Հերթական հայցը «Ժողովուրդ» օրաթերթի դեմ
Օրերս «Ժողովուրդ» օրաթերթի խմբագրությունը Կենտոն եւ Նորք-Մաշաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանից ծանուցում է ստացել այն մասին, որ քաղաքացի Գուրգեն Աղաջանյանը վիրավորվել է ՀՀ պետգույքի կառավարման վարչության նախկին պետ Կարինե Կիրակոսյանի եւ նույն վարչության պետի տեղակալ Աշոտ Մարկոսյանի մասին արված մեր հրապարակումից եւ պահանջում է փոխհատուցում` 804 հազար դրամի չափով: Դատական նիստը կկայանա հոկտեմբերի 24-ին:
Նշված հրապարակման մեջ «Ժողովորդը» մեջբերումներ էր արել խմբագրությանը հասցեագրված մի նամակից, որտեղ ՀՀ պետգույքի կառավարման վարչության նախկին պետ, ՀՀԿ-ական Կարինե Կիրակոսյանին եւ պետի ներկայիս տեղակալ Աշոտ Մարկոսյանին մեղադրանքներ էին ուղղվել:
Եւ ահա Գ. Աղաջանյանը որոշել է նրանց երկուսի փոխարեն վիրավորվել ու այսպիսի հայց է ներկայացրել դատարան. «Հոդվածում իմ անունից տարածված տեղեկատվությունը ոչ միայն չի համապատասխանում իրականությանը, այլ նաեւ դրա հետեւանքով արատավորվել է իմ պատիվն ու արժանապատվութունը»: Ահա թե որ տողերից է վիրավորվել քաղաքացի Գուրեգն Աղաջանյանը. «Կարինեն Աբովյան փողոցի իր բնակարանը ստացել է որպես կաշառք», «7 տարի ղեկավարելով վարչությունը` իր տեղակալ, «գիտնական», կաշառակեր Աշոտ Մարկոսյանի հետ միասին ուղղակի շահեցին պետական ունեցվածքի մի զգալի չափաքանակ», «Կ. Կիրակոսյանն իրեն այդ ոլորտում ավելի ապահով զգալու համար եւ պետգույքի մի զգալի մասը յուրացնելու նպատակով աճուրդի կենտրոնի տնօրեն է նշանակել իր քեռու տղային` Մարտին Քալաշյանին, ով նույնպես կեղծիքների մեծ վարպետ է»…: Բայց նշենք, որ նույն նյութում «Ժողովուրդը» ներկայացրել էր թե Կարինե Կիրակոսյանի, թե վարչության ներկայիս պետ Արման Սահակյանի կարծիքները:
Ավելի ուշ խմբագրություն այցելեց Գուրգեն Աղաջանայնը, որի անունից «Ժողովուրդը» նամակ էր ստացել եւ հրապարակել: Նա պնդեց, թե ինչքը չէ նամակի հեղինակը: Երբ Աղաջանյանի ցույց տվեցինք «Հայփոստի» միջոցով խմբագրությանն ուղարկված նամակը (նամակի հետադարձ հասցեն Պետգույքի կառավարման վարչությանն է), վերջինս պատճենահանեց նամակն ու ծրարը եւ հեռացավ:
Հաջորդ օրը Աղաջանյանը խմբագրությանը ներկայացրեց մի հերքման տեքստ, որն իրականում հերքում չէր պարունակում, այլ գովեստի խոսքեր` իր հետ խմբագրություն այցելած Ա. Մարկոսյանի հասցեին: Եւ քանի որ տեքստն անհեթեթ էր, հրապարակված նյութի հետ որեւէ առնչություն չուներ, ուստի անիմաստ համարվեց այն որպես հերքում ընկալելն ու հրապարակելը :
Չնայած այս զավեշտալի դատական հայցերին, «Ժողովուրդ» օրաթերթը հայտարարում է, որ շարունակելու է հրապարակել քաղաքացիներից ստացված նամակներն ու բանավոր դիմում-բողոքները` հետամուտ լինելով դրանց ընթացքին: Որեւէ մեկի ներկայացրած հայցը կամ դրա թիկունքում կանգնած իշխանական ուժերի հնչեցրած սպառնալիքները «Ժողովուրդին» չեն վախեցնելու ու չեն կաշկանդելու: Մենք կշարունակենք աշխատել նույն ոգով` ցանկացած խնդրի վերաբերյալ ներկայացնելով բոլոր կողմերի տեսակետները` բնականաբար պահպանելով նաեւ անաչառությունը:

Очередной иск против газеты “Жоховурд”
На днях редакция газеты “Жоховурд” получила извещение суда общей юрисдикции о том, что гражданин Гурген Агаджанян, будучи оскорблен нашей публикацией о бывшем начальнике управления по госимуществу РА Карине Киракосян и заместителе начальника того же управления Ашоте Маркосяне, требует компенсации в размере 804 тысячи драмов. Судебное заседание состоится 24 октября.
В упомянутой публикации “Жоховурд” привел выдержки из полученного редакцией письма, в котором были выдвинуты обвинения против бывшего начальника управления по госимуществу РА, члена Республиканской партии Армении Карине Киракосян и нынешнего замначальника управления Ашота Маркосяна.
И вот, Г.Агаджанян решил оскорбиться вместо них и подать соответствующий судебный иск, в котором говорилось: “Информация, представленная в статье от моего имени, не соответствует действительности, более того, вследствие этого были опорочены мои честь и достоинство”.
Гражданина Агаджаняна оскорбили следующие строчки: “свою квартиру на улице Абовяна Карине получила в качестве взятки”, “на протяжении семи лет руководства управлением она вместе со своим замом – “ученым” и взяточником Ашотом Маркосяном просто выиграла значительную часть госимущества”, “для того, чтобы чувствовать себя в этой сфере более уверенно, и с целью присвоения части госимущества К.Киракосян назначила директором аукционного центра своего двоюродного брата – Мартина Калашяна, который тоже оказался большим мастером фальсификаций”... Отметим, однако, что в том же материале газета представила мнения как Карине Киракосян, так и нынешнего начальника управления Армана Саакяна.
Позже редакцию посетил Гурген Агаджанян, от имени которого газета “Жоховурд” получила и опубликовала письмо. Он заявил, что автором письма является не он. Когда мы показали Агаджаняну письмо, присланное в редакцию через “Айпост”, (в качестве обратного адреса был указан адрес управления по госимуществу), то он, ксерокопировав письмо и конверт, ушел. На следующий день Агаджанян представил в редакцию текст опровержения, который на деле содержал не опровержение, а похвалы в адрес посетившего вместе с ним редакцию Ашота Маркосяна. И поскольку текст был асбурдным и не имеющим никакого отношения к напечатанному материалу, то мы посчитали бессмысленным его публикацию в качестве опровержения.
Несмотря на эти абсурдные иски, газета “Жоховурд” заявляет, что будет продолжать публиковать поступающие от граждан письма и устные заявления и жалобы, отслеживая их ход.
Ни один представленный иск или угрозы стоящих за этими исками властных сил не испугают и не ограничат свободу газеты “Жовохурд”. Мы будем продолжать работать в том же духе, представляя по любой проблеме мнения всех сторон и, разумеется, сохраняя беспристрастность.