Ստեփան Մարգարյան. «Ինչո՞ւ եք Կիսելյովին մեղադրում, ես մեղադրում եմ մեր իշխանությանը»
ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Ստեփան Մարգարյանն անընդունելի է համարում պնդումները, թե Հայաստանում ռուսաց լեզվի մակարդակը պետք է բարձրացվի:
Հիշեցնենք, որ երեկ Ազգային ժողովի «Ռուսական գրքի գրադարանում», որը բացվել էր անցած տարի դեկտեմբերին Պուտինի երևանյան այցի կապակցությամբ, Ռուս-հայկական խորհրդարանական ակումբի 5-րդ նիստի ժամանակ ռուս լրագրող Դմիտրի Կիսելյովն ասել էր` եթե Հայաստանում ռուսաց լեզվին ավելի մեծ տեղ չտրվի, դա կազդի անվտանգության ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության վրա և Հայաստանի անվտանգությունը կտուժի:
Լրագրողի այս պահվածքն ու հայտարարությունը բարկացրել են որոշ քաղաքական գործիչներին:
«Ես չեմ կարծում, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների հիմքում պետք է ընկած լինի լեզվի հարցը: Հայաստանում ռուսերենը ներկայացված է բավարար քանակով, պատշաճ մակարդակով կա, մենք ունենք ռուսական ալիքներ, մարդիկ առնվազն կենցաղային մակարդակով տիրապետում են ռուսերենին, ՌԴ հետ հարաբերություններում հասարակությունը բավական լուրջ մակարդակ ունի, ինչը ռազմավարական պայմանագրի հոգուն համահունչ է, իսկ մնացածն անընդունելի է: Սրանից ավելի էլ ի՞նչ»,- «Հետքի» հետ զրույցում նշեց նա՝ շեշտելով, որ Հայաստանում «Լեզվի մասին օրենքը» չի կարելի խախտել:
Ըստ պատգամավորին` օտար լեզուների կիրառությունը Հայաստանում բավարար է ու չի սպառնում հայերենի դուրս մղմանը: ԲՀԿ պատգամավորը համոզմունք հայտնեց, թե Կիսելյովի հայտարարությունները պաշտոնական ՌԴ դիրքորոշումը չեն արտահայտում: Ս. Մարգարյանն ասաց, որ եթե որևէ մեկը օրենսդիր մարմնում հանդես է գալիս նման հայտարարություններով, ապա դա մեր իշխանությունների մեղավորությունն է, որը խոսում է «դիմադրության, իմունիտետի պակասի» մասին:
«Այստեղ շատ կարևոր է հայկական իշխանությունների կեցվածքը, որոնք պետք է կարողանան դիմադրել: Ով չէր ալարում, ՌԴ-ից գալիս հայկական կայքերով ասում էր, թե ինչ է Ռուսաստանին պետք, ամեն մեկն իրեն իրավունք էր վերապահում կարծիք էր հայտնում, ասում էր, թե ՀՀ-ում ժամանակը չէ կառավարություն փոխել, իշխանությունների դեմ խոսել: Ու իշխանությունը չէր արձագանքում սրան` մտածելով, որ դա իրեն ձեռնտու է, բայց չէ՞որ դա ձեռնտու չէ պետությանը»,- հավելեց նա:
Ստեփան Մարգարյանի խոսքով՝ ՀՀ իշխանությունները պետք է կանխատեսելի լինեն, հակառակ դեպքում ածանցյալ խնդիրներ են առաջանում, այդ թվում՝ լեզվի հարցը: «Եթե մեր իշխանությունները դրա դեմը չառնեն, մենք դեռ շատ փորձությունների առաջ ենք կանգնելու: Դիմացինն ուզում է ավելին, ուզում է ավելի լուրջ լծակներ, երբ տեսնում է, որ դու ոչինչ չես ասում»,- նշեց նա՝ շեշտելով, որ իշխանությունը պետք է հստակ պատասխանի, արձագանքի նման հայտարարություններին:
«Ցավոք սրտի, մենք վերջին տարիներին ցույց ենք տվել, որ կարող ենք ցանկացած պահի փոխել մեր հարաբերությունների ուղղությունը, ինչը դարձրել է մեզ խոցելի, անվստահելի: Սա շատ վտանգավոր է: Մեր նման երկիրը պետք է լինի հավատարիմ իր պայմանագրերին, պետք է լինի կանխատեսելի: ՌԴ-ն խնդիր չունի այստեղ ամեն ինչ իր ձեռքում վերցնել, ոչ, եթե դու հավատարիմ ես, նա էլ հավատարիմ է: Ինչո՞ւ եք Կիսելյովին մեղադրում, ես մեր իշխանությանն եմ մեղադրում: Ես գործ չունեմ Ռուսաստանի հետ, նա ունի իր խնդիրները, դրանք լուծում է, իսկ թե դու որքանո՞վ ես դիմադրում, դա է կարևոր: Հստակ ասա՝ որն ես դու, ինչ ես ուզում, գնա քո դրածով, ֆիքսի դա ու գնա»,- ընդգծեց Ստեփան Մարգարյանը:

Степан Маркарян: “Почему вы обвиняете Киселева? Я обвиняю наши власти”
Депутат парламентской фракции “Процветающая Армения” Степан Маркарян считает неприемлимыми утверждения о том, что в Армении необходимо повысить уровень знания русского языка.
Напомним, что на состоявшемся вчера 5-ом заседании Российско-армянского парламентского клуба, которое прошло в Библиотеке русской книги, открывшейся в декабре прошлого года в связи с ереванским визитом Путина, российский журналист Дмитрий Киселев заявил, что если в Армении не будет придаваться большое значение русскому языку, то это повлияет на армяно-российское сотрудничество в сфере безопасности, в результате чего пострадает безопасность Армении.
Заявления журналиста вызвали возмущение у некоторых политических деятелей Армении. “Я не думаю, что в основе армяно-российских отношений должен лежать вопрос языка. В Армении русский язык представлен в достаточной степени и на должном уровне, у нас есть российские телеканалы, люди как минимум на бытовом уровне владеют русским, и все это созвучно духу стратегического договора. Все остальное неприемлемо. Куда уж больше этого”,- сказал в беседе с Hetq.am г-н Маркарян, подчеркнув, что в Армении нельзя нарушать закон “О языке”.
По словам депутата, степень применения в Армении иностранных языков достаточная и не угрожает вытеснению армянского языка. С.Маркарян выразил убежденность, что заявления Киселева не отражают официальную позицию РФ. Если кто-то выступает в законодательном органе с подобными заявлениями, то это вина наших властей, которая свидетельствует о “дефиците иммунитета к сопротивлению”,- отметил наш собеседник.
“В этом вопросе важное значение имеет позиция армянских властей, которые должны суметь противодействовать этому. Все, кому не лень, приезжают из России и заявляют: в Армении не время менять правительство, выступать против властей... А власти не реагируют на эти заявления, думая, что это им выгодно. Но ведь государству это невыгодно”,- сказал Степан Маркарян.
Он также отметил: “Если наши власти не предпримут шаги против подобных явлений, то мы встанем перед очень серьезными проблемами. Противоположная сторона, видя, что ты ничего не делаешь, стремится получить более серьезные рычаги”. По словам Степана Маркаряна, власти должны давать четкие ответы на такие заявления.
“К сожалению, в последние годы мы показали, что в любой момент можем изменить вектор наших отношений, что сделало нас уязвимыми и ненадежными. Это очень опасно. Такая страна, как наша, должна оставаться верной своим договорам и быть предсказуемой. Почему вы обвиняете Киселева? Я обвиняю наши власти. Мне нет никакого дела до России, она решает свои задачи. Важно, можешь ли ты противодействовать этому”,- подчеркнул Степан Маркарян.