Լիբանանահայ արվեստաբան. ինչպե՞ս տնտեսականացնել մշակույթը
Մ. Հերգելյանը թղթակցում է արվեստաբանական միջազգային մի շարք ամսագրերի, ինչպես «Fine Art» (Նյու Յորք), «Luxe Immo» (Մոնակո), «L.I.Art» (Փարիզ, Նյու Յորք, Մոսկվա, Լոնդոն)՝ ստորագրելով «Մովսես Ծիրանի» կեղծանվամբ: Նա ղեկավարում է Բեյրութի «Noah’s Ark» պատկերասրահը: Մոնակոյում կերպարվեստի միջազգային ցուցահանդեսների ժյուրիի կազմում է:
-Ինչպե՞ս կբնութագրեք Հայաստանում տարվող մշակութային քաղաքականությունը: Ընդհանրապես, նման քաղաքականություն տարվո՞ւմ է մեր երկրում:
-3 տարի առաջ սփյուռքի նախարարությունը կազմակերպել էր միջհայկական գիտաժողով հայ մշակույթի հարցերի վերաբերյալ: Այնտեղ զեկուցել էի հենց այդ թեմայով: Ասել էի, որ Հայաստանում մշակութային քաղաքականություն չեմ տեսնում այն իմաստով, ինչպես ես եմ հասկանում: Այդ գիտաժողովից հետո նախկին վարչապետը մշակույթին վերաբերող շուրջ 15 մասնագետների՝ թե՛ սփյուռքից, թե՛ Հայաստանից, հրավիրեց իր մոտ: Այդտեղ ներկա էին նաև սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և մշակույթի նախարարության ներկայացուցիչ Արևիկ Սամուելյանը:
Այդ հանդիպմանը մշակութային քաղաքականության մասին հարցն ավելի խիստ դրեցի՝ ցույց տալով, որ այն մշակութային ծրագիրը, որ գործի է դրվում (մինչ այդ չէի կարդացել այն), չի բավարարում: Այս երկիրը կարիք ունի մշակել ազգային մշակութային քաղաքականություն, որպեսզի միջազգայնացնենք, տնտեսականացնենք, քաղաքականացնենք հայ բարձրորակ մշակույթը և օգտվենք դրանից, որովհետև, իմ համոզմամբ, ամենից առաջ մենք ուժեղ ենք մշակույթով: Վարչապետը հանձնարարեց Արևիկին (մշակույթի փոխնախարար- հեղ.), որ կապ պահեմ մշակույթի նախարարության հետ: Արևիկն այդ ժամանակ ասաց, որ նախարարությունն ունի այդպիսի ծրագիր: Նախկին վարչապետի թելադրմամբ՝ գոյություն ունեցող ծրագիրն ինձ ուղարկեցին Բեյրութ, որի հիման վրա փոքր զեկուցում գրեցի: Դրա մեկ օրինակն ուղարկեցի հանրային խորհուրդ, մեկ օրինակն էլ՝ մշակույթի նախարարություն: Երկրորդ անգամ ինձ թելադրվեց ավելի մանրամասնել առաջարկությունները: Նախարարության ծրագրի մեջ լավ ձևակերպված էր, թե մենք ինչ պետք է անենք, սակայն չկար այն, թե ինչպես պետք է իրագործենք: Իսկ ես իմ առաջարկություններում շեշտը դրել էի «ինչպեսի» վրա, ապա նշել, որ փորձառու մարդկանց կարիք ունենք: Օրինակ, ունենք լրագրողներ «CNN»-ում, աշխատակիցներ «Soutbiz»-ում, օտար թանգարաններում, որոնց պետք է հավաքել, բերել այստեղ: Այնուհետ պետք է քննարկենք հարցը, ապա որոշենք ինչպես միջազգայնացնել մեր մշակույթը:
-Իսկ ո՞րն է մշակութային քաղաքականության Ձեր ձևակերպումը:
-Ազգային մշակութային քաղաքականություն ասելով՝ հասկանում եմ մշակել այնպիսի օրենքներ, որոնել այնպիսի ձևեր, որոնց միջոցով կարելի լինի միջազգայնորեն արժևորել և գնահատել հայկական մշակույթը: Խոսքը չի վերաբերում ներազգային մշակույթային ձեռնարկներին, չի կարելի ասել նաև, թե միջազգայնորեն ինչ-որ բան չի արվում. «Ոսկե ծիրան» փառատոնը փայլուն օրինակ է մեզ համար, փայլուն օրինակ կարելի է համարել նաև վերջերս Թումանյանի տուն-թանգարանի արձանագրած միջազգային հաջողությունը: Այս տարի ՅՈւՆԵՍԿՕ-ին կից թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) կողմից Թումանյանի տուն-թանգարանը համարվեց աշխարհի հինգ լավագույն թանգարաններից մեկը՝ իբրև նորարար ու ստեղծագործ արվեստի հիմնարկ՝ միայն հեքիաթի փառատոն կազմակերպելով: Այս համատեքստում բավական վիճելի հարցեր կան. օրինակ, ոմանք մեր պարարվեստը մտցնում են կովկասյանի մեջ, կամ մանրանկարչությունը բյուզանդականի մեջ, ճարտարապետությունը միացնում են վրացականին, գորգարվեստը շփոթում են թուրքականի կամ ադրբեջանականի հետ: Նախ պետք է ուսումնասիրել և հստակեցնել, որպեսզի միջազգայնորեն կարողանանք մեր մշակույթը ցույց տալ, ապա տնտեսականացնել և քաքաքականացնել այն:
-Այսինքն՝ մինչ օրս չունե՞նք ձևակերպված հայկական մշակույթ հասկացություն:
-Իհարկե, հայկական մշակույթ ունենք, սակայն դա ձևակերպված չէ. մինչև հիմա օտարները չգիտեն, թե հայկական ազգային նկարչություն գոյություն ունի՞, թե՞ ոչ, իսկ եթե գոյություն ունի, ո՞րն է դա՝ Սարյա՞նը, թե՞ Քոչարը, Փարաջանո՞վը, թե՞ Կալենցը, Հունանյա՞նը, թե՞ Մինասը: Ազգային քաղաքականության մեջ առաջին հերթին ներառվում է արվեստաբանների պատրաստումը: Մեր մշակույթի որակին ու քանակին համապատասխան արվեստաբաններ չունենք: Միջազգային ասպարեզում հազվագյուտ կհանդիպես, որ կերպարվեստի թանգարանի և կամ որևէ արվեստի կենտրոնի տնօրենը լինի ստեղծագործող և կայացած արվեստագետ, իսկ եթե կա, ուրեմն, նա ձախորդ արվեստագետ է: Մինջդեռ այդպիսի կառույցները պետք է ղեկավարեն ոչ ստեղծագործող մարդիկ:
-Մեզ մոտ այդպես չէ՞:
-Մեզ մոտ միշտ չէ, որ այդպես է: Արվեստի հիմնարկների և կամ կենտրոնների ղեկավարներից շատերը միջակից բարձր, կայացած և հատնի արվեստագետներ են, բայց եթե, ենթադրենք, Չինաստանում կազմակերպում են ցուցահանդես, ապա այդ նկարիչը լինելու է չափանիշ: Երբ սա ասում եմ, շատերը դժգոհում են, իսկ ոմանք էլ թշնամաբար են մոտենում, մինչդեռ դա իրենց օգուտն է, որովհետև լավ արվեստագետը պետք է զբաղվի ստեղծագործելով, այլ ոչ թե վարչական մանր-մունր հարցերով մսխի իր թանկագին ժամանակը: Յուրաքանչյուր հաջողված արվեստագետ իր ստեղծագործությունը համարում է լավագույնը, ճիշտ այնպես, ինչպես յուրաքանչյուր մայր իր երեխան համարում է լավագույնն ու գեղեցկագույնը աշխարհում: Հետևաբար, ինքը դառնում է չափանիշ:
-Իսկ ինչպե՞ս միջազգայնացնել մեր մշակույթը:
-Մեր հարստությունը մեր ստեղծագործ միտքն է: Եվ ի՞նչ է լինում դրա հետ. մեծ պետությունները մեր ստեղծագործ միտքը տանում են իրենց երկիրը: Սփյուռքահայն արդեն ծառայում է նրանց: Հիմա իմ նպատակն այն է, որ կարողանանք մշակել այնպիսի քաղաքականություն, որ այդպիսի մարդկանց որոշ չափով կապենք հայրենիքին, թեկուզ 20 տոկոսով, որն արդեն մեծ բան է:
Հիմա տեսեք, «Ոսկե ծիրան» փառատոնը, որ հաջողված է, մեր մշակույթը մի կողմից տարածում է դրսում, մյուս կողմից՝ օտար մշակույթն է բերում՝ մակարդալով մեր մշակույթի հետ: Նմանօրինակ միջազգային ցուցահանդես-տոնավաճառ կարելի է կազմակերպել կերպարվեստում, որ փորձում ենք անել: Այդպիսին արդեն կա Մոնակոյում, Սինգապուրում, Նյու Յորքում, Փարիզում, գրեթե բոլոր կարևոր քաղաքներում: Դա «ինչպեսի» մասին է խոսում: Կարող եմ վկայել, որ ունենք որակ և քանակ, բայց դրան համապատասխան շուկա չկա ոչ Հայասանում և ոչ էլ դրսում: Դրա համար այստեղ մեր արվեստագետները նյութական վատ վիճակի մեջ են:
-Այլ օրինակ կարո՞ղ եք նշել:
-Խաչքարը, օրինակ, մեր ամենաինքնուրույն մշակութային ճյուղն է: Եթե մանրանկարչությունը շփոթում ենք բյուզանդականի, գորգարվեստը՝ թուրքականի կամ ադրբեջանականի հետ, ապա խաչքարը միակ ճյուղն է, որ չի կարելի շփոթել ոչ մի բանի հետ: Իսկ այստեղ մեր խաչքարերը փչացնում ենք: Սովետի տարիներին խաչքարերից ամբարտակ էին սարքում Արցախում, իսկ հիմա այստեղ՝ մեր հայրենիքում, փչացնում են դրանք, երբեմն հանում են դրանք՝ դնելով ազդեցիկ մարդու գերեզմանին: Դա ոճիր է: Իսկ այսօր մենք չունենք խաչքարերի թանգարան: Խաչքարային արվեստը մանրանկարչությունից հարուստ է: Խաչքարային արվեստի մեջ կա մեր կենցաղը, առօրյան, ստեղծագործ միտքը, պատմությունը, գեղեցկությունը: Երբ Նախիջևանի խաչքարերն օրը ցերեկով փչացրին, օտարները կարծում էին, թե խոսքը դամբարանաքարերի մասին է և ոչ թե իր նմանը չունեցող մի չքնաղ արվեստի տեսակի: Այս հարցում հանցավորը մենք ենք:
Վազգեն վեհափառը ժամանակին մի խաչքար էր նվիրել Լուվրին, ինչին շատերը դեմ էին: Մինչդեռ Լուվրի մեջ հազարավոր մարդիկ ամեն օր տեսնում են այն: Եթե 10 խաչքար ամեն թանգարանին նվիրենք, ի՞նչ կլինի:
Երբ ժամանակին Վազգեն Սարգսյանը վարչապետ էր, նրա մշակույթի խորհրդականի՝ Ռուբեն Անգալադյանի հետ առաջարկել էինք Իսահակյանի այգին վերածել խաչքարային բացօթյա թանգարանի: Վ. Սարգսյանը դեմ չէր դրան, բայց, դժաբախտաբար, նա մահացավ, և ծրագիրը չիրագործվեց:
Նախ պետք է ստեղծել խաչքարային թանգարան, դրա կողքին՝ ինստիտուտ, ինչպես Մատենադարանն է, որպեսզի ուսումնասիրվի, պատկերագրքերով ներկայացվի աշխարհին, ասվի, որ խաչքարը դամբարան չէ, այլ մշակութային արժեք:
-Ո՞րը պետք է լինի առաջնահերթ քայլը:
-Եթե մենք իրապես ուզում ենք մեր մշակույթը տնտեսականացնել, քաղաքականացնել՝ առավելագույնն օգտվելով դրանից, պետք է նստենք աշխատենք: Օրինակ, երբ Շագալի կամ Պիկասոյի ինչ-որ ամյակ է տոնվում, նրանց գործերը հավաքում են, ցուցադրում տարբեր երկրներում, գավաթներ, շապիկներ վաճառում նրանց լուսանկարներով: Այդ դեպքում գավաթը ինքնարժեքից բազմակի թանկ է վաճառվում: Իսկ Հայաստանում Արամ Խաչատրյանի 100-ամյակը տոնվեց, բայց մեր երկիրը չօգտվեց դրանից:
Ուրեմն, իբրև առաջին քայլ՝ հարկավոր է հավաքել տարբեր տեսակի հաջողած և փորձառու մասնագետներ՝ լինի սփյուռքից, թե հայրենիքից, և կազմակերպել հատուկ գիտաժողով, որտեղ պետք է քննարկվի թե ինչպես, ինչ հիմունքներով մշակել ազգային մշակութային քաղաքականություն, գուցե ավելի ճիշտ կլինի ասել՝ ռազմավարություն:

Lebanese-Armenian Art Critic: How to Commercialize our National Culture
Hergelian also writes for a number of international art magazines including Fine Art (New York), Luxe Immo (Monaco), and L.I. Art (Paris, NY, London, Moscow) under the pen-name Movses Dzirani. He owns the Noah’s Ark art gallery in Beirut and is a jury member exhibitions organized by Monaco Fine Arts.
How would you describe the cultural policy being conducted in Armenia? In general, does such a policy exist?
Three years ago, Armenia’s Ministry of the Diaspora organized a pan-Armenian summit regarding Armenian cultural maters. I spoke on just this subject then.
I said that I didn’t see any such cultural policy according to my understanding. After the summit, the former prime minister invited a group of 15 experts from the diaspora and Armenia to see him. Also present was Minister of the Diaspora Hranoush Hakobyan and Arevik Samvelyan representing the Ministry of Culture.
At the meeting, I really focused in on the matter of having a cultural policy and pointed out that the policy in place at the time wasn’t sufficient. I hadn’t read the policy beforehand.
Armenia needs to craft a national cultural policy in order to internationalize, incentivize and politicize high quality Armenian culture and to benefit from it because, in my estimation, we are firstly strong through our culture.
The prime minister instructed that Arevik maintain contact with me. Arevik said at the time that the Ministry of Culture had such a program. It was sent to me in Beirut and I wrote a short report on it. I sent one copy to the Public Council and another to the Ministry of Culture. I was again instructed to go into greater detail regarding my proposals. The ministry’s program was well formulated but it lacked definition as to implementation. In my report I focused on the ‘how to’, and noted that we needed people with experience. For example, we have reporters at CNN and employees at Soutbiz and in foreign museums who we need to assemble and bring here to Armenia. Only afterwards can we discuss the issue and decide how to internationalize our culture.
So what’s your formulation regarding a cultural policy?
When speaking of a national cultural policy, I understand the drafting of such laws, searching for such forms, with which it is possible to appraise art internationally and to value Armenian culture.
It doesn’t refer to internal cultural events. That’s not to say that nothing is happening on the international level. The Golden Apricot Film Festival is a brilliant example for us. Another great example is the recent success of Yerevan’s Tumanyan House-Museum being voted as one of the top five best museums, in terms of innovation and creative art, in the world by the International Council of Museums (ICOM) affiliated with UNESCO.
In this context, there are a number of very problematic issues. For example, some list our dance arts within the general Caucasian category, they confuse our rug weaving with the Turkish or Azerbaijani, our miniature painting with the Byzantine school, our architecture with the Georgians. We must first study and clarify in order that we can display our culture internationally and then to commercialize and politicize it.
Are you saying that to date we have no formulated conception of Armenian culture?
Of course, we have an Armenian culture, but it is not defined. To date, non-Armenians do not know if a school of Armenian national painting exists or not. If it does, who represents it – Saryan, Kochar, or Kalents, Hunanyan or Minas? To have a national policy one must first prepare art critics. We do not have art theorists corresponding to the quality and quantity of our culture. On the international arena, you will infrequently meet a director of an arts museum or center that is an established and creating artist. If they exist at all, then they are failed artists; whereas such bodies must be managed by non-creative individuals.
Isn’t that the case in Armenia?
Not always. Many of the directors of art institutions and centers are above average artists of prominence. But if an exhibition is say organized in China, that painter becomes the criterion. When I say this many complain while others assume an inimical approach. But this is to their benefit because a good artist must engage in creating rather than devoting his/her precious time in administrative details. Each successful artist regards their creations as the best, just as each mother regards their child as the best and most beautiful in the world. Thus, they become the criterion.
So how so we internationalize our culture?
Our richness lies in our creative mind. But what happens? The big countries take our creative thoughts back home. The Armenian in the diaspora serves them. Now, my objective is to be able to craft such a policy so that those individuals are closer bound to the homeland. Even if 20% are linked more closely to Armenia that would be a big thing.
Look what we have. The successful Golden Apricot Film Festival spreads a part of our culture overseas. On the other hand, it brings foreign culture to Armenia, blending with ours. We can organize such international festivals for the fine arts, and we are trying to do so. It is being done in Monaco, Singapore, New York and Paris; in almost all the important cities. This deals with the ‘how to’ question. I can prove that we have quantity and quality, but a corresponding market neither exists in Armenia nor overseas. This is why our artists are in such poor financial shape in Armenia.
So what must be the first step to set things a right?
If we really want to commercialize our culture, to politicize it and derive maximum benefits, we must sit down and get to work.
For example, when they organize an anniversary celebration of Chagall or Picasso, they assemble their works, exhibit them in different countries, sell mugs and tee shirts bearing the artist’s picture. In this manner, the mug or shirt is sold at a price many times more than cost. In Armenia, the 100th anniversary of Aram Khachaturian was celebrated but our country hardly benefitted from it.
Thus, as the first step, it is vital to assemble various successful and experienced specialists, from the diaspora and Armenia, and to organize a special summit tasked with discussing how to craft a national cultural policy and on what bases. Perhaps it would be more correct to say a strategy.