավիճակի լարման պատճառ համարվի ոչ թե իր երկրի զինուժի կողմից ուղղաթիռի խոցումը, հետո էլ 10 օր շարունակ ուղղաթիռի անկման վայրին մոտենալու հնարավորությունից բոլորին զրկելը, այլ զորավարժությունների անցկացումը և դրանց շրջանակներում ուղղաթիռների թռիչքը: Նման մոտեցում Բաքուն նախկինում երբեք չի ցուցաբերել`մշտապես ստիպված լինելով համակերպվել ԼՂՀ-ի տարածքում հայկական զինուժի կողմից բազմիցս զորավարժություններ և ուղղաթիռների ուսոմնավարժական թռիչքներ անցկացնելու փաստի հետ:
Սա միջազգային հանրության մոտ հայկական ուղղաթիռը խոցելու իր քայլն արդարացնելու և լեգիտիմացնելու ձև է: ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի քաղաքական հարցերի ու անվտանգության հանձնաժողովի ադրբեջանցի տեղակալ Ազայ Գուլիևը, անդրադառնալով Ուկրաինայում Լուգանսկի և Դոնեցկի ինքնահռչակ հանրապետությունների նկատմամբ սանկցիա կիրառելու` արևմտյան երկրների որոշմանը` զուգահեռ է անցկացրել ԼՂՀ-ի հետ և հայտարարել, թե նմանատիպ պատժամիջոցներ պետք է սահմանվեն նաև «Լեռնային Ղարաբաղի անջատողական ռեժիմի» նկատմամբ: Այսինքն, եթե Ուկրաինայի զինուժին իրավունք է վերապահված ոչնչացնել իր տարածքում ստեղծված միավորումների ռազմական պոտենցիալը, ապա նույնն անելու իրավունքը պետք է ունենա նաև Ադրբեջանը, քանի որ այնպես, ինչպես միջազգային հանրությունը ճանաչում է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը, նույն կերպ ճանաչում է նաև Ադրբեջանինը` ԼՂ-ով հանդերձ: Ադրբեջանը հետևողական և շատ ագրեսիվ կերպով հասնում է նրան, որ բացարձակապես և վերջնականապես օրակարգից հանվի այն իրավական բազան, որի հենքի վրա ԼՂՀ-ն ինքնորոշվել է, և որի առկայությունն այս հիմնահարցն առանձնացնում է աշխարհի մնացած բոլոր այլ հակամարտություններից: Սա չի արվում միայն բանակցություններին ԼՂՀ-ի հնարավոր մասնակցության հեռանկարը խափանելու նպատակով, այլև ԼՂ-ից հայկական ուժերի անվերապահ հեռացումը բանակցությունների հիմնական, իսկ եթե հնարավոր է` միակ առարկան դարձնելն է:
Որքան էլ սա մեզանում աբսուրդային և անհեռանկար թվացող մտասևեռում համարվի, այն տալիս է արդյունք` առաջին հերթին այն պատճառով, որ համարժեք դիվանագիտական հակազդեցության չի հանդիպում հայկական կողմից: Բազելում արտգործնախարար Նալբանդյանը շատ կրակոտ ելույթ է ունեցել` մերկացնելով Ադրբեջանի կողմից վարվող վերջին շրջանի գերագրեսիվ քաղաքականությունն ու դրա նպատակները: Բայց Նալբանդյանը նորից չի ասել այն, ինչ արդեն տևական ժամանակ Հայաստանում սպասում են նրանից:
Մինսկի խումբը շարունակում է իրավիճակի լարման համար հայկական և ադրբեջանական կողմերին համապատասխանատու ներկայացնելու և նրանց միջև հավասարություն դնելու իր պրակտիկան: Բազելում նրանց արած հայտարարությունը առաջին բառից մինչև վերջինը կրկին ներշնչված է այդ մոտեցմամբ: Աբսուրդը հասել է նույնիսկ նրան, որ ՄԽ համանախագահներն ուղաթիռի կործանման և հայ օդաչուների մահվան ողբերգությունն են փորձում «կիսել» հայկական և ադրբեջանական կողմերի միջև` հայտարարելով, թե դա ողբերգություն էր երկու կողմերի համար էլ: Դա այն դեպքում, երբ իր աչքի առաջ ուղղաթիռը խոցած զինվորին Ադրբեջանում ազգային հերոս են դարձնում:
Արդեն պարզ է, որ այս ձեռագիրը ոչ միայն չի փոխվելու, այլև ավելի է ընդգծվելու, քանի դեռ հայկական կողմը շարունակում է դրան մատների արանքով նայել: Թերևս, վաղուց արդեն հասունացել է գոնե մի քիչ նախապայմանների լեզվով խոսելու և միջազգային հանրությունից հստակ և միարժեք գնահատականներ պահանջելու ժամանակը: Ու հենց սա է, որ Նալբանդյանը չի անում` շարունակելով դրոշակի նման ծածանել միջազգային հանրության հետ հայկական կողմի լիակատար համաձայնության մասին իր շաբլոնային դարձած ու անօգուտ տեսակետները: ՄԽ-ից, միջազգային հանրությանը պահանջներ ներկայացնելը սեփական ուժերի նկատմամբ անվստահության դրսևորում չէ: Սա դիվանագիտություն է, որն անհրաժեշտ է Ադրբեջանի սանձերը քաշելու և, ի վերջո, նրա լկտիացման հենքի վրա հասունացող պատերազմը կանխելու համար:

Почему Армения не говорит на языке предусловий
В рамках проходившего в Базеле заседания Совета министров иностранных дел стран-членов ОБСЕ сопредседатели Минской группы ОБСЕ провели отдельные встречи с главами МИД Армении и Азербайджана. Судя по официальным сообщениям, а также принятому по результатам встреч совместному заявлению, основной темой переговоров была ситуация, сложившаяся после уничтожения азербайджанскими вооруженными силами боевого вертолета, принадлежавшего военно-воздушным силам Армии обороны НКР. Для Минской группы создалась ситуация, в которой для спасения переговорного процесса от провала и предотвращения вооруженной конфронтации посредникам приходится начинать все не с нуля, а с минуса, учитывая, что стороны окончательно исчерпали все ресурсы даже для формального взаимного доверия.
Сопредседатели заявили, что встретятся в Базеле с министрами иностранных дел Эдвардом Налбандяном и Эльмаром Мамедъяровым. Американский сопредседатель МГ Джеймс Уорлик в своей записи в Твиттере выразил надежду, что после этой встречи можно будет организовать встречу президентов Армении и Азербайджана. Фактически основной целью встречи глав МИД двух стран было выяснение возможности очередной встречи президентов. Но эта встреча как будто не состоялась, и надо надеяться, что из-за Налбандяна, а не Мамедъярова.
В подобных случаях армянская сторона, как правило, выступала с позиций продолжения переговоров на самом высоком уровне, руководствуясь логикой “переговоры, пусть даже бессмысленные, предпочтительнее войны”. До сих пор подобный подход был оправдан, поскольку считался наиболее действенным механизмом сохранения существующего статус-кво. Однако после уничтожения Азербайджаном армянского вертолета ситуация полностью изменилась, выявив необходимость внесения уточнения в вопрос переговоров.
Во-первых, уничтожение вертолета нельзя оставить без ответа. Об этом заявили как министры обороны Армении и НКР, так и президент РА Серж Саргсян. Однако силовой ответ армянская сторона пока не дала. В подобных условиях садиться за стол переговоров с Мамедъяровым, да еще для организации встречи президентов, косвенным образом означает, что Армения простила совершенную Азербайджаном беспрецедентную провокацию, унесшую жизни трех молодых людей. Это еще больше развяжет руки режиму Алиева в вопросе осуществления новых провокаций. Нет сомнений в том, что Баку воспримет это как проявление робости, а заявления о наказании – всего лишь как ”сотрясение воздуха”. Для посредников это будет означать, что в какой бы ситуации ни оказалась армянская сторона, даже в случае уничтожения Азербайджаном всего ее военно-воздушного потенциала, Налбандяна и Саркисяна все равно удастся посадить за стол переговоров.
Во-вторых, как бы это странно ни звучало, но сейчас уничтожением вертолета пытается воспользоваться Азербайджан. В Базеле Эльмар Мамедъяров заявил, что “проведение вооруженными силами Армении широкомасштабных учений на оккупированных территориях Азербайджана свело на нет усилия сопредседателей по созданию атмосферы доверия между сторонами”. Это не просто очередная попытка представить Нагорный Карабах как территорию Азербайджана, это шаг по выдвижению требований о выводе армянских вооруженных сил и исключении проведения в дальнейшем учений в качестве предусловий продолжения переговоров. Баку пытается добиться того, чтобы причиной нагнетания напряженности считалось не уничтожение вертолета вооруженными силами этой страны, а затем и недопущение в течение 10 дней возможности приблизиться к месту падения вертолета, но и проведение учений и осуществляемых в их рамках полетов вертолетов. Никогда прежде Баку не проявлял подобный подход. Он всегда был вынужден мириться с фактом проводения учений армянскими вооруженными силами и учебно-тренировочных полетов вертолетов. Это способ оправдать и легитимизировать в глазах международной общественности свой шаг по уничтожению армянского вертолета. Заместитель председателя комиссии по безопасности и политическим вопросам ПА ОБСЕ, азербайджанец Азай Гулиев, касаясь санкций в отношении самопровозглашенных Луганкской и Донецкой республик, провел параллель с НКР, заявив, что аналогичные санкции следует ввести и в отношении “сепаратистского режима Нагорного Карабаха”. То есть если вооруженным силам Украины предоставлено право уничтожать созданный на своей территории военный потенциал, то аналогичное право должен иметь и Азербайджан, поскольку если международное сообщество признает территориальную целостность Украины, то аналогичным образом оно должно признать территориальную целостность Азербайджана с Нагорным Карабахом. Азербайджан прследовательно и очень агрессивно добивается того, чтобы с повестки окончательно и бесповоротно была снята та правовая база, на основе которой самоопределилась НКР и наличие которой выделяет эту проблему из существующих в мире остальных конфликтов. Это делается не только с целью не допустить возможного участия НКР в переговоров, но и с целью сделать безоговорочный вывод армянских сил из НК основным, а по-возможности и единственным предметом переговоров.
Каким бы абсурдным и бесперспективным ни казался нам этот замысел, он дает результат и в первую очередь по той причине, что не встречает адекватного дипломатического противодействия с армянской стороны. В Базеле министр ИД Налбандян выступил с пламенной речью, изобличив проводимую в последнее время Азербайджаном сверхагрессивную политику и ее цели. Однако Налбандян опять не сказал то, что Армения уже давно ждет от него.
Минская группа продолжает свою практику по представлению ответственными за нагнетание напряженности армянскую и азербайджанскую стороны, ставя между ними знак равенства. Сделанное в Базеле заявление посредников от начала до конца основано на подобном подходе. Абсурд дошел до того, что даже трагедию уничтожения вертолета и гибели армянских летчиков сопредседатели пытаются “разделить” между армянской и азербайджанской сторонами, заявляя, что это трагедия для обеих стран. И это в том случае, когда сбившего вертолет солдата на их глазах сделали в Азербайджане национальным героем.
Уже понятно, что этот почерк не только не изменится, но и станет более явным, поскольку армянская сторона продолжает смотреть на это сквозь пальцы. Пожалуй, давно назрел момент начать говорить на языке предусловий и потребовать от международной общественности четких и однозначных оценок. Это именно то, что Налбандян не делает. Выдвижение требований Минской группе и международной общественности – не проявление недоверия к собственным силам. Это дипломатия, которая необходима для того, чтобы обуздать Азербайджан и, в конце концов, не допустить назревающую вследствие его наглости войну.