Կապուտանցիների «շոկային» պայքարը` գյուղի արոտավայրի համար
Ցերեկվա ժամերին Կապուտան գյուղի փողոցներում հնարավոր չէ մարդ գտնել, բայց պատճառն այս անգամ արտագաղթը չէ: «Բոլորը դաշտերում են»,- ասաց համայնքապետ Սերոբ Միքայելյանը: «Մեր ժողովուրդն աշխատող ժողովուրդ է: Էն որ ասում են` քարից հաց քամող, տիպիկ կապուտանցին է: Մարդիկ մտածում են վաղվա օրվա մասին, գիտեն, որ էսօր նստելով` չեն կարող վաղն ընտանիք պահել»,- ասաց նա:
Թե որքան թանկ է կապուտանցիների համար իրենց գյուղի հողը, ցույց տվեց համայնքապետարանում այդ օրը կայացած աճուրդը: Երեք կապուտանցիներ եկել էին պայքարելու գյուղի արոտավայրերից մեկի համար: Արոտավայրի մեկնարկային գինը սահմանվել էր 331 հազար դրամ, որը 340 քայլ սակարկությունից հետո դարձավ 2 մլն 13 հազար դրամ: Մրցակիցներից մեկը վերջապես ասաց «հրաժարվում եմ», ու առանց մրցակցին շնորհավորելու հեռացավ:
Դեռ ոչ մի գյուղում աճուրդի դրված հողն այնպես չէր սակարկվել, որ համայնքապետը հողի գինը ստիպված լիներ հաշվիչով հաշվել: «Ես շոկի մեջ եմ»,- ասաց Սերոբ Միքայելյանը:
Այս սակարկությունը հաստատում է, որ Կապուտանի հողերը պահանջարկ ունեն: Բայց նախկինում` 2013թ., աճուրդի դրված լոտերը վաճառվել են առավելագույնը երեք քայլից հետո: Բոլոր լոտերը վաճառվել են երկու մասնակցի սակարկության արդյունքում: Ըստ 2013թ. աճուրդների արձանագրությունների` հիմնականում աճուրդի են հանվել բնակելի կառուցապատման հողամասեր: 0,12 հա մակերեսով, 411000 դրամ մեկնարկային գնով հողատարածքները երեք քայլից հետո վաճառվել են 426 000 դրամով (քայլի չափը` 5000 դրամ):
«Հիմա զարգանում է գյուղը, չորս-հինգ եղբայրով ապրում են մի տան մեջ և ուզում են մի հողակտոր ունենան, դոմիկ դնեն, յոլա գնան: Չեն ուզում գյուղը լքեն, իսկ դա մեծ բան է»,- ասում է համայնքապետը: 2013թ. աճուրդում հաղթած մասնակիցներից մեկի տանը, ըստ պետական ռեգիստրի, գրանցված է 35 հոգի: Նա աճուրդի ժամանակ ձեռք է բերել բնակելի կառուցապատման հողատարարածք: Կապուտանի աճուրդների մասնակիցները միայն կապուտանցիները չեն: Գյուղապետարանի ներկայացրած ցանկում կային նաև աբովյանցիներ և երևանցիներ: Բնակելի կառուցապատման հողատարածքներից մեկը (ծածկագիր` 07-036-0111-0135, 0,06 հա) օտարվել է մոր եւ որդու «պայքարի» արդյունքում, որոնց գրանցման հասցեն Երևանում է: Մայրը հրաժարվել է շարունակել սակարկությունը, որդին գնել է հողը երրորդ քայլով՝ մեկնարկային 171000 դրամին ավելացնելով 15 հազար դրամ:
Աճուրդների գործընթացը կարգավորող «Հրապարակային սակարկությունների» մասին օրենքն ու «Հողային օրենսգիրքը» չեն արգելում, որ նույն լոտի համար մրցակցեն միևնույն ընտանիքի անդամներ: Այս դեպքում, եթե որևէ մեկը ցանկանում է հող ձեռք բերել, կարող է աճուրդն իր ընտանիքի անդամի միջոցով «կայացնել»: Համայնքապետն ասում է, որ իր համար մեկ է` ով է մասնակցում աճուրդիn, «սահմանափակում չկա»: Այս դեպքում հողերը վաճառվում են գրեթե մեկնարկային գնով:
2013թ. աճուրդներից գյուղի ֆոնդային բյուջեում գոյացած գումարներով մասնակի վերանորոգել են փողոցային լուսավորության ցանցը, գնել են «Նիվա» մակնիշի ծառայողական մեքենա, վերանորոգում են համայնքի վարչական շենքը: Արոտավայրի վաճառքից գոյացած գումարով, ըստ համայնքապետի, վերանորոգվելու է գյուղը սելավից պաշտպանող արգելապատնեշներից մեկը:

Вызвавшая “шок” борьба капутанцев за пастбище
В дневное время на улицах села Капутан не встретишь ни одного человека. Но причина не в том, что люди эмигрировали. “Все в полях”,- пояснил староста села Сероб Микаелян. “Народ у нас работящий. Люди думают о завтрашнем дне, знают, что если сейчас будут бездельничать, завтра не смогут прокормить семью”,- отметил он.
Капутанцы очень высоко ценят свою землю, это показал и аукцион, состоявшийся в тот же день в администрации села. Бороться за одно из пастбищ пришли три человека. Стартовая цена составила 331 тыс.драмов. Наконец один из “соперников” отказался от борьбы и ушел, так и не поздравив победителя.
Еще ни в одном селе за вынесенную на аукцион землю так не торговались. Старосте даже пришлось использовать для рассчетов калькулятор. “Я в шоке”,- сказал Сероб Микаелян.
Аукцион показал, что земли Капутана пользуются спросом. Но до этого, в 2013 году, представленные на аукционе лоты продавались максимум через три шага. Все лоты были проданы в результате торгов двух участников. Согласно протоколам аукциона 2012 г., на аукцион в основном выносились земли под жилищную застройку. Участки площадью 0,12 га со стартовой ценой 411000 драмов были проданы за 426 000 драмов.
“Село развивается. Четверо-пятеро братьев живут в одном доме и хотят получить по земельному участку, чтобы построить дом и решить свои проблемы. Они не хотят покидать село, а это очень важно”,- отметил староста.
Согласно госрегистру, в доме одного из выигравших торги в 2013 г. было зарегистрировано 35 человек. Во время аукциона он приобрел земельный участок, предназначенный для строительства жилья. В аукционах, которые проводятся в Капутане, участвуют не только местные жители, но и абовянцы и ереванцы. Один из земельных участков, предусмотренных под жилищное строительство, был отчужден в результате “борьбы” между прописанными в Ереване матерью и сыном. Мать отказалась от дальнейших торгов, и участок приобрел сын, который к стартовой цене в 171000 драмов добавил 15 тысяч драмов.
В 2013 г. за счет сумм, поступивших в фондовый бюджет от аукционных продаж, было частично отремонтировано уличное освещение, приобретен служебный автомобиль “Нива”, отремонтировано административное здание общины. А на сумму от продажи пастбища, по словам главы капутанской администрации, будет отремонтировано каменное ограждение, защищающее село от затопления.