«Եթե այս պատմության մեջ կա մեկը, ով պետք է ներողություն խնդրի, ապա դա հաստատ «Ժողովուրդը» չէ»
Հայաստանում գործող անկախ թերթերին ֆինանսապես ճնշելու հերթը հասել է «Ժողովուրդ» օրաթերթին: «Առավոտ» օրաթերթի երեկվա համարից տեղեկացանք, որ Գեղարքունիքի մարզպետ Նվեր Պողոսյանն արդեն իսկ դատական հայց է ներկայացրել «Ժողովուդի» դեմ (խմբագրությունը դեռ պաշտոնապես չի ծանուցվել այդ մասին):
Մարզպետը որոշեց այդ քայլին դիմել այն բանից հետո, երբ «Ժողովուրդ» օրաթերթի հոկտեմբերի 7-ի համարում տպագրված «Մարզպետը կաշառք է վերցրել» նյութում մարզի Թթուջուր գյուղի բնակիչ Աննա Թորոսյանը պնդում էր, որ մարզպետը իր վարորդի միջոցով 3000 դոլար կաշառք է վերցրել` նույն գյուղի դպրոցում պատմության ուսուցչի թափուր տեղի մրցույթում մյուս թեկնածուի հաղթանակն ապահովելու համար: Թեեւ նույն հրապարակման մեջ ներկայացված էր նաեւ մարզպետի տեսակետը, սակայն նախորդող օրերին Ն. Պողոսյանը ջանք ու եռանդ չխնայեց խնդիրը կուսակցականացնելու եւ իրեն ԲՀԿ-ի օմբուդսմենի կարգավիճակ վերապահելու համար:
Հաշվի առնելով, որ Նվեր Պողոսյանը «Բարգավաճ Հայաստան»-ի առանցքային դեմքերից չէ, վեճի քաղաքականացմանը «Ժողովուրդը» լուրջ չի վերաբերվում` հայտարարելով, որ կաշառքի մեղադրանքը հաստատող ձայնագրությունը խմբագրությունում է, եւ պատրաստ ենք այն տրամադրել պետական ցանկացած ատյանի: Այսպիսով՝ արձանագրում ենք, որ ԲՀԿ-ական մարզպետ Ն. Պողոսյանը ձգտում է համալրել մամուլի դեմ հաշվեհարդար տեսնելու նկրտումներ ունեցող տխրահռչակ չինովնիկների շարքը` բարձրացված աղմուկի մեջ փորձելով սքողել կաշառքի ու Թթուջուր գյուղում այդպես էլ չկայացած ապօրինի մրցույթի խայտառակ պատմությունը: Այնպես որ եթե այս պատմության մեջ կա մեկը, ով պետք է ներողություն խնդրի, ապա դա հաստատ «Ժողովուրդը» չէ:

“Если в этой истории кто-то и должен принести извинения, то точно не “Жоховурд”
В Армении очередь попасть под финансовый прессинг дошла до очередного независимого средства информации – газеты “Жоховурд” (”Народ”). Из вчерашнего номера “Аравота” стало известно, что губернатор области Гегаркуник Нвер Погосян уже подал судебный иск против “Жоховурда” (редакция газеты пока официально не извещена об этом). Губернатор решил пойти на этот шаг после того, как в номере от 7 октября газета опубликовала материал под названием “Губернатор получил взятку“, в котором жительница села Ттуджур Анна Торосян утверждала, что губернатор через своего водителя получил взятку в 3000 долларов за обеспечение победы на конкурсе на вакантное место учителя истории в сельской школе для другого кандидата. И хотя в публикации была представлена также точка зрения главы областной администрации, в последующие дни Нвер Погосян не жалел усилий для политизации данного вопроса и выступления в статусе омбудсмена партии “Процветающая Армения“.
Учитывая, что Нвер Погосян не является ключевой фигурой ППА, к политизации спора “Жоховурд“ не относится серьезно и заявляет, что запись, подтверждающая обвинение во взяточничестве, находится в редакции, и мы готовы предоставить ее любой государственной инстанции. Таким образом, мы констатируем, что губернатор, представляющий партию “Процветающая Армения“, стремится пополнить ряды печально известных чиновников, пожелавших свести счеты с прессой, и посредством поднятого шума пытается замять скандальную историю получения взятки и так и не состоявшегося незаконного конкурса в селе Ттуджур. Так что если в этой истории кто-то и должен принести извинения, то точно не “Жоховурд“.