«Չենք լռելու»-ն կատարել է առաջին այցելությունը զորամաս
«Չենք լռելու» երիտասարդական նախաձեռնության` բանակում առկա խնդիրների ի հայտ բերման խումբը նախօրեին անակնկալ այցելել է Երևանին մերձակա սերժանտների պատրաստման ուսումնական զորամասերից մեկը:
Խմբի անդամները առանձնազրույցներ են ունեցել մի խումբ ժամկետային զինծառայողների հետ: Վերջիններս նշել են, որ զորամասում առկա են խտրականության դեպքեր` կապված ազատ արձակումների տրամադրման, ինչպես նաև վերակարգի նշանակման հետ: Մնացած առումներով զինվորները գոհ են եղել զորամասից: Զինվորականության մեջ առկա, այսպես կոչված, «արժեքային համակարգի» պատճառով տղաները խնդրել են որևէ տեղ չնշել իրենց անունը, ինչը «Չենք լռելու»-ի անդամներն արել են:
Զորամասի հրամանատարը, ով բավականին պատշաճ մարդու տպավորություն է թողել, հայտարարել է, թե տեղյակ չէ խտրականության դեպքերի վերաբերյալ` մեղքը գցելով ստորադաս սպաների վրա: «Չենք լռելու»-ն հորդորել է առավել աչալուրջ գտնվել իր ենթակաների հանդեպ` հիշեցնելով, որ, ամեն դեպքում, զորամասում առկա արատավոր երևույթների համար պատասխանատու է հրամանատարը, իսկ թերությունները նրա ուշադրության պակասի հետևանք են: Այցելության արդյունքների մասին հաղորդվել է պաշտպանության նախարարությանը: Նախաձեռնությունը որոշ ժամանակ անց ևս մեկ անգամ անսպասելիորեն կայցելի նույն զորամաս` տեսնելու փոփոխությունները:
Հարկ է նշել նաև, որ նյութատեխնիկական հագեցվածության իմաստով որևէ թերություն զորամասում չի հայտնաբերվել, սակայն զինվորների միջև առկա խտրականությունը լուրջ խոչընդոտ է նորմալ բարոյահոգեբանական մթնոլորտի ձևավորման համար:
Այցելության ընթացքում «Չենք լռելու»-ի անդմաներին ուղղակի ապշեցրել է Հայաստանի և Արցախի անջատ (առանց ազատագրված տարածքների) քարտեզների պատկերով զորամասի ամենատեսանելի վայրերից մեկում գտնվող ահռելի ցուցատախտակը: Հրամանատարը խոստացել է շտապ շտկել այդ խայտառակությունը` ավելացնելով ազատագրված տարածքները, որոնք մեր հայրենիքի անբաժան մասն են:
Հայտնում ենք նաև, որ նախաձեռնությունում գործող թեժ գծին զորամասերից մեկում ծառայողներից մեկի մայրը ահազանգել է, որ հրամանատարները` հղվելով գլխավոր շտաբի պետի հրամանի բացակայության վրա, թույլ չեն տալիս զինվորներին ձմեռային հանդերձանք կրել, ինչի պատճառով նրանք մրսում են: «Չենք լռելու»-ն այդ մասին անհապաղ հայտնել է ՊՆ-ին, որը լուծել է խնդիրը:
Նախաձեռնությանը կոչ է անում բոլորին, ովքեր ունեն կոնկրետ տեղեկություններ բանակում առկա խնդիրների մասին, զանգահարել (055) 211-529 հեռախոսահամարով կամ գրել [email protected] էլեկտրոնային հասցեով:
«Չենք լռելու»-ն ևս մեկ անգամ հորդորում է իր մարզային ներկայացուցիչներին և համախոհներին` հասցնել թեժ գծի հեռախոսահամարը և էլեկտրոնային փոստի հասցեն զինվորներին, նրանց հարազատներին և նոր զորացրվածներին:

"Не будем молчать" впервые посетила воинскую часть
Группа по выявлению имеющихся в армии проблем молодежной инициативы "Не будем молчать" накануне нанесла неожиданный визит в расположенную недалеко от Еревана воинскую часть по подготовке сержантов.
Члены группы провели беседы со срочными военнослужащими. Последние отметили, что в части имеют место случаи дискриминации, связанные, в частности, с предоставлением увольнений. В остальных вопросах солдаты были довольны службой. Из-за действующей среди военных так называемой "ценностной системой" ребята попросили нигде не указывать их имена, что члены "Не будем молчать" сделали.
Командир воинской части, который произвел впечатление порядочного человека, заявил, что не в курсе случаев дискриминации, переложив вину на подчиненных ему офицеров. "Не будем молчать" призвала проявить более бдительный подход к подчиненным, напомнив о том, что в любом случае ответственность за порочные явления в части несет командир, а недостатки – следствие нехватки внимания с его стороны. Информация о результатах посещения воинской части была представлена в Министерство обороны. Через некоторое время инициатива нанесет еще один неожиданный визит в указанную военную часть, чтобы выяснить, произошли перемены или нет.
В ходе посещения военной части членов "Не будем молчать" поразил установленный на видном месте огромный щит с изображением карт Армении и отдельно Арцаха (без освобожденных территорий). Командир пообещал в срочном порядке устранить это безобразие и добавить освобожденные территории, являющиеся неотъемлимой частью нашей родины.
Кроме того, мать военнослужащего одной из воинских частей сообщила на "горячую линию" инициативы о том, что командиры, ссылаясь на отсутствие приказа начальника Генштаба, не разрешают солдатам носить зимнюю форму, из-за чего они мерзнут. "Не будем молчать" немедленно информировала об этом Министерство обороны, которое и решило проблему.
Инициатива призывает всех, кто располагае конкретными данными о существующих в армии проблемах, звонить по телефону (055) 211-529 или писать на электронный адрес [email protected].