Բաղրամյան գյուղում արհեստների թաղամաս հիմնելը երազանքից վերածվում է իրականության
Հոկտեմբերի 15-ին Բաղրամյան գյուղի այգեգործական թաղամասում արհեստների եւ արվեստի երկրպագուների բավականին հոծ մի բազմություն մասնակից դարձավ արհեստների թաղամասի հիմնադրմանը, որի հիմքը դրվել էր հինգ տարի առաջ՝ «Լեւոն Գալչյան արվեստի կենտրոն»-ի ստեղծումով: Հիմնադիրները որոշել էին կենտրոնի հինգ ամյակի տոնակատարությամբ ձեւավորել մի ավանդույթ՝ ամեն տարի այնտեղ հավաքել արհեստ եւ արվեստ արարողներին՝ իրենց աշխատանքները ցուցադրելու եւ ոլորտի խնդիրները քննարկելու համար: Մտահղացմանն արձագանքել էին 8 վարպետներ՝ իրենց աշխատանքների ցուցահանդես-վաճառքով ներկայանալով տոնակատարության մասնակիցներին:
Վարպետների ստեղծագործությունների կողքին իրենց աշխատանքներն էին ցուցադրում նաեւ կենտրոնի սաները եւ նրանց աշխատանքների լավագույն գնահատականը միայն հյուրերի հիացական արտահայտությունները չէին, արարողության ավարտին նրանցից շատերը հեռացան երեխաների ստեղծագործություններից մեկական նմուշ ձեռքներին:
Ռուբեն եւ Մարիետ Գալչյան ամուսինները Բաղրամյան գյուղում արվեստի դպրոց հիմնելով իրագործված էին համարում իրենց վառամեռիկ որդու` արվեստագետ Լեւոն Գալչյանի ցանկությունը: Ինչպես ներկայացրեց անգլիաբնակ Ռուբեն Գալչյանը՝ որդին տարիներ առաջ մի քանի անգամ այցելել էր Հայաստան եւ այստեղ աշխատանքներ իրականացնելու ցանկություն ուներ:
«Որդիս` Լեւոն Գալչյանը, մանկուց հետաքրքրված էր արվեստով, 5 տարեկանից սկսած գրքեր էր թերթում եւ նրա ամենասիրած գրքերը` հանրահայտ նկարիչների ալբոմներն էին»,- պատմեց Ռուբեն Գալչյանը: Պարսկաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո ընտանիքը տեղափոխվում է Անգլիա: Դպրոցում որդու ընդունակություններն ավելի ընդգծված են եղել լեզուների իմացության եւ մաթեմատիկայի ասպարեզում, սակայն նա նախընտրել է արվեստը: Անգլիայի Բրայթոն քաղաքի արվեստի համալսարանն ավարտելուց հետո մեկնել է Իտալիա` ուսումը շարունակելու եւ աշխատելու: «Այդտեղից սկսեց իր աշխատանքը, մի քանի հազարի են հասնում կտորների վրա արված նրա դիզայներական աշխատանքները: Այնուհետեւ ընկերոջ հետ ուլունքներով ու պղնձի լարերով ջահեր էր պատրաստում եւ նրանց աշխատանքը Իտալիայում մեծ պահանջարկ ուներ: Բավականին մեծ թվով վաճառեցին այնտեղ, իսկ հետո իտալական գործարանները կրկնօրինակեցին նրա ստեղծած մոդելները: Լեւոնն այնուհետեւ անցավ բրոնզի աշխատանքներին, ամեն մեկից մեկ օրինակ էր պատրաստում՝ մոմակալներ, լույսեր, ջահեր, դիմակներ, որոնք հիմականում լույսերի համար էր օգտագործում: Աշխատանքները պատրաստում էր Անգլիայում, հետո փոխադրում էր Իտալիա եւ այնտեղ ձուլում էր բրոնզից: Նրա աշխատանքներն սկսեցին գնել «Քրիստիան Դիոր», «Վերսաչի» եւ այլ հայտնի նորաձեւության տները: Իր աշխատանքներից մեկը զարդարում է Մոսկվայի «Մետրոպոլ» հյուրանոցը»,- պատմում է հայրը: Երիտասարդ արվեստագետը կյանքից հեռացել է իր գործունեության ամենծաղկուն շրջանում՝ 39 տարեկան հասակում:
«Տղայիս մահվանից հետո, երբ առաջին անգամ եկանք Հայաստան` ցանկացանք մեր մտահղացումը անպայման իրականացնել որեւէ գյուղում, քանի որ գյուղերում արհեստների ունակ ավելի տաղանդավոր երեխաներ կան, քան քաղաքներում»,- հայտնեց քարտեզագետ Ռուբեն Գալչյանը (hայաստանյան հանրությունը նրան ծանոթ է իր «Հորինված պատմություն. Ադրբեջան և Հայաստան, կեղծիքներ ու փաստեր» գրքով): Նա պատահաբար այդ մասին խոսել է քարի փորագրության վարպետ Միքայել Մկրտչյանի հետ: Վերջինս հայտնել է, որ ինքն էլ նման ցանկություն ունի, սակայն դժվարանում է իրականացնել: «Մեր ընկերների եւ Միքայել Մկրտչյանի աջակցությամբ կառուցեցինք այս կենտրոնը, իսկ Միքայելը դարձավ կենտրոնի տնօրենը»,- պատմեց Ռ. Գալչյանը:
Ամեն տարի 15-20 դպրոցականներ են ընդունվում դպրոց եւ վարպետության դասերից բացի արվեստի պատմություն են ուսանում: Եռահարկ շինության տարբեր հարկաբաժիններում տեղադրված արհեստանոցներն ու դազգահները կենտրոն հաճախող 9-16 տարեկան երեխաներին արվեստի ու արհեստի տարբեր ճյուղերում հմտանալու հնարավորություն են ընձեռում: Կենտրոնում դասավանդելու են հրավիրվել իրենց գործին հմուտ ու փորձառու վարպետներ՝ նկարչություն, քանդակ, բրուտագործություն, քարի վրա փորագրություն, արծաթագործություն, ասեղնագործություն ուսուցանելու համար: Մեկ տարի առաջ Լեւոն Գալչյան կենտրոնին աջակցելու պատրաստակամություն է ցուցաբերել «Հայաստանի մանուկներին» հիմնադրամը, որի հետ համագործակցության արդյունքում ավելացել է ե՛ւ արհեստանոցների, ե՛ւ աշակերտների թիվը. այս տարի կենտրոնը 30 աշակերտ է ընդունել: Վարպետներ ներգրավելու դեպքում երեխաները հնարավորություն կունենան նաեւ գորգագործություն եւ փայտի փորագրություն սովորել: Մեկ տարի առաջ կենտրոնում ուսուցանվող ավանդական արհեստներին ավելացել է դարբնությունը, եւ երիտասարդ վարպետ Խաչիկը հույս ունի, որ իր 5 աշակերտները դարբնությունը կսիրեն այնպես, ինչպես ինքն է սիրում: Իքնուս վարպետին ոչ միայն հաջողվել է կրակի մեջ տաքացվող երկաթից ինտերերի հիասքանչ նմուշներ ստանալ, այլեւ վարպետության դասեր մշակել ու այն փոխանցել երեխաներին:
«Լեւոն Գալչյան արվեստի կենտրոն»-ի տնօրեն Միքայել Մկրտչյանն ասում է, որ իրենց երազանքն այստեղ արհեստների թաղամաս հիմնելն է եւ ցանկանում են այդ թաղամասում տեսնել տարբեր արհեստների կենտրոններ, որոնք իրենց շուրջը կհավաքեն աշակերտների:
Նախաձեռնությունը հաջողված էր. հանդիսության մասնակիցները հիացան շուրջ բոլորը սփռված ժողովրդական արհեստների ու արվեստի կատարյալ նմուշների գեղեցկությամբ, վայելեցին թոնրում թխվող տաք լավաշը, շուրջպար բռնեցին բակը թնդացնող զուռնա-դհոլի հարազատ հնչյունների տակ: Հանդիսությունը վերածվեց ազգագրական փոքրիկ տոնակատարության՝ դժվարացնելով մի քանի ժամ գյուղական կոլորիտում ստեղծված անկեղծ ու անկաշկանդ միջավայրից բաժանումը:

Идея создания в селе Баграмян квартала ремесел из мечты превратилась в реальность
15 октября большое число поклонников ремесел и искусств стали свидетелями основания в садоводческом районе села Баграмян квартала ремесел. Основой для его создания послужил открытый пять лет назад Центр искусств “Левон Галчян”. Празднованием 5-летия создания Центра учредители решили заложить традицию – каждый год собирать здесь людей, занимающихся ремеслами и искусством, чтобы представить их работы и обсудить проблемы этих сфер. На инициативу откликнулись 8 мастеров, организовавших для участников праздника выставку-продажу своих работ. Рядом с их произведениями свои работы демонстрировали также воспитанники Центра, и лучшей оценкой их творчества стали не только восхищенные возгласы гостей, но и то, что по завершении праздника многие из них ушли, держа в руках по одной созданной детьми работе.
Супруги Рубен и Мариет Галчяны, создав в селе Баграмян школу искусств, считают осуществленным желание рано ушедшего из жизни их сына – дизайнера Левона Галчяна. Как рассказал проживающий в Англии Рубен Галчян, сын несколько раз бывал в Армении и очень хотел осуществлять здесь деятельность.
“Мой сын с детства увлекался искусством. Его самыми любимыми книгами были альбомы репродукций известных художников”,- сказал Рубен Галчян. После революции в Иране семья перебралась в Англию. Окончив академию искусств в городе Брайтоне, Левон Галчян уехал учиться и работать в Италию. “Там он создал несколько тысяч дизайнерских работ на ткани. Потом вместе с другом начал изготавливать из медной проволоки и бус люстры. Было продано очень много таких люстр, после чего итальянские заводы начали копировать созданные им модели. Затем Левон увлекся работами из бронзы. Создавал подсвечники, люстры, маски, которые использовались в основном для освещения. Эти работы он делал в Англии, откуда отправлял в Италию и отливал из бронзы. Его работы начали покупать такие известные дома моды, как “Кристиан Диор”, “Версаче” и другие. Одна из работ Левона украшает гостиницу “Метрополь” в Москве”,- рассказал отец. Молодой дизайнер ушел из жизни в самом расцвете сил – в 39 лет.
“Когда впервые после смерти сына мы приехали в Армению, то захотели осуществить его идею в каком-нибудь селе, поскольку в селах больше детей, имеющих способности к ремеслам”,- сказал Рубен Галчян (армянской общественности он известен как автор книги “Выдуманная история. Азербайджан и Армения: фальсификация и факты”). Об этой идее он сообщил в случайном разговоре мастеру резьбы по камню Микаелу Мкртчяну. Последний признался, что у него тоже есть такое желание, но он затрудняется его осуществить. “При содействии наших друзей и Микаела Мкртчяна мы построили этот Центр, а Микаел стал его директором”,- отметил Р.Галчян.
Каждый год в Центр поступают 15-20 детей, которые помимо уроков мастерства изучают также историю искусств. На трех этажах здания размещены мастерские. Живопись, скульптуру, гончарное дело, резьбу по камню, изготовление изделий из серебра, вышивку здесь преподают приглашенные мастера своего дела. Год назад готовность содействовать Центру “Левон Галчян” выразил Фонд “Дети Армении”. В результате этого сотрудничества увеличилось число мастерских и учащихся. В этом году в Центр поступили 30 детей. При наличии специалистов здесь смогут обучать также ковроткачеству, резьбе по дереву. Год назад к изучаемым в Центре традиционным ремеслам прибавилось кузнечное дело. Мастер Хачик надеется, что пятеро его учеников полюбят кузнечное дело так, как он любит сам. Директор Центра искусств “Левон Галчян“ Микаел Мкртчян отметил, что они мечтали основать здесь квартал ремесел, в котором будут действовать различные ремесленные центры со своими учениками.
Мечта осуществилась. Люди, собравшиеся на открытие квартала ремесел, были восхищены красотой расставленных повсюду совершенных образцов народных ремесел и искусств, насладились выпеченным в тонире лавашем и, крепко взявшись за руки, станцевали под родные звуки зурны и дгола кочари. Торжество превратилось в небольшой этнографический праздник, от искренной и непосредственной атмосферы которого было трудно оторваться.