Նիկոլ Փաշինյան. «Տիգրան Սարգսյանի կառավարությունն ամենասկանդալայինն էր»
Ազգային ժողովում 2013 թվականի բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ ելույթում ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը հիշեց նախորդ՝ Տիգրան Սարգսյանի կառավարության հետ կապված սկանդալային պատմությունները:
«Տիգրան Սարգսյանի կառավարությունն ամենասկանդալային կառավարությունն էր՝ ամենասկանդալային վարչապետով»,- նկատեց պատգամավորը, ապա թվարկեց սկանդալային պատմությունների թոփ տասնյակը:
Տասներորդ հորիզոնականում Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց 2008 թվականին Տիգրան Սարգսյանի կողմից արված հայտարարությունը: Ի պատասխան ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արտակ Դավթյանի հարցին, թե ինչպես են խուսափելու համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամից, Տիգրան Սարգսյանն առաջարկել էր տնտեսական ճգնաժամի մասին հնարավորինս քիչ խոսել, որ աղետը շրջանցի Հայաստանը: «Արդյունքում Հայաստանը 2009թ. արձանագրեց 14.9 տոկոս տնտեսական անկում»,- շեշտեց Փաշինյանը:
Իններորդ տեղում Արդարադատության նախկին նախարար Հրայր Թովմասյանի հայտարարություն էր, թե կառավարությանն անվստահություն հայտնող ոչ իշխանական ուժերի քառյակը «ղալաթ է անում»: «Նա ասաց, որ խորհրդարանի 1/3-րդը ղալաթ է անում, երբ այդ 1/3-րդը փորձում էր իրականացնել իր սահմանադրական իրավունքը»,- ասաց Փաշինյանը:
Ութերորդ հորիզանականում Տիգրան Սարգսյանի կեցվածքն էր, երբ նա ներկայացել էր հասարակության առաջ հարբած վիճակում. «Տիգրան Սարգսյանն այդպես էլ մինչև վերջ չասաց, որ հարբած է եղել»:
Յոթերորդ սկանդալն, ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, Տիգրան Սարգսյանի հայտարարությունն էր արտագաղթի մասին, երբ նախկին վարչապետն ասել էր. «Ի՞նչ անեմ, ամեն ինչ անե՞նք, որ մարդիկ չփախչեն Հայաստանից, այդ կրիտիկական զանգվածը մնա այստեղ ու հեղափոխություն անի՞»: «Ճիշտ է, Տիգրան Սարգսյանն այստեղ ասաց, որ նման բան չի ասել: Բայց հետո եղավ ի՞նչ. «Թերթը» հրապարակեց հարցազրույցի ձայնագրությունը»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վեցերորդ հորիզոնականում գազի հանրահայտ սկանդալն է, երբ կառավարությունը թաքցրել էր, որ գազի գինը թանկացել է, ու արդյունքում Հայաստանը կուտակել էր երեք հարյուր մլն դոլարի պարտք:
Հինգերորդ տեղում արագաչափերի ու տեսանկարահանող սարքեր տեղադրելու՝ նախորդ կառավարության որոշումն էր, որը «ՀՀ քաղաքացու վրա դրել է լրացուցիչ 11 միլիարդ դրամի բեռ»: Պատգամավորն ասաց, որ նախկինում մարդիկ օգտագործում էին այդ գումարն իրենց երեխաներին կոշիկ, սնունդ առնելու համար, իսկ հիմա տալիս են Սերժ Սարգսյանի եղբորը՝ Սաշիկ Սարգսյանին:
Չորրորդ տեղում «Նաիրիտ» գործարանի հետ կապված սկանդալն էր, երբ կառավարությունը վարկ տվեց անհայտ ընկերությանը, որն անգամ գրասենյակ չուներ, ու «Նաիրիտը» սնանկացավ:
Երրորդ սկանդալն, ըստ Փաշինյանի, կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրումն էր, որը «անգամ ՀՀ Սահմանադրական դատարարանը ճանաչեց հակասահմանադրական, որովհետև այնքան հակասահմանադրական էր, որ հակասահմանադրական չճանաչել չէր լինի»:
Երկրորդ տեղում Արարատյան դաշտավայրի արտեզյան ջրերի կորուստն է, իսկ առաջին տեղում հանրահայտ օֆշորային սկանդալը: Հիթ-շքերթը ներկայացնելուց հետո Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ Տիգրան Սարգսյանի կառավարության օրոք օտարերկրյա ներդրումները պակասել են: «Այստեղ են ասել՝ կանգ առ երկրագունդ, իջնող կա»,- եզրափակեց նա:

Armenian National Congress MP Nikol Pashinyan in his speech in the National Assembly concerning the 2013 budget performance recalled the scandalous stories of Tigran Sargsyan's government.
"Tigran Sargsyan's government was the most scandalous government — with the most scandalous prime minister," he remarked, enumerating the top 10 "scandalous stories".
In 10th place, Nikol Pashinyan identified a statement made by Tigran Sargsyan in 2008: Asked by Republican Party of Armenia MP Artak Davtyan how his government will avoid the global economic crisis, Sargsyan suggested to speak as little as possible about the economic crisis so that the disaster bypasses Armenia. "As a result, Armenia recorded a economic decline of 14.9% in 2009," said Pashiyan.
In 9th place was former Minister of Justice Hrayr Tovmasyan's statement that the four non-ruling parties expressing a vote of no confidence in the government are making a mistake [the minister used the Arabic word "ghalat"]. "He said that 1/3 of the parliament is making a mistake when that 1/3 was trying to exercise its constitutional right," said Pashinyan.
In 8th place was Tigran Sargsyan's behavior when he appeared before the public intoxicated. "Tigran Sarsgyan never did say that he was drunk," added Pashinyan.
The 7th scandal, according to Nikol Pashinyan, was Tigran Sargsyan's statement on emigration: "What should I do? Do everything so that those people don't feel Armenia, that critical mass stay here and start a revolution?" Pashinyan said: "It's true, Tigran Sargsyan said he never said such a thing. But then what happened? The newspaper published the audio recording of the interview."
The 6th scandal was the revelation that the government concealed from the public the increase in the price of natural gas; as a result, Armenia accumulated $300 million in debt to Russia's national gas company supplying gas to Armenia.
In 5th place, the previous government's decision to install speed sensors and cameras on the streets of Yerevan, which "put an extra burden of 11 billion drams on Armenian citizens." The deputy said that in the past, people used that money to buy shoes for their children and food, but now they give it to Armenian President Serzh Sargsyan's brother, Sashik Sargsyan (a shareholder of the company that installed the cameras).
In 4th place, the scandal with Nairit Plant, by which the government gave a loan to an unknown company that didn't even have an office and Nairit went bankrupt.
The 3rd scandal, according to Pashinyan, was the adoption of the funded pension system, which "even the Constitutional Court of the Republic of Armenia recognized as unconstitutional because it was so unconstitutional that it couldn't not be recognized as unconstitutional."
In 2nd place, the loss of artesian waters in the Ararat valley, and in first place, the well-known "offshore scandal". After presenting this list, Pashinyan stressed that during Tigran Sargsysan's term in office foreign investment decreased. "This is where they say, stop, earth, there's someone getting off," Pashinyan concluded.