Թուրքերն իրենց դասագրքերում տպած այլատյացության տողերի շուրջ բանակցում են թիրախ դարձածների հետ
Թուրքայի կրթության եւ գիտության փոխնախարարի օգնական Սադեթթին Սաբազն ասում է, որ իրենք առաջնորդվում են Քեմալ Աթաթյուրքի խոսքերով. «Թուրքիայի մեջ ոչ ոք անուս չպիտի մնա»: Ըստ պաշտոնյանի՝ ԿԳՆ-ի քաղաքականությունը առանց կրոնի, ազգային պատկանելիության խտրականության յուրաքանչյուր աշակերտի համար ուսում ստանալու իրավունքը պաշտպանելն է: Նա այս տեսանկյունից է դիտարկում այն վերջին փոփոխությունը, որ կատարվել է Թուրքիայի քաղաքացի չհանդիսացող հայ երեխաների պարագայում: Հիշեցնենք, որ վերջերս այդ երկրի կառավարության թույլտվությամբ հայաստանցի երեխաները ազատ ունկնդրի կարգավիճակով (ատեստատ չեն ստանում) կարող են հաճախել պոլսահայ դպրոցներ: Այս եւ այլ թուրքահպատակ հաստատություններում օրենքով կարող են սովորել միայն Թուրքիայի քաղաքացի երեխաները:
Թուրքիայում ապրող հայաստանցի երեխաներն այժմ այցելում են Ստամբուլի Գեդիկփաշա թաղամասում գտնվող Հայ ավետարանչական եկեղեցու նկուղում գտնվող անլեգալ կրթօջախ, որը բաղկացած է 2-ամյա մանկապարտեզից եւ 5-ամյա դպրոցից: Փոխտնօրեն Դոնարա Բեբուրյանն ասում է, որ պոլսահայ դպրոցներ տեղափոխված երեխաները արեւելահայերենի ու արեւմտահայերենի լեզվական ու քերականական տարբերությունների պատճառով կանգնել են դժվարությունների առաջ, ու ծնողների մի մասը նրանց ստիպված վերադարձրել է անլեգալ դպրոց: Մեկ այլ կարեւոր խնդիր է այն, որ պոլսահայ դպրոցներում առարկաները բացի հայերենից դասավանդվում են գերազանցապես թուրքերենով, քանի որ ուսուցիչների՝ հայերենի իմացության խնդիրներ կան:
Ս. Սեբազի փոխանցմամբ՝ իրենց վերջին տեղեկություններով՝ արդեն 40-50 հայաստանցի երեխա է սովորում պոլսահայ դպրոցներում: Նա ասում է, որ ուսումնական տարվա վերջին խորհրդակցություններ են անցկացնելու այն դպրոցների ղեկավարների հետ, որտեղ սովորում են այդ երեխաները. ժողովների նպատակը լինելու է առկա դժվարությունների, խոչընդոտների վերացմանը նպաստելը: Փոխնախարարի օգնականը հավաստիացնում է նաեւ, որ այս ամենն ընդամենը նախափորձ է, ու իրենք ձգտելու են ապահովել քաղաքացի չհանդիսացող երեխաների ուսման շարունակականությունը:
Թե որքանով այս խոսքերը իրականություն կդառնան, ու որքան արդյունավետ կլինի ներկա իրավիճակը, ցույց կտա ապագան:
Թուրքական դպրոցներում պատմության դասագրքերում այլ ժողովուրդների մասին հայտնվել են այլատյացություն քարոզող տողեր: Խոսքը մասնավորապես հայերի, ասորիների, հույների, բուլղարների ու այն ազգերի մասին է, որոնք Օսմանյան Թուրքիայի ժամանակաշրջանում պայքարել են իրենց իրավունքների ու ազատության համար: Թուրքական դասագրքերում նրանք անվանվում են դավաճաններ, թիկունքից հարվածողներ եւ այլն:
ԿԳՆ-ի պաշտոնյաներն ասում են, որ իրենք տեղյակ են խնդրին, ու այլ երկրների հետ այսօր երկխոսություններ են ընթանում դասագրքերում առկա փոխադարձ ընկալումները ճիշտ ձեւակերպելու համար: Սակայն քանի որ չկան հայ-թուրքական դիվանագիտական հարաբերություններ, Հայաստանի հետ նման բանակցություններ չեն տարվում: Ամեն դեպքում Թուրքիայի ԿԳՆ-ում հույս են հայտնում, որ ապագայում այդ խնդրի շուրջ կխոսեն նաեւ Հայաստանի հետ: Սակայն հարց է, թե ինչպես պիտի խնդիրը կարգավորվի, օրինակ, ասորիների պարագայում, որոնք պետություն չունեն, բայց նույնպես ատելության թիրախ են դարձել դասագրքերում: Մյուս կողմից էլ՝ ակնհայտ է, որ դասագրքերում առկա ձեւակերպումները չէին կարող լույս աշխարհ գալ առանց ԿԳՆ-ի իմացության:

В турецких учебниках по истории содержатся ксенофобские высказывания
Помощник заместителя министра образования и науки Турции Сабеттин Сабаз говорит, что они руководствуются словами Кемаля Ататюрка: “В Турции никто не должен остаться неучем”. По словам Сабаза, политика министерства образования и науки состоит в том, чтобы обеспечить для каждого учащегося право на получение образования, независимо от его религиозной и национальной принадлежности. Именно с этой точки зрения Сабаз рассматривает последнее изменение, касающееся армянских детей, не являющихся гражданами Турции. Напомним, что недавно правительство этой страны разрешило армянским детям посещать армянские школы Стамбула в статусе вольнослушателей, но при этом аттестат они не получат. По закону, в этих и других учебных заведениях Турции могут учиться только граждане этой страны.
Проживающие в Турции дети из Армении ходят в нелегальную школу, расположенную в подвальном помещении Армянской евангелистской церкви в стамбульском квартале Гедикпаша. Это учебное заведение состоит из 2-летнего детсада и 5-летней школы.
Заместитель директора школы Донара Бебурян говорит, что дети, перешедшие в армянские школы Стамбула, из-за языковых и грамматических различий между восточноармянским и западноармянским встали перед трудностями, поэтому часть родителей вновь вернула своих детей в нелегальную школу. Не менее важной проблемой является то, что в армянских школах Стамбула все предметы, за исключением армянского языка, преподаются на турецком, поскольку не все учителя в достаточной степени владеют армянским.
Сабеттин Себаз отметил, что по последним данным в армянских школах Стамбула учится 40-50 детей из Армении. К концу учебного года будут проведены совещания с руководителями тех школ, где учатся эти дети, чтобы попытаться устранить существующие проблемы и трудности, сказал помощник замминистра образования и науки. Он заверил, что министерство будет стремиться обеспечить возможность обучения для всех детей, не являющихся гражданами Турции. Станут ли эти слова реальностью, покажет время.
В учебниках по истории для турецких школ появились строчки, пропагандирующие ксенофобию. Речь идет, в частности, об армянах, ассирийцах, греках, болгарах и других народах, которые в период Османской империи боролись за свои права и свободы. В турецких учебниках они названы предателями, наносящими удар со спины, и т.д.
По словам чиновников министерства образования, они знают о проблеме и сегодня ведут диалог с представителями других стран с целью включения в учебник правильных формулировок. Но поскольку дипломатические отношения с Арменией отсутствуют, то подобные переговоры с армянской стороной не ведутся. В любом случае в МОН Турции выражают надежду, что в будущем этот вопрос будет обсуждаться и с представителями Армении. Вместе с тем непонятно, как эта проблема должна решаться в случае, скажем, с ассирийцами, которые не имеют государства, но тоже стали объектом ненависти в учебниках. С другой стороны очевидно, что содержащиеся в учебниках формулировки не могли появиться без ведома министерства образования и науки.