Տեղական ինքնակառավարման ոլորտի համար նոր ժամանակներ են սկսվում
Հետաքրքիր զուգադիպությամբ իրար հաջորդող երկու օրերին տեղական ինքնակառավարման ոլորտում իրենց գործունեությունն ավարտելու մասին հայտարարեցին այս ոլորտի երկու բարեփոխիչները` սկզբում «Քաունթերփարթ ինթերնեշնլ» միջազգային կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակը, ապա Հայաստանի փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը: Նրանց գործունեությունն ընդհատվում է մի ժամանակաշրջանում, երբ լայնածավալ փոփոխություններ էին նախապատրաստվում տարածքային եւ տեղական ինքնակառավարման ոլորտներում:
Միացյալ Նահանգները եւ Եվրոպան վերջին տարիներին ներդրումներ են կատարում նախագծված փոփոխություններն իրականություն դարձնելու համար: ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Քարեն Հիլիարդը հոկտեմբերի 15-ին, «Քաունթերփարթ ինթերնեշնլի» հրավիրած համաժողովում հայտարարեց տեղական ինքնակառավարման ոլորտում ներդրվող նոր, մեծածավալ գումարային հոսքերի մասին:
«Քաունթերփարթ ինթերնեշնլը» տեղական ինքնակառավարման ոլորտում լայնածավալ աշխատանք սկսեց 2010թ·-ին՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) ֆինանսական աջակցությամբ: Օրերս՝ հոկտեմբերի 15-ին, կազմակերպությունը «Հանրային երկխոսություն եւ համայնքային զարգացում. հետագա քայլերը` համատեղ ջանքերով» վերնագրված համաժողովում ազդարարեց քառամյա ծրագրի, ինչպես նաեւ Հայաստանում իր առաքելությունն ավարտելու մասին: Կազմակերպությունը ներկայացրեց իր 4 տարիների ձեռքբերումները: Տեղական ինքնակառավարման ոլորտում, ինչպես շեշտվեց, իրենց հաջողվել է ամենակարեւորը՝ կառավարման մշակույթ ձեւավորել, որի շատ էլեմենտներ միանգամայն նորություն էին մեր երկրի համար:
«Քաունթերփարթ ինթերնեշնլը» Սոցներդրումների հիմնադրամից հետո երկրորդն էր, որ համայնքներում զարգացման ծրագրեր ֆինանսավորելու համար կարեւոր նախապայման համարեց համայնքների մասնակցությունը՝ համաֆինանսավորումով, եւ այն տոկոսային առումով շատ ավելին էր, քան Սոցներդրումների հիմնադրամի պահանջն է: Համայնքների ներդրումների ծավալը, բացարձակ թվերով, քիչ էր զիջում «Քաունթերփարթ ինթերնեշնլի» ներդրած գումարին: Կազմակերպությունն իր գործընկեր համայնքներում ներմուծեց տեղական ժողովրդավարության գաղափարը՝ իրականություն դարձրեց մասնակցային կառավարումը՝ նպաստելով նաև դրա օրենսդրորեն ամրագրմանը: Պատահական չէ, որ Եվրախորհրդի հայաստանյան գրասենյակի «Լավագույն գործելակերպի ծրագրին» հանրապետության 915 համայնքներից հայտ էին ներկայացրել 48-ը, որոնք, մի քանի բացառություններով, «Քաունթերփարթ ինթերնեշնլի» հետ համագործակցած համայնքներն էին:
Նախարար Արմեն Գեւորգյանն իր պաշտոնն ստանձնեց 2008թ.-ին եւ աշխատանքային 6 տարիների ընթացքում նրա ջանքերն ուղղված են եղել տեղական ինքնակառավարումը` որպես համակարգ կայացնելուն: Նա նախարար նշանակվեց մի իրավիճակում, երբ համայնքների 95%-ի բյուջեն կալանքի տակ էր գտնվում՝ աշխատավարձերի եւ այլ հիմնարկներին ունեցած պարտքերի պատճառով: 2008թ.-ին հաջորդող յուրաքանչյուր տարին ամփոփելուց հետո հայտարարվում էր մարվող պարտքերի տոկոսային ցուցանիշների եւ հետագա պարտքերի կուտակումը բացառող քաղաքականության մասին: Բացի այդ, խնդիր դրվեց համայնքներում բարձրացնել հարկերի հավաքագրման ցուցանիշը· 2013թ.-ի ավարտին նախարարությունը հայտարարեց, որ համայնքների բյուջեների փաստացի մուտքերը նախատեսված 107.4 մլրդ դրամի դիմաց կազմել են 105.7 մլրդ դրամ (98.4%): 2012 թվականի համեմատությամբ եկամուտների հավաքագրման ցուցանիշն աճել է 10.8 %-ով կամ 10.3 մլրդ դրամով:
Նախարարին դա հաջողվում էր հստակ նախանշված քաղաքականության շնորհիվ՝ համայնքները պարտավոր են հավաքագրել սեփական եկամուտները եւ ծառայություններ մատուցել բնակչությանը: Համակարգային մյուս՝ ամենակարեւոր ձեռքբերումը տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեության հրապարակայնության եւ թափանցիկության ապահովումն էր: Ոլորտում ներդրվեց էլեկտրոնային կառավարման համակարգը, բարձրացվեց ոլորտի հաշվետվողականությունը, պատասխանատվության մակարդակը· ոչ միայն մարզերի համար մշակվեց սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագիր, այլեւ համայնքների համար ամենկարեւոր փաստաթղթերից մեկը դարձավ համայնքի քառամյա զարգացման ծրագիրը եւ այլն: Պետական բյուջեի միջոցներով համայնքներում ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված ծրագրեր իրականացնելը դարձավ պարբերական՝ նպատակ ունենալով երկրում իրականություն դարձնել տարածքային համաչափությունը:
Շարունակաբար բարեփոխվող համակարգը նոր թափ էր ստանում· մի կողմից՝ օրենսդրական դաշտի բարելավում, մյուս կողմից` դոնոր կազմակերպությունների ներմուծած համայնքային կառավարման նոր մշակույթ, որոնք կարող էին արդյունք տալ համընթաց զարգացնելու պայմաններում:
Մասնավորապես տարեսկզբին տարածքային կառավարման նախարարությունը հայտարարել էր վարչատարածքային բարեփոխումների նոր փուլ թեւակոխելու՝ համայնքները խոշորացնելու մասին: Մասնավորապես Եվրոպան խիստ այժմեական է համարում վարչատարածքային բարեփոխումները մեր երկրում՝ չընդունելով ոչ մի հակափաստարկ, քանի որ այսքան փոքր երկրի համար նույնիսկ տարօրինակ է համարվում համայնքների թիվը` 915 համայնք: Եվրոպայում կարեւորում են վարչատարածքային այնպիսի մոդելի ներդրումը, որը հնարավորություն կտա գործնական հիմքերի վրա դնել համայնքների համագործակցությունը, մարդկային ու ֆինանսական ներուժի արդյունավետ ու նպատակային օգտագործումը։ Սակայն, դրան հասնելու համար տեղական ինքնակառավարման մարմինները, որպես հանրային իշխանության տեղական անկախ մարմիններ, սահմանադրական հստակ կարգավիճակ պետք է ստանան նախապատրաստվող սահմանադրական բարեփոխումների նախագծում։
Տեղական ինքնակառավարման համակարգի հետագա զարգացումն ու իշխանության ապակենտրոնացումը իրականություն դարձնելը շատ ուղղակի կապված է նոր նախարարի պատկերացումներից, նրա ունեցած արժեհամակարգից, ինչպես նաեւ ոլորտի գործընկերների՝ հասարակական կազմակերպությունների մոտեցումներից: Կկարեւորե՞ն նրանք տեղական իշխանության ապակենտրոնացմանը եւ տեղական ժողովրդավարության գաղափարի ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնությունները, թե՞ ոլորտի համար կսկսվի փորձությունների մի նոր շրջան, պարզ կլինի մի քանի ամսից:

Для сферы местного самоуправления начинаются новые времена
По любопытному совпадению в последние два дня о прекращении своей деятельности заявили сразу два реформатора сферы самоуправления в Армении – армянский офис международной организации “Каунтерпарт интернешнл” и вице-премьер РА, министр территориального управления Армен Геворкян. Их деятельность прервалась в период, когда в системе территориального и местного самоуправления шла подготовка к широкомасштабным изменениям.
В последние годы США и Европа осуществляют инвестиции с целью внесения намеченных изменений. Директор армянской миссии Агентства международного развития США Карен Хиллиард на созванной 15 октября конференции “Каунтерпарт интернешнл” заявила об инвестировании в сферу местного самоуправления новых крупных денежных сумм.
Широкомасштабную работу в сфере местного самоуправления “Каунтерпарт интернешнл” начала еще в 2010 г. при финансовом содействии АМР США. На организованной 15 октября конференции на тему “Общественный диалог и общинное развитие: дальнейшие шаги совместными усилиями” организация заявила о завершении четырехлетней программы и своей миссии в Армении. Рассказывая о достижениях за четыре года, представители “Каунтерпарт интернешнл” отметили, что в сфере местного самоуправления добились самого важного – сформировали культуру управления, многие элементы которой стали новостью для нашей страны.
“Каунтерпарт интернешнл” стала второй организацией после Фонда социальных инвестиций, которая в качестве важного условия для финансирования программ развития в общинах назвала участие самих общин по принципу софинансирования. В процентном плане это требование было больше требования Фонда социальных инвестиций. Объем инвестиций общин мало уступал сумме, инвестированной “Каунтерпарт интернешнл”. Неслучайно, что для участия в “Программе лучших действий” армянского офиса Совета Европы из 915 общин республики заявки подали 48. Эти общины, за небольшими исключениями, сотрудничали с “Каунтрипарт интернешнл”.
Министр Армен Геворкян вступил в свою должность в 2008 г., и за шесть лет работы его усилия были направлены на становление системы местного самоуправления. Он был назначен министром в ситуации, когда бюджет 95% общин находился под арестом из-за задолженностей по зарплате и другим учреждениям. При подведении итогов каждого последующего года объявлялось о процентных показателях погашения задолженностей и проведении политики, исключающей накопление новых задолженностей. Кроме того, была поставлена задача повысить показатель собираемости налогов в общинах. К концу 2013 г. министерство заявило о том, что в 2013 году, по сравнению с 2012 годом, показатель собираемости доходов вырос на 10,8%.
Армену Геворкян удалось добиться этого благодаря внедренному четкому принципу: общины обязаны собирать собственные доходы и оказывать услуги населению.
Другим самым важным системным достижением является обеспечение прозрачности и гласности в деятельности органов территориального управления и местного самоуправления. В данной сфере была внедрена система электронного управления, повысился уровень отчетности и ответственности.
Процесс реформирования системы получил новый размах: с одной стороны совершенствовалось законодательное поле, с другой –организации-доноры внедряли новую культуру общинного управления.
В начале года Министерство территориального управления заявило о начале нового этапа в административно-территориальной реформе – укрупнении общин. Европа, в частности, считает крайне актуальным проведение в нашей стране административно-территориальной реформы, недоумевая по поводу наличия в небольшой стране 915 общин. Важное значение Европа придает внедрению такой административно-территориальной модели, которая даст возможность поставить на практическую основу сотрудничество общин, эффективное и целевое использование человеческого и финансового потенциала. Но для того, чтобы этого добиться, органы местного самоуправления как независимые местные органы общественной власти должны получить в разрабатываемом проекте конституционных реформ четкий статус.
Задача дальнейшего развития системы местного самоуправления и децентрализации власти напрямую связана с представлениями нового министра, ценностной системой, которую он будет придерживаться, а также от подходов общественных организаций. Посчитают ли они важными инициативы по децентрализации местной власти и укреплению идеи местной демократии или для этой сферы начнется новый период испытаний, станет ясно через несколько месяцев.