Օվկիանոսից օվկիանոս Ամերիկա (ֆոտոպատմություն)
Ատլանտյանից մինչեւ Խաղաղ օվկիանոս ձգվող Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները ոչ միայն աշխարհի հզորագույն պետությունն է, այլեւ մի հսկա տարածք է, որտեղ ցանկացած ոք կարող է գտնել իրեն հետաքրքրող բազմաթիվ երեւույթներ ու տեսարաններ՝ սկսած փողոցային անցուդարձից, ամերիկյան կենցաղից մինչեւ բազմաժանր մշակույթ, սովորույթներ, տեսարժան բնություն:
Եթե Սպիտակ տան տանիքին ծածանվում է ԱՄՆ դրոշը, նշանակում է՝ երկրի նախագահը ներսում է: Այս շինությունը նրա համար ծառայում է թե որպես աշխատատեղ, թե որպես տուն:
Վաշինգտոնի Կապիտոլիումն է, որը մայրաքաղաքի ամենաբարձր շենքն է: Այստեղ են գումարվում Կոնգրեսի երկու պալատների՝ Սենատի եւ Ներկայացուցիչների պալատի նիստերը: Սա շենքի հետնամասն է եւ նայում է Սպիտակ տանը, ինչը նշանակում է, որ խորհրդարանը թիկունք է դարձրել նախագահին: Իմաստը հետեւյալն է. նախագահը, ամեն օր իր պատուհանից տեսնելով պառլամենտի թիկունքը, պետք է հիշի, թե ով է երկրի իրական տերը (ընտրովի խորհրդարանը ժողովրդի եւ նրա քվեի մարմնացումն է): Այս շենքն ԱՄՆ ֆեդերալիզմի խորհրդանիշն է: Բրիտանական միապետությունից անկախացած ամերիկացիները երբեւէ չեն սիրել կենտրոնական իշխանություններ, առավել եւս՝ միահեծան ղեկավարություն: Հենց այստեղ են տեղի ունենում ԱՄՆ նախագահների երդմնակալության արարողությունները:
Դեպի Վաշինգտոնի հուշակոթող բացվող տեսարանը Լինկոլնի հուշահամալիրից է: Սրանք մայրաքաղաքի ամենահայտնի տեսարժան վայրերից են:
Հռոմեական Կապիտոլիումի հայտնի գայլը, որը կերակրում է Հռոմի հիմնադիր-եղբայրներ Հռոմուլոսին եւ Հռեմոսին: Հռոմում պահվող բնօրինակի կրկնօրինակները կարելի է գտնել շատ երկրներում՝ ԱՄՆ, Իսպանիա, Բրազիլիա, Շվեդիա, Ռումինիա եւ այլն: Այս մեկը պահվում է Վաշինգտոնի Արվեստի ազգային պատկերասրահում:
«Մտածող նապաստակը»՝ Արվեստի ազգային պատկերասրահի քանդակների այգում |
1865 թ. ապրիլի 14-ին Վաշինգտոնի Ֆորդի այս թատրոնում դերասան Ջոն Բուտը կրակեց նախագահ Աբրահամ Լինկոլնի վրա, որը մահացավ հաջորդ օրը: |
Նյու Յորքի Ռոքֆելերյան ֆինանսական կենտրոնի մի հատված, որտեղ կարելի է գտնել բոլոր պետությունների դրոշները, այդ թվում՝ Հայաստանի եռագույնը:
Ռոքֆելերյան կենտրոնը՝ երեկոյան զարդարանքով: | Նյու Յորքի 6-րդ (Ամերիկայի) պողոտան: |
Նյու Յորքն աճում է ուղղահայաց: | Երկնաքերներն ամուր հիմքի վրա են: Քաղաքը սեյսմիկ ակտիվ գոտում չէ, իսկ հիմքում ժայռեր են: Նկարում երեւում է Կենտրոնական զբոսայգու տարածքում երկրի մակերես դուրս եկած ժայռաբեկոր: |
Նյու Յորքի կենտրոնական զբոսայգին քարե պարիսպով շրջապատված օազիսի է նման: 4 կմ երկարությամբ եւ 800 մ լայնությամբ այս զմրուխտե գոտին հատկապես հանգստյան օրերին խիստ մարդաշատ է:
Կենտրոնական զբոսայգում կարելի է տեսնել ցանկացած տարիքի վազորդների: Վազքն այստեղ թերեւս ամենամասսայական սպորտաձեւն է: Սակայն մարդիկ վազում են՝ ոչ միայն մարզվելու, այլ պարզապես առողջ լինելու համար:
Զբոսայգին նաեւ պոտենցիալ գնորդների հանդիպելու, այսինքն՝ գումար աշխատելու հարմար վայր է:
Ֆայտոնչին նաեւ զբոսավար (գիդ) է, նա տուրիստներին պատմում է այգու եւ քաղաքի մասին:
Փողոցային այս արտիստները նման են մեր յալանչիներին ու փահլեւաններին: Ելույթների ընթացքում նրանք հանդիսատեսից գումար են ստանում եւ հայտարարում այդ մասին՝ ի լուր բոլորի: Դիտորդները եւս ներգրավվում են այս շոուին՝ մասնակցելով տարբեր համարների:
Արձան ձեւանալը նույնպես եկամտաբեր է, սակայն անհրաժեշտ է չխզել կապը շնչավոր աշխարհի հետ: |
Կարեւորը փողն է, իսկ թե ով է տվողը, այնքան էլ էական չէ: |
Սկյուռն ամերիկյան անտառների ու զբոսայգիների մշտական բնակիչներից է: Նրան կարելի է տեսնել գրեթե ամենուր:
Նյու Յորք նահանգի խորհրդարանի շենքը՝ Կապիտոլիումը (գտնվում է նահանգի մայրաքաղաք Օլբանիում), այն քչերից է, որ չունի գմբեթ, այնինչ շատ նահանգային խորհրդարաններ կառուցված են Վաշինգտոնի Կապիտոլիումի ոճով:
Օլբանիի Կապիտոլիումը աշխատավայր է թե նահանգապետի, թե խորհրդարանի երկու պալատների պատգամավորների համար: Շենքը 19-րդ դարի կառույց է, համարվում է ճարտարապետության գլուխգործոց: Այն ազատ է ցանկացած մարդու մուտքի համար: Մետաղորսիչ սարքի միջով անցնելուց հետո (զենքի կամ արգելված առարկաների մուտքը արգելելու համար) կարող ես շրջել շենքում առանց որեւէ արգելքի: Ձեզնից անցաթուղթ կամ անձը հաստատող փաստաթուղթ չեն պահանջի, ինչպես ընդունված է ՀՀ Ազգային ժողովում: Ամերիկացիներն առաջնորդվում են հետեւյալ տրամաբանությամբ. ժողովուրդն է ընտրել թե նահանգապետին, թե կոնգրեսականներին, ուրեմն վերջիններս պարտավոր են թափանցիկ լինել իրենց իշխանությամբ լիազորածների հանդեպ:
Ամերիկացիներն աչքի են ընկնում բնության հանդեպ հատուկ վերաբերմունքով: Կանաչ, ընդարձակ տարածքներն այստեղ սովորական երեւույթ են, որտեղ կարելի է գտնել բուսական ու կենդանական աշխարհի տարբեր ներկայացուցիչների:
Խաղաղ օվկիանոսի ափին գտնվող Սիեթլ քաղաքը (Վաշինգտոն նահանգ) «Microsoft», «Boeing» ընկերությունների, ինչպես նաեւ «Starbucks» սուրճի ծննդավայրն է: Այստեղ ապրել ու հիմա թաղված է հայտնի դերասան, արեւելյան մարտարվեստների աշխարհահռչակ վարպետ Բրյուս Լին:
Սիեթլյան համայնապատկեր:
Ծովամթերքի սիրահարների համար Սիեթլի նման քաղաքները իսկական դրախտ են: Այստեղ կարելի է գտնել գրեթե ամեն տեսակի ծովային ուտելիք՝ ձկնեղեն, կակղամորթներ, անողնաշարավորներ եւ այլն:
Ռեստորաններում կարող եք պատվիրել տարբեր տիպի ծովամթերք, որը մատուցվում է հատուկ սոուսների հետ:
Ծիրանի կես կգ-ն Սիեթլի շուկայում արժե մոտ 6 դոլար: Այն բերվում է արեւոտ Կալիֆոռնիայից, խակ վիճակում, որը հետո կարմրեցվում է: Բնականաբար, չի կարող համեմատվել հայաստանյան ծիրանի հետ: |
Սիեթլի խորհրդանիշը «Space Needle» («Տիեզերական ասեղ») աշտարակն է, որի բարձրությունը 184 մ է: Կառուցվել է 1961-62 թթ.: |
Ամերիկացի ապակեգործ Դեյլ Չիհուլիի հայտնի շատ գործեր 2012-ից ցուցադրվում են Սիեթլի «Չիհուլիի ապակե այգի» թանգարանում: |
1976-ին ավտովթարի արդյունքում Չիհուլին կորցրել է ձախ աչքի տեսողությունը, սակայն շարունակել է աշխատել, բայց 1979-ին սերֆինգի ժամանակ վնասվածք ստանալով, զրկվել է սիրելի գործով զբաղվելու հնարավորությունից: Նրա ղեկավարմամբ այլ նկարիչներ են այսօր պատրաստում ապակե իրեր: |
«Չիհուլիի ապակե այգին» բնության եւ մարդու ստեղծագործությունների յուրօրինակ համադրություն է:
Սա ոչ թե Վաշինգտոնի, այլ Վիսկոնսին նահանգի Կապիտոլիումն է, որը գտնվում է նահանգի մայրաքաղաք Մեդիսոնում:
Ֆլորիդայի Պենսակոլա քաղաքի Սեւիլյան թաղամասի բար-խաղասրահներն այցելուների պակաս չեն ունենում:
Պենսակոլան գտնվում է Ֆլորիդա նահանգի արեւմտյան ծայրին՝ Մեքսիկական ծոցի ափին: Եղանակն այստեղ տիպիկ ծովային է՝ խոնավ եւ տոթ, հորդառատ անձրեւներն էլ սովորական երեւույթ են: Ջրհեղեղները նույնպես պարբերական են: Փողոցներում կարելի է տեսնել դեռեւս ապրիլյան ջրհեղեղից պաշտպանվելու համար բերված ավազե պարկեր:
Տառեղը ծովածոցի հիմնական բնակիչներից է:
Երկու ձկնորս:
Մեքսիկական ծոցի տաք ջրերը հրաշալի վայր են սերֆինգի համար:
Պենսակոլայի Պլազա դե Լունա ափամերձ հրապարակում կանգնեցված է իսպանացի հետազոտող Տրիստան դե Լունայի արձանը, որն էլ 1559-ին այստեղ բնակավայր է հիմնադրել: Հուշարձանի պատվանդանին 5 երկրների դրոշներ են՝ Իսպանիա, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Ամերիկայի Կոնֆեդերատիվ Նահանգներ, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ: Պենսակոլան այդպես էլ հայտնի է՝ «հինգ դրոշների քաղաք»:

Америка от океана до океана (фоторепортаж)
Соединенные Штаты Америки, протянувшиеся от Атлантического океана до Тихого и являющиеся одним из наиболее могущественных государств мира, занимают огромную территорию. Здесь каждый человек может найти то, что его интересует – от уличных развлечений и особенностей американского быта до разножанровой культуры, обычаев и живописной природы.
Если на крыше Белого дома развевается флаг США, значит президент страны находится в здании. Для главы государства это здание служит не только местом работы, но и домом.
Вашингтонский Капитолий – самое высокое здание в столице. Здесь проходят заседания обеих палат Конгресса – Сената и Палаты представителей. Задний фасад здания смотрит на Белый дом, а это значит, что президент служит для парламента тылом. Смысл в следующем: президент, видя каждый день из окна своего кабинета здание парламента, должен помнить о том, кто в стране истинный хозяин (выборный парламент – олицетворение народа и его голоса). Это здание – символ федерализма США. Американцы, которые обрели независимость от британской монархии, никогда не любили центральные власти, а тем более единоличное руководство. Именно здесь проходит церемония инаугурации президентов США.
Вид на монумент Вашингтона с мемориала Линкольна. Это наиболее известные достопримечательности столицы.
Знаменитая волчица в римском Капитолии, вскормившая братьев-основателей Рима – Ромула и Рема. Копии оригинала, хранящегося в Риме, можно найти во многих странах – в США, Испании, Бразилии, Швеции, Румынии и др. Эта копия хранится в Национальной галерее искусств в Вашингтоне.
“Думающий заяц” в Саде скульптур Национальной галереи искусств |
14 апреля 1865 г. в этом театре Форда в Вашингтоне актер Джон Бут стрелял в президента Авраама Линкольна, который скончался на следующий день. |
Часть Рокфеллеровского финансового центра, где можно найти флаги всех государств, в том числе армянский триколор.
Рокфеллеровский центр при вечернем освещении. | 6-я (Американская) авеню в Нью-Йорке. |
Нью-Йорк растет ввысь. | Небоскребы возводятся на прочной основе. Город расположен в неактивной сейсмической зоне, а фундаментом служат скалы. На снимке видна часть скалы, вышедшая на поверхность на территории Центрального парка. |
Центральный парк в Нью-Йорке напоминает оазис, окруженный каменной оградой. Эта изумрудная зона, длина которой 4 километра, а ширина – 800 метров, в выходные дни особенно многолюдна.
В Центральном парке можно увидеть совершающих пробежки людей разного возраста. Бег здесь является, пожалуй, самым массовым видом спорта. Однако нью-йоркцы занимаются бегом не только в качестве тренировки, но и для укрепления здоровья.
В Центральном парке можно встретить и потенциальных покупателей, а это значит, что здесь можно неплохо заработать.
Возница является одновременно и гидом. Он рассказывает туристам о парке и городе.
Эти уличные артисты похожи на наших канатоходцев. Во время выступления они получают от зрителей деньги и во всеуслышание сообщают об этом. Зрители тоже вовлекаются в шоу, участвуя в различных номерах.
Притворяться скульптурой очень прибыльно, но нужно не терять связь с живым миром. |
Главное – деньги, а кто их дает – не так уж существенно. |
Белки – постоянные обитатели американских лесов и парков. Их можно встретить повсюду.
Здание парламента штата Нью-Йорк, или Капитолий, находится в столице – в городе Олбани. Это одно из тех немногих зданий, которые не имеют купола, тогда как здания парламентов многих штатов построены в стиле вашингтонского Капитолия.
Капитолий в Олбани – рабочее место для губернатора и депутатов двух палат парламента. Здание построено в 19-ом веке и считается шедевром архитектуры. Оно открыто для всех. Пройдя через металлоискатель, можно беспрепятственно побродить по зданию. Никто не потребует у вас паспорт или удостоверение личности, как это принято в Национальном Собрании Армении. Американцы руководствуются следующей логикой: и губернатора, и конгрессменов выбирал народ, а значит они обязаны быть прозрачными перед теми, кто наделил их властью.
Американцы отличаются особым отношением к природе. Открытые зеленые территории, где можно найти многочисленных представителей флоры и фауны, здесь обычное явление.
Расположенный на берегу Тихого океана город Сиэтл (штат Вашингтон) – родина компаний “Microsoft”, “Boeing”, а также кофе “Starbucks”. Здесь жил и похоронен знаменитый актер, всемирно известный мастер восточных единоборств Брюс Ли.
Панорама Сиэтла.
Для любителей морской живности такие города, как Сиэтл, настоящий рай. Здесь можно найти практически любую морскую пищу – рыб, лобстеров, устриц т.д.
В ресторанах можно заказать различные морепродукты, которые подаются со специальными соусами.
Полкило абрикосов на сиэтлском рынке стоит около 6 долларов. Их привозят из Калифорнии еще зелеными, чтобы они постепенно дозревали. Местные абрикосы, разумеется, не идут ни в какое сравнение с армянскими. |
Символ Сиэтла – “Космическая игла”, высота которой 184 метра. Построена в 1961-62 гг. |
С 2012 года многие известные работы американского художника-стекловара Дейла Чихули демонстрируются в музее “Стеклянный сад Чихули”. |
В 1976 году в результате аварии Чихули потерял левый глаз, но продолжал работать. Однако в 1979 году во время занятий серфингом он получил сильный вывих плеча и навсегда потерял возможность заниматься любимым делом. Сегодня изделия из стекла создают под его руководством уже другие художники. |
“Стеклянный сад Чихули” – это своеобразное сочетание произведений природы и человека.
Этот Капитолий находится не в Вашингтоне, а в Медисоне, столице штата Висконсин.
Бары-казино в Севильском квартале города Пенсакола в штате Флорида не испывают недостатка в посетителях.
Пенсакола расположена в западной части Флориды, на берегу Мексиканского залива. Погода здесь типично морская: влажно, сыро, часто идут проливные дожди. Наводнения тоже не редкость. На улицах можно увидеть доставленные сюда для защиты от апрельского затопления мешки с песком.
Цапля – один из постоянных обитателей залива.
Два рыбака
Теплые воды Мексиканского залива – прекрасное место для серфинга.
На площади Плаза де Луна в Пенсаколе поставлен памятник испанскому исследователю Тристану де Луне, который в 1559 году основал здесь поселение. На постаменте памятника высечены флаги пяти государств – Испании, Франции, Великобритании, Конфедеративных Штатов Америки, Соединенных Штатов Америки. Пенсикола так и известна как “город пяти флагов”.