«Ժառանգության» օրակարգում Քոչարյանի հետ համագործակցության հարց դրված չէ
ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Ստեփան Մարգարյանի հայտարարությունը, թե ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ ոչ իշխանական քառյակի համագործակցությունը հնարավոր է, «Ժառանգություն» կուսակցության տարբեր ներկայացուցիչներ տարբեր կերպ են մեկնաբանում:
Զարուհի Փոստանջյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասել էր, որ ՀՀ երկրորդ նախագահը երկրի թիվ մեկ օլիգարխն ու հանցագործն է, ապա նշել էր, որ ԲՀԿ-ն իր համար Ռոբերտ Քոչարյանի անմիջական մասնակցությամբ ստեղծված կուսակցություն է, թեև, հիշեցնենք, ի դեմս կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության, «Ժառանգությունը» համագործակցում է ԲՀԿ-ի հետ: Խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանն էլ հակադարձել էր, որ իրենք շարունակելու են աշխատել քառյակի ձևաչափով, որովհետև դրա հիմնադիրներից են:
Հետաքրքիր է, թե «Ժառանգությունից» հնչող տարբեր կարծիքներից որին է սատարում կուսակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
«Հետքի» հետ զրույցում, պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք կողմ է նա, որ քառյակը համագործակցի Ռ. Քոչարյանի հետ, Ր. Հովհաննիսյանը նախ նշեց, թե իրենք ողջունում են չորս ուժերի խորհրդարանական համակարգործակցությունը, բայց համարում են, որ այն պետք է լինի ավելի ամբողջական:
«Ես կարծում եմ, որ խորհրդարանական այդ ձևաչափը պետք է լինի ավելի ամբողջական` ճանապարհային քարտեզով, ժամանակացույցով»,- նշեց նա, ապա պատասխանելով բուն հարցին, ասաց, որ իրենց օրակարգում Ռ. Քոչարյանի հետ համագործակցության հարց դրված չէ: «Ձեր հարցին ես պատասխանել չեմ կարող, որովհետև այն հարուցված չէ մեր օրակարգում: Նման հարց հիմա գոյություն չունի. ամեն մեկն ունի իր կարծիքի իրավունքը, և ես հիմք չունեմ մեկնաբանելու հարգարժան պատգամավորի խոսքերը (նկատի ունի Ստեփան Մարգարյանին- հեղինակ): Մենք չենք տեսնում որևէ հիմք մտածելու, որ Քոչարյանը վերադառնում է»,- նշեց նա:
Մեր հարցին, թե արդյոք Ռ. Քոչարյանի վերջին հայտարարությունները, որոնք շատերի կողմից գնահատվեցին անգամ որպես ընդդիմադիր հայտարարություններ, արդյոք չեն խոսում նրա վերադարձի մասին, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը պատասխանեց, որ ամեն մեկն ունի արտահայտվելու իրավունք, այդ թվում` երկրորդ նախագահը: «Ամեն դեպքում կրկնում եմ` քառյակ-Քոչարյան համագործակցության հարց դրված չէ»,- հավելեց նա:

В повестке “Наследия” нет вопроса о сотрудничестве с Кочаряном
Заявление депутата парламентской фракции “Процветающая Армения” Степана Маркаряна о возможности сотрудничестве четырех невластных парламентских сил со вторым президентом РА Робертом Кочаряном представители партии “Наследие” комментируют по-разному.
В беседе с Hetq.am депутат фракции “Наследие” Заруи Постанджян заявила, что второй президент РА является олигархом номер один в стране и преступником. Она также отметила, что для нее “Процветающая Армения” – партия, созданная при непосредственном участии Роберта Кочаряна.
Руководитель фракции “Наследие” Рубен Акопян подчеркнул, что они будут продолжать работать в формате четверки, так как являются одним из ее учредителей.
Нам было интересно узнать, какое из мнений, высказанных членами “Наследия”, поддерживает лидер партии Раффи Ованнисян. В беседе с Hetq.am г-н Ованнисян, отвечая на вопрос, согласен ли он на сотрудничество четверки с Робертом Кочаряном, сказал, что они приветствуют сотрудничество четырех парламентских сил, но считают, что оно должно быть более полным.
“Я думаю, что этот парламентский формат должен быть дополнен дорожными картами, графиком”,- отметил Раффи Ованнисян, добавив, что в повестке их партии вопрос сотрудничества с Р.Кочаряном не стоит. “В настоящий момент такого вопроса не существует. Каждый вправе высказывать свое мнение, и у меня нет оснований комментировать высказывания уважаемого депутата (имеется в виду Степан Маркарян. – Авт.). Мы не видим никаких оснований думать, что Кочарян возвращается”,-заявил Р.Ованнисян.
На вопрос, не свидетельствуют ли последние заявления второго президента о том, что он намерен вернуться в политику, лидер “Наследия” ответил, что каждый имеет право высказывать свою точку зрения, в том числе и второй президент. “В любом случае хочу еще раз отметить, что вопрос о сотрудничестве четверки с Кочаряном не стоит”,- добавил Раффи Ованнисян.