«Նյու Յորք Թայմսի» մրցանակին արժանացած համույթն անտեսված է պետության կողմից
-Նախկինում ավելի հեշտ էր` պետական անսամբլ կար` «Ակունքը», և կային սիրողական անսամբլներ: «Ակունքը» երևի առաջին ու վերջին ժողովրդական երգի պետական անսամբլն էր, որին նաև ասում ենք ազգագրական մեր իրականության մեջ: Դա մինչ անկախացումն էր: Հետո դժվարացավ, ինչպես ամեն ինչ: Մենք պլանավորված համերգներ շրջաններում, ձայնագրություների գրաֆիկ ունեինք, սակայն այդ պլանները քանդվեցին, և մնացինք մենք ու մենք աշխարհի առաջ: Այդտեղից էլ սկսեց մեր ասած` ֆոլկ, Կոմիտասի ասած` ժողովրդական արվեստի անտեր ժամանակաշրջանը:
-Եվ ե՞րբ արձանագրվեց դա:
-Երբ հեռուստատեսությունն անջատվեց ռադիոյից, և արձակեցին իրենց խմբերին, միայն «Ակունքը» չէր, և ոչ ոք չպահեց այդ խմբերը: Ստեղծվեց մի աբսուրդային իրավիճակ` իբր այդ խմբերը կային, բայց նաև չկային: Ամեն ինչ մնաց մարդկանց հիշողության, մտքերի մեջ: Ժողովրդական արվեստի մարդիկ շատ հեռու են բիզնեսից, և իմ սերնդի համար շատ դժվար էր որոշել, թե իր արածն ինչ արժե, երբեք չէինք կանգնել այդ փաստի առաջ:
Մենք ոչ մի անգամ չենք մտածել, որ արժևորելու խնդիրը պետք է մնա մեզ վրա: Դրանից հետո, երբ տեսանք, որ դժվար է մեծ անսամբլում լինել, շրջագայել, որոշեցինք ստեղծել ավելի փոքր համույթ` «Շողակնը»: 1994-95 թթ. էին: Այն ժամանակ տեղյակ էլ չէինք, թե ինչ է կատարվում աշխարհում, թե ժողովրդական երգարվեստն ինչ վիճակում է այլ երկրներում: Մեզ թվում էր, թե միայն մենք ենք ու մեր խնդիրը: Այդքան բան անելուց հետո, երբ տեսնում ես, թե սելավն ինչպես է տանում դա, և այդ սելավից հետո ինչ տիղմ եկավ, մնաց… Այդ տիղմը կերպարանք ստացավ, քիթ ու բերան ստացավ, հետո դա էլ էր քիչ, որոշեցին երևալ եթերում իրենց ծռմռված խոսքով: Այս հասարակության ողբերգությունը այդ չկայացած մարդկանց մեջ է, ովքեր ամեն տեղ խցկված են` վատ հայերենով, վատ կրթությամբ, կիսագրագետ:
-Այսինքն հիմա տի՞ղմն է իշխում:
-Եթե որակով տիղմ լինի, ոչինչ, բայց երբ տանձը ցույց են տալիս ժողովրդին, ասում են` սա խնձոր է, սա է ցավալի: Եթե մարդիկ կարծում են, թե սինթեզատորով երգելը ժողովրդական երգ է, պրիմիտիվ թյուրիմացություն է, շատ ծիծաղելի բան: Ինձ մտահոգում է մակերեսային մոտեցումը, երբ ասում եմ` սա գրագետ չէ, պետք է այսպես լինի, ասում են` չեղածից լավ է: Եվ ինչո՞ւ պետք է համակերպվեմ «չեղածից լավի» հետ:
-Հայաստանում հրավիրո՞ւմ են Ձեզ կամ «Շողակնին» համերգների:
-Ոչ մի տեղ էլ չեն հրավիրում, բայց երբ նախագահական այցեր են լինում, և մշակույթի,այսպես ասած, դեմքը պետք է պարզ լինի, մեզ խնդրում են, գնում ենք, և շատ ժամանակ անվճար, որովհետև եթե նույնիսկ խոստանում են, չեն վճարում: Ուղղակի մտածում ենք, որ մեր երկրի համար է: Բայց երբ վարձատրվող միջոցառումներ, մեծ նախագծեր են լինում, այդտեղ արդեն մենք չկանք:
-Ինչո՞ւ:
-Տեսեք` ի՞նչ է մեր շուրջը. ամեն մի հեռուստատեսություն, մշակութային միջոցառումներ կազմակերպող ընկերություններն ունեն իրենց թիմերը, և երբ դրսում համերգ ենք ունենում, մարդիկ լսում են մաքուր երգը, հարցնում են`բա ինչո՞ւ ձեզ այս ծրագրում չենք տեսնում (անուններ չտամ), պատասխանում ենք, որ դա մաֆիայի նման բան է: Ամեն մեկն իր մտավոր հնարավորությունների չափ թավա է վերցրել, որտեղ ինչ-որ բան է տապակում և անունը դնում մշակույթ: Տեսնենք` հետո ի՞նչ է ստացվելու դրանից: Երբ 1-2 պայծառ դեմք ենք տեսնում, ուրախանում ենք, ասում ենք` ուրեմն, ժողովուրդն ապագա ունի, բայց մեկ էլ տեսնում ես տաղանդավոր երիտասարդը որևէ ռեստորանում աշխատանք է փնտրում: Այդքան էլ որոշակի չէ մեր մշակութային ապագան:
-Ու ի՞նչ պետք է անել:
-Ինչ էլ ասեմ, ո՞վ է լսելու. ժողովուրդն ասում է` ասողին լսող է պետք: Կա պետություն, կա նախարարություն, որն ունի իր ծրագրերը: Մի անգամ մշակույթի նախարարությունում ասացի` ուզում եմ իմանալ, ի՞նչ պատահեց, որ վերջին 25 տարում մշակութային քաղաքականության ոչ մի դրույթի մեջ չտեղավորվեց մեր արածը: Միգուցե իմանանք, ինչո՞ւ է այդպես, միգուցե մեր արածը կարևոր չէ, իմանանք,բայց հենց այդ երգերն են պահել մեր ժողովուրդի ինքնությունը պահել: Բայց նրանք դրանց պատրաստի պատասխաններ էլ ունեն:
-Ի՞նչն է հիասթափեցնում:
-Հիասթափեցնում է, որ նույնիսկ երիտասարդների մեջ տաղանադավորները ճանապարհ չեն գտնում, բայց երևի մարդկության պատմությունն այդպիսին է` կիսատաղանդավորները դռները ծեծող ու իրենց հարցերը լուծող են, քան բնությունից օժտված մարդիկ, ովքեր գիտակցում են իրենց տաղանդի չափն ու իրենց համար շատ դժվար է գնալ ծեծել դռները ու «Մենք ենք, մեր սարերի» պես ասել` ոչխար ունեմ:
-Կգնա՞ք երկրից:
-Չէ, եթե գնայի, շուտ կգնայի: Արդեն 15 տարի է` ամուսինս` Անդրանիկը (Ֆրեզնոյից է- հեղ.), տեղափոխվել է Հայաստան: Երբեմն Ամերիկա ենք գնում` ամուսնուս հարազատներին այցելության:
-Ու ի՞նչն է Ձեզ պահում այստեղ:
-Մարդիկ: Երբ ամուսացանք, ամուսնուս ասացի` ես ոչինչ չունեմ քեզ տալու` բացի ընկերներից, լավ մարդկանցից: Մի անգամ կատակով ասացի` գնալու եմ երկրից, ակադեմիկոս ընկերներիցս մեկը` ոչ երաժիշտ, ասաց` եթե դու էլ գնալու ես, մենք գիտնականներով նարդին պետք է վերցնենք, տանենք դնենք հրապարակում, նարդի խաղանք:
-Հասմիկ, Ձեզ նաև ներկայացնում են որպես հայկական օրորոցային երգերը, այսպես ասած, պեղողներից մեկը: Հայկական ժողովրդական օրորոցային երգերում դարդուցավն այնքան շատ է, որ մտածում ես` մի՞թե ծանր չէ երեխայի համար:
-Մայրն ուղղակի քնեցնելու խնդիր չէր լուծում երեխայի օրորոցի մոտ: Թեկուզ եթե խաղաղ ժամանակներ են եղել, նա էլի պատմել է իր հոգսերը, որովհետև ուրիշ մեկի հետ չէին կիսվում: Նախկինում մինչ տղա երեխայի ծնվելը, երբ խոսքի իրավունք էին ձեռքբերում, իրենք միայն երեխայի հետ էին կիսվում: Եթե նայեք, օրորոցային երգերում մայրերն ամեն ինչի մասին երգել են` նույնիսկ չկայացած սերերի, երազանքների, հետո երբեմն-երբեմն հիշում են, որ օրորոցի կողքին են և մի բառով ասում են` օրոր-օրոր: Բայց միտքը տանում է հեռուներ: Նաև ուրիշ խնդիր կար` մայրը պետք է ցույց տար երեխային իր տեղը տիեզերքի մեջ, պատգամներ էր տալիս, գերդաստանի պատմություն էր փոխանցում, թե որն է լինելու նրա խնդիրը, հետագայում ինչպես է կանգնելու սերունդների կամրջին: Դրա համար թվում է, թե տխուր են, բայց չմոռանանք, որ մեր հարսանեկան երգերն էլ մինոր լադում են (բայց դա եվրոպական մինորն է), որտեղ լույս կա, սեր: Հետո ինձ թվում է` այդ երգերը ժամանակի ընթացքում նաև տեքստերի փոփոխություն են կրել, որովհետև մեղեդիները շատ հին են:
- Ինչպե՞ս ստացվեց, որ հետաքրքրվեցիք օրորոցայիններով:
-Շատ պատահական ստացվեց, բայց հետո շատ ուրախացա, երբ տեսա, որ շատ-շատերը հետևեցին իմ օրինակին: Ես օգնում էի եղբորս ընտանիքին և երեխաներին օրորոցայիններ էի երգում: Իրենք չէին սիրում մեկ երգն անընդհատ լսել: Սկսեցի փնտրել, թե ուրիշ ինչ երգեմ: Հետո բավականին գտա, սկսեցի ձայնագրել, երբ եկավ քրիստոնեության 1700-ամյակը, խնդրեցի այդ կազմակերպությանը ձայնագրել երգերը և ամեն մի նորածնի ընտանիքին նվիրել մեկ ձայներիզ: Բայց չհամաձայնեցին, որովհետև առաջարկում էին վաճառել, ես էլ համաձայն չէի դրան: Տարիներ անցան, ու երբ դրսում համերգների էինք, ամեն մի համերգին մի կերպ համոզում էի, որ ծրագրում օրորոցայիններ լինեն: Հետո մի օր պրոդյուսերը զարմացավ, երբ լսեց օրորոցային երգը, ասաց` ուրեմն դու էսպիսի գանձեր նկատի ունես օրորոցայիններ ասելով: Ասաց` շատ լավ, կարտադրենք օրորոցայինների ձայներիզ: Արտադրվեց 2004-ին և ստացավ «Նյու Յորք Թայմսի» հատուկ մրցանակը` որպես աշխարհում արտադրված հայկական լավագույն երաժշտություն: Գիտեք, դրսում մեր բոլոր ձայներիզները ճանաչված են, բայց երբեք չենք եկել, ասել` էս արեցինք, էն արեցինք: Հիմա ձայներիզների շնորհանդեսներ են կազմակերպում, բայց դրանց մեջ էլ մի նորմալ բան չկա լսելու: Մենք այդ սերունդը չենք, որ արած կամ չարած բաների մասին գանք, աղմուկ հանենք:
-Իսկ այդ դեպքում Հայաստանի հասարակությունը ո՞նց պետք է իմանա, թե ինչ հաջողությունների եք հասել:
-Միշտ մտածել եմ, որ բաներ կան, որ մարդն ինքը պիտի չգնա մտցնի մյուս աչքը, ականջը, բերանը, ստամոքսը, չգիտեմ` ի՞նչ ասեմ: Շատ էլ լավ գիտեն, շատ էլ լավ ճանաչում են, շատ էլ լավ տեղյակ են, բայց եթե չեն ուզում տեսնել ի՞ն կարող ես անել, ո՞նց գնաս կամ քանի՞ անգամ գնաս նույն դուռն ու ասես, որ սա կարևոր է: Եթե իմանաս, թե ինչ ծրագրերով, ինչ երաժիշտներով են գնում հայապահպանության գործն անելու, այդ մարդկանց ընդհանրապես պետք է հեռու պահեն, որ հայ ժողովուրդը մշակութապես մի քիչ ապագա ունենա: Խեղճ սփյուռք: Ամիսներով ապրել եմ սփյուռքում և տեսել եմ, թե ինչ է արտահանվում Հայաստանից, և երբ ասում էի` սա չէ իսկական հայ մշակույթը, ասում էին` ձեր հայաստանցիներն են: Ոչ «Մեկ ազգ, մեկ մշակույթը» կայացավ, ոչ սփյուռք-Հայաստան համագործակցությունն է կայանում: Եվ արդեն կա որոշակի չարություն հայաստանցիներիս նկատմամբ: Նախկինում Հայաստանի ներսում բաժանումներ էին դնում` քյավառցի-ապարանցի, հետո դարձավ ղարաբաղցի-հայաստանցի, հիմա էլ` հայաստանցի-սփյուռք: Աշխարհագրորեն մեծացել է այս անհասկացողությունը, որն անընդունելի է: Հիմա էլ մեծ ծրագրեր ունեմ, և անընդհատ ասում եմ` երանի այն բոլոր ձայներիզները, որոնց իրավունքները տրված են օտար ընկերություններին, հնարավոր լինի մի օր էլ ձայնագրել Հայաստանի համար: Ուրիշ երկրներում նախարարների կամ մշակութային բոլոր հանդիպումներին իրար գիտե՞ք ինչ են նվիրում` ժողովրդական երգերի ձայներիզների հավաքածու: Իսկ այստեղ ի՞նչ են նվիրում, եթե ոչինչ չի արտադրվել: 10-ից ավելի ձայներիզ ենք թողարկել, որոնց բոլոր իրավունքներն օտարերկրյա ընկերություններինն են: Ամեն օր 20 տարեկան չէի լինելու, որ սպասեի… Ընտանեկան արժեքներին և սկզբունքներին էլ դեմ չէի կարող գնալ:
-Ազնիվ ճանապարհով հնարավո՞ր չէ հասնել դրան:
-Միգուցե հնարավոր է,բայց դժվարություններն այնքան շատ են, որ ամենատաղանդավորներն էլ կարող են կոտրվել: Թաց ու չորն իրարից տարբերելու, ուրիշի արածը վերցնել ու իրենց վերագրելու, հեղինակային իրավունքների հարցը շատ անորոշ է: Առավոտից երեկո «Շողակնի» անսամբլի և իմ ձայնագրությունները հնչում են ռադիոկայաններում, բայց ոչինչ չենք ստանում: Իբր օրենք ընդունեցին` ակցիզներ պետք է դրվեն ձայներիզի վրա, որպեսզի թույլատրվի վաճառել, բայց դա միայն Հայաստանում արտադրված ձայներիզների համար է, իսկ եթե ես դրսում եմ թողարկել իմ ձայների՞զը… Օրենքն ընդունել են, բայց կիրառման մեխանիզմները հստակ չեն:
-Հասմիկ, ասացիք` Հայաստանի մշակութային ապագան վտանգված է: Ի՞նչ պետք է արվի, որպեսզի չհասնենք եզրագծին:
-Չեմ ուզում այդպես հոռետես լինել, որովհետև լավ բաներ էլ են կատարվում: Այսօր լավագույն օրինակը և ամենալուսավորմարդ ինձ համար Տիգրան Մանսուրյանն է, ով լուռ աշխատել է, չի էլ մտածել, գնալ ինչ-որ մեկի մոտ ներկայացնել իր արվեստը, բայց հասել է համաշխարհային ճանաչման:
Միգուցե մենք էլ ենք մեղավոր, ավելի հետամուտ պետք է լինենք ներկայացնելու մեր արվեստը: Նաև մարդիկ պետք է սովորեն ուրիշի աշխատանքն էլ տեսնել: Գիտե՞ք ոնց է. մարդկանց լացը գալիս է, չեն լացում, ուրախ են` չեն ուրախանում, հավանում են արածը, ասում են` պահ, շատ կլինի ասենք լավն է, մի տեղ են ման գալիս, որ մի սայթաքում լինի, ասեն` «ըհը~ն, տեսար, որ…»:
-Ինչի՞ց է:
-Փոքր երկիր ենք, փոքր մաստաբներով ենք տարածվում: Այդ շրջանակներից դուրս ոչ ոք չի տեսնում իրեն: Էրեխեքի հետ աշխատելիս մեծ բեմում ասում եմ, տարածվեք, հետաքրքիր բան է, էրեխեքը գնում են մի անկյունում կծկվում են, ասում եմ` տարածվեք, գրավեք տարածքը մի կծվկեք, կպեք իրար: Ես ատում եմ այդ խեղճությունը: Մենք ինքներս ենք կոշտացնում այդ խմորը, որովհետև ուրիշների հետ չենք կարողանում լուծել այդ հարցերը: Եթե մարդը շնորհքով է և մտել է որևէ ռեստորան երգելու, իրեն ո՞նց մեղադրեմ, ասեմ` ինչո՞ւ ես ձայնդ փչացնում: Ինքն էլ կասի` ապրելու խնդիր եմ լուծում: Ես բոլորովին այդ միջավայրի մարդ չեմ, ոչ թե դա ավելի վատ բան եմ համարում, ուղղակի այդքան ուժ չունեմ:
-Ե՞րբ եք վերջին անգամ համերգ ունեցել Հայաստանում:
-Առաջին ու վերջին անգամ… Մշակույթի նախարարությանը խնդրեցինք դահլիճ տրամադրել մեզ անվճար համերգի համար, որպեսզի Հայաստանում էլ մարդիկ տեսնեին, թե դրսում ինչ ենք անում, որովհետև շատերն էին հարցնում: Այդ համերգին հասկացանք, որ և´ մեղավոր ենք, և´ մեղավոր չենք, հասկացանք, որ առավոտից երեկո ժողովրդին խաբում են, թե այս մշակույթը պահանջարկ չունի: Մարդիկ քարացած լսում էին` չէին հասկանում` բաղվե՞ն, տեղից վեր թռչե՞ն, խելագարվե՞ն, արցունքները զսպե՞ն… Դա 2009 թիվն էր, որից հետո համերգ այլևս չունեցանք: Հիմա ուզում ենք ակտիվանալ, բայց ո՞վ կօգնի մեզ: 20 տարի մեր տանն ենք համերգի փորձերն արել, որի համար չենք տրտնջացել: Երաժիշտներն այնպիսի ոգևորությամբ են փորձերին գալիս, բեմում նվագում, ուղղակի տեսնելկ է պետք: Բայց նրանցից քչերն են ֆինանսապես ապահովված: Արդեն ճնշող է, որ կոնսերվատորիայի պրոֆեսորն ամսական ստանում է 8.000 դրամ աշխատավարձ, որովհետև ուսանող քիչ կա: Կենցաղային խնդիրներն իրար հետ հարթելով, իրար հույս տալով` ընթանում ենք: Մի անգամ ասացի` էրեխեք ջան, մենք էսպես սերմեր ենք ցանում, ու հետո լավ կլինի, դհոլահարն ասաց` «Հասմիկ, հիսունն անց ենք, դեռ սերմեր ենք ցանում, ե՞րբ պիտի բերքը հավաքենք»:
-Ու ո՞րն է ելքը:
-Ժամանակ չունեմ ուրիշներին ասել` ինչու էսպես, ինչու էնպես: Էնքան երգ կա երգելու, որ նույնիսկ ափսոսում եմ ժամանակս, որ դասավանդում եմ (դասավանդում է Որակի միջազգային դպրոցում- հեղ.): Աշխարհի երաժշտություն եմ ուսուցանում անգելերենով և աշխատում եմ որևէ կերպ տեղեկացնեոմ մեր մշակույթի մասին` գոնե մեր այբուբենը երգեն: Եթե կարողանամ հայկական մշակույթի շատ փոքր մաս ներառել կրթական այդ ծրագրում, միգուցե արժևորեմ իմ ժամանակը, որն անցկացնում եմ այդ դպրոցում: Գիտեմ, որ իմ անելիքն այդ չձայնագրված երգերը ձայնագրելն ու թողնելն է, հետո կգա մի իմաստուն սերունդ, որը գուցե ավելի ճաշակով, ավելի կրթված, ավելի տիեզերական կլինի և կգտնի մեր լեզվի, ամեն մի տողի, ամեն մի մեղեդու խորհուրդը, չի թողնի ոչ մեկին վերցնել իրենից և տեր կկանգնի մեր մշակույթին:
-Եվ համառոտ ինչպե՞ս կձևակերպեք այս ժամանակաշրջանը:
-Մոլորությունների: Բոլորը մոլորված են: Իսկ այդ մոլորությունների հիմնական մեղավորը եթերն է, որովհետև մարդիկ դրամ չունեն համերգային դահլիճներ գնալ, իրար էլ քիչ են հյուր գնում, մնում հեռուստատեսությունը: Իսկ ում հակացուցված է լինել եթերում, եթերում է: Տեսեք` ի՞նչ է կատարվում գյուղերում. ծերանոց են դարձրել մեր գյուղերը, և եթե այդ մարդիկ լավ օրերի մասին գոնե մտքում իրենք իրենց համար չերգեն, կխելագարվեն, որովհետև երգն իրենց կյանքն է, իրենց լավ ու վատ օրերի ընկերը: Ինչպես տիկին Արուսյակ Սահակյանն է ասում` վերադարձրեք ժողովրդին իր երգը: Երգն է մեզ պահողը:

Hasmik Harutyunyan: World Renowned Folk Singer Believes in the Power of Pure Music
Despite the international accolades, the Shoghaken Folk Ensemble doesn’t register on the Armenian government’s cultural radar
Hetq recently spoke to Hasmik Harutyunyan, an Armenian folk singer and the leading member of the Shoghaken Folk Ensemble, about the state of music in Armenia, her travels worldwide, and other interesting bits and pieces of her long and illustrious career to promote the true national music of Armenia.
Shoghaken’s Armenian Lullabies was recognized by the New York Times as an outstanding world music CD in 2004.
Hasmik, what is the plight of folk singers in Armenia today and what are the challenges they face?
In the past, it was much easier for us. There was the Akounq State Ensemble and other amateur groups. Akounq was perhaps the first and last state vocal folk ensemble that was truly ethnographic in nature. It lasted right up to Armenia’s independence. Afterwards, like everything else, things got harder.
We had an organized schedule of concerts ion the provinces, or recordings, but those plans collapsed and we found ourselves alone and facing the world beyond. That’s when we started our folk, or as Gomidas put it, our leaderless folk art period.
When and how did this period begin?
When TV was separated from the radio and they began to broadcast theirgroups, not only Akounq. No one kept those groups going. An absurd situation came about when those groups both existed and didn’t exist. Everything remained in the memories of people, in their thoughts.
Artistic individuals are far removed from the business world. For people of my generation it was difficult to appraise their work. We never thought that it was up to us to put a price on what we were doing.
Later on, when we saw that it was difficult to maintain a large ensemble and to tour, we decided to create a smaller one – Shoghaken. That was in 1994-1995. Back then, we didn’t have a clue about what was going on in the world outside and what was the state of folk singing in other countries. It seemed to us that we were the only ones around.
After all that, when you see how the torrents wash away everything and left muck…And that slime took bodily form; a nose and a mouth. And if that wasn’t enough, these characters decided to show themselves and spout forth babble. The tragedy of this society rests in those individuals who are squeezed in everywhere with their bad Armenian, bad education; in a word semi-literate.
Are you saying that slime rules over Armenia today?
If it was quality slime, it wouldn’t be a big deal. But when they show a pear to the people and say it’s an apple, that’s the tragedy.
If people believe that singing with a synthesizer is a folk sing, it’s a crude misunderstanding and laughable. What worries me is the superficial approach. For instance when I say that something is illiterate and must be modified, they answer that it’s better than nothing. Why should I make do with something that’s ‘better than nothing’.
Does the Shoghaken Ensemble get invitations to perform in Armenia?
They don’t invite us anywhere. But when the president tours abroad and has to show his ‘cultural’ face, they plead with us to show up and perform. Oftentimes we perform for free, given that even when they promise to pay us they don’t.
Our feeling is that we are doing it for our country. But when there are grandiose programs and paid events, you won’t find us around.
Why not?
Just look around. The TV stations and the groups organizing cultural events have their own teams. When we perform overseas people get to hear unadulterated songs. Then, they ask us why we don’t appear in this or that program. I don’t want to name names. We answer that it’s a mafia like business. Everyone has picked up a frying pan corresponding to their mental capabilities. They fry something up and call it culture.
So what happens? When we come across one or two remarkable personalities we are happy and figure that our people have a future to look forward to. On the flip side, you’ll see a talented young person looking for work in some restaurant. Thus, our cultural future isn’t so clear-cut.
What needs to be done to remedy this situation?
Whatever I say, who will listen? As the popular adage goes – a talker needs a listener. There’s a government and a ministry with their programs. One time, at the ministry of culture, I said that I wanted to know the reason why what we’ve done hasn’t found a home in the past 25 years of our country’s cultural policy. Perhaps what we are doing isn’t important. We want to know. But those songs are what have preserved our people’s identity. Whenever we raise such questions the other side has prepared answers.
What do you find disheartening?
What depresses me is that even young people with talent can’t find a path to follow. Perhaps the history of humanity is such – the semi-talented ones bang on the doors and solve their problems. Those endowed with talent and who realize the scope of their talent have a hard time banging on doors.
Will you ever leave Armenia?
No. If I wanted to leave I would have done so long ago. My husband Antranig from Fresno relocated to Armenia fifteen years ago. We travel to the States to see his relatives.
So, what keeps you here?
People. When we got married I told my husband that I had nothing to give him other than my friends; good people.
Hasmik, you’re also described as someone who delves into the roots of Armenian lullabies. Given that these melodies are full of grief and distress, don’t you think they’re a bit heavy for young children?
Mothers weren’t only trying to get their kids to sleep in the cradle. Even in peaceful times, mothers would recount their concerns since they couldn't share their problems with anyone else.
In the past, before they gave birth to a boy and thus allowed to talk, moms would only share their thoughts with their children. If you study these lullabies, you’ll see that mothers sang about all types of things – even unrequited love and their dreams.
There was something else going on as well. Mothers had to show their children their place in the universe. She relayed missives and conveyed stories about the family’s history. That’s why they sound sad, but we mustn’t forget that our wedding songs are also in a minor key where there is light and love.
How did you first become interested in lullabies?
It was quite by accident. I was helping my brother’s family and would sing lullabies to the kids. They didn’t like to hear the same song over and over. So I began to do some research to see what else I could sing.
I found quite a lot and began to record them. When Armenia celebrated the 1,700th anniversary of Christianity I requested that the organization record the songs and give each family with a newborn a CD as a gift. They didn’t agree because they wanted to sell the recordings. I refused.
Years passed. At our performances abroad I pushed for the inclusion of some lullabies. One day the producer was amazed to hear one of the lullabies and exclaimed – so when you say lullabies these are the treasures you have in mind. He then agreed to produce a CD of just lullabies. Armenian Lullabies (Traditional Crossroads) was issued in 2004 and won a special prize given by the New York Times as a brilliantexampleof Armenian music produced that year.
Not to brag, but all our CD’s are well-known overseas. But we aren’t of that generation that likes to tout its own horn.
Hasmik, you earlier said that the cultural future of Armenia is at risk. What then must be done to avoid such a fate?
I don’t want to appear so pessimistic because positive things are happening as well. A good example, and a shining beacon of light for me, is Tigran Mansurian. He’s worked away quietly, never promoting his art, but he’s achieved international acclaim.
Perhaps we are to blame. Perhaps we should be more dogged when it comes to presenting our art. People should also learn to recognize the accomplishments of others.
When was the last time you performed in Armenia?
The last time was the first and only time. We contactedthe culture ministry and requested a free auditorium to stage a concert so that folks in Armenia could get an idea of our work abroad. Many people were asking us this question.
It was at that concert that we understood that we were guilty and not guilty. We understood that they are deceiving the people from morning to night….that there isn’t a demand for this type of culture.
People listened in awe. They didn’t know whether to shout out, to jump up from their seats, to control their tears. That was in 2009. We haven’t had a concert here since. We want to do something but who will assist us?
We’ve been rehearsing in our house for the past twenty years and haven’t complained. The musicians show up to rehearsals in high spirits. They take the stage and play. You have to see it. But just a few are financially secure.
I once told the members of the ensemble that we’ve sown some good seeds and that a better day is coming. The percussion player turned around and said –Hasmik we’re all past 50 and we’re still sowing seeds? We should be harvesting already.
Do you see a way out?
I don't have the time to tell people do this or that. There are so many songs to be sung I sometimes regret the time I spend teaching. I teach world music in English and try to familiarize them about our culture; at least to sing our ABC’s. (Hasmik teaches at the QSI International School of Yerevan – MM)
If I can include something of the Armenian culture in the educational curriculum then I can say my time spent in that school is worthwhile.
I know that I must record all those songs and leave them for posterity. Then perhaps, a wiser generation will come along – more educated, more in tune with the universe - that will find the meaning of our language, of each sentence and melody…A generation that will not allow anyone else to take this from them and who will take guardianship of our culture.
In a nutshell, how would you describe the times in which we live today?
Estrangement…we’ve all gone astray. And the prime culprit is the airwaves. People don’t have the money to attend concerts, they rarely visit none another – so TV is what’s left. And those who shouldn’t be on the television are.
Look what’s happening in the villages. They turned them into old age homes. And if those people don’t sing about the good times, at least to themselves, they’ll go crazy, because songs are life for them. Songs are their friend in good times and bad.