Ինչպե՞ս են խաբել ՊՆ-ին
ԼՂՀ պաշտպանության բանակում 2012-ին հայտնաբերված գոմեշի մսի գործը, ինչպես հայտնի է, հանգուցալուծվեց: Սեպտեմբերի 18-ին Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը (դատավոր՝ Նապոլեոն Օհանյան) մեղադրական վճիռ կայացրեց գործով հիմնական մեղադրյալ, գործարար Ալբերտ Օհանջանյանի հանդեպ:
Հիշեցնենք, որ տավարի մսի փոխարեն բանակին մատակարարված գոմեշի մսի գործով մեղադրանք էր առաջադրվել 5 հոգու. Կապանի «Ա. Օհանջանյան» ՍՊԸ-ի տնօրեն Ալբերտ Օհանջանյանին, ԼՂՀ ՊԲ կենտրոնական ենթակայության պահեստի (վերջինս զորամասի կարգավիճակ ունի) պետին (փոխգնդապետ, որը, փաստորեն, զորամասի հրամանատար է), նյութատեխնիկական գծով նրա տեղակալ մայորին, նույն զորամասի պահեստարանի պետ ենթասպային, ինչպես նաեւ ՊԲ պարենային ծառայության պետին (փոխգնդապետ):
Օհանջանյանը մեղադրվում էր ՀՀ ՔՕ-ի 178 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով («Խարդախությունը (խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով ուրիշի գույքի հափշտակությունը կամ ուրիշի գույքի նկատմամբ իրավունք ձեռք բերելը), որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով, պատժվում է ազատազրկմամբ՝ 4-8 տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա»), իսկ զինվորականներին մեղսագրվել է ՔՕ 376-րդ հոդվածի 2-րդ մասում նկարագրված արարքը («Անփույթ վերաբերմունքը ծառայության նկատմամբ, եթե անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ, պատժվում է ազատազրկմամբ՝ 3-6 տարի ժամկետով»): Ընդ որում՝ բացի ՊԲ պարենային ծառայության պետից՝ մյուս զինվորականները ազատվել են ծառայությունից:
Դատաքննության ընթացքում ի հայտ են եկել մանրամասներ, որոնք մինչ այժմ անհայտ էին այս գործով հետաքրքրվող լայն շրջանակներին:
Այսպես՝ 2012-ի հունիսին հարուցված քրգործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2010-ի դեկտեմբերին կապանցի գործարարը, որպես ֆիզիկական անձ, պայմանագիր է կնքել ՊՆ-ի հետ եւ պարտավորվել 2011-ի ընթացքում գնել, մթերել խոշոր եղջերավոր անասուններ կենդանի վիճակում, հետո իր ՍՊԸ-ի միջոցով ողջ անասնագլխաքանակը ենթարկել սպանդի, կատարել հովացում, վերամշակում, փաթեթավորում, խորը սառեցում եւ երկարատեւ պահպանում: Ավելի քան 2 մլրդ դրամ արժողությամբ եւ 1165 տոննա կշռով խոշոր եղջերավոր անասունի առաջին եւ երկրորդ կարգի ոսկրոտ միսն ու առաջին կարգի ենթամթերքը պետք է մատակարարվեր ՊՆ-ին: Բայց պարզվել է՝ նշված քանակից 82 տոննան այլ միս է եղել:
«Հափշտակություն կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ, դիմելով խաբեության, այն է` տարբեր մարզերի համայնքներից անասունների վաճառքի վերաբերյալ տեղեկանքներ է ձեռք բերել, որոնցում անասնագլխաքանակի վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ է մտցրել, ձեւակերպել բազմաթիվ կեղծ գնման ակտեր, որից հետո չարաշահելով իր՝ ՀՀ ՊՆ հանձնակատարի նկատմամբ ձեւավորված վստահությունը, վերոհիշյալ փաստաթղթերը ներկայացրել է ՀՀ ՊՆ, որոնցով հիմնավորել, թե իբր կատարել է նշված պայմանագրով ստանձնած պարտականությունները, սակայն ընդհանուր առմամբ 82 տոննա տավարի ոսկրոտ քառատված մսի փոխարեն մատակարարել է նույն քանակությամբ բրիկետ տեսակի հնդկական արտադրության գոմեշի միս, իսկ ՀՀ ՊՆ-ից տավարի ոսկրոտ մսի գնման համար 1 կիլոգրամը 1548 ՀՀ դրամ հաշվարկով ստացված գումարը հափշտակել է` ՊՆ-ին պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի` 126.936.000 ՀՀ դրամի գույքային վնաս»,- նշվել է մեղադրանքում:
2012-ի օգոստոսի 29-ին Օհանջանյանը ձերբակալվել էր, սեպտեմբերի 1-ին նրան մեղադրանք էր առաջադրվել, ու գործարարը կալավորվել էր, չնայած 2013-ի մայիսի 7-ին խափանման միջոցը փոխվել էր, եւ ընտրվել ստորագրությունը չհեռանալու մասին:
Մեղադրյալը դատարանում միջնորդել էր արագացված դատաքննություն իրականացնել եւ ընդունել մեղքը: Դատարանն էլ հաշվի էր առել պատճառած վնասն ամբողջությամբ հատուցելը, զղջումը, նախկինում դատված չլինելն ու նշանակել նվազագույն պատիժ՝ 4 տարվա ազատազրկում՝ առանց գույքի բռնագրավման: Միաժամանակ դատարանը նպատակահարմար է գտել պատիժը կիրառել պայմանական ու 4 տարվա փորձաշրջան նշանակել: Գործարարն էլ հայտարարել է, որ չի բողոքարկելու վճիռը:

Как обманули Министерство обороны
Судебный процесс по делу о буйволином мясе, которое в 2012 году было обнаружено в Армии обороны НКР, завершился. 18 сентября суд общей юрисдикции Сюникской области (судья Наполеон Оганян) вынес приговор в отношении основного обвиняемого – предпринимателя Альберта Оганджаняна.
Напомним, что по делу о поставках армии буйволятины вместо говядины обвинение было выдвинуто пяти лицам: директору капанского ООО “А.Оганджанян” Альберту Оганджаняну, заведующему складом центрального подчинения Армии обороны НКР (склад имеет статус воинской части) в звании подполковника, его заместителю по материально-технической линии в звании майора, заведующему кладовой той же воинской части, а также начальнику продовольственной службы АО в звании подполковника.
Оганджанян обвинялся по п.1 ч.3 ст.178 УК РА – мошенничество в особо крупном размере, которое предусматривает наказание от 4 до 8 лет лишения свободы с конфискацией или без конфискации имущества. Военные обвинялись в халатном отношении к службе, вызвавшем по неосторожности тяжкие последствия. Это предусматривает наказание в виде лишения свободы от 3 до 6 лет. При этом все военные, за исключением начальника продовольственной службы АО, были уволены.
В ходе судебного процесса выяснились подробности, которые до сих пор были неизвестны широким кругам, интересовавшимся этим делом. В ходе предварительного следствия по делу, возбужденному в июне 2012 г., выяснилось, что в декабре 2010 г. капанский предприниматель заключил договор с МО и обязался в течение 2011 года закупить крупный рогатый скот, посредством своего ООО произвести убой всего поголовья, переработать мясо и упаковать его для глубокой заморозки и длительного хранения. Костистое мясо крупного рогатого скота первой и второй категорий, а также субпродукты первой категории весом 1165 тонн на общую сумму свыше 2 млрд драмов должны были быть поставлены Армии обороны НКР. Выяснилось, однако, что в указанном количестве мяса содержались 82 тонны мяса другого животного.
“Имея умысел совершить хищение, А.Оганджанян обманным путем приобрел справки о продаже животных в различных общинах страны, в которые вписал ложные сведения о поголовье скота, оформил многочисленные ложные акты о закупках, после чего, злоупотребив доверием командующего АО РА, представил вышеупомянутые документы в Минобороны РА, которыми обосновал, что якобы выполнил взятые договором обязательства. Однако вместо 82 тонн костистого говяжьего мяса он поставил такое же количество буйволиного мяса индийского производства в брикетах, а полученную от МО РА сумму из расчета 1548 драмов за килограмм костистой говядины присвоил, причинив МО имущественный ущерб в особо крупном размере - 126.936.000 драмов”,- говорится в обвинительном заключении.
29 августа 2012 г. Оганджанян был задержан, а 1 сентября ему выдвинули обвинение и взяли под арест. 7 мая 2013 г. избранная в отношении него мера пресечения была заменена на подписку о невыезде.
В суде обвиняемый признал свою вину и ходатайствовал о проведении судебного процесса в ускоренном порядке. Суд учел, что Альберт Оганджанян возместил всю сумму причиненного ущерба, раскаялся, не имеет судимости и назначил ему минимальную меру наказания – 4 года лишения свободы без конфискации имущества. Вместе с тем суд посчитал целесообразным применить условное наказание и назначить 4-летний испытательный срок. Предприниматель заявил, что не обжалует судебный приговор.