Մարզպետը դատի է տալիս «Ժողովրդին»
Գեղարքունիքի մարզպետ Նվեր Պողոսյանն իր անձի հանդեպ «տարածած զրպարտանքի համար» պատրաստվում է դատի տալ «Ժողովուրդ» օրաթերթին: Գեղարքունիքի մարզպետարանի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից «Հետքին» հայտնեցին, որ օրաթերթի այսօրվա համարում տպագրված «ԲՀԿ-ական մարզպետը 3000 դոլար կաշառք է վերցրել» վերնագրով հոդվածը բացառապես զրպարտանք է եւ չի համապատասխանում իրականությանը:
Իսկ թերթը գրել է, որ Գեղարքունիքի մարզպետ Նվեր Պողոսյանն իր վարորդի միջոցով 3000 ԱՄՆ դոլար գումար է վերցրել՝ մարզի Թթուջուր գյուղի դպրոցի պատմության ուսուցչին մրցույթում «հաղթանակ» պարգեւելու համար: Այդ մասին թերթին ասել է մրցույթի մյուս մասնակից Աննա Թորոսյանը:
«Թթուջուր գյուղի միջնակարգ դպրոցի պատմության ուսուցչի թափուր տեղի համար մրցույթ հայտարարելու մասին մարզպետարանը որեւէ տեղեկություն չունի, բացառությամբ այն փաստի, որ տնօրենի 22.08.2011թ. N220 գրությամբ Գեղարքունիքի մարզպետին տեղեկացվել է, որ «Թթուջրի միջնակարգ դպրոց» ՊՈԱԿ-ում առաջացել է պատմության ուսուցչի թափուր տեղ՝ 10 դասաժամով: Դրանից հետո դպրոցի տնօրենը որեւէ տեղեկատվություն չի ներկայացրել մարզպետին»,- տեղեկացնում են մարզպետարանից:
Ըստ Գեղարքունիքի մարզպետարանի՝ դպրոցի տնօրենը խախտել է ՀՀ ԿԳ նախարարի «Հանրակրթական ուսումնական հաստատության ուսուցչի թափուր տեղի համար մրցույթի օրինակելի կարգի» ոչ միայն 9-րդ կետը, այլեւ մրցութային հանձնաժողովում, կարգի 22-րդ կետի համաձայն՝ լիազորված պետական մարմնի ներկայացուցչի մասնակցությունն ապահովելու համար որեւէ պաշտոնական գրություն չի ներկայացրել մարզպետարան:
«Գործընթացի թույլ վերահսկողության արդյունքում մարզպետարանի աշխատակազմի կրթության բաժնի գլխավոր մասնագետ Հակոբ Թիզյանի նկատմամբ կիրառվել է կարգապահական տույժ»,- հայտնում են մարզպետարանից:

Губернатор подает в суд на “Жоховурд”
Губернатор Гегаркуникской области Нвер Погосян собирается подать в суд на газету “Жоховурд” (“Народ”) в связи с “распространенной клеветой” в свой адрес. В пресс-службе областной администрации Гегаркуника “Hetq”-у сообщили, что опубликованная в сегодняшнем номере газеты статья под названием “Представляющий ППА губернатор получил взятку в размере 3000 долларов” является полной клеветой и не соответствует действительности.
Согласно газете, губернатор Гегаркуника Нвер Погосян через своего водителя получил 3000 долларов за присуждение “победы” в конкурсе учителю истории школы села Ттуджур. Об этом газете сообщила другая участница конкурса Анна Торосян.
”Администрация области не располагает какими-либо сведениями об объявлении конкурса на вакантное место учителя истории в средней школе села Ттуджур, за исключением того факта, что запиской директора N220 от 22.08.2011 г. администрация была проинформирована о том, что в ГНКО “Средняя школа Ттуджура“ появилось вакантное место учителя истории. После этого директор школы никаких сведений губернатору не представлял“,- сказали в областной администрации. Там же отметили, что директор нарушил несколько пунктов действующего порядка.
”Из-за слабого контроля процесса главный специалист отдела образования аппарата областной администрации Акоп Тизян получил дисциплинарное взыскание”,- отметили в администрации Гегаркуника.