«Դատարանի որոշումը կարող էր ծիծաղ առաջացնել, եթե խոսքը չվերաբերեր մարդու ազատությանը»
Երեկ Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վաղինակ Մկրտչյանը հրապարակել էր Վարդան Պետրոսյանի կալանքը փոխելու մասին փաստաբան Մարի Լոռ Դոզեի միջնորդության որոշման եզրափակիչ մասը: Փաստաբաններ Դոզեն ու Բաղդասարյանը ուսումնասիրել էին դատարանի որոշումը, որով Վաղինակ Մկրտչյանը մերժել էր փոխել Վարդան Պետրոսյանի խափանման միջոց կալանքը և նրան ազատ արձակել:
«Դատարանի որոշումը կարող էր ծիծաղ առաջացնել, եթե խոսքը չվերաբերեր մարդու ազատությանը»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց պաշտպան Դոզեն` տեղեկացնելով, որ որոշման մեջ նշված է Վարդան Պետրոսյանին կալանքի տակ պահելու 2 հիմք` հնարավոր փախուստը Հայաստանից և վկաների վրա ճնշում գործադրելը:
Պատասխանելով «Հետքի» հարցին, թե արդյոք դատարանի որոշմամբ հստակեցված ու հիմնավորված է Վարդան Պետրոսյանի փախուստի մասին վկայությունը կամ վկաների վրա ճնշումներ գործադրելը, փաստաբան Դոզեն պատասխանեց. «Ոչ, նման ապացույցներ դատարանը չի ներկայացրել, թե ինչ փախուստի վտանգի մասին է խոսքը կամ ինչ հիմքեր կան կասկածելու, որ վկաների վրա ճնշում կարող է գործադրվել: Այսինքն` որոշումը բավարար պատճառաբանված չէ: Ի՞նչ փախուստի մասին կարող է խոսք լինել, երբ Վարդան Պետրոսյանի երկու անձնագրերն էլ նա իր կամքով հանձնել է նախաքննությանը»:
«Այսպիսի որոշման համար Հայաստանը կդատապարտվի ՄԻ Եվրոպական դատարանի կողմից. լինի 5-6 տարի հետո, բայց Հայաստանն անպայման կունենա «Վարդան Պետրոսյանն ընդդեմ ՀՀ-ի» հաղթած գործ: Այսքան վստահ եմ ասում, քանի որ անցյալ տարի նման մի որոշման պատճառով Ֆրանսիան դատապարտվեց: Դարձյալ դատարանը բավարար չէր պատճառաբանել, թե ինչու անձը պիտի մնա կալանքի մեջ: Բայց համեմատած ֆրանսիական որոշման հետ` երեկվա որոշումը գլուխգործոց է»,- ասաց փաստաբան Դոզեն:
Նիկոլայ Բաղդասարյանն էլ հիշեցրեց, որ դեռ դեպքից 4 օր անց՝ հոկտեմբերի 24-ին, ոստիկանությունը գրություն էր ուղարկել՝ ցուցում տալով փակել Վարդան Պետրոսյանի առաջ բոլոր ճանապարհները: Բաղդասարյանը նաև նշեց, որ ավտովթարին ականատես եղած մարդիկ չկան՝ բացի տուժողներից և Վարդան Պետրոսյանից: «Աբսուրդ է կարծել, թե վկաների վրա Վարդան Պետրոսյանը կարող է ճնշում գործադրել»,- ասաց փաստաբանը:
Մարի Լոռ Դոզեն մեկ անգամ ևս պնդեց, որ Վարդան Պետրոսյանի նախնական կալանքն անօրինական է, և ինչ-որ «անհասկանալի հալածանք կա նրա նկատամամբ… Արդարադատությունը պարկեշտության կարիք ունի… Ես չգիտեմ, թե այսօր ինչ են քննում դատարանում, բայց հաստատ ճանապարհատրանսպորտային պատահար չեն քննում»,-ասաց փաստաբանը:
Նիկոլայ Բաղդասարյանը տեղեկացրեց, որ Վարդան Պետրոսյանի կալանավորման գործով նյութերն արդեն պատրաստ են, շուտով դրանք կուղարկվեն ՄԻ Եվրոպական դատարան:
Մարի Լոռ Դոզեն նշեց, որ իր պաշտպանյալին այցելել է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում. «Տեսա, որ պահման պայմանները ցավալի են, ողբալի ոչ միայն Պետրոսյանի, այլև բոլորի համար»:

“Решение суда могло бы вызвать смех, если бы речь не шла о свободе человека”
Судья суда общей юрисдикции Котайкской области Вагинак Мкртчян обнародовал заключительную часть решения по ходатайству адвоката Вардана Петросяна Мари-Лор Дозе об изменении своему подзащитному меры пресечения в виде ареста. Адвокаты Мари-Лор Дозе и Николай Багдасарян изучили судебное решение, которым Вагинак Мкртчян отклонил ходатайство об изменении Петросяну меры пресечения и его освобождении.
“Решение суда могло бы вызвать смех, если бы речь не шла о свободе человека”,- сказала на встрече с журналистами адвокат Дозе, сообщив, что в решении указаны два основания для содержания Вардана Петросяна под арестом: возможный побег из Армении и оказание давления на свидетелей.
Отвечая на вопрос Hetq.am, содержит ли решение суда обоснование утверждений о побеге Вардана Петросяна или оказании им давления на свидетелей, Мари-Лор Дозе сказала: “Нет, суд не представил доказательства того, о какой угрозе побега идет речь или какие имеются основания подозревать, что на свидетелей будет оказано давление. То есть решение недостаточно обосновано. О каком побеге может идти речь, если оба своих паспорта Вардан Петросян добровольно передал следственному органу”.
Адвокат также отметила: “В связи с таким решением Армения будет осуждена Европейским судом по правам человека. Даже если пройдет 5-6 лет, иск “Вардан Петросян против Республики Армения” обязательно будет выигран. Я говорю об этом с такой уверенностью, потому что в прошлом году из-за аналогичного решения была осуждена Франция. И суд опять в недостаточной степени обосновал, почему лицо должно оставаться под арестом. Однако по сравнению с решением французского суда вчерашнее решение просто “шедевр”.
Всвою очередь Николай Багдасарян напомнил о том, что еще 24 октября, через четыре дня после ДТП, полиция направила письмо, в котором давалось указание закрыть для Вардана Петросяна все пути. Адвокат также обратил внимание на то обстоятельство, что свидетелей аварии нет, есть только потерпевшие и Вардан Петросян. “В этой ситуацими абсурдно утверждать, что Вардан Петросян может оказать давление”,- добавил Н.Багдасарян.
Мари-Лор Дозе еще раз подчеркнула, что предварительный арест Вардана Петросяна незаконен и что в отношении него “осуществляются непонятные гонения”. “Правосудие нуждается в порядочности… Я не знаю, что сегодня рассматривают в суде, но точно не дорожно-транспортное происшествие”,- сказала адвокат.
Николай Багдасарян сообщил, что материалы по делу об аресте Вардана Петросяна уже готовы и в ближайшее время будут направлены в ЕСПЧ.
А Мари-Лор Дозе сказала, что посетила своего подзащитного в тюрьме ”Нубарашен”. “Я увидела, что условия содержания плачевны не только для Петросяна, но и для всех”,- отметила адвокат.