«Հետքը» դատի է տվել բնապահպանության նախարարությանը
Միջազգային Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների հետաքննության շրջանակներում «Հետքը» ՀՀ բնապահպանության նախարարությունից պահանջել էր տրամադրել «Անհետացման եզրին գտնվող վայրի կենդանական եւ բուսական աշխարհի տեսակների միջազգային առևտրի մասին» (CITES) կոնվենցիայով ներկրված եւ արտահանված կենդանիների թույլտվությունների (CITES-ների) պատճենները՝ 2010 թ.-ից մինչև 2013թ. դեկտեմբերի 9-ը: Սակայն նախարարությունը չէր տրամադրել այդ պատճենները՝ պատճառաբանելով, որ դրանց մեջ գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ կան և տրամադրել էր միայն Հայաստան ներմուծված և արտահանված կենդանիների ցանկը:
«Հետքը» հաջորդ հարցմամբ առաջարկել էր փակել թույլտվությունում առկա գաղտնիք պարունակող տեղեկությունները և տրամադրել այդ պատճենները: Նախարարությունը դարձյալ հրաժարվել է դրանք տրամադրելուց, փոխարենը ուղարկել էր նախորդ անգամ տրամադրած նույն ցանկը:
«Հետքի» հիմնադիր «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ն դատարանից պահանջում է պարտավորեցնել ՀՀ բնապահպանության նախարարությանը տրամադրել պահանջված տեղեկությունները, այն է՝ CITES թույլտվությունների պատճենները:
Հիշեցնենք, որ կենդանիների առևտրի մասին «Հետքի» հրապարակումից հետո նյութեր էին նախապատրաստվել ՀՀ ոստիկանության ՔԳՎ Կոտայքի քնչական բաժնի Կոտայքի բաժանմունքում, և այս տարվա հունվարի 8-ին կենդանիներ ներկրող «Զու Ֆաունա Արտ» ՍՊԸ-ի սեփականատեր Արթուր Խաչատրյանի նկատմամաբ մաքսանենգության հոդվածով քրեական գործ է հարուցվել: Քրեական գործը քննչական ենթակայության կարգով ուղարկվել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչություն: Այժմ նախաքննություն է ընթանում:
Այսօր Վարչական դատարանում կայացավ թերթի հիմնադիր «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ն ընդդեմ բնապահպանության նախարարության գործով առաջին նախնական դատական նիստը: Բնապահպանության նախարարության ներկայացուցիչ, դատաիրավական բաժնի պետ Լևոն Գևորգյանը հայտարարեց, թե տրամադրել են ամբողջ տեղեկությունը՝ բացառությամբ ներկրողների ու արտահանողների անունների, որոնք առևտրային գաղտնիք են:
«Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի ներկայացուցիչ Գրիշա Բալասանյանը նշեց, որ նախարարության պատճառաբանությունը իրավական հիմքեր չունի, քանի որ ընկերության անունը չի կարող համարվել առևտրային գաղտնիք: Բացի այդ, նա ցույց տվեց GITES-ներից մի քանի օրինակներ, որ նախարարությունը՝ դատարան «Հետքի» հայցադիմում ներկայացնելուց հետո, տրամադրել է արտասահմանցի լրագրողներին, երբ նրանք այցելել էին Հայաստան կենդանիների առևտրի մասին ֆիլմ նկարահանելու նպատակով:
«Եթե առեւտրային գաղտնիք է, ապա ինչպե՞ս է այն տրամադրվել այլ լրատվամիջոցի, իսկ «Հետաքննող լրագրողներին» չի տրամադրվել: Սա ոչ այլ ինչ է, քան կամայական վերաբերմունք»,-ասաց «Հետքի» ներկայացուցիչը:
Վերջինս հաջորդ նիստին ներկայացնելու է այն տեսանյութը, որտեղ հստակ երեւում է, թե ինչպես են բնապահպանության նախարարության աշխատակիցները GITES-ների պատճենները տրամադրում արտասահմանցի լրագրողներին:
Նախարարության ներկայացուցիչը ժամանակ խնդրեց տեսանյութին ծանոթանալու համար: Նախագահող դատավոր Սամվել Հովակիմյանը այս հիմքով հետաձգեց նիստը:

“Hetq” подал в суд на министерство экологии РА
В рамках расследования дела о торговле животными, зарегистрированными в международной Красной книге, “Hetq” потребовал от министерства экологии РА предоставить копии разрешений на импорт и экспорт животных (CITES), выданных в соответствии с Конвенцией “О международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения”(CITES) в период с 2010 г. по 9 декабря 2013 г. Однако министерство не предоставило затребованные копии, сославшись на то, что в них имеются содержащие тайну сведения. Был предоставлен лишь список импортированных и экспортированных из Армении животных.
В следующем запросе “Hetq” предложил закрыть имеющиеся в разрешении сведения, которые содержат тайну, и предоставить материалы в таком виде. Министерство вновь ответило отказом, прислав все тот же список.
Учредитель “Hetq” общественная организация “Журналисты-расследователи” требует от суда обязать министерство экологии РА предоставить затребованные сведения – копии разрешений CITES.
Напомним, что после публикации “Hetq” о животных в следственном отделе полиции Котайка были подготовлены материалы, и 8 января с.г. против собственника ООО “Зу Фауна Арт”Артура Хачатряна было возбуждено уголовное дело по статье о контрабанде. Уголовное дело было направлено в следственное управление Комитета госдоходов. В настоящее время ведется предварительное следствие.
Сегодня в Административном суде состоялось первое судебное заседание по делу “ОО “Журналисты-расследователи” против министерства экологии РА”. Начальник судебно-правового отдела МЭ Левон Геворкян заявил, что они предоставили всю информацию, за исключением фамилий импортеров и экспортеров, что является коммерческой тайной.
Представитель ОО “Журналисты-расследователи” Гриша Баласанян отметил, что объяснения министерства не имеют правовых оснований, поскольку название компании не считается коммерческой тайной. Баласанян также показал несколько образцов CITES, которые министерство предоставило иностранным журналистам после подачи “Hetq” искового заявления. Отметим, что иностранные журналистыц посетили Армению с целью проведения съемок фильма о торговле животными.
“Если это коммерческая тайна, почему другому СМИ она была предоставлена, а “Журналистам-расследователям” – нет? Это не что иное, как произвол”,- сказал представитель “Hetq”.
На следующем судебном заседании Гриша Баласанян представит видеоматериалы, в которых четко видно, как сотрудники министерства экологии предоставляют иностранным журналистам копии СITES.
Представитель министерства попросил время для ознакомления с видеоматериалом. В связи с этим председательствующий судья Самвел Овакимян отложил заседание.