Ստեփանակերտում թանկացել է քաղաքային տրանսպորտի ուղեվարձը
Հոկտեմբերի 1-ից Ստեփանակերտի ներքաղաքային ավտոբուսների կանոնավոր փոխադրումների սակագինը կբարձրանա 30 դրամով. նախկին 70 դրամի փոխարեն ուղևորները վճարելու են 100 դրամ: Ըստ Ստեփանակերտի քաղաքապետարանի մամլո ծառայության տարածած հաղորդագրության՝ ներքաղաքային ավտոբուսների երթուղիները սպասարկող ընկերությունների ղեկավարները, հաշվի առնելով վերջին 7 տարիների ընթացքում դիզվառելիքի և ավտոպահեստամասերի թանկացումը (վերջին անգամ 7 տարի առաջ ուղեվարձը 50 դրամից դարձել էր 70 դրամ), առաջարկում էին մեկ ուղևորի փոխադրման սակագինը դարձնել 112 դրամ («Մհեր» ՍՊԸ) և համապատասխանաբար 120 դրամ («Ստեփանակերտ-Սերվիս» ՓԲԸ):
«Երկարատև քննարկումների արդյունքում քաղաքապետ Սուրիկ Խաչատրյանը որոշեց Ստեփանակերտի ներքաղաքային ավտոբուսների երթուղիների կանոնավոր փոխադրումների սակագինը սահմանել 100 դրամ: Նա ընդգծեց, որ ուղևորների փոխադրման սակագնի բարձրացումը 30 դրամով հիշյալ ընկերություններին պետք է ստիպի առավելագույնս բարեխղճություն դրսևորել և պայմանագրային բոլոր պարտավորությունները կատարել անթերի, որպեսզի բնակչությունն օրեցօր բարելավվող սպասարկումից զգա, թե ինչով է պայմանավորված փոխադրումների սակագնի փոփոխությունը»,- ասված է մամլո հաղորդագրության մեջ:
Ստեփանակերտի քաղաքապետարանի աշխատակազմի զարգացման ծրագրերի բաժնի պետ Էդգար Ավանեսյանի հավաստմամբ՝ ամեն ինչ կատարվել է օրենքով: «Երթուղու ուղեվարձի փոփոխությունը կարգավորվում է «ԼՂՀ ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքի համաձայն, ըստ որի՝ երթուղու ուղեվարձը կարող է վերանայվել օբյեկտիվ պատճառներով` դրամի արժեզրկման, վառելիքաքսուքային նյութերի, տրանսպորտային միջոցների եւ ավտոպահեստամասերի գների աճի հետ կապված՝ կազմակերպության ներկայացրած գրությունների համապատասխան հաշվարկների հիման վրա եւ մրցութային հանձնաժողովի ներկայացմամբ, իսկ այն հաստատվել է երթուղային ցանցը կազմակերպող համապատասխան մարմնի որոշմամբ: Ստորագրվել է քաղաքապետի համապատասխան որոշում, որն էլ ուղարկվել է ԼՂՀ արդարադատության նախարարություն`պետական գրանցում ստանալու նպատակով»,- «Հետքի» հետ զրույցում մանրամասնեց Է. Ավանեսյանը:
Ստեփանակերտ քաղաքի հանրային տրանսպորտի 70 տոկոսը սպասարկում է«Ստեփանակերտ-Սերվիս» ՓԲԸ-ն՝ 10, 13, 14, 16 և 18 համարի 28 ավտոբուսներով և վարձակալած 5 միկրոավտոբուսներով: Ընկերության տնօրեն Լևոն Չալյանի խոսքով՝ սակագների վերանայումն անհրաժեշտ էր՝ հաշվի առնելով վառելիքաքսանյութային ապրանքների և պահեստամասերի դինամիկ գնաճը:
«2010թ. –ից մեր ծառայությունները մատուցում ենք «Հունդայ» մակնիշի ավտոբուսներով, որոնք անմխիթար ճանապարհների պատճառով ստիպված ենք լինում հաճախակի վերանորոգել: Բացի դրանից, օր չկա, որ նստելատեղ չվերանորոգենք: Վերջերս մեծ ուշադրություն ենք դարձնում նաև վարորդների հագուկապին: Արդեն քանի ամիս է՝ վարորդները երթուղի են դուրս գալիս համազգեստով: Դրանք բոլորը ծախսեր են»,- ասում է Լ. Չալյանը:
Մինչդեռ ԼՂՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Աշոտ Սարգսյանը անհիմն է համարում ոչ միայն ուղեվարձի, այլև մնացած ծառայությունների թանկացումները: «Կարող ենք բերել բազմաթիվ փաստարկներ և ապացուցել, որ անգամ 70 դրամն է սակարկելի, քանի որ ժամանակին մասնագետների կողմից կատարված հաշվարկների համաձայն` ուղեվարձի ինքնարժեքը կազմել է 32 դրամ»,- ասել է Ա. Սարգսյանը՝ հավելելով, որ ղարաբաղաադրբեջանական սահմանագծում օգոստոսյան լարված իրավիճակից հետո արցախցիների նկատմամբ նման վերաբերմունքը ոչ հայրենասիրության դրսևորում է:
«Ստեփանակերտ սերվիսում» վստահեցնում են, որ ընկերությունը վնասով է աշխատում, ահա թե ինչու 2012թ. ապրիլից այն գործում է Արցախի ներդրումային հիմնադրամի հովանու ներքո: Տրանսպորտի գնի թանկացումը, ըստ Արցախի ներդրումային հիմնադրամի տնօրեն Արտակ Միրզոյանի, թույլ կտա տարեկան տնտեսել 100 մլն դրամ, որն այժմ ուղղվում է «Ստեփանակերտ սերվիս»-ի սուբսիդավորմանը:
«Ճիշտ է, հիմնադրամը ֆինանսապես մեզ օգնում է՝ մարելու գնված ավտոբուսների վարկը, բայց, ի վերջո, որպես ընկերություն պետք է ինքնաբավ լինենք, գոնե աշխատավարձերի բարձրացման ֆոնին մենք էլ վարորդների աշխատավարձերը բարձրացնենք: Այսօր ընկերությունում աշխատում է 62 վարորդ, նրանց ամսական աշխատավարձը կազմում է 100 հազար դրամ»,- «Հետքի» հետ զրույցում պարզաբանեց ընկերության տնօրենը՝ հավելելով, որ ուղեվարձի բարձրացումից հետո նախատեսում են վարորդների աշխատավարձը բարձրացնել 10-15 տոկոսով:
Ներքաղաքային երթուղայիններից մեկի վարորդը, ով չցանկացավ ներկայանալ, «Հետքի»-ին ասաց, որ թանկացումն իրեն ևս ձեռնտու չէ: «Օրական տես քանի մարդ ա առանց վճարելու (կամ առավոտ շուտ 10-հազարանոց դեմ տալիս ու մանր չլինելու պատճառով թողնում ենք իջնի) իջնում ավտոբուսից, որ որոշների թողած 10-30 դրամներով անգամ չենք կարողանում առանց վնասի օրվա պլանը տալ»,- ասում է երթուղայինի վարորդը՝ հավելելով, որ վստահ էլ չի, թե արդյոք ուղեվարձի թանկացումը կնպաստի իր աշխատավարձի բարձրացմանը: Այդքանով հանդերձ՝ ուղեվարձը բարձրացնելուց հետո անգամ սպասարկող ընկերությունում վաղ են համարում օգուտի մասին խոսել: Բայց միևնույն ժամանակ խոստանում են է́լ ավելի բարձրացնել սպասարկման որակը, ինչը, պետք է խոստովանել, այսօր էլ բավականին բարձր մակարդակ ունի: Ընկերությունը մտավախություն չունի նաև, որ Երևանի պես Ստեփանակերտում էլ քաղաքացիական բողոքի ակցիա կսկսեն: Ըստ պրն Չալյանի՝ 30 դրամով թանկացումը մեծ հարված չի հասցնի արցախցիների ընտանեկան բյուջեին:
«Ազգային վերածնունդ» կուսակցությունը հայտարարություն էր տարածել, որ օրերս կազմակերպվելու է քաղաքացիական բողոքի ակցիա ընդդեմ ուղեվարձի բարձրացման: «Ազգային վերածնունդ» կուսակցությունը 288 ուղևորի շրջանում անցկացրել է սոցհարցում՝ ճշտելու նրանց դիրքորոշումը ուղեվարձի թանկացման և հարակից խնդիրների վերաբերյալ: Հարցումներից պարզվել է, որ վերջին 6 ամսվա ընթացքում եկամուտների ավելացում հիմնականում ունեցել են քաղծառայողները և պետական ծառայողները, եկամուտները չեն աճել մասնավոր հատվածում աշխատողների մեծամասնության մոտ: Ընդհանուր առմամբ, հարցվածների 58 տոկոսի մոտ եկամուտների ավելացում չի եղել, 40 տոկոսի մոտ եղել է, իսկ 2 տոկոսի մոտ եկամուտները նվազել են: Մինչև 45 հազար դրամ ստացողների ճնշող մեծամասնությունն աշխատում է մասնավոր հատվածում: Հարցվողների 40 տոկոսն աշխատում է քաղծառայության/պետական ծառայության ոլորտում, մասնավոր հատվածում՝ 26 տոկոսը, կրթական ոլորտում՝ 7 տոկոսը, անհատ ձեռներեց է 7 տոկոսը, չի աշխատում հարցվողների 20 տոկոսը (հիմնականում ուսանողներ): Հարցվածների 79 տոկոսը պատասխանել է, որ թանկացումներն էական ազդեցություն կունենան իրենց ընտանեկան բյուջեի վրա, 10 տոկոսը գտնում է, որ էական ազդեցություն չեն ունենա, իսկ 11 տոկոսը դժվարանում է պատասխանել: Հարցին, թե արդյոք կմասնակցեն ուղեվարձի թանկացման դեմ բողոքի ակցիաների, եթե այդպիսիք կազմակերպվեն, հարցվողների 54 տոկոսը դրական պատասխան է տվել, 26 տոկոսը դեմ է եղել բողոքի ակցիաներին, իսկ 20 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել:
Հոկտեմբերի 1-ին հաշված օրեր են մնացել: Երթուղային տաքսիներում արդեն կախվել են ուղեվարձի թանկացման մասին տեղեկացնող ցուցանակներ: Մինչ այսօր թանկացման վերաբերյալ իրենց դժգոհություններն արցախցիները շարունակում են հայտնել սոցցանցերում, ծանոթ-բարեկամների հետ զրույցներում միայն, իսկ թանկացման մասին զգուշացնող ցուցանակներն անուշադիր կարդացողներն այսօր արդեն համեստորեն վճարում են իրենց 100 դրամը և մանրը ստանալու դեպքում զարմացած հարցնում՝ «խե պա արդեն 100 չի՞»:

В Степанакерте подорожает общественный транспорт
С 1 октября тариф на проезд в общественном транспорте в Степанакерте повысится на 30 драмов и составит 100 драмов вместо нынешних 70-ти.
Согласно сообщению пресс-службы мэрии, руководители компаний, обслуживающих внутригородские автобусные маршруты, учитывая имевшее место за последние семь лет повышение цен на дизтопливо и автозапчасти, предлагали установить тариф на пассажироперевозки в размере 112 (ООО “Мгер”) или 120 драмов (ЗАО “Степанакерт-Сервис”). “После долгих обсуждений мэр Сурик Хачатрян принял решение повысить стоимость проезда во внутригородских автобусах до 100 драмов. Он подчеркнул, что повышение на 30 драмов тарифа на перевозку пассажиров должно заставить упомянутые компании проявлять максимальную добросовестность и безукоризненное выполнение всех договорных обязательств.
Начальник отдела программ развития администрации мэрии Степанакерта Эдгар Аванесян в беседе с Hetq.am отметил, что в данном вопросе все сделано по закону, который предусматривает, что тариф на проезд в общественном транспорте может быть пересмотрен по объективным причинам – девальвация драма, повышение цен на горюче-смазочные материалы, запчасти, транспортные средства.
В Степанакерте 70 процентов общественного транспорта обслуживает ЗАО “Степанакерт-Сервис”, которое эксплуатирует 28 автобусов, совершающих рейсы по маршрутам NN10, 13, 14, 16 и 18, и пять арендованных микроавтобусов. По словам директора компании Левона Чаляна, пересмотр тарифов был необходимостью, вызванной динамичным ростом цен на горюче-смазочные материалы и запчасти.
“С 2010 г. мы оказываем услуги посредством автобусов марки “Хенда”, которые из-за неблагоустроенных дорог приходится часто чинить. В последнее время большое внимание обращаем на внешний облик водителей. Уже несколько месяцев все они выходят в рейс в специальной форменной одежде, а это все предполагает расходы”,- сказал Л.Чалян.
Между тем бывший депутат Национального Собрания НКР Ашот Саркисян считает необоснованным не только рост тарифов на проезд в транспорте, но и повышение стоимости других услуг. “Мы можем привести многочисленные аргументы и доказать, что даже тариф в 70 драмов можно снизить, поскольку, согласно сделанным в свое время расчетам специалистов, себестоимость проезда составляет 32 драма”,- отметил А.Саркисян, добавив, что после сложившейся в августе напряженной ситуации на карабахско-азербайджанской границе такое отношение к арцахцам можно считать непатриотичным.
В компании “Степанакерт-Сервис” уверяют, что компания работает с убытками. Повышение стоимости проезда в транспорте, по словам директора Инвестиционного фонда Арцаха Артака Мирзояна, позволит сэкономить за год 100 млн драмов, которые сейчас направляются на субсидирование компании “Степанакерт-Сервис”. В беседе с Hetq.am директор компании отметил, что после повышения тарифа на проезд в транспорте предусматривается повысить зарплату водителей на 10-15 процентов.
Между тем водитель автобуса одного из внутригородских маршрутов, не пожелавший представиться, сказал нам, что подорожание ему невыгодно. Он также не уверен, что это решение будет способствовать повышению его зарплаты.
Несмотря на это, даже после решения о повышении стоимости проезда в транспорте в обслуживащией компании считают, что пока рано говорить о прибыли. Вместе с тем они обещают повысить качество обслуживания, хотя, надо признаться, что оно и сегодня довольно высокое. Вместе с тем в компании не опасаются, что этот шаг вызовет акции протеста, как это произошло в Ереване, поскольку подорожание на 30 драмов, по мнению Чаляна, не нанесет большой ущерб семейному бюджету арцахцев.
Партия “Национальное возрождение” распространила сообщение о том, что на днях будет организована акция протеста против повышения тарифа на проезд в транспорте. Партия провела соцопрос среди пассажиров с целью уточнить их отношение к этому решению. Результаты опроса оказали, что за последние шесть месяцев доходы увеличились в основном у гражданских и государственных служащих, а вот доходы работников частного сектора остались в основном неизменными. 79 процентов опрошенных сказали, что подорожение транспорта окажет существенное воздействие на их семейный бюджет, 10 процентов считают, что существенного воздействия не будет иметь, 11 процентов затрудились ответить. Вместе с тем 54 процента респондентов отметили, что примут участие в акциях протеста, если таковые будут организованы, 26 процентов высказались против их проведения, 20 процентов затруднились ответить.
До 1 октября остались считанные дни. В маршрутных такси уже появились объявления о повышении стоимости за проезд.