Ազգային ժողովի «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար, պատգամավոր Ստյոպա Սաֆարյանը «Հետքին» ասաց, որ մանդատները վայր դնելու կամ չդնելու հարցը որոշվել է դեռեւս 2010թ. հունիսին` կուսակցության համագումարի ժամանակ: Համագումարում որոշվել է, որ մանդատները վայր դնելը «նպատակահարմար չէ»:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 28-ին ԱԺ նիստերի դահլիճում «Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, անդրադառնալով կոալիցիայի ստորագրած վերջին հայտարարությանը, դիմելով իշխանական կուսակցություններին, ասաց. «Վերցրեք եւ կերեք, պարոնայք իշխանավորներ, ընդդիմության այս մի քանի մանդատը»: Այս խոսքերից հետո «Ժառանգությունը» լքեց ԱԺ դահլիճը եւ հայտարարեց, որ այս քառօրյայի մասնակցության հարցը ժամանակավորապես առկախվում է:
Ստյոպա Սաֆարյանն ասում է, որ «Ժառանգությունից» որեւէ մեկը մանդատները վայր դնելու մասին չի խոսել, պարզապես ասել են, որ քաղաքականության մեջ որեւէ բան չեն բացառում, ինչից հետո ԶԼՄ-ները տարածել են, թե պատգամավորները վայր են դնում մանդատները:
Իսկ կոալիցիոն հուշագրի վերաբերյալ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հնչեցրած գնահատականների առնչությամբ իշխանական որոշ պատգամավորներ հայտարարեցին, թե դա բացառապես ՀՀԿ-ի, ԲՀԿ-ի եւ ՕԵԿ-ի իրավունքն է: Որոշներն էլ «Ժառանգության» այդ քայլը կապեցին մարտի 1-ի հետ:
Այս առնչությամբ Ս. Սաֆարյանն ասաց, որ «Ժառանգության» հնչեցրած բողոքի առաջին հասցեատերը հասարակությունն է: Ընդդիմադիր պատգամավորի համար ծիծաղելի է իշկանական ճամբարից եկող այն հայտարարությունները, թե նոր հուշագիրը միայն ստորագրող կուսակցությունների գործն է:
«Իշխանական թեւի որոշ սակավամիտներ մեր քայլը կապեցին նաեւ մարտի 1-ի հետ: Մարտի 1-ը մեզ համար հիշատակի, զոհերի հիշատակը հարգելու եւ նրանց գերեզմանին ծաղիկ դնելու օր է: Իսկ իրենց իշխանությունը 3 տարի առաջ 10 մարդ սպանեց այդ օրը»,- ավելացրեց Ստյոպա Սաֆարյանը:

Heritage Party MP Stepan Safaryan has told Hetq that it will not renounce its seats in Armenia’s National Assembly, deciding that such a move wouldn’t be appropriate at this time.
Rumors were abuzz that Heritage might decide to do so after party leader Raffi Hovannisian implied as such during a speech in the parliament on February 28 when he criticized the recently signed document between the coalition members backing the candidacy of current President Serzh Sargsyan in the 2013 presidential election.
Upon uttering the words, "Take and eat these few opposition mandates, you in positions of power", the Heritage Party faction left the parliament and declared that it’s further participation in the current session was "up in the air".
MP Safaryan, commenting on criticism coming from certain ruling coalition MP’s that the Heritage Party statement was a publicity stunt linked to the third anniversary of the March 1 unrest, declared that such an opinion was a tragic reflection of the current political discourse in Armenia.
"Certain blockheads with the ruling coalition link this move of ours to March 1. For us, March 1 is a day of remembrance, to pay respects to all the victims. For the regime, March 1 is a day when it murdered ten individuals three years ago.