45 մլն դրամ՝ կենտրոնական բանկի կապի միջոցների համար
Ինչպես նշված է ԿԲ-ի 2015թ. վարչական ծախսերի նախահաշվի և կապիտալ ներդրումների ծրագրերում, գալիք տարում կենտրոնական բանկում շահագործվելու է 30 ավտոմեքենա՝ 1 ավտոմեքենայով ավելի, քան այս տարի: 2015թ. ծառայողական փոխադրամիջոցների սպասարկման համար նախատեսվող գումարը մեկ ավտոմեքենայի համար իջեցվել է 3.000 դրամով և նախատեսվել է ամսական 74.000 դրամ, որի տարեկան ամբողջական գումարը կկազմի 26 մլն 640 հազար դրամ:
Նշենք, որ 30 ավտոմեքենաներից 23-ը շահագործվելու է բենզինով:
Կենտրոնական բանկի ներքին կարգերի համաձայն` բանկում տարեկան ծախսվում է մոտ 94.000 լիտր բենզին, որի գինը 500 դրամով հաշվելու դեպքում (2014թ. պլանավորվել էր 520 դրամ) կենտրոնական բանկի բենզինի տարեկան ծախսը կկազմի 47 մլն դրամ:
Դարձյալ ներքին կարգերի համաձայն` ԿԲ-ում տարեկան ծախսվում է մոտ 42.040 լիտր դիզելային վառելիք, որի գինը 480 դրամով հաշվելու դեպքում տարեկան ծախսը կկազմի մոտ 20 մլն 179 դրամ:
Ավտոմեքենաների քսայուղեր ձեռք բերելու համար 2015թ. նախատեսվում է 2 մլն 205 հազար դրամ:
Ընդհանուր առմամբ, ծառայողական փոխադրամիջոցների շահագործման նպատակով 2015թ. ԿԲ-ն նախատեսել է 98 մլն դրամ:
Ֆիլմի և տեսահոլովակի նկարահանման ծախսերը
Այս հոդվածով պլանավորվել են տարբեր բացատրական և գովազդային տեսահոլովակների նկարահանումներ և հեռարձակում, որոնց ծախսերը կկազմեն 20 մլն դրամ: Նշված գումարից 6 մլն դրամ նախատեսվում է ռադիոգովազդների և հեռուստագովազդների պատրաստման և 14 մլն դրամ` հեռարձակման համար: Նախատեսվում են բացատրական տեսանյութերի պատրաստում ֆինանսական ծառայությունների սպառողների շահերի պաշտպանության, անկանխիկ վճարումների զարգացման խթանման, կենսաթոշակային բարեփոխումների և այլ թեմաներով:
Կապի միջոցների ծախսեր
Կենտրոնական բանկում առկա է 112 քաղաքային հեռախոսագիծ, որից 68-ը՝ «ԱրմենՏել», իսկ 44-ը՝ «Յուքոմ»: Բանկում տարեկան միայն 6 մլն 192 հազար դրամ բաժանորդային, 5 մլն 827 հազար դրամ՝ միջքաղաքային խոսակցությունների և 10 մլն 772 հազար դրամ ներքաղաքային խոսակցությունների վճար են տալիս:
Ըստ ԿԲ հաշվարկների, մեկ հեռախոսից օրական զանգահարվում է 68 րոպե:
2015 թ. կենտրոնական բանկում գործելու է 2 կառավարական հեռախոսակապ, որոնց տարեկան ծախսը պլանավորվել է 800 հազար դրամ: 6 մլն 468 հազար դրամ էլ նախատեսվել է բջջային հեռախոսակապի համար:
Ընդհանուր առմամբ ծառայողական նպատակներով օգտագործվող կապի միջոցների ծախսեր 2015թ-ին կկազմեն 44 մլն 831հազար դրամ, ինչը 2014թ. համեմատ նվազել են 10%-ով:
Անձնակազմի գործուղումներ
Այս տողով 2015թ-ի համար նախատեսվել է մոտ 434 մլն դրամ, որից 375 մլն 825 հազար դրամը՝ արտաքին վերապատրաստումների, իսկ 58 մլն 667 հազարը՝ ՀՀ տարածքում ուսուցման և վերապատրաստման ծախսերի համար: Այս հոդվածով նախատեսված գումարը 2014թ. նկատմամբ չի փոփոխվել:
Ներկայացուցչական ծախսեր
2015թ. նախատեսվում են մի շարք միջազգային պատվիրակությունների ընդունելություններ, օտարերկրյա բանկերի և այլ ֆինանսական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների այցեր` համատեղ ծրագրեր իրականացնելու վերաբերյալ քննարկումների և բանակցությունների նպատակով, որի համար նախատեսվել է 54 մլն դրամ:

ЦБ выделит на средства связи 45 млн драмов
Как указано в смете административных расходов и программах капитальных вложений Центрального банка РА на 2015 г., в будущем году в Центробанке будут эксплуатироваться 30 автомобилей. Это на один автомобиль больше, чем в этом году. Сумма, предусмотренная на обслуживание одного служебного транспортного средства в 2015 г., снижена на 3 тыс. драмов и составляет 74 тыс. драмов в месяц. В годовом разрезе вся сумма составит 26 млн 640 тыс. драмов.
Отметим, что 23 из 30 служебных автомобилей ЦБ работают на бензине.
Центробанк расходует в год 94 тыс. литров бензина, стоимость которого из расчета 500 драмов за литр составляет 47 млн драмов.
Кроме того, ЦБ ежегодно расходует около 42.040 литров дизельного топлива, стоимость которого из расчета 480 драмов за литр составляет около 20 млн 179 драмов.
В 2015 г. на смазочные масла для автомобилей предусмотрено потратить 2 млн 205 тыс. драмов.
В целом на эксплуатацию служебных атвомобилей Центробанк РА в 2015 г. предусмотрел 98 млн драмов.
Расходы на съемки видеороликов
По данной статье запланированы съемки и демонстрация различных разъяснительных и рекламных видеороликов, расходы на которые составят 20 млн драмов. Предусмотрено создание информационных видеороликов о финансовых услугах, защите прав потребителей, пенсионных реформах и т.д.
Расходы на средства связи
В ЦБ имеется 112 стационарных телефонных линий, из которых 68 принадлежат компании “Арментел”, 44 – компании “ЮКОМ”. Плата ЦБ только за абонентские разговоры составит 6 млн 192 тыс. драмов, за межгородские – 5 млн 827 тыс. драмов, за внутригородские – 10 млн 772 тыс. драмов.
Согласно расчетам ЦБ, продолжительность разговоров с одного телефона составляет 68 минут в день.
В 2015 г. в ЦБ будут действовать 2 правительственные телефонные линии, на обслуживание которых будет потрачено 800 тыс. драмов в год. 6 млн 468 тыс. драмов составит плата за мобильную связь.
В целом расходы на средства связи в служебных целях в 2015 г. составят 44 млн 831 тыс. драмов, что на 10% меньше, чем в 2014 г.
Командировки персонала
По этой строке в 2015 г. предусмотрено выделить около 434 млн драмов, из которых 375 млн 825 тыс – на перегодготовку за рубежом, 58 млн 667 – на обучение и переподготовку в РА. По сравнению с 2014 г. эта статья расходов не изменилась.
Представительские расходы
В 2015 г, предусмотрен прием ряда международных делегаций и представителей иностранных банков и других финансовых организаций для проведения обсуждений и переговоров по вопросам осуществления совместных программ. На эти цели предусмотрено выделить 54 млн драмов,