Վահրամ Բաղդասարյանը՝ Հովիկ Աբրահամյանի հայտարարության մասին. «Ենթադրություններ են»
Երեկ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը համոզմունք հայտնեց, որ Հայաստանը 2015 թվականի հունվարի 1-ից կդառնա Եվրասիական տնտեսական միության անդամ: ԱԺ իշխող Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը մեզ հետ զրույցում հորդորեց անդամակցության վերջնական ժամկետների մասին չխոսել ու համբերել:
«Վերջնական ժամկետի մասին խոսք չկա՝ ո́չ հունվարի 1, ո́չ հոկտեմբերի 1: Համբերեք մի քանի օր, որոշ ժամանակ. ամառվա ընթացքում կլինի նախագահների հանդիպում, ու վերջնական որոշում կլինի միայն այդ ժամանակ: Իսկ մնացած բոլոր ժամկետները ենթադրություններ են»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց Վահրամ Բաղդասարյանը:
Մեր դիտարկմանը, թե նման հայտարարությամբ հանդես է եկել երկրի վարչապետը, արդյոք նա նույնպես ենթադրություններ է անում, ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարն արձագանքեց այսպես. «Դե հա, Հովիկ Աբրահամյանն էլ նույնպես կարծիք է հայտնել, նա չի ասել անդամակցության օրն ու ժամը: Ես էլ հիմա կարող եմ կարծել, որ մինչև հունվարի 1-ը հարցը իր հանգուցալուծումը կստանա, որովհետև մեր կողմից փաստաթղթային հարցերն ավարտված են, պայմանագրերն ուղարկված են երեք պետություններին, որոնք հանդիպման ժամանակ կբարձրաձայնեն իրենց դիրքորոշումը: Այն, ինչ մեր կողմից պետք է արվեր, արել ենք, հայկական կողմն իր բոլոր պարտավորությունները կատարել է»:
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը երեկ հայտարարել էր. «Ես ասել եմ, որ մենք մինչեւ հոկտեմբերի վերջ կստորագրենք ԵՏՄ անդամակցության փաստաթղթերը։ Դա գործընթաց է, որը կավարտենք սեպտեմբեր-հոկտեմբերին։ Ես համոզված եմ, որ 2015թ. հունվարի 1-ից մենք կդառնանք Եվրասիական տնտեսական միության լիիրավ անդամ»:
Ի դեպ, վաղը ՀՀԿ-ն Գործադիր մարմնի նիստ կհրավիրի: Այս առնչությամբ հետաքրքրվեցինք, թե արդյոք ԵՏՄ անդամակցության հարցը նախագահ Սերժ Սարգսյանը քննարկելո՞ւ է: Վահրամ Բաղդասարյանն ասաց, թե առայժմ այդ հարցին պատասխանել չի կարող, որովհետև քննարկման օրակարգը որոշվում է տեղում:
Փոխարենը նա հայտնեց, որ հնարավոր է նախագահ Սարգսյանը գնահատական տա վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի 100-օրյա պաշտոնավարմանը: «Մարդը 100 օր աշխատել է, հնարավոր է, որ Ս. Սարգսյանը անդրադառնա: Թե ի՞նչ կասի՝ չգիտեմ, բայց ես իմ կողմից կարող եմ ասել, որ 100 օրում գնահատել հնարավոր չէ մարդու աշխատանքը»,- հավելեց նա:

Tigranuhi Martirosyan
No Final Date on Armenia's Accession to Eurasian Union: Head of Ruling Faction Says PM Only Guessing
Though Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan said yesterday that Armenia will become a member of the Eurasian Economic Union (EEU) on January 1, 2015, head of the ruling Republican Party of Armenia parliamentary faction Vahram Baghdasaryan, in a conversation with Hetq, urged not to talk about the final deadline for accession and to be patient.
"There's no talk of a final deadline — neither January 1 nor October 1. Be patient for a few days, for some time. The presidents will meet in the summer, and there will be a final decision only at that time. All other timelines are speculation," he told Hetq.
To this correspondent's comment that it was the country's prime minister who made the statement and whether he too is making assumptions, Baghdasaryan said: "Well, yes, Hovik Abrahamyan also expressed an opinion — he didn't say the day and time of accession. I too can now believe that the issue will be resolved byJanuary 1 because the matter of the documents is completed on our end; the agreements were sent to the three states, which will state their position at the meeting. We did that which was to have been done on our side — the Armenian side fulfilled all its obligations."
Recall, the Armenian prime minister yesterday said in particular: "I said that we will sign the documents for accession to the EEU by the end of October. This is a process, which we will conclude in September, October. I am convinced that we will become a full member of the Eurasian Economic Union by January 1, 2015."
Hetq inquired as to whether Armenian President Serzh Sargsyan will discuss the matter of EEU membership at tomorrow's meeting of the Republican Party of Armenia's Executive Body. Baghdasaryan said he cannot answer that question at this time because the meeting agenda is determined at the meeting.
He said, instead, it's possible that Sargsyan will give an assessment of Abrahamyan's first 100 days in office. "The man worked for 100 days. It's possible for Sargsyan to address [this]. What he'll say, I don't know, but I myself can say it's not possible to assess a person's work in 100 days," he added.