Դասախոսից մինչև դեսպան. Ռաիսա Վարդանյանի դրամական միջոցներն ավելին են, քան ստացած եկամուտը
ՀՀ նախագահի 2013թ. հուլիսի 16-ի հրամանագրով Ռաիսա Վարդանյանը նշանակվել է Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան: Տիկին Վարդանյանը դեսպանների շարքում միանգամից հարուստ դեսպանի համբավ է ձեռք բերել:
Չնայած դեսպան Վարդանյանը մինչև նոր պաշտոնը ազդեցիկ պաշտոններ չի զբաղեցրել, սակայն նրա ունեցվածքը գերազանցում է իր իսկ ստացած աշխատավարձը մի քանի հարյուր անգամ: 2001թ-ից մինչև դեսպան նշանակվելու օրը Ռաիսա Վարդանյանը դասախոսական աշխատանք է իրականացրել Մոսկվայի տարբեր ԲՈւՀ-երում, եղել է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանի ռեֆերենտ, այնուհետև խորհրդական: Մինչ այդ էլ Ռաիսա Վարդանյանը «յուղոտ» պաշտոններ չի զբաղեցրել:
Չնայած դրան, պաշտոնը ստանձնելու օրվա դրությամբ Ռաիսա Վարդանյանն ունեցել է 5 բնակարան, մեկ առանձնատուն և երկու ավտոտնակ:
Ռ. Վարդանյանն ունի նաեւ երկու արտասահմանյան մակնիշի ավտոմեքենա՝ «MERCEDES-BENZ C180» և «VOLKSWAGEN EOS 2.0»:
Դեսպանը նաև բաժնեմասեր ունի ինչ-որ ընկերությունում, որը նրա գույքի ու եկամուտների հայտարարագրում չի երևում: Միայն հայտնի է, որ բաժնետոմսի արժեքը 638.735 ռուսական ռուբլի է:
Նրա հայտարարագրում պաշտոնը ստանձնելու օրվա դրությամբ եկամուտները եղել են 0 դրամ, սակայն ուշագրավ են դեսպանի կուտակած դրամական միջոցների չափը՝ 221.462.000 դրամ, 1.354.500 ԱՄՆ դոլար և 769.820 եվրո:
2013թ-ի վերջին՝ պաշտոնը ստանձնելուց 6 ամիս անց, դեսպան Ռաիսա Վարդանյանի դրամական միջոցները աճել են ևս մի քանի միլիոնով: Անփոփոխ է մնացել միայն կուտակած եվրոների չափը, իսկ դրամային միջոցները հասել են 232.048.400 դրամի, իսկ դոլարայինը՝ 1.357.000:
Տարեվերջին դեսպան Վարդանյանը հայտարարագրել է նաև 5.706 դոլար աշխատավարձ, ինչպես նաև 14.444.559 դրամ «այլ եկամուտներ»:

От преподавателя до посла: денежные средства Раисы Варданян превышают получаемые ею доходы
Указом президента РА от 16 июля 2013 г. Раиса Варданян была назначена Чрезвычайным и Полномочным послом РА во Вьетнаме. Среди послов г-жа Варданян сразу приобрела славу богатого дипломата.
И хотя до получения новой должности она не занимала ответственных постов, ее имущество в несколько сотен раз превышает получаемую зарплату. С 2001 г. до назначения послом Раиса Варданян занималась преподавательской деятельностью в различных московских ВУЗах, была референтом, а затем и советником посла РА в РФ.
Несмотря на это, на момент получения новой должности Раиса Варданян имела 5 квартир, один особняк и два автогаража.
У нее были две иномарки – “MERCEDES-BENZ C180” и “VOLKSWAGEN EOS 2.0”.
Посол владеет также акциями некоей компании, которые в ее декларации об имуществе и доходах не указаны. Известно лишь, что стоимость акций составляет 638.735 российских рублей.
На момент получения должности в декларации Раисы Варданян было указано, что ее доход составляет 0 драмов. Примечательными, однако, оказались размеры накопленных ею денежных средств: 221.462.000 драмов, 1.354.500 долларов и 769.820 евро.
В конце 2013 г., через 6 месяцев после назначения послом, денежные средства г-жи Варданян выросли еще на несколько миллионов, составив 232.048.400 драмов и 1.357.000 долларов. Неизменной осталась лишь сумма в евро.
К концу года посол задекларировала зарплату в размере 5.706 долларов и “прочие доходы” в размере 14.444.559 драмов.