«Մեդիա գերազանցություն» մրցանակ՝ «Հետքին»
«Համընդհանուր իրավունքների մրցանակաբաշխություն-2014»-ի շրջանակներում «Հետքն» այսօր արժանացավ «Մեդիա գերազանցություն» մրցանակի (հետաքննական լրագրության եւ մարդու իրավունքների լուսաբանման մեջ ականավոր լրատվական պրոֆեսիոնալիզմի համար): Մրցանակը «Հետքի» գլխավոր խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանին հանձնեց ԵՄ պատվիրակության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դիրկ Լորենցը: «Տարբեր առիթներով ԵՄ-ն վերահաստատել է, որ ազատ, անկախ և բազմակարծություն ապահովող լրատվամիջոցները, որոնք նպաստում են տեղեկատվության ու մտքերի ազատ հոսքին ու ապահովում են թափանցիկություն և հաշվետվողականություն, հանդիսանում են ժողովրդավարական հասարակության անկյունաքարը: «Հետքը» հետաքննող լրագրողական գործունեության ակնառու օրինակ է, որն ակտիվորեն ներգրավված է տարբեր ոլորտներին վերաբերող լրագրողական հետաքննություններում: Իրենց գործունեության ընթացքում «Հետքի» լրագրողները ապացուցել են իրենց արհեստավարժությունն ու նվիրումը լրագրողական հիմնարար սկզբունքներին», - ասաց պրնն Լորենցը:
Ընդունելով մրցանակը՝ Էդիկ Բաղդասարյանը շնորհակալություն հայտնեց «Հետքի» աշխատանքը գնահատելու համար եւ ասաց, որ ամենակարեւոր ձեռքբերումը թերթի պրոֆեսիոնալ թիմն է:
Համընդհանուր իրավունքներին նվիրված մրցանակաբաշխությունը կազմակերպել էին Եվրոպայի խորհուրդը, «Քաունթերփարթ Ինթերնեշնլը», Եմ պատվիրակությունը, ԵԱՀԿ-ն, Բրիտանական դեսպանատունը, ՄԱԿ-ը եւ ԱՄՆ դեսպանատունը համատեղ:
Բացի մամուլից, ընտրվել էր եւս վեց անվանակարգ: «Ազատության պաշտպան» մրցանակը շնորհվեց իրավապաշտպաններ Արա Ղազարյանին եւ Արտակ Զեյնալյանին՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության մեջ նշանակալի ջանքերի համար:
«Քաղաքացիական ակտիվություն» մրցանակը շնորհվեց «Չենք վճարելու 150 դրամ» քարոզարշավի կազմակերպիչներին՝ հանրային որոշումների կայացման մեջ թափանցիկության և հաշվետվողականության հետապնդման նշանավոր ջանքերի համար:
«Խիզախ կին» մրցանակը շնորհվեց «Կանանց ռեսուրսային կենտրոնին»՝ կանանց իրավունքների ու գենդերային հավասարության խթանմանն ուղղված համարձակ պաշտպանության համար:
Բանակում մարդու իրավունքների առաջխաղացմանն ուղղված նշանակալի ջանքերի համար «Կառավարման բարեփոխիչ» մրցանակը շնորհվեց Պաշտպանության փոխնախարար Դավիթ Տոնոյանին:
Քարահունջ համայնքի բնակչության առաջնորդման գործում իր նշանակալի ջանքերի և համայնքը առավել բարեկեցիկ դարձնելու համար «Տեղական կառավարման բարեփոխիչ» մրցանակին արժանացավ Քարահունջի համայնքապետ Լուսինե Ավետյանը:
Վերջին՝ «Համայնքային ծառայություն» մրցանակին արժանացավ Երևանի մանկական վերականգնողական կենտրոնի տնօրեն Լաուրա Մովսիսյանը՝ հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին վերականգնողական ծառայությունների մատուցմանն ուղղված նշանակալի ջանքերի համար:

Hetq.am получил приз “Медиа превосходство”
В рамках вручения призов всеобщих прав 2014 года Hetq.am 19 июня удостоился приза “Медиа превосходство” – за высокий информационный профессионализм в сфере расследовательской журналистики и освещение прав человека. Приз главному редактору Hetq.am Эдику Багдасаряну вручил временный поверенный в делах делегации ЕС в Армении Дирк Лоренц. “Совет Европы по разным поводам подтверждал, что обеспечивающие свободу, независимость и плюрализм мнений СМИ, которые способствуют свободному обмену информацией и мыслями и обеспечивают прозрачность и подотчетность, являются краеугольным камнем демократического общества. Hetq.am – яркий пример расследовательской журналистской деятельности, который активно участвует в журналистских расследованиях в различных сферах. За время своей деятельности журналисты Hetq.am доказали свой профессионализм и преданность основополагающим принципам журналистики”,- сказал г-н Лоренц.
Принимая приз, Эдик Багдасарян поблагодарил за оценку работы Hetq.am, отметив, что самым важным достижением является профессиональная команда газеты.
Вручение призов всеобщих прав организовали совместно Совет Европы, организация “Counterpart International”, делегация ЕС, армянские офисы ОБСЕ и ООН, посольства Великобритании и США.
Помимо прессы награды были вручены также в шести других номинациях. В номинации “Защитник свободы” приз был вручен правозащитникам Ара Казаряну и Артаку Зейналяну за значительные усилия в деле защиты прав человека.
Приз в номинации “Гражданская активность” получили организаторы агитационного движения “Не будем платить 150 драмов” за значительные усилия в деле обеспечения прозрачности и подотчетности при принятии общественных решений.
В номинации “Храбрая женщина” приз был вручен “Ресурсному центру женщин” за смелую защиту прав человека и стимулирование гендерного равноправния.
За значительные усилия, направленные на достижение прогресса в сфере прав человека в армии, приз “Реформатор управления” получил заместитель министра обороны Давид Тоноян.
За значительные усилия в деле улучшения жизни в общине Караундж приз “Реформатор местного управления” получила староста села Караундж Лусине Аветян.
И последний приз в номинации “Общинная услуга” был вручен директору Ереванского детского реабилитационного центра Лауре Мовсисян за значительные усилия в деле оказания услуг по реабилитации детей-инвалидов.