Ինչ տանուլ տվեց և շահեց Հայաստանը ՄԱԿ-ում
Հայաստանն այն տասնմեկ երկրների ցանկում էր, որոնք երեկ դեմ քվեարկեցին Ուկրաինայի և մի քանի երկրների համահեղինակությամբ ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի քննարկմանը ներկայացված բանաձևին: Մինչդեռ նախօրեին արտգործնախարարությունից «Ազատություն» ռադիոկայանին հայտնել էին, որ Հայաստանն այդ բանաձևին ձեռնպահ է քվեարկելու: Սա նշանակում է, որ դեմ քվեարկելու որոշումը կայացվել է վերջին պահին, ամենայն հավանականությամբ` Մոսկվայի ուղղակի ճնշումների ներքո: Բանաձևին Հայաստանի հետ միասին դեմ են քվեարկել Ռուսաստանը, Բոլիվիան, Վենեսուելան, Բելառուսը, Կուբան, Հյուսիսային Կորեան, Նիկարագուան, Սուդանը և Սիրիան: Սրանք այն երկրներն են, որոնց միջազգային հանրությունն անվանում է բռնատիրական ռեժիմներով օժտված, և որոնցից յուրաքանչյուրի համար Ռուսաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունները կենսական նշանակություն ունեն` առաջին հերթին հենց ռեժիմների պահպանման տեսանկյունից: Պարզ երևում է, որ նրանք այդպես են քվեարկել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները չվտանգելու նկատառումներով, այլ ոչ թե Ղրիմի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչելու և հարգելու սկզբունքից ելնելով: Նրանք պարզապես դեմ են քվեարկել, որովհետև այդ ակնկալիքը նրանցից ունեցել է Մոսկվան:
Հայաստանի համար ևս ելակետային նշանակությունն է ունեցել հայ-ռուսական հարաբերություններին չվնասելու գործոնը, ավելի ճիշտ` Կրեմլից այդ հարցում ունեցած անասելի վախի զգացողությունը: Սակայն ակնհայտ է, որ Հայաստանը, զուտ սկզբունքներից ելնելով, ուներ դեմ քվեարկելու բարոյական և քաղաքական իրավունքը, որը նրան տալիս էր ուկրաինական բանաձևի բովանդակությունը: Իսկ այն ոչ թե առաջադրում էր Ղրիմը Ռուսաստանին կցելու, այլ անցկացված հանրաքվեի լեգիտմության հարցը: Ուկրաինան Գերագույն Ասամբլեային այդ բանաձևով առաջարկում էր չճանաչել Ղրիմում անցկացված հանրաքվեի արդյունքները և համարել, որ այն չի կարող Ղրիմի Ինքնավար Հանրապետության կարգավիճակի որևէ փոփոխության հիմք ծառայել: Այսինքն` տվյալ դեպքում խոսքը վերաբերում է հանրաքվեին` ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչմանը, որը պատասխանում է այն հարցին, թե արդյոք Ղրիմն ուներ հանրաքվե անցկացնելու և դրա միջոցով իր անկախությունը հռչակելու իրավունք: Եթե Հայաստանը կողմ քվեարկեր այդ բանաձևին, կամա թե ակամա պաշտպանելու էր պետությունների տարածքային ամբողջականության և սահմանների անխախտելիության սկզբունքը: Իսկ դա հակասում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունն ու ինքնիշխանությունը միջազգային հանրության կողից ճանաչելուն հասնելու Հայաստանի քաղաքականությանը: Դա անուղղակիորեն նշանակելու էր չճանաչել 1991թ. ԼՂ-ում անցկացված հանրաքվեն, որը, իմիջիայլոց, միջազգային իրավունքի տառին ու ոգուն համապատասխանության առումով ուղղակի անհամեմատելի է դրանից հետո տարբեր սուբյեկտների կողմից իրականացված ցանկացած հանրաքվեի կամ ինքնորոշմանն ուղղված պրոցեսների հետ: Ադրբեջանը ևս ունի Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների խնդիր: Բայց ԳԱ-ում այն կողմ քվեարկեց ուկրաինական բանաձևին` հիմնավորելով դա հենց ԼՂ գործոնով, այսինքն` պատճառաբանելով, թե չի կարող այլ կերպ վարվել, քանի որ ունի Ադրբեջանին պատկանող ԼՂ-ի «օկուպացման» խնդիր: Եթե միջազգային հանրության համար հասկանալի է Բաքվի այս դիրքրոշումը, ապա պետք է որ հասկանալի լինի նաև Երևանի մոտեցումը:
Կարելի է, իհարկե, Ռուսաստանին ցանկացած պարագայում քննադատելու մղումներից ելնելով` արդարանալ, թե Ղրիմում տեղի ունեցածը իրական հանրաքվե չէ, քանի որ իրականացվել է ռուսական ավտոմատների փողերի ներքո: Դա, իհարկե, ճշմարտություն է: Բայց նույնանման ճշմարտություն է, որ նախ` Ղրիմի ազգաբնակչության մեծամասնությունն իր կամքով է քվեարկել անկախացման օգտին` տեսնելով ՌԴ-ին միանալու հեռանկարը, և երկրորդ` եթե ռուսական զինուժի ներկայությունը Ղրիմում չլիներ, դրա փոխարեն այնտեղ էր լինելու ուկրաինական զինուժը: Արդյոք այն ժամանակ, եթե ղրիմցիները ցանկություն հայտնեին հանրաքվե անցկացնելու, Կիևի կողմից այդ կամքի ճնշումը միջազգային հանրությունը գնահատելու էր որպես քաղաքացու ազատ կամարտահայտման իրավունքի խախտում: Պատասխանն առավել քան ակնհայտ է: Բայց ամենակարևորն այն է, որ այսօրվա աշխարհում էականը ոչ թե սկզբունքներն, միջազգային իրավունքը, այլ դրանց մեկնաբանությունները: Եվ եթե աշխարհաքաղաքական կենտրոններին պետք եղավ, զուգահեռները կանցկացվեն անկախ մեր կամքից` դրանից բխող հետևանքներով:
Հետևաբար, վերոնշյալը չի նշանակում, թե Հայաստանը պարտադիր կերպով պետք է դեմ քվեարկեր ՄԱԿ-ում, և որ դա ամենաճիշտ որոշումն էր` անկախ դրա քաղաքական ու բարոյական իրավունքն ունենալու հանգամանքից: Իրական քաղաքականությունն ավելի դաժան է և բազմաշերտ, քան իրականությունը զուտ ճշտի և սխալի պրիզմայով գնահատելը: Եվ այս իմաստով լավագույն լուծումը պետք է լիներ ձեռնպահ քվեարկելը: Դրանով նախ Հայաստանը չէր հակադրվելու ինքնորոշման իրավունքը միանշանակ պաշտպանելու սկզբունքային մոտեցմանը: Երկրորդ` շեշտվելու էր, որ Հայաստանն ունակ է արտաքին քիչ թե շատ անկախ քաղաքականություն վարել: Եվ երրորդ` Երևանը կխուսափեր Արևմուտքի հետ կառուցողական հարաբերությունները զարգացնելու կամուրջներն այրելուց և բռնատիրական երկրների հետ ասոցացվելու ամոթալի իրողությունից: Այս քվեարկությամբ Հայաստանը կարծես թե վերջնականապես ընտրեց իր արտաքին քաղաքական վեկտորը, որի ողջ իմաստը սեփական վեկտոր չունենալն է և հարմարավետ տեղավորվեց Ռուսաստանի նստատեղի տակ:

В чем проиграла и в чем выиграла Армения в ООН
Армения оказалась в числе тех одиннадцати стран, которые вчера проголосовали против резолюции, представленной на обсуждение в Генеральной ассамблеи ООН Украиной и несколькими странами. Между тем накануне в Министерстве иностранных дел РА радио “Свобода” сообщили, что Армения воздержится от голосования. Это означает, что решение проголосовать “против” было принято в последний момент и, по всей вероятности, под давлением Москвы. Вместе с Арменией против резолюции проголосовали Россия, Боливия, Венесуэла, Беларусь, Куба, Северная Корея, Никарагуа, Судан и Сирия. Это те страны, в которых, согласно международному сообществу, действуют диктаторские режимы, и для каждой из них двусторонние отношения с Россией имеют жизненно важное значение в первую очередь с точки зрения сохрания своих режимов. Понятно, что так они проголосовали для того, чтобы не навредить своим отношениям с РФ.
Стремление не навредить армяно-российским отношениям, точнее, непередаваемое чувство страха перед Кремлем в этом вопросе имело исходное значение и для Армении. Однако очевидно, что Армения имела моральное и политическое право голосовать против, которое ей давало содержание украинской резолюции. А в ней был поставлен вопрос не присоединения Крыма к России, а легитимности проведенного референдума. Этой резолюцией Украина предлагала Генеральной ассамблее не признать результаты крымского референдума и заявить, что они не могут служить основанием для какого-либо изменения статуса Автономной Республики Крым. То есть в данном случае речь идет о признании права народа на самоопределение, что дает ответ на вопрос, имел ли право Крым провести референдум и посредством него провозгласить свою независимость. Если бы Армения проголосовала за этот документ, то она тем самым вольно или невольно защитила бы принцип территориальной целостности и нерушимости границ государств. А это противоречит политике Армении, направленной на достижение признания международным сообществом независимости и суверенитета Нагорно-Карабахской Республики. Это косвенно означало бы не признать проведенный в 1991 году референдум в Нагорном Карабахе, который, между прочим, в плане соответствия букве и духу международного права несопоставим с проведенными различными субъектами референдумами и процессами по вопросу самоопределения.
У Азербайджана тоже есть проблема отношений с Россией, однако в Генеральной ассамблее эта страна проголосовала за резолюцию Украины, обосновав свой шаг именно фактором НК, то есть тем, что не может поступить иначе, поскольку имеет проблему “оккупации” принадлежащего Азербайджану Нагорного Карабаха. Если такая позиция Баку понятна международному сообществу, то должен быть понятен и подход Еревана.
Можно, конечно, исходя из стремления в любом случае критиковать РФ оправдаться тем, что состоявшийся в Крыму референдум не был настоящим, поскольку прошел под дулами российских автоматов. Это правда. Но правдой является и то, что, во-первых, большинство населения Крыма по своей воле проголосовало за независимость, видя перспективу присоединения к РФ. Во-вторых, если бы в Крыму не присутствовали российские военные, то там присутствовали бы украинские вооруженные силы. А если бы крымчане изъявили желание провести референдум, то расценило бы международное сообщество подавление Киевом этой воли как нарушение права граждан на свободное волеизъявление? Ответ более чем очевиден. Однако самое важное состоит в том что в сегодняшнем мире существенное значение имеют не принципы и международное право, а их трактовка. И если геополитическим центрам потребуется, то параллели будут проведены независимо от нашей воли со всеми вытекающими из этого последствиями.
Следовательно вышеизложенное не означает, что Армения в обязательном порядке должна была проголосовать в ООН “против” и что это решение было самым правильным, независимо от наличия политического и морального права. Реальная политика отличается большей жестокостью и многослойностью, чем оценка реальности сквозь призму истины и ошибки. И в этом смысле лучшим решением должно было быть воздержание от голосования. Тем самым Армения, во-первых, не потивопоставилась бы своему принципиальному подходу – однозначной защите права на самоопределение, во-вторых, подчеркнула бы, что Армения способна вести более или менее независимую внешнюю политику, в-третьих, Ереван избежал бы сжигания мостов в деле развития конструктивных отношенийЭтим голосованием Армения, пожалуй, окончательно выбрала свой внешнеполитический вектор, с Западом и постыдной реалии ассоциирования с диктаторскими странами. весь смысл которого состоит в том, чтобы не иметь собственного вектора и удобно устроиться под крылышком России.