Ատամնաբուժական տուրիզմ. երեք երիտասարդներ նախաձեռնել են զբոսաշրջության ճյուղի զարգացման բիզնես-նախագիծ
Ատամնաբուժական տուրիզմ. Հայաստանում այս ոլորտի զարգացման համար իրենց գիտելիքները կներդնեն արտասահմանում կրթություն ստացած երկու շրջանավարտ, որոնց կաջակցի նաև նրանց ընկերը:
22-ամյա Գոռ Հովակիմյանը Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում ուսումն ավարտելուց հետո մեկնել է Անգլիա՝ Լոնդոնի համալսարանական քոլեջում ուսումնառությունը շարունակելու նպատակով: «Լույս» հիմնադրամի աջակցությամբ ստացել է մագիստրոսի կոչում տնտեսագիտություն և բիզնես մասնագիտությամբ: Առաջին տարին սովորել է Լոնդոնում, երկրորդ տարին, ինչպես նախատեսված էր ծրագրով, մեկնել է Էստոնիայի Տարտու (նախկինում Դորպատ) քաղաք: Այս տարվա հունիսին պաշտպանել է մագիստրոսական թեզը և վերադարձել Հայաստան:
Գոռը հանձն է առնել ատամնաբուժական տուրիզմի զարգացման նախագծի իրականացումը որպես գործադիր տնօրեն: Նախագծի գաղափարը ծագել է Ցյուրիխի համալսարանում «Լույսի» մյուս կրթաթոշակակիր ընկերոջ՝ Արթուր Գասպարյանի մտքում: Աշոտ Խուդգարյանն էլ Ռուսաստանից փորձում է ֆինանսապես օգնել նրանց: Հայաստանում այս պահին միայն Գոռն է: Արթուրը Կանադայում է, Աշոտը՝ Ռուսաստանում:
Ատամնաբուժական տուրիզմը հայտնի է ողջ աշխարհում: Կենտրոնը համարվում է Հունգարիան, որտեղ ամեն տարի ատամները բուժելու նպատակով մեկնում է ավելի քան 100 հազար զբոսաշրջիկ: Եվրոպայի ատամնաբուժական զբոսաշրջության շուկայում Հունգարիայի մասնաբաժինը 42% է:
Գոռն ասում է, որ չնայած Հայաստանը ունի որակյալ ատամնաբուժական ծառայություններ և աշխարհում մրցունակ է, սակայն դեռ որևէ տեղ չի նշվում որպես տուրիստական վայր, որտեղ մարդիկ կարող են գնալ և համեմատաբար էժան գներով ատամները բուժել:
«Մեր ուսումնասիրության ընթացքում մենք տեսանք 1-2 նմանատիպ կազմակերպություն, որոնք իրենց կայքերում նշել են, որ իրականացնում են նման գործունեություն: Սակայն նրանք ատամնաբուժական կլինիկա են, որոնք ունեն ամենօրյա հաճախորդներ և նշում են ատամնաբուժական տուրիզմն իրենց կայքերում, և մենք չկարողացանք գտնել մի ինֆորմացիա, որը ցույց կտար, որ իրենք ունեցել են տուրիստական ներհոսք տվյալ նախագծի շրջանակներում: Սա մենք տեսանք որպես խնդիր և մարտահրավեր և որոշեցինք այս ճյուղը զարգացնել Հայաստանում»,-ասում է Գոռը:
«Դենթլ թրավել Արմենիա» նախագծի նախաձեռնողները հասկացել են, որ ատամնաբուժական տուրիզմի գաղափարը թեկուզ և կա Հայաստանում, սակայն դեռևս չի օգտագործվում ոլորտի իրական պոտենցիան: Արևմտյան Եվրոպայի երկրներից զբոսաշրջիկներին ներգրավելու համար սկսել են համագործակցել այդ երկրների առողջապահական տուրիզմի ոլորտի գործակալությունների հետ, որոնք կապահովեն զբոսաշրջիկների ներհոսքը Հայաստան:
Երիտասարդների նախագիծը ընթացք է ստացել: Արդեն կա նաև կայքը: Այս հարթակում կհանդիպեն հաճախորդ-տուրիստը և ատամնաբուժը: Կայքը լիարժեք ինֆորմացիա է տալու մասնագետների, ծառայությունների և գների մասին: Հնարավորություն է տալու նաև գնահատել մասնագետին, ինչի հիման վրա կառաջանա նրանց հեղինակության սանդղակը, և զբուսաշրջիկը ինքը կընտրի՝ որ մասնագետի մոտ բուժի ատամները:
«Մենք չունենք մեր անձնական ատամնաբուժական կլինիկան, մենք կհամագործակցենք բոլորի հետ: Միակ չափանիշը, որ մենք դնում ենք, բարձր որակն է: Այսօր մենք արդեն համագործակցում ենք մոտ 10 կլինիկաների հետ, որոնք մանրամասն ուսումնասիրել, հետազոտություններ ենք անցկացվել ներգրավված մասնագետների հետ, և միայն բարձր վիճակագրական տվյալների պարագայում ենք համաձայնել համագործակցել նրանց հետ»,-ասում է Գոռը:
Արտասահմանյան փորձը ուսումնասիրելուց հետո երիտասարդները հասկացել են, որ Հայաստանում նույն որակի ծառայությունն ավելի էժան կարժենա զբոսաշրջիկի համար: Գոռը օրինակ է բերում ատամնաբուժական տուրիզմի կենտրոն համարվող Հունգարիան ու Չեխիան, որտեղ նույն որակի իմպլանտը մոտ 150 դոլարով թանկ արժե, քան Հայաստանում է: Իսկ եթե ոչ թե մեկ, այլ 4-5 իմպլանտ են տեղադրում, գնային տարբերությունն էական կլինի, և զբոսաշրջիկը կնախընտրի ավելի էժան, բայց որակյալ այս երկրի ծառայությունը: Առավել ևս, երբ մեծ մասամբ իրենց երկրներում բժշկական ապահովագրությունը չի փոխհատուցում թանկարժեք ծառայությունների, ինչպես, օրինակ, իմպլանտների տեղադրման գումարները:
Բացի դրանից, Գոռի խոսքով, հաճախորդները հնարավորություն կունենան տեսնել Հայաստանի տեսարժան վայրերը: Առանձին գործակալությունների հետ համագործակցությամբ կկազմակերպվի նաև նրանց հանգիստը Հայաստանում: Սակայն առաջնային նպատակը պետք է լինի ատամնաբուժությունը:
Երիտասարդների առաջնային թիրախը ոչ թե սփյուռքահայերն են, այլ օտարերկրացիները, որոնք հայ չեն, քանզի հայերը ծանոթների միջոցով կարող են գտնել ատամնաբուժական կլինիկաներ կամ որակյալ բժիշկներ: Մինչդեռ ոչ հայ զբոսաշրջիկներին ուղղորդել է հարկավոր: Թիրախային երկրները Հայաստանին հիմնականում տուրիստական հոսք ապահովող երկրներն են, որտեղ ատամնաբուժական ոլորտի ծառայությունները թանկ արժեն՝ Գերմանիան, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Իտալիան, ԱՄՆ-ն և Կանադան: Ժամանողներին ներգրավելու համար «գայթակղիչ» առաջարկներ ունեն՝ կդիմավորեն օդանավակայանում, անվճար մեքենաներով ատամնաբուժական կլինիկա և ետ կհասցնեն, անվճար ատամնաքարերի մաքրում կիրականացնեն:
«Այս կերպ մենք աջակցում ենք մի բանի, որ Հայաստանը տեսնեն իբրև մի բրենդ, իբրև ատամնաբուժական երկիր, ոչ թե ստերեոտիպ դարձած նույն բաներով՝ քրիստոնեություն, եկեղեցիներ, Ղարաբաղյան խնդիր ունեցող երկիր և այլն, այլ մի երկիր, որը կարող է որակյալ և էժան ծառայություն մատուցել մեկ այլ ոլորտում, ապահովել աշխատանք Հայաստանում»,-շարունակում է Գոռը:
Թե որքան գումար է ներդրվելու այս նախագծում, Գոռը չի ցանկանում մանրամասնել, ասում է՝ կորպորատիվ գաղտնիք է: Սակայն նշում է, որ երեք ընկերներն էլ ֆինանսական մեծ միջոցներ չունեն: Աշոտի հատկացրած միջոցները բավարարում է նվազագույն աշխատանքների համար, իսկ մնացածն իրականացնում են իրենց գիտելիքների և հնարավորությունների շնորհիվ: Դիմել են դրամաշնորհի, սպասում են պատասխանի, հաստատվելուց հետո այդ գումարը կօգնի մարկետինգային ծախսերը հոգալուն:
Գոռը նշում է, որ այս ծրագրի դեռ չնչին մասն է իրականացվել, և քանի դեռ չունեն իրենց առաջին հաճախորդը, այն հաջողված համարել չի կարելի: «Եթե ունես գաղափար, որը կարծում ես, որ հեռանկարային է, պետք է պայքարել դրա համար բոլոր մակարդակներում»,-ամփոփում է նա:

Стоматологический туризм: трое молодых людей разработали бизнес-проект развития этого направления турпоездок
Двое молодых людей, получивших образование за рубежом, используют свои знания для развития в Армении стоматологического туризма. Помощь в этом деле им оказывает третий друг.
По окончании Государственного экономического университета Армении 22-летний Гор Овакимян уехал учиться в Лондонский университетский колледж. При содействии фонда “Луйс” он получил степень магистра по специальности “Экономика и бизнес”. Первый год Гор учился в Лондоне, а на второй год в соответствии с программой уехал в Эстонию, в город Тарту (бывший Дорпат). В июне этого года он защитил магистерский диплом и вернулся в Армению.
Гор решил приступить здесь к осуществлению проекта развития стоматологического туризма. Эта идея возникла у его друга, также стипендиата фонда “Луйс” Артура Гаспаряна, который учился в университете Цюриха. А проживающий в России третий друг, Ашот Худгарян, пытается оказать им финансовую помощь. В настоящее время в Армении находится только Гор. Артур – в Канаде, Ашот – в России.
Стоматологический туризм известен во всем мире. Центром считается Венгрия, куда каждый год с целью лечения зубов приезжают свыше 100 тысяч туристов. На европейском рынке стоматологического туризма доля Венгрии составляет 42%.
По словам Гора, хотя в Армении оказываются качественные и конкурентоспособные на международном рынке стоматологические услуги, наша страна до сих пор нигде не указана в качестве туристического места, куда люди могут приехать и сравнительно недорого вылечить зубы.
“В процессе наших изучений мы нашли 1-2 организации, на сайтах которых указано, что они занимаются подобной деятельностью. Но мы не смогли найти какую-либо информацию о том, что в рамках данного проекта у них был приток туристов. Нам показалось, что такая проблема существует, поэтому мы решили заняться развитием в Армении это направления туризма”,- отметил наш собеседник.
Инициаторы проекта “Дентл травел Армения” поняли, что хотя идея стоматологического туризма здесь существует, однако реальный потенциал сферы пока не используется в полной мере. Для привлечения туристов из Западной Европы молодые люди наладили сотрудничество с агентствами этих стран, работающими в сфере медицинского туризма, которые и обеспечат приток туристов в Армению.
Этому бизнес-проекту уже дан ход. Запущен сайт, который предоставляет полноценную информацию о специалистах, услугах и ценах. Будет также создана возможность оценить врача, благодаря чему появится шкала его авторитета, и турист сам сможет решить, у какого специалиста лечить зубы.
“У нас нет своей стоматологической клиники, мы будем сотрудничать со всеми. Единственный критерий, который мы установили, это высокое качество. Сегодня мы сотрудничаем примерно с десятью клиниками, с которыми согласились работать только при наличии очень положительных статистических данных”,- говорит Гор.
После изучения зарубежного опыта молодые люди поняли, что в Армении услуги аналогичного качества обойдутся туристам намного дешевле. В качестве примера Гор приводит Венгрию и Чехию, считающиеся центрами стоматологического туризма. В этих странах один имплант стоит на 150 долларов дороже, чем аналогичный имплант в Армении.
Кроме того, пациенты получат возможность увидеть достопримечательности нашей страны, а благодаря сотрудничеству с отдельными агентствам для них будет организован также отдых в Армении. Однако первоочередной задачей должна быть стоматология.
В центре внимания молодых бизнесменов будут не зарубежные армяне, которые могут через знакомых найти нужные стоматологические клиники и хороших специалистов, а иностранцы, которым в этом вопросе потребуется помощь. Основными странами, которые смогут обеспечить приток туристов в Армению, являются Германия, Великобритания, Франция, Италия, США и Канада, где стоматологические услуги стоят очень дорого. Для потенциальных гостей уже составлены “соблазнительные” предложения: их встретят в аэропорту, бесплатно отвезут на машине в стоматологическую клинику и обратно в гостиницу, бесплатно удалят зубные камни.
“Таким образом, мы будем содействовать тому, чтобы Армению они начали воспринимать как бренд, как страну, которая может предложить высококлассные и недорогие стоматологические услуги, а не как страну стереотипов – христианство, церкви, карабахская проблема…”,- говорит Гор.
Он не захотел назвать сумму, внедренную в этот проект, отметив, что это корпоративная тайна. Однако отметил, что ни у одного из трех друзей нет больших финансовых средств. Денег, которые предоставил Ашот, хватило на минимальные работы, остальное молодые люди осуществляют благодаря своим знаниям и возможностям. Друзья обратились для получения гранта, сейчас ждут ответа. Если они получат сумму, то смогут оплатить маркетинговые расходы.
По словам Гора, пока осуществлена лишь ничтожная часть программы, и поскольку у них еще нет пациентов, то дело нельзя считать успешным. “Если есть идея, которую ты считаешь перспективной, значит ты должен бороться за ее осуществление на всех уровнях”,- сказал в заключение Гор Овакимян.