Եթե Հովիկ Աբրահամյանը նշանակվի վարչապետ...
«Ռեգնում» գործակալությունը, հղում կատարելով մերձիշխանական անանուն աղբյուրներին` երեկ տեղեկություն հրապարակեց այն մասին, որ ՀՀ հաջորդ վարչապետ է նշանակվելու ԱԺ ներկայիս նախագահ, ՀՀԿ փոխնախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
Ռուսական լրատվական գործակալության կողմից, որը հանդես է գալիս իբրև Կրեմլի ոչ պաշտոնական տեղեկատվական ռեսուրս, նման տեղեկատվության հրապարակումը կարող է նշանակել երկու բան. կամ Մոսկվան նման կերպ պարզորոշ ուղերձ է հղում Հայաստանի իշխանություններին և հասարակությանը, թե ում է ուզում տեսնել Հայաստանի գործադիր իշխանության ղեկին, կամ, որ շատ ավելի հավանական է, սա հայաստանյան իշխանական վերնախավից Մոսկվային ուղղված «տեղեկատվական խայծ» է` Հովիկ Աբրահամյանի հնարավոր նշանակման վերաբերյալ Կրեմլի վերաբերմունքը հասկանալու նպատակով: Անկախ այն բանից, թե սրանցից որի հետ գործ ունենք, կարելի է փաստել, որ գոնե այս պահին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ընտրությունը կանգ է առել հենց Հովիկ Աբրահամյանի թեկնածության վրա: Եվ եթե ֆորսմաժորային իրավիճակներ չառաջանան կամ կուլիսային մակարդակում այլ հանգամանքներ չխանգարեն, Հայաստանի 13-րդ վարչապետ կարող է դառնալ հենց ԱԺ ներկայիս նախագահը:
Տիգրան Սարգսյանի հրաժարականի հաջորդ օրը Կենտրոնական բանկում նախագահ Սերժ Սարգսյանը հպանցիկ անդրադաձավ նաև ապագա Կառավարությանը` կատարելով երկու հիմնական նկատառում: Առաջին` Կառավարությունում լինելու են լուրջ փոփոխություններ: Սա նշանակում է, որ նոր կաբինետը առնվազն 50 տոկոսով կազմվելու է նոր մարդկանցից: Երկրորդ` նոր կառավարության նվազագույն խնդիրը լինելու է ապահովել տնտեսական աճ, բարեփոխումների շարունակականություն, և պետք է կարողանա վերականգնել քաղաքացիների վստահությունը բարեփոխումների և իր գործունեության նկատմամբ:
Ըստ ամենայնի` հենց հրապարակային մակարդակով այդ խնդիրներն են դրվելու Հովիկ Աբրահամյանի նոր կաբինետի առջև: Սակայն ողջ հարցն այն է` արդյոք Հովիկ Աբրայամյանը կարողություն ունի՞ ապահովելու այդ նվազագույն պահանջների կատարումը, և արդյո՞ք նրա առջև իրականում հենց այդ խնդիրներն են դրվել:
Անկախ` նրա մասին առկա հասարակական ընկալումներից` Աբրահամյանն աչքի է ընկնում կազմակերպչական լուրջ ներուժով, ունի կառավարման ոլորտի երկարամյա փորձառություն, գրեթե ամբողջությամբ տիրապետում է քաղաքական դաշտի բոլոր նյուանսներին և որ ամենակարևորն է` ի տարբերություն Տիգրան Սարգսյանի` ընդգծված քաղաքական ֆիգուր է, ով թե իշխանական նոմենկլատուրայում, թե դրա հենքը կազմող իշխող կուսակցությունում և թե գործարար-օլիգարխիկ շրջանակների նկատմամբ ունի հսկայական ազդեցություն:
Ցանկացած այլ պարագայում նման որակները, ժամանակի ընթացքում ձեռք բերած նման ձիրքը դրանք տիրապետող վարչապետին կօգնեին իրականացնելու իր առջև դրված ցանկացած խնդիր, ձեռնամուխ լինելու ամենահեղափոխական և ռիսկային նախաձեռնություններին ու բարեփոխումներին, կայացնելու ոչ ամբոխահաճո, ոչ պոպուլյար, բայց արդյունավետ որոշումներ:
Սակայն ունենալով հանդերձ այս ամբողջ պոտենցիալը` Հովիկ Աբրահամյանը նոր որակի վարչապետ դառնալու որևէ շանս չունի: Դրա հիմնական պատճառն այն է, որ այդ պոտենցիալը նա մշտապես ծառայեցրել է բացառապես կոնյուկտուրայի շահերին` ընդհուպ այն աստիճանի, որ ինքն իրենով մարմնավորում է ներկայիս իշխանական համակարգը` իր պրիմիտիվ մտածողությամբ, փիլիսոփայությամբ և բոլոր ախտերով: Հովիկ Աբրահամյանը ոչ միայն ինովացիոն մտածողության կրող չէ, այլև բնույթով խիստ կոնսերվատիվ է: Նման վարչապետը ճկուն մտածողություն չունի: Առավելագույնը, ինչին նա ընդունակ է, գործող համակարգի ընթացքը անխափան ապահովելն է` ճիշտ այն վարորդի նման, ով լավ հասկանում է իր մեքենայի մեխանիկական կառուցվածքը, բայց չգիտի որ ուղղությամբ ու ինչ արագությամբ վարել այն: Նա ի զորու է ոչ թե մշակել սոցիալ-տնտեսական ընդհանուր քաղաքականություն, այլ փորձել իրականացնել այն, ինչ կթելադրվի իրեն վերևից: Եթե Տիգրան Սարգսյանի ժամանակ գոնե գիտեինք, որ Կառավարությունն առաջնորդվում է համակարգի համար ցանկացած գնով փող հայթայթելու և այդ փողի շահութաբերությունն ապահովելու` տիպիկ բանկիրի հոգեբանությամբ, ապա ընդհանրապես անհասկանալի է լինելու, թե ինչ քաղաքական ու աշխարհայացքային ուղեգիծ է ունենալու Հովիկ Աբրահամյանի կառավարությունը, եթե նա նշանակվի վարչապետ:
Սակայն այս նշանակման դրամատիզմը ոչ այդքան «հինգ պակաս» վարչապետի անուղեգիծ լինելն է, որքան փաստը, որ այդ պաշտոնում նրա նշանակումը մարմնավորում է օլիգարխիայի բացարձակ հաղթանակը պետության նկատմամբ ու փաստացի Հայաստանում պլուտոկրատական կառավարման համակարգի հաստատումը:
Հովիկ Աբրահամյանը դասական օլիգարխ է,ունի բացահայտ և թաքնված բազմաթիվ բիզնեսներ, տիրապետում է հսկայական ֆինանսական և կապիտալ կարողությունների: Քանի դեռ նա օրենսդիր մարմնի ղեկավարն էր, թեկուզ ձևականորեն, գործադիր իշխանության նկատմամբ նրա ազդեցությունը սահմանափակ էր` հաշվի առնելով նաև նախկին վարչապետի հետ ունեցած հակամարտությունը և շահերի որոշակի բախումը: Հիմա այդ ազդեցությունը դառնում է բացահայտ և լիարժեք: Իբրև կլասիկ օլիգարխ, նա առաջնորդվելու է թե իր և թե իր դասակարգի շահերի անառարկելի պաշտպանությամբ, քանի որ այդ հնարավորությունները լիարժեքորեն նրան տալիս են գործադիր իշխանության լծակները: Այս նշանակմամբ ամբողջությամբ խախտվելու է շահերի բախման` պետական կառավարման արդյունավետության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար անկյունաքարային նշանակության ինստիտուտը:
Տիգրան Սարգսյանը իր պաշտոնավարման նախնական շրջանում գոնե մի փոքր պայքարում էր օլիգոպոլիաների դեմ: Ի վերջո նա խոստովանեց, որ միայն իր ուժերից վեր է օլիգոպոլիաների դեմ պայքարելը և հանձնվելով հոսանքին` սկսեց դրանից իր համար շահաբաժիններ պոկել: Հովիկ Աբրահամյանը պայքարելու, նման ձևականությունների մեջ ընկնելու խնդիր չունի ի սկզբանե, որովհետև նա չի կարող պայքարել ինքն իր դեմ: Նրան այդ պաշտոնին նշանակում են ոչ թե պայքարելու, այլ օլիգարխիային կառավարելու համար` հաշվի առնելով նրա` ֆինանսական և քաղաքական շահերի բոլոր կենտրոնների համար ընդունելի ֆիգուր լինելու հանգամանքը և անհրաժեշտ պահին կոմպրոմիսներ գտնելու կարողությունը: Գալիք համապետական ընտրություններին ընդառաջ, որոնք գծագրելու են ապագա իշխանության սխեման առնվազն 10 տարվա հեռանկարով, գործող նախագահի համար օլիգարխիայի կենտրոնացված կառավարումը դառնում է կենսական նշանակության հարց, և Հովիկ Աբրահամյանը, նշանակվելու դեպքում, պետք է լուծի այդ խնդիրը:
Նման առաջնահերթությունների պարագայում բարեփոխումների և Կառավարության գործունեության նկատմամբ հասարակության վստահությունը վերականգնելու մասին խոսելը, ինչի «պատվերը» նոր Կառավարությանն իջեցնում է նախագահը, պարզապես ծիծաղելի է: Հովիկ Աբրահամյանը Աժ նախագահի պաշտոնում ընտրվելիս իր գերնպատակն էր հռչակել խորհրդարանի հեղինակության բարձրացումը, սակայն բարեհաջող կերպով հասավ դրա գրեթե լիարժեք հեղինակազրկմանը, գործադիր իշխանությունից բացարձակ կախվածությանը, խորհրդարանում քաղաքական բևեռացվածության խորացմանը: Ինքն իր կերպարով նա արդեն խարխլում է Կառավարության և նրա գործունեության նկատմամբ հանրային վստահության հիմքերը: Եթե նախագահն իսկապես հետապնդում է այդ նպատակը, ապա առաջին մարդը, որին չպետք է առաջադրի այդ պաշտոնում, հենց Հովիկ Աբրահամյանն է: Սերժ Սարգսյանը պարզապես չէր կարող չհասկանալ այս հանգամանքը: Եվ այս իմաստով թերևս հարկ է մտածել, որ եթե իսկապես նա մտադիր է հենց Աբրահամյանին նշանակել վարչապետի պաշտոնում, ապա առաջնորդվում է բոլորովին այլ քաղաքական հաշվարկներով:

Если Овик Абрамян будет назначен премьером…
Агентство “Регнум”, ссылаясь на анонимные околовластные источники, распространило вчера сообщение о том, что следующим премьер-министром Армении станет нынешний спикер Национального Собрания, заместитель председателя Республиканской партии Армении Овик Абрамян.
Публикация подобного сведения российским информационным агентством, выступающим в качестве неофициального информационного ресурса Кремля, может означать две вещи: или Москва тем самым адресует властям и обществу Армении внятный мессидж о том, кого хочет видеть у руля исполнительной власти нашей страны, или, что более вероятно, это использованная армянской политической верхушкой “информационная приманка“ для Москвы с целью понять отношение Кремля к возможному назначению Овика Абрамяна. Незвисимо от того, с какой из этих двух версий мы имеем дело, следует констатировать, что на данный момент выбор президента РА Сержа Саргсяна остановился именно на кандидатуре Овика Абрамяна. И если не возникнут форс-мажорные ситуации или не помешают другие закулисные обстоятельства, то 13-м премьер-министром Армении может стать именно нынешний спикер парламента.
На следующей день после отставки Тиграна Саркисяна президент Серж Саргсян в ходе своего посещения Центрального банка вскользь коснулся также будущего правительства, сделав два ключевых заявления. Во-первых, в правительстве ожидаются серьезные изменения. Это значит, что новый кабинет по меньшей мере на 50 процентов будет сформирован из новых людей. Во-вторых, минимальной задачей правительства должно стать обеспечение экономического роста, продолжение реформ и восстановление доверия граждан к реформам и деятельности правительства.
Судя по всему, именно эти задачи должны быть поставлены перед новым кабинетом Овика Абрамяна. Однако весь вопрос в следующем: способен ли Овик Абрамян обеспечить выполнение этих задач и действительно ли перед ним были поставлены именно эти задачи?
Абрамян, независимо от существующего в обществе отношения к нему, отличается серьезным организаторским потенциалом, имеет многолетний опыт работы в сфере управления, знает практически все нюансы политического поля и, что самое важное, в отличие от Тиграна Саркисяна является подчеркнуто политической фигурой, пользующейся огромным влиянием как во властной номенклатуре и являющейся ее базой правящей партии, так и в предпринимательских и олигархических кругах.
В любом другом случае такие качества и навыки помогли бы премьеру выполнить поставленную перед ним любую задачу, приступить к осуществлению самых революционных и рискованных инициатив и реформ, принять самые непопулярные, но эффективные решения.
Однако несмотря на наличие такого потенциала, у Овика Абрамяна нет шансов стать премьером нового качества. И основная причина заключается в том, что этот потенциал он поставил на службу исключительно интересам конъюнктуры, вплоть до того, что стал олицетворением нынешней властной системы с ее примитивным мышлением, философией и всеми остальными пороками. Овик Абрамян не только не является носителем инновационного мышления, но и по своему характеру крайне консервативен. Такой премьер не может обладать гибким мышлением. Самое большее, на что он способен, это обеспечение бесперебойного хода действующей системы.
Если при Тигране Саркисяне мы знали, что правительство руководствуется изысканием любой ценой денег для системы и обеспечением прибыльности этих денег с типичной психологией банкира, то в случае назначения премьером Овика Абрамяна вообще будет непонятно, какой политический и мировоззренческий курс станет осуществлять возглавляемое им правительство.
Однако драматизм этого назначения не столько в отсутствии курса у “без пяти минут” премьера, сколько в том факте, что его назначение на этот пост олицетворяет абсолютную победу олигархии над государством и фактическое установление в Армении системы плутократического управления.
Овик Абрамян – классический олигарх, который имеет открытый и скрытый бизнес во многих отраслях, который владеет огромным финансовым состоянием и капиталом. Пока он был руководителем законодательного органа, пусть даже формально, его влияние на исполнительный орган было ограниченным, учитывая также конфликт с бывшим премьером и определенное столкновение их интересов. Сейчас это влияние становится неприкрытым и полным. Как классический олигарх Абрамян будет руководствоваться защитой как своих интересов, так и интересов своего класса, поскольку рычаги исполнительной власти в полной мере предоставляют ему такие возможности. Этим назначением институт столкновения интересов, имеющий краеугольное значение для эффективности государственного управления и борьбы с коррупцией, будет полностью нарушен.
На начальном этапе своей деятельности на посту премьер-министра Тигран Саркисян вел борьбу, пусть и незначительную, с олигополиями. В конце концов он признал, что одному вести борьбу выше его сил и, отдавшись течению, начал урывать свою долю. Овику Абрамяну не надо вести борьбу, идти на такие формальности, потому что он не может вести борьбу с самим собой. Его назначают на эту должность не для того, чтобы бороться с олигополиями, а для того, чтобы управлять ими, учитывая то, что он является приемлемой фигурой для всех финансовых и политических центров, а также его способность в нужный момент находить компромиссные решения.
В связи с предстоящими общегосударственными выборами, которые обозначат схему будущей власти как минимум на десять лет, для действующего президента централизованное управление олигархией становится жизненно важным вопросом, и Овик Абрамян в случае назначения главой правительства должен будет решить эту задачу.
В условиях наличия подобных приоритетов говорить о восстановлении доверия общества к реформам и деятельности правительства, “заказ” на который спускает новому правительству президент, просто смешно.
При избрании на пост председателя Национального Собрания Овик Абрамян провозгласил своей сверхзадачей повышение авторитета парламента, однако он благополучным образом добился почти полного его лишения авторитета, абсолютной зависимости НС от исполнительной власти, углубления в парламенте политической поляризации. Абрамян уже одним своим обликом расшатывает основы общественного доверия к правительству и его деятельности. Если президент действительно преследует эту цель, то первый, чью кандидатуру он не должен выдвигать на этот пост, является именно Овик Абрамян. Серж Саргсян не может этого не понимать. И если он действительно намерен назначить премьером именно Овика Абрамяна, то тогда надо думать, что он руководствуется совсем другим политическим расчетом.