Եվրոպան կորցնում է հետաքրքրությունը հայկական խեցգետինների նկատմամբ
Հայաստանից ձկների և խեցգետնակերպերի արտահանումը 2013 թ. զգալի աճ է արձանագրել, սակայն դա ի հաշիվ բացառապես Ռուսաստանի: Եվրամիության երկրներ երբեք էլ ձուկ արտահանելու թույլտվություն չենք ունեցել, սակայն հայկական վայրի կամ մշակված խեցգետինները եվրոպական մի շարք երկրներում, հատկապես՝ Բելգիայում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Ավստրիայում պահանջարկ ունեցել են:
Սակայն արտահանման ծավալները դեպի Եվրոպա նվազել են մոտ 50%-ով, իսկ դեպի Ֆրանսիա՝ 3 անգամ: Սա պայմանավորված է նրանով, որ ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում սկսել են նախապատվություն տալ եփված-սառեցված խեցգետիններին (հիգիենայի տեսանկյունից), իսկ որոշ երկրներ նույնիսկ օրենսդրորեն արգելել են կենդանի խեցգետինների ներկրումը (օրինակ՝ Շվեդիան):
Թեև Հայաստանում մոտ 22 ընկերություն զբաղվում է ձկների ու խեցգետինների վերամշակմամբ, դրանցից միայն 2-3-ն են ի վիճակի եվրոպական ստանդարտներին համապատասխանող խեցգետին մշակել: Ռուսաստանում, ընդհակառակը, կենդանի խեցգետինները համարվում են դելիկատես ու դրանց նկատմամբ պահանջարկը գնալով մեծանում է: Հայաստանին ձեռնտու է վայրի խեցգետինների արտահանումը, քանի որ վերջին տարիներին մեր գետերում ու լճերում նկատվում է խեցգետինների շատ բարձր բնական աճ, ինչը Սևանում, Արփի լճում, Սև լճում և այլուր ձկների կերի խնդիր է առաջացնում:
Խեցգետինների որսի համար բավարար է պայմանագիր կնքել ՀՀ բնապահպանության նախարարության հետ՝ 12 կգ-ի համար վճարելով 50 դրամ բնօգտագործման վճար: Առանց պայմանագրի խեցգետնի որսը առաջացնում է տուգանք 100 հազ. դրամ: Նախկինում խեցգետին արտահանելու համար նաև լիցենզիա էր պահանջվում, սակայն ներկայում պայմանագիրը բավարար է:
Ընդհանուր առմամբ՝ Հայաստանը 2013 թ. արտահանել է 2.2 հազ. տոննա ձուկ՝ մոտ 17 մլն դոլար ընդհանուր արժեքով, և 4.3 հազ. տոննա խեցգետին՝ 15.1 մլն դոլար ընդհանուր արժեքով: Ձուկն արտահանվում է միջինը 7.7 դոլար/կգ մաքսային արժեքով, իսկ խեցգետինը՝ 3.5 դոլար/կգ մաքսային արժեքով:
Ձկան արտահանումը 2012 թ. համեմատ աճել է մեկ երրորդով, իսկ խեցգետիններինը՝ 2 անգամ: Ձկան 90%-ից ավելին և խեցգետինների մոտ 88%-ն արտահանվել է Ռուսաստան: Նշենք սակայան, որ 2012 թ. խեցգետինների միայն 70%-ն էր բաժին ընկնում Ռուսաստանին: Ռուսական շուկայի գրավչությունը 2013 թ. աճել է այն պատճառով, որ հայկական 4 ընկերությունների վրա դրված ներմուծման սահմանափակումը հանվել է: Սակայն նման մեծ կախվածությունը ռուսական շուկայից այնքան էլ արդարացված չէ, քանի որ արգելքներ կարող են առաջանալ ցանկացած պահի:
Ոչ մեծ քանակությամբ ձուկ արտահանում ենք նաև Ուկրաինա (2013 թ.՝ մոտ 1 տոննա), Վրաստան (1.4 տոննա); Խեցգետիններ արտահանել ենք նաև Բելգիա (115 տոննա), Լյուքսեմբուրգ (67 տոննա), Գերմանիա (36 տոննա), Ֆրանսիա (7 տոննա), Ավստրիա (3.6 տոննա): Ոչ մեծ խմբաքանակներ առաքվել են ԱՄՆ և Չեխիա:
Նշենք, որ ձկան արտահանման բիզնեսը Հայաստանում շատ թե քիչ նշանակալի դերակատարում է ձեռք բերել 2010 թվականից, իսկ 2011 թվականից կարելի է խոսել նաև արդյունաբերական նշանակության աարտահանման մասին: Դրան նպաստել է Արարատյան դաշտում ձկնաբուծական տնտեսությունների բուռն աճը:

While Armenian exporters have never received licenses to market fish to European Union countries, locally grown crawfish (both live and processed) was recently a big hit in Belgium, France, Germany and Austria.
Sales to Europe overall have been cut in half, of late, and crawfish exports to France have dropped threefold.
The U.S. and Europe have started to give preference to either cooked or frozen crawfish for hygienic reasons. Some countries, like Sweden, have banned imports of the live variety altogether.
Despite slumping sales to Europe, Armenian exports of fish and crawfish soared in 2013, mainly due to sales to Russia.
While there are 22 firms in Armenia engaged in fish and crawfish processing, only two or three are capable of meeting European standards when it comes to crawfish. In Russia, sitting down to a meal of the live crustacean is considered a delicacy and the demand is going up.
Armenia appears well placed to profit from growing demand given that a high natural crawfish growth rate has been observed in the country’s rivers and lakes in recent years.
To harvest crawfish, all one needs is to sign a contract with Armenia’s Ministry of Nature Protection and pay a 50 dram environment usage fee for every 12 kilos. Those caught harvesting crawfish without a contract are fined 100,000 dram.
Overall, in 2013 Armenia exported 2,200 tons of fish, valued at US$17 million, and 4,300 tons of crawfish valued at $15.1 million. The average customs valuation for one kilo of fish is $7.7 and $3.5 for crawfish.
In 2012, fish exports rose by 33% and crawfish by 200%.
90% of the fish and 88% of the crawfish is currently exported to Russia. The year before only 70% of total crawfish exports went to Russia. The one year jump resulted from import restrictions being removed from four Armenian companies.
Armenia also exports smaller amounts of fish to Georgia (1.4 tons) and Ukraine (one ton). Armenia also exports crawfish to Belgium (115 tons), Luxembourg (67 tons), Germany (36 tons), France (7 tons) and Austria (3.6 tons). Much smaller amounts go to the U.S. and the Czech Republic.