«Եթե իմ երեխան սոված է, պարզ է, չէ՞, որ կգնամ հաց կգողանամ»
Ժորա Օրդոյանը փետրվարից ընտանիքով աշխատել է իր 4000քմ ծիրանի այգում: Նախ հողն է փխրեցրել, հետո պարարտացրել է՝ հույս ունենալով, որ առատ բերք կստանա: Սակայն, մարտի վերջի ցրտահարությունից հետո կորցրել է հույսը: Նա հիմա էլ է այգի գնում, բայց արդեն` վնասները հաշվելու համար:
Արարատի մարզի Նարեկ գյուղում վնասները հաշվում են միլիոններով: 100 տոկոսով ցրտահարվել են ծիրանի, դեղձի, սալորի այգիները, խաղողի բերք եւս չեն ակնկալում: Նարեկցիները դեռ սպասում են, որ պաշտոնյաներ կգան իրենց գյուղ, խնդրի լուծում կառաջարկեն:
«Հիմա նկարում եք, լավ եք անում, որ սա կառավարությունը տեսավ, ի՞նչ պիտի անի: Մի անգամ էլ նման բան եղավ` սելավից տուժեցինք, պաշտոնյաները եկան, նայեցին, գնացին ու գնացին»,- կորացած մեջքն ուղղելով` ասում է Ժորան:
Ըստ նրա՝ բնական աղետների դեպքում կաառավարությունը պետք է առաջնահերթ գյուղացու մասին մտածի, բայց չի մտածում: «Մեր վնասները հատուցելու մեխանիզմ պիտի մշակեն: Չենք ասում 100 տոկոսով ու կոպեկ-կոպեկ հատուցեն, բայց այնպես անեն, որ ես էլ չսկեմ, հացի կարոտ չմնամ: Կյանքից հետ ենք ընկնում, իհարկե՝ սոված չենք մնա, մի ուրիշ բան կցանենք, գոնե ուտելիք կունենանք, բայց սա հարցի լուծում չի»,- ավելացնում է Ժորա Օրդոյանը:
Ինչպես բոլոր գյուղերում, Նարեկում էլ գյուղացիական տնտեսությունները պահում են վարկերով: Վերջին տարիներին միայն Նարեկ գյուղում 3 ընտանիք է զրկվել սեփական տնից՝ վարկի մարումները ժամանակին չկատարելու համար:
Նարեկի համայնքապետ Գարուշ Հակոբյանը մտավախություն ունի, որ այս տարի էլ, հնարավոր է, մի քանի ընտանիք զրկվի տնից, քանի որ ցրտահարությունից հետո վարկը մարելու միջոց գյուղացին չունի:
Բանկ-գյուղացի չլուծվող խնդիրը տագնապի մեջ է պահում նաեւ ցրտահարությունից տուժածներին:
«Բանկից վարկեր ենք վերցրել, գոնե չգան խեղդեն: Ես տոկոսներն եմ փակում, բայց մարդ կա մայր գումարն է փակում, ուտելու հաց չունեն այդ մարդիկ, որտեղի՞ց գումարը փակեն»,- նշում է Ժորա Օրդոյանը:
Նարեկի ավագանու անդամ Սմբատ Վարդանյանը, շարունակելով համագյուղացու խոսքը, նշեց, թե ցրտահարությունը հանգեցնելու է արտագաղթի մեծացման, ինչպես նաեւ` հանցագործությունների թվի աճին: «Եթե իմ երեխան սոված է, պարզ է, չէ՞, որ կգնամ Ժորայի տնից հաց կգողանամ, որ երեխաս ուտի: Բացի այդ, արտագաղթն է ավելանալու: Ձեզ պարզ ասեմ` 25 տարեկան տղա ունեմ, այս տարի ուզում էի ամուսնացնել, բայց այս վիճակից հետո տղաս փոշմանեց եւ ուզում է գնալ արտագնա աշխատանքի, որ կարողանանք այս ճգնաժամը հաղթահարել»,- ասում է Ս. Վարդանյանը:
Նրա խոսքով` գյուղացու միակ հույսը աշնան պոմիդորն է, սակայն ոռոգման ջրի խնդիր կա, եւ գյուղացին մի անգամ էլ այդ ժամանակ է վնաս կրում:
«Կառավարությանը խնդրանքով եմ դիմում, որ գոնե հաշվի առնեն ժողովրդի տանջանքը, բանկի գումարները սառեցնեն: Հողի հարկը զիջելով օգուտ չեն տալիս: Ճիշտ է, չեղածից էլի մի բան է, բայց ժողովուրդը գույություն պահելու խնդրի առաջ է կանգնած»,- ավելացրեց Սմբատ Վարդանյանը:

“Если мой ребенок будет голодать, то я, понятное дело,пойду на воровство”
С февраля Жора Ордоян вместе с семьей работал в абрикосовом саду площадью 4000 кв.м. Он разрыхлил и удобрил землю в надежде получить богатый урожай. Однако после заморозков, которые случились в конце марта, потерял всякую надежду. Жора и сейчас идет в сад, но для того, чтобы подсчитать ущерб.
В селе Нарек Араратской области ущерб насчитывается миллионами драмов. Полностью погиб урожай абрикосов, персиков, слив, люди не ожидают получить и урожай винограда. Нарекцы ждут прихода чиновников, чтобы они изучили ситуацию на месте и предложили пути решения проблемы.
“То, что вы снимаете, это хорошо, но что сделает правительство, увидев то, что сняли…”,- говорит Жора.
По словам моего собеседника в случае стихийных бедствий правительство в первую очередь должно думать о крестьянах, но не думает. “Надо разработать механизм возмещения ущерба. Мы не говорим, чтобы нам выплачивали все до копейки, но должны хотя бы сделать так, чтобы люди не голодали. Мы отстаем от жизни, Конечно, голодными не останемся, посеем что-нибудь другое, но это не решение вопроса”,- отмечает Жора Ордоян.
Как и во всех селах, в Нареке тоже крестьянские хозяйства существуют засчет кредитов. В послдение годы только в этом селе три семьи лишились собственности из-за того, что не смогли вовремя погасить кредит.
Староста Нарека Гаруш Акопян опасается, что в этом году также несколько семей лишатся домов, поскольку из-за заморозков у крестьян нет возможности платить деньги банку.
Член совета старейшин Нарека Смбат Варданян отметил, что заморозки приведут к увеличению эмиграции и росту преступности. “Если мой ребенок будет голодать, то я, понятное дело, пойду на воровство. Моему сыну 25 лет, в этом году я хотел женить его, но после того, что случилось, сын передумал и решил поехать на заработки, чтобы мы смогли преодолеть этот кризис”,- сказал С.Варданян. По его словам, единственная надежда крестьян на осенние помидоры, однако есть проблема оросительной воды, так что крестьяне и в это время несут убытки.
“Я обращаюсь к правительству с просьбой: пусть хотя бы учтут, в каком положении находится народ, заморозят суммы в банках. Уступки в вопросе налога на землю проблему не решают. Народ стоит перед проблемой выживания”,- добавил Смбат Варданян.