Ամանորյա «ռազբորկաներ» Ագարակում
Մի քանի ժամ առաջ Ագարակի քաղաքապետի հարազատ եղբայրը` 1975 թ. ծնված Մհեր Զաքարյանը, ընկերների` մոտ 10-12 հոգու հետ քաղաքի կենտրոնում ծեծել է ագարակցի Արսեն Հովհաննիսյանին, իսկ վերջինիս ընկերոջը` դեպքի վայրից քիչ այն կողմ կանգնած Սոս Խաչատրյանին, ենթարկել են վրաերթի:
Սոս Խաչատրյանն այժմ Ագարակի հիվանդանոցում է: Վերջինիս հետ զրուցել մեզ չհաջողվեց, իսկ Արսենը փոխանցում է, թե Սոսը շատ բան չի կարողանում հիշել, միայն այն, որ «ավտոյով խփել վեր են գցել, բայց թե ով, չի իմանում»:
«Պարզ չէ՞, որ վախենում է, մարդիկ շատ բան կասեն, ուղղակի բոլորը քաղաքապետից վախեցած են»,- ասում է Արսեն Հովհաննիսյանի կնոջ ընկերուհին` ագարակցի Զառա Ստեփանյանը, եւ մանրամասնում այսօրվա միջադեպի նախապատմությունը:
Ըստ նրա` 2 տարի առաջ` Ագարակի քաղաքապետի ընտրությունների ժամանակ, Արսեն Հովհաննիսյանը չի պաշտպանել ներկայիս քաղաքապետ Մխիթար Զաքարյանի թեկնածությունը, ինչի պատճառով էլ վերջինս մինչ օրս վրեժխնդիր է լինում` բացահայտ հայտարարելով, որ Արսենին Ագարակից վտարելու է:
Բացի դրանից` «Արսենը բիզնեսի տեր մարդ է, վառելիք է ներկրում, հիմա` «Միկա» ընկերության համար: Քաղաքապետն էլ ուզում ա բոլոր բիզնեսներին տեր կանգնի, որ Ագարակում մենակ իրանց բանդան լինի»:
«Մենք մեր ընտանիքով Ռուսաստանի քաղաքացի ենք, կինս ռուս է: Երեք տարի առաջ անչափահաս տղայիս (17 տարեկան) անձամբ Մխիթար Զաքարյանը եղբոր` Մհերի հետ ծեծեց: Ես Ռուսաստանում էի: Կինս բողոքել էր, բայց էնքան ձգձգեցին, սպառնացին, որ կինս բողոքը հետ վերցրեց, վախից գնաց Երեւան,- պատմում է Արսեն Հովհաննիսյանը:- Ու արդեն 3 տարի է` մեզ անընդհատ ահաբեկում են, սպառնում են: Էսօր էլ հրապարակում կանգնած միլիցիայի աշխատողի հետ զրույց էի անում, քաղաքապետի եղբայրը` Մհերը, բանդայով հարձակում կատարեցին, մեքենաս էլ ջարդուփշուր արեցին, ինձ էլ: Միլիցիան էլ անկարող ա. մեր տանը նստած են, դրանք էլ իբր փախած են, չեն կարում գտնեն»:
«Երեք տարի առաջվա էդ միջադեպը փորձել էին ինձ վերագրել, բայց դա եղել է եղբորս հետ: Ես ընդհանրապես էդ ժամանակ տարածքում էլ չեմ եղել, կարող եմ երդվել,- ասում է Ագարակի քաղաքապետ Մխիթար Զաքարյանը:- Ընդամենը ծեծ է եղել` ոչ վնասվածք, ոչ էլ: Հետո բարիշելու հիմքով երկուսն էլ բաժնում ասել են, որ իրարից պարտք-պահանջ չունեն, մարմիններն էլ էդ դեպքում իրավունք չունեն շարունակեն. գործը կարճել են: Որովհետեւ շատ թեթեւ, զանցանք է եղել համարյա, իսկ ես ընդհանրապես էդ երեխուն մատով կպած էլ չկամ: Բայց իրենք, չգիտեմ խի, մտածել են, որ գործն ավելի հնչեղ կլինի, եթե իմ անունը գրեն»:
ՀՀԿ-ական քաղաքապետ Զաքարյանը խորհուրդ է տալիս ինչ-որ բան գրելուց առաջ շրջել Ագարակում, լսել ժողովրդի կարծիքը, հասկանալ, թե ինչ բնութագրի տեր մարդ է ինքը եւ արդյոք ընդունա՞կ է կատարել այնպիսի արարքներ, որոնք հիմա վերագրվում են իրեն. «Հլը չեմ էլ կարողանում հասկանալ, թե սա իմ դեմ ինչ կամպանիա է եւ որտեղից է գալիս: Դե, հասկանում եք, եթե ասում են` քաղաքապետն է արել, ուրիշ է, եթե եղբայրն է, ուրիշ»:
Ինչ վերաբերում է այսօրվա միջադեպին, Մխիթար Զաքարյանի խոսքերով` քիչ առաջ է այդ մասին տեղեկացել ոստիկանների հեռախոսազանգից:
Նա նշում է, որ ամեն ինչ սկսել է հենց Արսեն Հովհաննիսյանը` 2 օր առաջ կրակելով Մհերի ընկերոջը. «Ես էդքան մանրամասն չգիտեմ, թե ինչի համար: Ախպորս հեռախոսով եմ հարցրել, պատասխանել ա` կրակել ա մեր ընկերոջ վրա: Հետո էսօր Արսենը պիտի գար ներողություն խնդրեր, բայց չի խնդրել»:
Իսկ թե ինչու այդ կրակոցի համար քրեական գործ չի հարուցվել, քաղաքապետը տեղյակ չէ. «Ես էլ ըտենց ասացի ախպորս, որ ինչի չեն հայտարարություն տվել: Երեւի ոստիկանները չեն իմացել, որ իմանային, հաստատ գործ կհարուցեին. մեր ոստիկանությունն էդպես հարցերը չի թողնում անհետեւանք»:
Ագարակի ոստիկանապետ Արմեն Առաքելյանի հեռախոսահամարը չի պատասխանում: Արսեն Հովհաննիսյանն էլ շեշտում է, որ նա ամեն ինչից շատ լավ տեղյակ է, ուղղակի ոչինչ չի ձեռնարկում, քանի որ «քաղաքապետի ուտուշ-խմուշի ընկերն է»:
«Արսենի մասին կարող եք հետաքրքրվել, իրա մոտ սովորություն է կրակելը: Կովբոյի նման ապրող մարդ է` զենքը միշտ կողքը դրած: Երեւի զարմանում եք, չէ՞, որ քաղաքապետն է սենց խոսում, որ ես չեմ էդպես ման գալիս, այլ ինքը: Արսենը սովոր ա, որ ցանկացած հարց էդ ձեւով լուծի` հույսը չգիտեմ ինչերի վրա դրած»,- հավելում է քաղաքապետ Մ. Զաքարյանը եւ ընդգծում, որ իր եղբայրը պարզապես ագարակցի տղա է, զբաղվում է փոքր բիզնեսով, որեւէ պաշտոն չի զբաղեցնում, քանի որ կրթությունը բարձրագույն չէ:
«Հունվարի 1-ի գիշերը քաղաքապետի աներոջ որդին ու փոխքաղաքապետը` Գեւորգ Խաչատրյանը, որդուս նորից ծեծել են: Դուրս եմ եկել, 4 մեքենայով դեմս կտրել են: Ես էլ, որ էսօրվա օրը չընկնեմ (որսորդական օրինական հրացան ունեմ), կրակեցի գետնին, որ ճանապարհը բացեն, վախենան ու փախնեն- պատմում է Արսենը:- Մեջը 5 պատրոն կա, եթե կրակելու լինեի, սաղ էլ կկրակեի, ու սուտ թող չասեն. ոչ մեկին էլ չի կպել: Եթե կպած լիներ, կբողոքեին, կգնային հիվանդանոց»:
Արսենի խոսքերով` կատարվածի մասին ինքը տեղյակ է պահել ոչ միայն ոստիկաններին, այլեւ Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանին. «Մարզպետի հետ երեկ չէ առաջին օրն եմ խոսել: Նորից 2-րդ անգամ զանգեցի, ասաց` Ասո ջան, ամեն ինչն ասված է, էդ տղերքը ձեր հետ կապված ոչ միչ բան չեն անի: Մեր միլիցիայի աշխատողները նույն ձեւի ասել են` ոչ մի բան չի լինելու: Բայց էսօր նորից հարձակվեցին»:
«Հետքը» մեկնաբանություններ խնդրեց նաեւ Սյունիքի մարզպետից: Վերջինիս հետ հեռախոսազրույցը ներկայացնում ենք առանց խմբագրման:
-Պրն Խաչատրյան, Ձեզ «Հետքից» են անհանգստացնում…
-«Հետքը» ո՞վ ա:
-«Հետաքննող լրագրողներ» կազմակեպությունից եմ:
-Հա, ի՞նչ կա:
-Ագարակ քաղաքում միջադեպ է եղել` քաղաքապետի անվան հետ կապված…
-Հա, ի՞նչ կա որ, ի՞նչ եք ուզում:
-Տուժողներից մեկը` Արսեն Հովհաննիսյանը, ասում է, որ 2 օր առաջ Ձեզ հետ անձամբ խոսել է ու պաշտպանություն խնդրել:
-Հա, տեղյակ եմ, ի՞նչ պաշտպանություն, պտի խփեն-սպանեն դրան, վաբշե… Հաջող:
Քաղաքապետ Զաքարյանը միջադեպից 4 օր անց մեզ հետ զրույցում նշեց, որ «հենց «Հետքի» ջանքերով դեպքը մեծ հնչեղություն է ստացել», ուստի գործով սկսվել է զբաղվել Սյունիքի մարզային ոստիկանությունը. այն գտնվում է հատուկ կարեւորագույն գործերով քննիչ Արմեն Սիմոնյանի վարույթում:
«Մյուսներն ընդամենը կողքից են եղել: Ինչքանով գիտեմ` հիմնական մեղավորների նկատմամբ է գործը հարուցվել` եղբորս եւ Արսեն Հովհաննիսյանի: Որովհետեւ Արսենը կրակել է եղբորս ընկերոջ վրա, ու որ արդեն բանը հասել է սրան, էդ էպիզոդն էլ է բարձրացվել վեր, այսինքն` Արսեն Հովհաննիսյանին կրակելու, եղբորս էլ` նրան ծեծի ենթարկելու համար է գործ հարուցվել»,- ասում է քաղաքապետը եւ նշում, որ եղբորը` Մհեր Զաքարյանին, ստորագրությամբ ազատ են արձակել:
Մինչդեռ հաջորդ օրը` հունվարի 12-ին, «Հետքի» հետ զրույցում քննիչ Արմեն Սիմոնյանը նշեց, որ հենց այդ օրն է «Խուլիգանություն» հոդվածով քրեական գործ հարուցվել (Ագարակում տեղի ունեցած երկու միջադեպերի առիթով), եւ դեռեւս որեւէ մեկին մեղադրանք առաջադրված չէ:
Ագարակի քաղաքապետ. «Պիտի անընդհատ ապացուցեմ, որ ես ուղտ չեմ»
Ագարակցիները մեզ հետ զրույցում նշում են, որ քաղաքապետ Զաքարյանը, հատկապես նրա եղբայրը հաճախ է տարբեր պատճառներով, օրինակ` ավտոմեքենան արագ վարելու կամ ռեստորանում ծխելու համար քաղաքի երիտասարդներին «պատժում»` դիմելով ծեծի օգնությանը:
«Հետքին» հայտնի են 3 ընտանիքներ, որոնց որդիները հայտնվել են նման պատմությունների կիզակետում: Սակայն դրանցից 2-ի անունները չենք հրապարակում, քանզի վերջիններս չեն համաձայվում խոսել կատարվածի մասին: Իսկ 3-րդ ընտանիքը քաղաքապետի հետ ազգակցական կապ մեջ է, եւ ինչքան էլ Մ. Զաքարյանը վստահեցնում է, թե հնարավոր չէ, որ Անդրեասյաններն իրենից դժգոհեն, ընտանիքի մայրը` Շողիկ Հովհաննիսյանը, ոչ միայն դժգոհում է, այլեւ քաղաքապետին ու նրա եղբորը բնութագրում իբրեւ խուլիգան:
«Անցյալ տարվա Ամանորին` դեկտեմբերի 31-ի, լույս հունվարի 1-ի գիշերը, տղաս իր ընկերների հետ գնացել էր մեր Ագարակի «Մարիշոկ» ռեստորան: 17-18 տարեկան երեխաներ են, ուրախացել են, բայց Մհեր Զաքարյանը, իհարկե, իր քաղաքապետ եղբոր կազմակերպմամբ, երեխաներին կանչել է դուս, տգեղ բառերով խոսացել, ուշունց տվել ու վեճ ստեղծել,- պատմում է Շողիկ Հովհաննիսյանը, – չեն էլ ամաչում. մեծ մարդիկ են: Ընկերները երեխայիս արյունլվա հասցրել են տուն: Շորերը ճղված, դեմքը ուռած, կապտած, երեխան չէր կարողանում շնչել»:
Մոր պատմելով` 17-ամյա որդուն` Ենոք Անդրեասյանին, ծեծել են 3 հոգով` քաղաքապետ Զաքարյանը, նրա հարազատ եղբայրն ու վերջինիս ընկերը` ոմն Հայկո (հավանաբար, խոսքը Հայկ Հայրապետյանի մասին է, այս տարվա հունվարի 7-ի միջադեպի մասնակիցներից մեկը – հեղ):
«Հլը քաղաքապետը ոտքը պահել է իմ երեխայի առաջ, գցել գետնին ու չի թողել, որ փախչի»,- ասում է Շ. Հովհաննիսյանը եւ նշում, թե այս ամենի պատճառը եղել է միայն այն, որ որդին ռեստորանում ծխել է:
«Բայց դա ի՞նչ պատճառ ա, ընդեղ բոլորն էլ ծխել են: Կամ ինքն ո՞վ ա, որ մի հատ էլ նկատողություն ա անում, էդ ռեստորանը տնօրինություն ունի, ծխելու համար թող տնօրենը մտածի»,- շարունակում է Ենոքի մայրը: Նա շեշտում է, որ թեեւ ոստիկանություն չեն դիմել, միջադեպի մասին քաղաքում բոլորն էլ իմացել են, սակայն որեւէ քայլ այդպես էլ չի ձեռնակվել: Ավելին` «դեպքից հետո քաղաքապետի եղբայրն անընդհատ առիթ է ման եկել` Ենոքի հետ նոր կռիվ սարքելու համար ու մի անգամ էլ հրապարակում երեխային մեքենայից իջեցրել է եւ բոլորի ներկայությամբ խփել»:
«Հիմա որ ինձ պետք լինի, ինչ եք մտածում, չե՞մ կարող մի 50 ընտանիքի ասել, որ իրենք էլ հակառակն ասեն, որ Ասոն է երեխաներին ծեծել: Ուղղակի Ասոյի կողմնակիցներն են էդ մարկանց սովորեցնում»,- ասում է Մխիթար Զաքարյանը: Քաղաքապետը հավաստիացնում է, որ Ենոք Անդրեասյանի մոր պատմածներն իրականությանը չեն համապատասխանում, եւ ինքն այդ մասին առաջին անգամ է լսում:
«Ու գիտեք ինչ, արդեն բանը հասել է աբսուրդի. ես պիտի անընդհատ ապացուցեմ, որ ես ուղտ չեմ»,- ասում է քաղաքապետ Զաքարյանը:
«Ես չեմ ուզում մանրանալ եւ պատմել, թե իրականում ինչ է եղել. դա անձամբ իմ խնդիրն է: Ես ոչ մոռացել եմ, ոչ էլ դա անցողիկ պահ է. ով որ արել է, պատասխանը կրկնակի ստանալու է»,- ասում է Ենոքի հայրը` Խաչիկ Անդրեասյանը:

Regional Governor Khachatryan – “They should beat and kill the guy…”
On the afternoon of January 13, a group of about 10-12 individuals lead by Mher Zakaryan, brother of the mayor of Agarak, beat up Arsen Hovhannisyan. The incident took place right in the center of Agarak, a small town south-east of Kapan in Syunik. Arsen’s friend, Sos Khachatryan, who was standing to one side when the attack occurred, was run over by a car. He is now being treated at the Agarak Hospital. We weren’t able to talk to him. Arsen says that his friend doesn’t remember much; just that a car drove into him, throwing him into the air. He can’t say who was behind the wheel. Zara Stepanyan, a resident of Agarak and a friend of the wife of Arsen Hovhannisyan, says that residents are afraid of the mayor and won’t talk to outsiders. She told us the details of her side of the story.
Troubles go back to local elections Zara claims that two years ago, during the mayoral elections, Arsen Hovhannisyan didn’t support the candidacy of current mayor Mkhitar Zakaryan. The mayor has never forgiven him and has even gone so far to say that he will banish Arsen from Agarak. She says that Arsen also is a businessman and that he imports fuel for the Mika Company and that the mayor wants to take control of all local enterprises. Arsen Hovhannisyan says that he is married to a Russian ad that the family is citizens of Russia. “Three years ago, Mkhitar Zakaryan and his brother Mher beat my 17 year-old son. I was in Russia at the time. My wife filed a complaint but the case dragged on for so long that she got fed up and withdrew the charges. She went to Yerevan out of fear,” Arsen says. “They have been threatened us for the past three years. Today, I was talking to a policeman in the center of town. Mher, the mayor’s brother and a mob attacked me. They destroyed my car and beat me. The police are powerless to help. They too are fearful of the repercussions.” “They tried to pin the incident of three years ago on me. But it was with my brother. I wasn’t even in the area at the time and I’ll swear to it,” says Agarak Mayor Mkhitar Zakaryan. “Yeah, there was a scuffle. No one was really hurt. At the police station, the parties said they didn’t want to pursue the matter so the case was dropped. It was just a misdemeanor. I didn’t touch a hair on the head of the boy. But the family figured they could raise more of a fuss if they mentioned my name.”
Mayor Zakaryan claims he’s being framed Mayor Zakaryan, a member of the ruling Armenian Republican Party, advised me to walk around Agarak before writing anything; to hear what the people had to say about their mayor and the incident. “To be honest, I can’t understand this campaign against me and the source. “You see, it’s one thing if they say that the mayor did it and another if they name his brother.” As regarding the January 13 incident, Mayor Zakaryan claims that he heard about it afterwards from the police. He says that it all started two days before when Arsen Hovhannisyan fired shots at Mher’s friend. “I don’t know all the details as to why. My brother had called to say that they shot at our friend. On January 13 Arsen was supposed to have shown up to apologize. He didn’t.” Mayor Zakaryan couldn’t explain why a criminal case wasn’t launched about the shooting. “I asked the same thing. Maybe the police were never informed. They would have surely investigated if they knew what happened. Our police never fail to follow up on such serious matters.”
Local police are powerless Agarak Police Chief Armen Arakelyan never answered our phone calls. Arsen Hovhannisyan told us that the top cop knew everything but that he wasn’t following up because he’s the bosom buddy of the mayor. “You can ask around about Arsen. He likes to shoot guns and act like a cowboy. He always carries a weapon. Maybe you’re surprised that a mayor says such things, that I don’t go around carrying a gun but that he does. Arsen prefers to resolve problems in that manner,” says Mayor Zakaryan, adding that his brother is a home town guy with a small business and that he has no official position since he never went to college. “On the night of January 1, Deputy Mayor Gevorg Khachatryan, the son of the mayor’s father-in-law, again beat my son. I went outside but four cars blocked my way. I own a licensed hunting rifle and shot in the ground to scare them off,” says Arsen. “I had five shells in the rifle. If I wanted to do harm I would have shot all five rounds. They shouldn’t spread lies and say I hit anyone. They would have gone to hospital; the cops would have been called in.” Arsen says he personally informed the police and Syunik Regional Governor Souren Khachatryan about what had happened. “I talked to Regional Governor Khachatryan on the 11th. I called a second time. He said that the word had been passed along and that the police had informed those guys not to try anything with me. But they attacked me again on the 13th.”
Response of Syunik Regional Governor Hetq called Syunik Regional Governor Souren Khachatryan for comment. What follows is an unedited transcript of our telephone conversation - Hello Mr. Khachatryan, this is Hetq calling... - Hetq? Who is that? - I am calling from The Investigative Journalists’ organization. - Fine; what do you want? - It’s about the incident in Agarak. It appears the mayor was involved… - Yeah, so what? What do you want? - Arsen Hovhannisyan, one of those injured, says that two days ago he spoke to you personally and requested protection. - Yes, I know. What protection? They should beat and kill him…Good-bye.
Hetq exposure gets results Four days after the incident, Mayor Zakaryan told us that the case had garnered attention due to Hetq and that the Syunik Regional Police had been called in. Special Investigator Armen Simonyan had been assigned to the case. “As far as I know, the primary parties have been charged – my brother and Arsen Hovhannisyan. The others are incidental. The case revolves around the shooting by Arsen Hovhannisyan of my brother’s friend and my brother beating Arsen,” said the mayor, adding that his brother, Mher Zakaryan, had been conditionally released. The following day, January 12, Investigator Armen Simonyan told Hetq that a criminal case of “hooliganism” had just been launched but that no one had yet been charged.
Even mayor’s relatives are incensed Agarak residents told us that Mayor Zakaryan and his brother, in particular, punished the town’s youth for a variety of reasons – driving fast or smoking in restaurants – and often resorted to violence to do so. Hetq knows of three local families whose sons have undergone such treatment. Two of the families involved didn’t wish their names to be published. The third family is actually related to the mayor and despite his assurances that the Andreasyan’s couldn’t possibly have a beef with him, Shoghik Hovhannisyan, the family’s mother goes so far to call the mayor and his brother “hooligans”. “On the night of December 31st, my son and some friends went to the Marishok restaurant here in Agarak. They are boys of about 17-18. But Mher Zakaryan, naturally following the orders of his mayor brother, called the boys outside and started to verbally insult them; wishing to start a fight,” recounts Shoghik Hovhannisyan. “They’re grown men. Don’t they have any shame?
The boys brought my bloodied son home. His clothes were torn and his face was all beat up and bloodied. My son couldn’t breathe.” The mother says that three men had savagely beat her 17 year-old son Yenok Andreasyan – Mayor Zakaryan, his brother and a friend called Hayko. (Probably in reference to Hayk Hayrapetyan, an individual implicated in the January 7th incident – A.D.) Shoghik Hovhannisyan says her son was singled out merely for smoking in the restaurant. “But everyone smokes there.
The owner should tell them all not to smoke,” she says, adding that the family didn’t inform the police. Shoghik notes that everyone in town heard about the incident and that even after the brawl, the mayor’s brother went out of his way to pick a fight with Yenok. “Once he dragged my son from his car in the square and hit him in front of everyone.” Mayor Zakaryan assured us that the story told by Yenok’s mother is a pack of lies and that he was hearing it for the first time. “This has really gotten out of hand; absolutely absurd. Now I have to continually prove I’m a good guy,” Mayor Zakaryan said. Yenok’s father, Khachik Andreasyan said, “I’d rather not go into the details of what happened. It’s my problem and I haven’t forgotten, nor will I. Those responsible will get what’s coming them; in spades.”