«Հայանտառի» տնօրեն. «Այն կարծիքին չեմ, որ անտառներում կոռուպցիա է տիրապետում»
Վանաձորի քրեակատարողական հիմնարկում գտնվող կալանավոր, բնապահպանական տեսչության նախկին աշխատակից Տիգրան Մելիքյանը, ով մեղադրվում է «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Դսեղի անտառտնտեսության Լորուտի անտառապետության նախկին անտառապետ Թոմա Մաթևոսյանի սպանության մեջ, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությանը և ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակին պատմել է իր աշխատած տարիների` 2010-2013 թթ.-ի ապօրինի անտառահատումների մասին:
«Դսեղի անտառտնտեսության տարածքից օրական դուրս է եկել 50 բեռնատար` 30 «ԶԻԼ», 20 «Ֆորդ» մակնիշի փայտով բեռնված մեքենա: Եթե գումարենք թվերը, կստացվի, որ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Թումանյանի, Գուգարքի և Սպիտակի բաժնի պետերը միասին օրական 2 մլն դրամի շահույթ են ունեցել միայն փայտանյութ տեղափոխողներից: Այս ահռելի թվերը առաջին հայացքից անհավատալի են թվում, բայց ոստիկանապետերը իրենց լռությունն ու հովանավորչությունը էժան չեն գնահատում»,- այս տարվա սեպտեմբերին հայտնել է Տիգրան Մելիքյանը: ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում Տիգրան Մելիքյանի այս և մյուս տեղեկությունների հիման ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով քրեական գործ է հարուցվել:
Թումանյանի անտառների պահպանության, կառավարման և ապօրինի անտառահատումների մասին` «Հետքը» հարցեր է ուղղել «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Մարտուն Մաթևոսյանին:
-Պարոն Մաթևոսյան, վերջին անգամ ե՞րբ եք այցելել Դսեղի, Լալվարի և Ջիլիզայի անտառտնտեսությունների անտառներ:
-Երկու տարի առաջ:
-Ի՞նչ գնահատական կտաք ապօրինի անտառահատումներին:
-Դրանք անտառային համակարգերին մշտապես ուղեկցող երևույթներ են` կազմված մեր անտառներին հասցրած վնասների ծավալներից: Ճգնաժամային ժամանակաշրջաններում առաջին հարվածները իր վրա ընդունում է բնությունը,այդ թվում` նաև անտառները: Դրանք նաև սոցիալական խնդիրների հետևանքներ են:
- Հայաստանում տարեկան որքա՞ն ապօրինի հատումներ են գրանցվում:
- Դեռևս 2014 թվականի տվյալները չունենք, բայց 2013 թ.-ի բնապահպանության տեսչության ստուգումների և անտառային պետական մոնիտորինգի ուսումնասիրությունների արդյունքում գրանցվել են 1200-1300 խմ ապօրինի հատումներ:
-Լոռու մարզի Թումանյանի տարածաշրջանում 3 անտառտնտեսությունների տնօրեններից ոչ մեկը անտառի մասնագետ չեն: Ի՞նչ սկզբունքներով եք ընտրում անտառտնտեսությունների տնօրեններին և մյուս կադրերին:
-Անտառային մասնագետների խիստ պակաս կա Հայաստանում: Ցավոք սրտի, այդ խնդիրը առկա է բոլոր երկրներում: Ի ուրախություն մեզ, վերջին տարիներին Գյուղակադեմիայում ստեղծված է անտառի բաժին, բայց տարբեր պատճառներով շրջանավարտները գերադասում են աշխատել հասարակական կազմակերպություններում կամ այլ ոլորտներում, բայց ոչ անտառային համակարգում:
-Չ՞եք կարծում, որ Գյուղակադեմիայի երիտասարդ մասնագետները ուղղակի խուսափում են անտառի առուծախի անթույլատրելի գործարքների մեջ մտնել:
-Չեմ կարծում, նախ ես այն կարծիքին չեմ, որ անտառներում կոռուպցիա է տիրապետում, որովհետև դա կարող է լինել Ձեր կարծիքը: Ընդ որում` ասեմ, որ պատճառը նաև անտառային ոլորտում անտառապետերի և անտառապահների ցածր աշխատավարձն է: Միայն այս պահին մեզ հաջողվեց, ՀՀ կառավարությունն էլ նպաստեց, որպեսզի աշխատավարձերը 1,7 անգամ բարձրանան: Անտառի աշխատանքը բավականին ծանր է, և, ցավոք սրտի, երիտասարդությունը ավելի շատ գերադասում է ապրել քաղաքում, քան գյուղում:
-Մեր «Ապօրինի անտառահատումներին տեղյակ են ոստիկանությունը, դատախազությունը, մարզպետը և նախարարարը» հրապարակման մեջ անտառամերձ Մարց գյուղի գյուղացիները «Հետքին» հայտնել են. «Վերևից ա տենց: Ինչ որ էս կառավարությունը ստեղծվել ա, էնա անտառը կտրում են ու կտրում: Հիմա բոլորը` Թումանյանի ոստիկանությունն էլ գիտի, Լոռու մարզի դատախազն էլ գիտի, մարզպետն էլ գիտի, նախարարն էլ գիտի: Կտրում են, փողն էլ դնում են ջեբներին: Ժողովուրդը բանվորություն է անում, իշություն է անում, իրա փողն ստանում»: Ինչպե՞ս եք վերաբերվում հանրային այս կարծիքին:
-Նախ ասեմ, հանրային կարծիքը ստեղծում է նաև մամուլը, իսկ այն, որ մեզ մոտ բնապահպանական ոլորտի մասնագետ ժուռնալիստները պակաս են, դա ակնհայտ է: Շատ ժամանակ ինֆորմացիայի բացակայությունը նույն ժուռնալիստների, նույն գյուղացիների համար ստեղծում է կարծիք, որ այդ հատումները անօրինական են: Ուրեմն ես Ձեզ ասեմ. Դսեղի անտառտնտեսությունը տարեկան իրացնում է մոտավորապես 3200 խմ վառելափայտ, և, երբ այդ փայտանյութը շարժվում է անտառից դուրս, անտեղյակ մարդու համար դա դառնում է ապօրինի հատում:
-Ինչպե՞ս եք վերաբերվում այն փաստին, որ Դսեղի անտառտնտեսության անտառի փեշին անտառանյութը անտառից հանվում է առանց ֆինանսական փաստաթղթերի:
-Ես Ձեզ ասեմ, որ Ձեր բոլոր հրապարակումների հետքերով մենք ուղարկվում են ստուգողներ. ոչ միայն «Հայանտառը», նաև գյուղնախարարությունը ուսումնասիրում են այդ փաստերը, և, ցավոք սրտի, դրանք ոչ միշտ են համապատասխանում իրականությանը:
-Ինչու՞ այդ դեպքում թերթին հերքում կամ դատի չեք տալիս:
-Եթե կպարզվի, որ ձեր տված տեղեկատվությունը ապատեղեկատվություն է, կհանձնարարենք համապատասխան անտառտնտեսությանը, որ դատի տա:
-Բայց Դուք նոր ասացիք արդեն պարզել եք:
-Ես Ձեզ ասեմ, ուրեմն Ձեր հրապարակած նյութերից անցյալ, թե նախանցյալ տարի նույն փայտի կույտը նկարված էր երեք դիրքերից և դրված էր սայթում որպես տարբեր կույտեր: Դուք 80 տարեկան տատիկի հայաթում հայտնաբերել էիք փայտը, և ասում էիք ապօրինի է, բայց հետո պարզվեց…
-Անձա՞մբ եք դա բացահայտել: Խորհուրդ կտայինք անձամբ ուսումնասիրելուց հետո խոսել այդ մասին:
-Բնապահպանական տեսչությունն է փաստել:
-Տեղյա՞կ եք Ձեր պահպանության տակ գտնվող անտառների հատատեղերում ստեղծված հրդեհավտանգ վիճակներին:
-Ես Ձեզ մեծ սիրով կընդունեի աշխատանքի, եթե նման ցանկություն ունեք, որովհետև մասնագիտական բաներ եք ասում` անտեղյակ լինելով այդ համակարգի խնդիրներին: Իհարկե, եթե հրդեհավտանգ պայման է ստեղծվում, պետք է անմիջապես դրա դեմ պայքարել:

Директор ГНКО “Айантар”: “Я не считаю, что в лесах царит коррупция”
Содержащийся в ванадзорском уголовно-исполнительном учреждении бывший сотрудник экологической инспекции Тигран Меликян, который обвиняется в убийстве лесничего Товмы Матевосяна, рассказал Специальной следственной службе и ванадзорскому офису Хельсинкской ассамблеи Армении о тех незаконных лесных вырубках, которые осуществлялись в период его работы в 2010-2013 гг.
“С территории Дсехского лесного хозяйства ежедневно выезжали 50 грузовиков с древесиной. Если сложить цифры, то получится, что только от перевозки древесины начальники отделений полиции Туманянского, Гугарского и Спитакского районов получали вместе 2 млн драмов прибыли в день. Эти огромные цифры на первый взгляд кажутся невероятными, но свое молнчание и покровительство начальники отделений полиции ценят дорого”,- сказал в сентябре этого года Тигран Меликян. На основе этих и других сведений, представленных Меликяном, в ССС возбудили уголовное дело по п.2 ч.3 ст.311 УК РА.
Hetq.am обратился к директору ГНКО “Айантар” Мартуну Матевосяну с вопросами, касающимися сохранения и управлениями лесами Туманянского района, а также незаконных лесных вырубок.
Г-н Матевосян, когда Вы в последний раз были в Дсехском, Лалварском и Джилизском лесных хозяйствах?
Два года назад.
Какую оценку Вы можете дать незаконным лесным вырубкам?
Это явление, которое постоянно сопровождает лесные системы. В периоды кризисов первый удар берет на себя природа, в том числе леса. Это также следствие социальных проблем.
Сколько незаконных лесных вырубок регистрируется в Армении за год?
Я пока не располагаю данными 2014 года, но в 2013-ом по результатам проверок и лесного мониторинга, проведенных экологической инспекцией, было зарегистрировано 1200-1300 кубометров незаконно вырубленной древесины.
В Туманянском районе Лорийской области никто из директоров трех лесных хозяйств не является специалистом в данной сфере. По какому принципу назначаются директора лесных хозяйств и остальные кадры?
В Армении ощущается огромная нехватка специалистов в сфере лесного хозяйства. К сожалению, эта проблема существует во всех странах. Но в последние годы, к нашей радости, в Сельхозакадемии было создано лесное отделение, однако его выпускники по разным причинам предпочитают работать в общественных организациях или других сферах, но но в лесной системе.
Не кажется ли Вам, что молодые выпускники Сельхозакадемии просто не хотят вступать в недопустимые сделки по купле-продаже древесины?
Не думаю. Во-первых, я не считаю, что в лесах царит коррупция, это, возможно, Ваше мнение. Должен сказать, что причина также в низкой зарплате лесничих и лесников. Только сейчас благодаря содействию правительства нам удалось добиться повышения их заработной платы в 1,7 раза. Работа в лесном хозяйстве очень тяжелая, поэтому молодежь, к сожалению, предпочитает жить в городе, а не в селе.
В нашей публикации “О незаконных лесных вырубках знают и полиция, и прокуратура, и губернатор, и министр” крестьяне села Марц сказали Hetq.am: “Это идет сверху. С того момента, как это правительство сформировалось, лес все рубят и рубят. Сейчас все об этом знают – и полиция Туманянского района, и прокуорр Лорийской области, и губернатор, и правительство, и министр экологии. Лес рубят, а деньги кладут себе в карман”. Как Вы относитесь к этому мнению общественности?
Во-первых, общественное мнение создает также пресса. А то, что у нас есть нехватка журналистов, специализирующихся в экологической сфере, очевидно. Очень часто из-за отсутствия информации у тех же журналистов и крестьян создается мнение, будто эти вырубки незаконны. В связи с этим скажу следующее: Дсехское лесное хозяйство ежегодно реализует около 3200 кубометров дров, и когда дрова вывозятся из леса, то несведущий человек может подумать, что эти вырубки были осущенствлены незаконно.
Как Вы относитесь к тому факту, что в Дсехском лесничестве древесина вывозится из леса без финансовых документов?
По всем Вашим публикациям мы проводим проверки. Эти факты проверяет не только “Айантар”, но и Министерство сельского хозяйства. К сожалению, они не всегда соответствуют действительности.
В таком случае почему Вы не публикуете в газете опровержение или не подаете в суд на СМИ?
Если выяснится, что предоставленные Вами сведения являются дезинформацией, то мы поручим соответствующему лесному хозяйству обратиться в суд.
Но Вы только что сказали, что уже выяснили...
Я хочу сказать Вам следующее. В материалах, опубликованных Вами в прошлом или позапрошлом году, одна и та же куча дров была сфотографирована в трех различных ракурсах, но представлена как разные кучи. Вы обнаружили дрова во дворе 80-летней женщины и написали, что это незаконные дрова, но потом выяснилось, что...
Вы это лично выяснили? Я бы посоветовала Вам сперва изучить вопрос и только потом говорить на эту тему.
Это выяснила экологическая инспекция.
А Вам известно о пожароопасной ситуации, сложившейся в местах вырубок в лесах, находящихся под Вашей охраной?
Если бы у Вас было желание, я бы с удовольствием взял Вас на работу, потому что Вы, не будучи осведомленной о проблемах данной системы, затрагиваете профессиональные вопросы. Конечно, если возникает пожароопасная ситуация, то с этим нужно бороться.