Թե ինչպես է իշխանությունը ճանաչում իր կադրային սնանկությունը
Իշխանությունը կադրային վերադասավորումների ակտիվ փուլում է: Միաժամանակ ձևավորվում է թե նոր կառավարության կաբինետը, թե խորհրդարանի ղեկավար կազմը: Մոտ 15 տարվա ընդմիջումից հետո իշխանության թևերի ձևավորման և կադրային քաղաքականության ամբողջական պատասխանատվությունը կրում է մեկ կուսակցություն, տվյալ դեպքում` իշխող Հանրապետականը: Թվում է, թե այս հանգամանքը պետք է շատ ավելի հեշտացներ ու արագացներ կառավարության անդամների նշանակման, ինչպես նաև ԱԺ նախագահի ընտրության գործընթացը, մանավանդ եթե հաշվի առնենք ՀՀԿ-ի անդամների թիվը: Իրականում, սակայն, այն, ինչ տեղի է ունենում հիմա, այլ կերպ, քան կադրային քաղաքականության ճգնաժամ, հնարավոր չէ անվանել:
ԱԺ նախագահի պաշտոնում նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀԿ-ական «ադաբրյամսի» լավագույն ավանդույթների համաձայն, առաջադրեց ՀՀԿ խմբացկության ղեկավար Գալուստ Սահակյանի թեկնածությունը: Մարդ, ով կերպարանավորում է իշխանության` ցինիզմի հասնող ինքնավստահությունն ու անփոխարինելիության սինդրոմը, իբրև այդպիսին, առաջացնում ողջ իշխանական համակարգի նկատմամբ հանրային հիասթափությունը, ում համար օպոնենտների նկատմամբ քաղաքական կոռեկտության չափանիշը նրանց պախարակումը, նվատացումն ու սուր հեգնանքն է, ում արտահայտած մտքերը երբեմն վերծանման, լեզվաբանական փորձաքննության անհրաժեշտությունն են առաջացնում:
ԱԺ նախագահի ներքին` հասարակական, և արտաքին` դիվանագիտական, ներկայանալիության չափորոշիչները, որոնք կազմում են առհասարակ երկրի ներկայանալիության կարևոր բաղադրիչներից մեկը, այս պարագայում հաշվի չեն առնվել ընդհանրապես:
Սահակյանի թեկնածության առաջադրումը հաստատում է, որ ներկա իշխանական կոնյուկտուրայի համար այդ չափորոշիչները լրիվ անիմաստ, անպետք, հետևաբար աղբանոց նետելու ենթակա կատեգորիաներ են: Եվ դա բնական է, որովհետև պետական կառավարման համակարգում խորհրդարանին վերապահված ածանցյալ դերակատարման պարագայում այլ տիպի ու որակի ԱԺ նախագահ հնարավոր չէ պատկերացնել:
Եվ այս իմաստով ամեն ինչ ավելի պարզունակ է, քան կարելի էր սպասել: ԱԺ նոր նախագահից իշխանությունն ընդամենը երկու բան է պահանջում. ապահովել ներկուսակցական բոլոր խմբավորումների համակեցությունն ու հանդուրժողականությունը, և երկրորդ` չկորցնել քաղաքական մեծամասնության կառավարելիությունը` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ իշխանությունից ՕԵԿ-ի դուրս գալուց հետո ՀՀԿ-ի որակական մեծամասնությունը պահպանելու լուրջ խնդիրներ են ի հայտ եկել:
Թե առաջինի և թե երկրորդի առումով Սահակյանն ուղղակի անփոխարինելի է: Հետևաբար կարելի է եզրակացնել, որ ունենալու ենք ոչ թե Ազգային ժողովի նախագահ, այլ դե ֆակտո այդ պաշտոնն իբրև քաղաքական մեծամասնության նկատմամբ մտրակ կիրառելու լայն լիազորություններով օժտված ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար:
Որքան Գալուստ Սահակյանին ԱԺ նախագահ դարձնելու դրդապատճառներն են պարզունակ, նույնքան էլ տրիվյալ է կառավարության ձևավորման տրամաբանությունը: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը սկսել են կադրային յուրօրինակ կառուսել. կաբինետ են վերադարձնում նախկին` քոչարյանական կառավարությունների անդամներին: Կոնյուկտուրայի ներկայիս կառուցվածքն ու նկարագիրը հաշվի առնելով` այդ կոնտիգենտն, իհարկե, հնի ու նորի, քոչարյանականի ու սերժականի բաժանելը խիստ հարաբերական է` այն պարզ պատճառով, որ բոլոր ներկաներն ու նախկինները մեկ ընդհանուր` իշխանական կադրային բանկի պրոդուկտն են: Սակայն խնդիրը այդ բանկի նախկին ու ներկա նախագահներին պատկանելիության մեջ չէ, այլ նրանց կառավարման մեթոդաբանության, առաջնահերթությունների ակնհայտ տարբերությունների:
Մինչև Տիգրան Սարգսյանի հրաժարականը իշխանությունը զարգացնում էր այն միտքը, թե նախկին, քոչարյանական կառավարությունը, հատկապես տնտեսական ոլորտում, վարել է այսպես կոչված «փուչիկի քաղաքականություն», որի պայթյունից հետո առաջացած սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամը հաղթահարելուն էլ, իբր, ուղղված է եղել նոր Կառավարության գործունեությունը:
Այս գաղափարը, սեփական ձախողումներն արդրացնելու տիգրանսարգսյանական կառավարության այս արդարացումները մինչև վերջ թաքուն խրախուսվում էին գործող նախագահի կողմից: Սակայն պարզվում է, որ կարելի է այդ նույն փուչիկային քաղաքականության երկու առանցքային ճարտարապետներին` էկոնոմիկայի և տնտեսական զարգացման ոլորտը համակարգող նախկին նախարար Կարեն Ճշմարտյանին և Երևանի նախկին գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանին նախարարական պորտֆելներ տրամադրել:
Կարելի՞ է սրանից արդյոք եզրակացնել, թե ներկայիս իշխանությունը վերադառնում է իրենց կողմից մերժված հին, քոչարյանական քաղաքական կուրսին: Եթե այդպես է, ապա առնազվն զարմանալի է, թե ինչու ներկայիս իշխանությունը չի խոստովանում, որ 6 տարի շարունակ ձախողման դատապարտված քաղաքականություն է խրախուսել և ներողություն չի խնդրում սխալված լինելու համար: Եթե այդպես չէ, ապա ինչու են, ի վերջո, այդ կադրերին նորից տեղափոխում կառավարություն: Որևէ բացատրություն այս տարօրինակության մասով չի տրվում:
Այս ամենում տրամաբանություն, իհարկե կա, բայց դա ոչ թե պետք է փնտրել կառավարության արդյունավետությունը բարձրացնելու, սխալները սրբագրելու և իրական բարեփոխումներ սկսելու ինչ-որ «անհետաքրքիր» նպատակադրումներում, այլ ընդամենը ներիշխանական կայունությունն ապահովելու, ապագա իշխանության գծագրման հարցում նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ ընդհանուր լեզու գտնելու ցանկության մեջ: Հին կադրերը, փաստորեն, վերադարձվում են` կառավարության նկատմամբ Քոչարյանի և ԲՀԿ-ի լոյալությունը շահելու նպատակով:
Սա է ներկայիս կադրային քաղաքականության ամբողջ իմաստն ու պատմությունը: Սակայն որքան էլ այս ամենը հասկանալի թվա, ամեն ինչից զատ, թե խորհրդարանում և թե կառավարությունում կադրային այս վայրիվերումները մատնում են մի պարզ իրողություն. սա կադրային ռեսուրսի սնանկության արտահայտություն է:
Իշխանությունը կամ նոր պոտենցիալ կադրեր չունի և դրանով է պայմանավորված ռոտացիոն այս կարուսելը, կամ էլ ունի, բայց չունի թարմացումների գնալու ոչ ցանկություն ու ոչ էլ համարձակություն: Շեշտը դրվում է բացառապես պաշտոնավարման փորձառության վրա. կադրային առաջխաղացումը որպես կառավարիչների բանակի ձևավորման, պետական կառավարման համակարգի անընդհատ թարմացման մեխանիզմ, չի գործում:
Իսկ սա նույնիսկ ճգնաժամ չէ, որովհեև ցանկացած ճգնաժամ ինքնաբերաբար հարուցում է դրանից դուրս գալու ելքերի ու միջոցների փնտրտուք: Սա արդեն անհույս կադրային ճահճացում է:

О признании властью своего кадрового банкротства
Власть находится на активном этапе кадровых перестановок. Одновременно формируются новый кабинет министров и руководящий состав парламента. После почти 15-летнего перерыва всю ответственность за формирование ветвей власти и кадровой политики несет одна партия – в данном случае правящая Республиканская партия Армении. Казалось бы, что это обстоятельство должно облегчить и ускорить назначение членов правительства и выборы председателя Нациолнального Собрания, но в действительности то, что сейчас происходит, иначе, чем кризисом кадровой политики, не назовешь.
На пост спикера НС президент Серж Саргсян выдвинул в лучших традициях республиканского “одобрямс” кандидатуру руководителя парламентской фракции РПА Галуста Саакяна, человека, олицетворяющего собой доходующую до цинизма самоуверенность власти и синдром незаменимости, вызывающего в обществе разочарование всей властнй системой. Для него критерием политкорректности по отношению к своим оппонентам является их унижение и высмеивание, а его мысли иногда нуждаются в лингвистической экспертизе.
Вместе с тем внутренние критерии – общественные и внешние, то есть дипломатические и представительские, которые составляют один из важных компонентов имиджа страны, в данном случае вообще не учтены.
Выдвижение кандидатуры Саакяна подтверждает, что для нынешней властной конъюнктуры эти критерии лишены какого-либо смысла и необходимости. И это естественно, поскольку в условиях, когда в системе государственного управления парламенту отведена второстепенная роль, представить председателя Национального Собрания другого типа и качества невозможно.
И в этом смысле все намного примитивнее, чем можно было бы ожидать. От нового председателя НС власть требует лишь две вещи: обеспечить сосуществование и толерантность всех внутрипартийных фракций и не потерять управляемость политическим большинством, учитывая то обстоятельство, что после выхода партии “Оринац еркир” из правящей коалиции возникла серьезная проблема сохранения качественного большинства РПА.
И в первом, и во втором значении Саакян просто незаменим. Следовательно можно заключить, что мы будем иметь не председателя НС, а руководителя фракции РПА, наделенного широкими полномочиями по использованию кнута против политического большинства.
Насколько примитивны мотивы назначения Галуста Саакяна спикером НС, настолько же тривиальна логика формирования правительства. Президент Серж Саргсян и премьер-министр Овик Абрамян начали своеобразную кадровую карусель – они возвращают в кабинет бывших членов кочаряновского правительства. Учитывая нынешнюю структуру конъюнктуры, разделение этого контингента на старых и новых, кочаряновских и сержевских лиц крайне относительно по той простой причине, что все бывшие и нынешние имеют одну общность – они являются продуктом властного кадрового банка. Но проблема не в принадлежности этого банка к бывшему и нынешнему президентам, а в их методологии управления, явных различиях приоритетов.
До отставки Тиграна Саркисяна власть развивала мысль о том, что бывшее кочаряновское правительство проводило в экономической сфере так называемую политику мыльного пузыря, который лопнул, вызвав социально-экономический кризис, на устранение которого якобы и направлена деятельность правительства.
Эти объяснения, преследующие цель оправдать провалы правительства Тиграна Саркисяна, до конца тайно поощрялись действующим президентом. Выяснилось, однако, что двум ключевым архитекторам этой политики мыльного пузыря – бывшему министру экономики Карену Чшмаритяну и бывшему главному архитектору Еревана Нареку Саркисяну – предоставлены министерские портфели.
Можно ли из этого сделать вывод о том, что нынешняя власть возвращается к отвергнутому ею старому кочаряновскому политическому курсу? Если это так, то по меньшей мере удивительно, почему нынешняя власть не признается в том, что на протяжении шести лет поощряла обреченную на провал политику, при этом не извиняется за свои ошибки. Если это не так, почему эти кадры вновь возвращаются в правительство? Никакого объяснения этому странному решению не дается.
Логика во всем этом, конечно, есть, но не надо искать ее в каких-то “неинтересных” целях повышения эффективности деятельности правительства, устранения ошибок и начала реальных реформ. Это всего лишь обусловлено желанием обеспечить внутривластную стабильность, найти общий язык с бывшим президентом Робертом Кочаряном в вопросе обозначения будущей власти. Старые кадры фактически возвращаются для того, чтобы добиться от Кочаряна и партии “Процветающая Армения” лояльного отношения к правительству.
В этом заключается весь смысл нынешней кадровой политики. Вместе с тем происходящие в правительстве кадровые перестановки выдают одну простую реальность: это проявление банкротства кадрового ресурса.
Власть либо не имеет новых потенциальных кадров, чем и объясняются эти ротации, либо имеет кадры, но не имеет желания и смелости идти на обновления.